Jump to content



Πως καθαρίζω την οθόνη μου;


Recommended Posts

πανάκι μικροϊνών όσο το δυνατόν καλής ποιότητας. Να είναι lint free. Κατά προτίμηση αυτά που είναι για φωτογραφικό φακό/οπτικά/οθόνες, όχι τα φτηνότερα του σουπερμάρκετ που είναι για άλλες επιφάνειες. Αν χρειάζεται νερό, τότε μικρή ποσότητα νερού πάνω στο πανάκι -όχι απευθείας στην οθόνη-, να μην στάζει, στο τέλος πέρασμα με στεγνό τέτοιο πανάκι.
Αν θες να πληρώσεις περισσότερα (γύρω στα15€ τα είχαν παλιότερα στην Ελλάδα) κάτι τέτοιο: https://www.kinetronics.com/product/anti-static-tiger-cloth/
Όχι χαρτί, όχι βαμβάκι, όχι πετσέτα κουζίνας (δεν είναι lint free)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2019 at 2:04 AM, salde said:

Αν χρειάζεται νερό, τότε μικρή ποσότητα νερού πάνω στο πανάκι -όχι απευθείας στην οθόνη-, να μην στάζει, στο τέλος πέρασμα με στεγνό τέτοιο πανάκι.

καλο θα ηταν να μην μπει νερο βρυσης.................οσο για το πανακι οπως ειπε ο φιλος

On 4/23/2019 at 2:04 AM, salde said:

Κατά προτίμηση αυτά που είναι για φωτογραφικό φακό/οπτικά/οθόνες,

δεν ξερω κατι αλλο.......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
18 hours ago, Therion13 said:

Εγώ αυτό έχω εδώ και..... 5 6 7 8 ε κάπου τόσα χρόνια... αφού δεν τελειώνει πάνω πάρε εκεί κάτι τέτοιο φθηνά είναι μην πολύ ασχολείσαι

20190520_160335.jpg

Θα σου κανεις μεγάλη χάρη αν απλά ανοίξεις τον κάδο και το πετάξεις:D

Νερό απεσταγμένο-εμφιαλωμένο εστω και πανάκι microfiber...ΤΠΤ αλλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ είμαι κανίβαλος που τόσα χρόνια τις ψεκάζω με αντιστατικό καθαριστικό φακών γυαλιών και σκουπίζω το πανελ με microfiber πανί πριν στάξει το υγρό στο κάτω μέρος της οθόνης? Και τηλεοράσεις κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Staxtis έγραψε:

Θα σου κανεις μεγάλη χάρη αν απλά ανοίξεις τον κάδο και το πετάξεις:D

Νερό απεσταγμένο-εμφιαλωμένο εστω και πανάκι microfiber...ΤΠΤ αλλο

Γιατί ρε συ γιατι το λες αυτο; ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Gregorypeg1000 said:

Δηλαδή εγώ είμαι κανίβαλος που τόσα χρόνια τις ψεκάζω με αντιστατικό καθαριστικό φακών γυαλιών και σκουπίζω το πανελ με microfiber πανί πριν στάξει το υγρό στο κάτω μέρος της οθόνης? Και τηλεοράσεις κλπ.


? λίγο μόνο. Έτσι κι αλλιώς οποιοδήποτε υγρό κι αν χρησιμοποιείς το ενδεδειγμένο είναι να το ρίχνεις στο πανί, όχι απευθείας στην οθόνη. Το νερό σε γενικές γραμμές είναι ασφαλές για γενικό καθαρισμό με την προϋπόθεση ότι δεν μιλάμε για ειδικούς λεκέδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οποτε ερχεται ο σκυλος μας (ηλιθιο boxer) τιναζεται ΠΑΝΤΑ μπροστα στην τηλεοραση και φευγουν σαλια..
Του εχω πει χιλιες φορες οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανει αλλα με αγνοει ?
Οποτε, 55 ιντσων οθονη, με πανακι απο γυαλια καθομαι σα τον ηλιθιο μιση ωρα με χνωτα για να καθαριστει..
 

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, GoMaR said:

οποτε ερχεται ο σκυλος μας (ηλιθιο boxer) τιναζεται ΠΑΝΤΑ μπροστα στην τηλεοραση και φευγουν σαλια..
Του εχω πει χιλιες φορες οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανει αλλα με αγνοει ?
Οποτε, 55 ιντσων οθονη, με πανακι απο γυαλια καθομαι σα τον ηλιθιο μιση ωρα με χνωτα για να καθαριστει..
 

Βάλε ενα Plexi ΛΕΠΤΟ μπροστά απο την οθόνη να σωθείς!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

οποτε ερχεται ο σκυλος μας (ηλιθιο boxer) τιναζεται ΠΑΝΤΑ μπροστα στην τηλεοραση και φευγουν σαλια..

Μουντερνει ε?

Να τονε δεσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματικά, είναι αμέτρητα τα τόπικ που έχουν ανοιχτεί στα διάφορα φόρα, με το ίδιο ακριβώς ερώτημα.

Όταν είχαν αντικαταστήσει στη δουλειά τα crt με lcd, μια κοπελιά με ύφος συνοφρυωμένο, έλεγε πως δεν ξέρει πως καθαρίζεται το μόνιτορ και δεν το άγγιζε.

Δεν ξέρω αν είναι να γελάς ή να κλαις...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.