Jump to content



Πρόβλημα με το Football Manager και/ίσως με κάρτα γραφικών. Τι φταίει;


Recommended Posts

1 minute ago, GoMaR said:

Δες απο το task manager τι ειναι αυτό που μπουκωνει.

Σου λέει και χρήση μνήμης για την κάρτα για να σου φύγει η περιέργεια.

ειμαι σιγουρος οτι δεν μπουκωνει τιποτα! απλα είναι υπερβολικη η database! αμα μάλιστα είναι μεγαλο το save μιλαμε για τεραστια database σε σημειο να crasharei...Φαντάσου 300000 players με 3 χρονιες στην πλάτη τους....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος etien4 έγραψε:

Συμπερασματικά δες πρώτα μήπως κολλάς για άλλο λόγο π.χ. windows,ιους κτλ, μετά δες πόσους παιχτες έχει η database οταν κάνεις νεο παιχνιδι και πες μας.

Άμα θες να αλλάξεις κάτι άμεσα βάλε άλλα 8gb ram.Άμα θες να τρέχεις π.χ. 300000+ παιχτες database χωρίς να κολλάς καθόλου θέλει ψαξιμο μια αναβάθμιση έτσι ώστε να έχει επίδραση στο παιχνιδι με τόση μεγάλη database!

Θα δω και θα σ στείλω όταν λες μια αναβάθμιση τι εννοείς? 

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ωραία, μείνε ως έχεις και βάλε άλλα 8GB ΙΔΙΑΣ μνήμης (σαν αυτή που έχεις) και την GTX 1660 ή GTX 1660ti και είσαι άρχοντας.

Σε ρωτήσαμε τι παιχνίδια παίζεις, είπες pro , fifa, manager. Το σύστημά σου (άντε πες με μία νέα κάρτα απλά), θα παίζει τα επόμενα 10 fifa, pro και manager, χωρίς πρόβλημα

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ μ

πριν 1 λεπτό, το μέλος etien4 έγραψε:

ειμαι σιγουρος οτι δεν μπουκωνει τιποτα! απλα είναι υπερβολικη η database! αμα μάλιστα είναι μεγαλο το save μιλαμε για τεραστια database σε σημειο να crasharei...Φαντάσου 300000 players με 3 χρονιες στην πλάτη τους....

Μέσα στο ματς κρασαρει... 

πριν 6 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δες απο το task manager τι ειναι αυτό που μπουκωνει.

Σου λέει και χρήση μνήμης για την κάρτα για να σου φύγει η περιέργεια.

Πως το κάνω αυτό? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό που λέει ο @etien4

 

Σκέψου, έχω να παίξω FM από τότε που έγινε...FM (FM 2005), αλλά θυμάμαι οτιδήποτε πέρα από τα γνωστά πρωταθλήματα και χωρίς έξτρα database παικτών, μπούκωνε το σύμπαν, περίμενες πολλή ώρα για να φορτώσει το οτιδήποτε, και μιλάμε για Hardware που δεν έχει καμία σχέση με το σημερινό. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tsoufisss1989 said:

Θα δω και θα σ στείλω όταν λες μια αναβάθμιση τι εννοείς? 

 

Εννοώ οτι σε αυτήν την περίπτωση για να κάνεις αναβάθμιση πρέπει να το ψάξεις καλά και να ρωτήσεις ίσως και άτομα που παίζουν FM με μεγάλες database τι μηχανήματα έχουν αυτοί!

