Jump to content


Speedport Plus COSMOTE. Συζήτηση (προβλήματα, λύσεις κλπ)


Recommended Posts

Προτείνεις Bitswap αντί για SRA enabled? Απλά διαβάζω γενικώς ότι στους παρόχους μας το SRA δεν υποστηρίζεται και makes me think, μήπως τις όποιες διαφορές (αν αφήσω το bitswap αντί του SRA) τις δω μετά από καιρό. Να κάνω swap αυτά που έχω ενεργά; Ούτε που ξέρω και δεν βλέπω να παίζει κάποια διαφορά. 

Btw στα 39.5/4.8 είμαι συγχρονισμένος καιρό τώρα. Δεν άλλαξε κάτι. Με το που πήρα το Plus έπεσε ο συγχρονισμός από τα 44 που ήταν προηγουμένως. Απενεργοποίησα και το Wifi Fon που "τρώει" bandwidth.

Με έχουν - υποτίθεται - ξεκλειδώσει κατόπιν δικού μου αιτήματος, γιατί το είχαν - όπως έλεγαν - κλειδωμένο στα 42 για να μην έχω αποσυνδέσεις. Όλο βλακείες. Είμαι σε σημείο όπου ατύχησα και δεν προβλέπεται να μπει κάποιο ΚΑΦΑΟ. Ο λόγος, μερικά τετράγωνα εξυπηρετούνται απευθείας από το ΑΚ. 

30 νούμερα παραπάνω έχει ~200. Έτσι μου έρχεται να μετακομίσω :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το ΑΚ παίρνεις ?
Πίκρα.

 

Το SRA συνήθως υποστηρίζεται εκεί, αλλά επί της ουσίας αυτό που κάνει είναι να επιτρέπει στα 2 modem ( το δικό σου και το άλλο στον πάροχο ) να συνεννοούνται συνεχώς και να μεταβάλλουν την ταχύτητα συγχρονισμού ( κλειδώματος ), η διαφορά του με το κλειστό SRA είναι ότι συνήθως με το SRA κλειδώνεις λίγο πιο χαμηλά, αλλά χάνεται πιο σπάνια ο συγχρονισμός γιατί αναλόγως τις συνθήκες αλλάζουν "διαρκώς" την ταχύτητα συγχρονισμού, ενώ δίχως SRA η ταχύτητα κλειδώματος προσπαθούν να διατηρηθεί σταθερή, που αν οι συνθήκες δεν το επιτρέψουν κάποια στιγμή για οιονδήποτε λόγο τότε χάνεται ο συγχρονισμός και κάνει retrain η γραμμή.

 

Σε τι προφίλ έχουν την γραμμή σου ? 17a ? ( το βλέπεις στο status page του modem ).

 

Δυστυχώς δεν σε βλέπω να "ανεβαίνεις", ακόμα και με άλλο modem που να υποστηρίζει αλλαγή του target snr margin ( π.χ. Asus DSL-NUXX ) [ εκεί μπορεί να κερδίσεις ταχύτητα αλλά να έχεις π.χ. sync loss κάθε 8-10 ώρες αν το πας στο όριο ].

Δεν αξίζει κι όλας πιστεύω.

Τι είσαι στα ~40 που είσαι, τι στα 50, ψυχολογική επί της ουσίας η διαφορά.

Ναι μεν είναι ~1MB/s λιγότερο, αλλά ουσιαστικά δεν νομίζω πως μας "λείπει".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος billpeppas έγραψε:

Από το ΑΚ παίρνεις ?

Ναι, το γράφω και στο προ-προηγούμενο μήνυμα ?

Τι να κάνω; Αν σκεφτείς ότι, η Καλλιθέα δεν είχε καν δυνατότητα για VDSL όταν ήρθα (απέκτησε με τα ΚΑΦΑΟ της Wind, αρκετά πρόσφατα), ήμουν ευνοημένος σχετικά, και πλέον συμβαίνει το αντίθετο. Oh, well...

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Σε τι προφίλ έχουν την γραμμή σου ? 17a ? ( το βλέπεις στο status page του modem ).

 

Transmission mode VDSL2-17A Annex B

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Τι είσαι στα ~40 που είσαι, τι στα 50, ψυχολογική επί της ουσίας η διαφορά.