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Tsoufisss1989 said:

Δν ξέρω αγγλικά δυστυχώς θα πάω σπίτι και θα το κάνω μετάφραση στα ελληνικά αδερφέ μ

Έχω έναν ssd που έχω τα πάντα μέσα εκεί και τώρα πήρα τον 860 για δεύτερο κουραστικός δν γίνεται κανένας με τιμά πολύ που με βοηθάτε γτ είμαι ασχετος

 

Να ρωτήσω κάτι όσους ξέρουν το παιχνίδι. Πόσο εύκολο και ασφαλές είναι να μεταφέρει το FM στον νέο SSD χωρίς να κινδυνέψει να χάσει κάτι; Αν πάει το FM στον νέο SSD, ώστε να μην γράφουν ΚΑΙ τα Windows ΚΑΙ το παιχνίδι, στον ΙΔΙΟ SSD, ίσως να δει μια μικρή έστω διαφορά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, yanni said:

 

Να ρωτήσω κάτι όσους ξέρουν το παιχνίδι. Πόσο εύκολο και ασφαλές είναι να μεταφέρει το FM στον νέο SSD χωρίς να κινδυνέψει να χάσει κάτι; Αν πάει το FM στον νέο SSD, ώστε να μην γράφουν ΚΑΙ τα Windows ΚΑΙ το παιχνίδι, στον ΙΔΙΟ SSD, ίσως να δει μια μικρή έστω διαφορά.

μέσω steam πολυ εύκολα,με το steammover

Έγινε επεξεργασία από etien4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, etien4 said:

μέσω steam πολυ εύκολα,με το movesteam

 

Οπότε για αρχή πρέπει να κάνει αυτό.

 

Επίσης για μέγιστη ταχύτητα, οι SSD θα πρέπει να συνδεθούν στις γκρίζες υποδοχές.

HObs2dmQa0AARv71_500.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Tsoufisss1989

 

Μου κίνησε την περιέργεια η κουβέντα που ξεκινήσατε για databases και το γκούγκλαρα. Πράγματι προκύπτει ότι με μεγάλη database (π.χ. αν έχεις επιλέξει όλα τα πρωταθλήματα και κατηγορίες) το παιχνίδι αργά ή γρήγορα θα αρχίσει να σέρνεται (κάποιοι λένε μετά από μερικές σεζόν). Δεν κατάφερα να βρω κάποια αναφορά αν είναι θέμα κακού κώδικα του παιχνιδιού, μεγαλύτερων απαιτήσεων σε cpu ή σε RAM. Οπότε για να καταλάβουμε τι σου "λείπει" πρέπει να ανοίξεις τον task manager την ώρα που τρέχει το παιχνίδι και σου "σέρνεται" όπως λες και να μας πεις τι ποσοστό του επεξεργαστή χρησιμοποιείται και τι ποσοστό μνήμης. Επίσης με ποιον ρυθμό γίνεται η προσπέλαση στον SSD.

 

1) Αν η χρήση της μνήμης σου φτάνει το 100% και βλέπεις να γίνεται και χρήση virtual memory, τότε αναβάθμισε σε μνήμη RAM, πήγαινε στα 16GB ή ακόμα και στα 32GB

2) Αν βλέπεις ότι λιώνει ο SSD στις εγγραφές, τότε αντί για SSD θα πρέπει να πας σε NVME pci-express δίσκο που πετυχαίνει ακόμα καλύτερες ταχύτητες εγγραφής και προσπέλασης στον δίσκο.

3) Τέλος αν το παιχνίδι υποστηρίζει multi core και βλέπεις να τερματίζει ο επεξεργαστής σου, τότε πράγματι θες ακόμα περισσότερους πυρήνες. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω benchmark για το παιχνίδι για να σε βοηθήσω εξ αποστάσεως. Πρέπει εσύ να βρεις με τον task manager ποιο είναι το bottleneck.

 

4) Από την έρευνα που έκανα δεν φαίνεται να είναι θέμα κάρτας γραφικών.

 

5) Εναλλακτικά παίξε με μικρότερη database.

 

Μην προχωρήσεις σε αναβάθμιση πριν διαπιστώσεις ποια είναι η αιτία.