Ναι μεν είναι ~1MB/s λιγότερο, αλλά ουσιαστικά δεν νομίζω πως μας "λείπει".

Περίπου ~1.5 MB/sec (αν σκεφτείς πως Αλεξανδρούπολη είχα φουλ 49999 συγχρονισμό, σταθερό dl στα περίπου 6.0 MB/sec), αλλά όντως, ψυχολογικό είναι, επειδή το πληρώνεις και σου "λείπει". 

 

ΥΓ: Ούτε εγώ με βλέπω να ανεβαίνω, αλλά δεν ξέρω. Μου την δίνουν τα ηλίθια προβλήματα του Plus. Πχ , battery drain. Θα μου πεις "δεν είσαι όλη μέρα σπίτι". Όταν είμαι όμως, θέλω να λειτουργεί σωστά το ασύρματο ρε γμτ. Δηλαδή αν είναι δυνατόν να είμαι στο ίδιο δωμάτιο και να χρησιμοποιώ άλλο ρούτερ σαν ΑΡ, απλά επειδή το Plus είναι προβληματικό (δεν είναι μόνο το δικό μου, βουίζει ο τόπος έξω...)

Link to comment
Share on other sites

να μην σε ξεχάσω, είδα έγραψες πιο πάνω για το φριτζ. Αφενός να κοιτάς και γύρω στο μπλακ φραιντέυ αν το αποφασίσεις, αφετέρου ρίξε μια ματιά και στα Draytek Vigor, ακριβότερα, ίσως δεν αξίζει αλλά στο παρελθόν είχαν καλή φήμη. Δεν ξέρω τι ψάρια πιάνουν σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

To fritz παίζει out of the box OTE (VoIP κοινώς), έχει έτοιμο προφίλ. Τα υπόλοιπα έχουν μπελά (αν παίζουν με VoIP εννοείται) μέχρι να πάρεις κωδικούς και να τα σετάρεις. 

Το fritz (9530 ) το παρακολουθώ μήπως ξαναβγεί από το amzon.it στα ~100€ με μεταφορικά (είχε βγει πριν λίγους μήνες).

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, slalom said:

Αμα σε γυρισουν σε 35b θα ανεβεις

 

Δύσκολο να συμβεί γιατί στα ΑΚ έχουν αφήσει πεπαλαιωμένο εξοπλισμό στα περισσότερα και δεν υποστηρίζει 30 & 35b profile :(

 

@tommybertsen δυστυχώς οι πάροχοι δίνουν modem router του κώλου πλέον παντού.

και εγω με το Plus είμαι, τουλάχιστον δεν κολλάει και δεν θέλει restart κάθε λίγο και λιγάκι από παλιότερα το Entry 2i.

Φυσικά δεν κάνει τίποτα πέρα από την λειτουργία modem, αφού τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το Asus.

 

Λαμακία η όλη φάση, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Αμα σε γυρισουν σε 35b θα ανεβεις

Δεν νομίζω να το κάνουν αυτό... Νομίζω σε 35Β είναι όσοι είναι σε ΚΑΦΑΟ.

Άσε που πρόσφατα, δεν είχα ίντερνετ για 10 ημέρες. Ο λόγος; Κακή καλωδίωση at their end, ποντικοφαγωμένα καλώδια (είπε ο τεχνικός πλακίζοντας φαντάζομαι - εκτός και αν πραγματικά το εννοούσε :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

εκτός και αν πραγματικά το εννοούσε

δεν θες να μάθεις τι ποντίκι υπάρχει από κάτω στην Καλλιθέα και αλλού. Ειδικά αν είσαι προς το κάτω μέρος όπου κοντά είναι η σκεπασμένη κοίτη του Ιλισσού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

δεν θες να μάθεις τι ποντίκι υπάρχει από κάτω στην Καλλιθέα και αλλού. Ειδικά αν είσαι προς το κάτω μέρος όπου κοντά είναι η σκεπασμένη κοίτη του Ιλισσού.

Είμαι κοντά στον ΟΤΕ στην Δαβάκη. Προς Συγγρού μεριά.. Νομίζω πως το παρακλάδι αυτό που λες βρίσκεται μεταξύ Μοσχάτου και Καλλιθέας, όχι προς τα εδώ. 