 

Για να δεις το task manager (ελληνικά διαχείριση εργασιών), την ώρα που σέρνεται το παιχνίδι, πάτα alt+ctrl+del και επίλεξε "διαχείριση εργασιών). Ας με διορθώσουν οι windows χρήστες γιατί έχω πολλούς μήνες να δουλέψω σε windows και μπορεί να κάνω λάθος.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν χρειάζεσαι καμιά αλλαγή. Το σύστημα σου κράτησέ το.

Αν θες να το αναβαθμίσεις, πάρε ένα ίδιο set μνήμης RAM όπως αυτές που έδειξες ότι έχεις, βάλε και μία 

https://www.skroutz.gr/s/17801139/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-6GB-OC-GV-N1660OC-6GD.html

 

Τα υπόλοιπα θα τα φας σε σουβλάκια, μπύρες και πράγματα για τον μικρό της φώτο (αν είναι γιος ;)

 

Αδερφος μ ειναι φιλε...

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, gdp77 said:

την ώρα που σέρνεται το παιχνίδι, πάτα alt+ctrl+del και επίλεξε "διαχείριση εργασιών).

καλύτερα να το έχει ανοιχτό από πριν και να παρακολουθεί επειδή αν πάει να το ανοίξει την ώρα που σέρνεται θα καθυστερήσει, έγραψε κιόλας ότι κρασάρει το παιχνίδι, αν είναι στιγμή κρασαρίσματος θα καθυστερήσει ακόμα περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Οπως αναφερθηκε ηδη, το συστημα παρα ειναι γρηγορο για τα παιχνιδια  που παιζεις. Καπου αλλου ειναι το θεμα. Μην βιαζεσαι να αγορασεις νεο συστημα. Ενδεχομενως να σκασεις ενα χιλιαρικο επειδη απλα τα windows θελανε καθαρισμα ή ειχε ερθει ο καιρος για format ή κατι τετοιο τελος παντων. Οταν λες οτι εχεις δυο SSD φανταζομαι στον εναν ειναι π.χ. τα Windows και στον αλλον το manager; Και για τι μοντελα SSD μιλαμε; (αν και πλεον και οι πιο αργό SSD κανουν μια χαρα την δουλεια τους)

111GB Samsung SSD 840 Series (SATA (SSD))    
698GB Western Digital WDC WD7500AARS-003BB1 (SATA ) Αυτοι ειναι π εχω τωρα και αντικατεστησα τον δευτερο με https://www.skroutz.gr/s/5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html?from=sku_spec_variations

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

 

Για να δεις το task manager (ελληνικά διαχείριση εργασιών), την ώρα που σέρνεται το παιχνίδι, πάτα alt+ctrl+del και επίλεξε "διαχείριση εργασιών). Ας με διορθώσουν οι windows χρήστες γιατί έχω πολλούς μήνες να δουλέψω σε windows και μπορεί να κάνω λάθος.

 

 


τσκ τσκ...

ctrl+shift+esc   :p

 

3 hours ago, etien4 said:

ειμαι σιγουρος οτι δεν μπουκωνει τιποτα! απλα είναι υπερβολικη η database! αμα μάλιστα είναι μεγαλο το save μιλαμε για τεραστια database σε σημειο να crasharei...Φαντάσου 300000 players με 3 χρονιες στην πλάτη τους....

Κατι ομως το κανει να καθυστερει.
Εκτος αν ειναι μλκσμενος ο κωδικας του παιχνιδιου.

Παρολα αυτα, πρεπει να ανοιξει task manager να δει κινηση των πορων..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

16 minutes ago, GoMaR said:

Κατι ομως το κανει να καθυστερει.
Εκτος αν ειναι μλκσμενος ο κωδικας του παιχνιδιου.

Παρολα αυτα, πρεπει να ανοιξει task manager να δει κινηση των πορων..

 

 Από εδώ: https://steamcommunity.com/app/872790/discussions/0/3020122487792079600/?l=latam

Quote

Multicore usage
In my last session in the game I took a look at the CPU usage of the game and was astonished that it seems to just run on one core / one thread. During the 3d match I would understand this somehow, as the things that are calculated are surely more dependend of each other, so here it would be hard to improve the performance with mutithreading. But during the calculations when going from one day to another spreading the calculations across the threads would speed up the process massivly. If you have many leagues and many matches to be calculated it should be possible to spread it across all cores as there are less dependencies. I even think that with activated SMT / hyperthreading you would have a great boost here, not to speak of how modern Ryzen 7 CPUs with 8 cores and 16 threads would speed up this process if the cores would not suffer such boredom like now.

 

Υπάρχει αναφορά ότι το παιχνίδι χρησιμοποιεί μόνο έναν πυρήνα...  Κατά τη διάρκεια των υπολογισμών δηλαδή για τα αποτελέσματα αντί να χρησιμοποιεί κάποιους παραπάνω πυρήνες, απλά τερματίζει τον ένα. Αν αληθεύει η παραπάνω αναφορά, τότε μόνο με τον επεξεργαστή με το καλύτερο single core performance και overclock-αρισμένο στο θεό μπορεί να υπάρξει η όποια (μικρή - μεγάλη, δεν ξέρω) διαφορά.

 

Από κει και πέρα, σίγουρα μια μεγάλη database θέλει τον ταχύτερο δυνατό δίσκο (άρα nvme pci-e) και πιθανότατα περισσότερη μνήμη από 8GB.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος etien4 έγραψε:

απο περιεργια,πόσους παικτες σου λεει οταν ξεκινας εκει που σου δείχνει και τα αστέρια για την ταχυτητα του παιχνιδιου?

Οταν ξεκιναω μ δινει 31360 και οταν φορτονω τα αλλα μ δινει 110670

Link to comment
Share on other sites

και single core permornace να ειναι, μονο εναν επεξεργαστη στα 5ghz θα μπορουσε να δει διαφορα και αν...

Γιατι δε ξερω και κατα ποσο αξιοποιει πραγματικα το παιχνιδι τον ΕΝΑΝ πυρηνα γιατι ηδη ειναι στα πλαισια του κακογραμμενου κωδικα οταν κανει χρηση ενος πυρηνα παιχνιδι του 2018.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

@Tsoufisss1989 Ειναι δυσκολο να πεις αποτελεσματα απο task manager?

οταν ειμαι μεσα στο παιχνιδι η πριν αδερφε μ?

πριν 2 λεπτά, το μέλος etien4 έγραψε:

ενα αστερι σου βγαζει στα 110670?

μισο αδερφε μ

Link to comment
Share on other sites

σου γραψαμε προηγουμενως τι να κανεις.
Οταν αρχιζει να σερνεται το παιχνιδι, να εχεις ανοιχτο task manager, να δεις χρηση CPU / RAM / δισκων κλπ..

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Just now, GoMaR said:

γιατι ηδη ειναι στα πλαισια του κακογραμμενου κωδικα

ναι είναι τραγικά κακογραμμένο (βασικά βασίζεται σε παλιό κώδικα, όπως διαβάζω, που απλά προσθέτουν κάποια features κάθε χρόνο). Για να το κάνουν multi core θα χρειαστεί πιθανόν ξαναγράψιμο, κάτι που δεν πρόκειται να κάνουν, όσο οι πελάτες αγοράζουν ούτως ή άλλως. Μου θυμίζει το flight simulator που ασχολιόταν παλιότερα ένας γνωστός μου με κανονικό κουβούκλιο πιλοτηρίου (τρελαμένος). Ο τύπος έσπρωχνε άπειρο χρήμα. Θυμάμαι ότι από ένα σημείο και μετά είτε το pc κόστιζε ενάμισι χιλιάρικο, είτε 5 δεν είχε καμία διαφορά στην  απόδοση. Απλά ήταν κακογραμμένο και δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί τίποτα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.