Αλλά οκ, δεν αποκλείω καθόλου το ποντικοφάγωμα :p Δεν έχω και ιδέα τι συντήρηση μπορεί να γίνεται σε αυτές τις εγκαταστάσεις..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δύσκολο να συμβεί γιατί στα ΑΚ έχουν αφήσει πεπαλαιωμένο εξοπλισμό στα περισσότερα και δεν υποστηρίζει 30 & 35b profile :(

Το 30 το ξεχναμε, δεν ειναι συμβατο με τα αλλα 2

Link to comment
Share on other sites

με το plus εχω αποκτησει το εξης προβλημα καποιες αρκετες αποσυνδεσεις χωρις λογο που δεν τις ειχα με πενηνταρα γραμμη το ποιο συνιθισμενο log λαθους ειναι το εξης

<< <<DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205,2a02:587:101:0:195:170:0:1 replies Server Failure(2). (P008) >>

δεν εχω καταλαβει τον λογο βρηκα ενα μπακαλιστικο τροπο sra enable και ολα τα υπολοιπα και οι αποσυνδεσεις μειωθηκαν εντυπωσιακα

φυσικα το εχω δωσει βλαβη ειναι σε διακοσαρα γραμμη με 35b profile
εχετε δει κατι παρομοιο?

κρινεται σκοπιμο να το πεταξω απο το παραθυρο και να π[αρω το 7590 που υποστηριζει   35b profile απο οτε που ερχετε σεταρισμενο και για την τηλεφωνια?

ετσι και αλλιως το αγαπημενο router draytek δεν εχει βγαλει ακομα 35b profile και να υποστηριζει και τηλεφωνια

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα επικοινωνίας με τον DNS server μέσω IPv6.

Είναι συνηθισμένο πρόβλημα.

Αλλά δεν προκαλεί DSL de-sync.

 

Κάνε disable το IPv6 και θα σταματήσει αυτό.
Αν παρά ταύτα έχεις αποσυνδέσεις υπάρχει θέμα με την γραμμή ή το modem σου.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω μεγαλω λαθος το εχω κλειστο πολυ καιρο τωρα ετισ για να τσεκαρω απο που κλεινει?

και δευτερον οτι προκαλει de sync ειναι σιγουρο γιατι το βλεπω απο το ρουτερ δηλαδη οταν βλεπω να κανει reboot στο log αυτο ειναι το λαθος που βλεπω συνεχεια

θα κοιταξω το βραδυ αν προλαβω να βαλω ενα log εδω

Έγινε επεξεργασία από dimosx14
Link to comment
Share on other sites

Internet -> Internet Configuration -> IP Version = IPv4  σε αυτο η μπονη επιλογη που εχει ειναι ipv4/v6 την ipv4 δεν μπορεις να την επιλεξεις δεν σε αφηνει

αναβουν τα πρωτα 2 φωτακια του πλας κια μετα ολα τα αλλα(vdsl-telephony)

βρηκα ενα μπακαλιστικο τροπο να εχω ενεργο το sra βεβαια τοτε η ταχυητα δεν ειναι σταθερη αλλα δεν εχω αποσυνδεση

το ποιο πιθανο ειναι να τα εχει παιξει το πλας αφου μεχρι τωρα προβληματα στην γραμμη οσο ητα 5/50 δεν ειχα ποτε και σε καμμια πειπτωση

το εχω δωσει βλαβη αλλα μαλλον θα κοιταξω να παρω το 7590 γιατι δεν νομιζω οτι αυτο ειναι ενα καλο ρουτερ (το πλας)

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2019 at 11:47 ΠΜ, το μέλος dimosx14 έγραψε:

DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205,2a02:587:101:0:195:170:0:1 replies Server Failure(2). (P008)

Οι NS που σου έστειλε ο ΟΤΕ δε δουλεύουν. Δεν είναι πρόβλημα αυτό, μπορείς να ρωτήσεις τους NS από την v4 διεύθυνση.

Απλώς είναι καραγκιοζιλίκι να διαφημίζουν NS που δε δουλεύουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι με αυτο το error μου κανει reboot η retraining την γραμμη δεν ξερω αν αυτο φταιει η κατι αλλο αλλα αν κοιταξω τα log οταν κανει επανεκινηση τοτε αυτο το error ειναι αυτο που εμφανιζεται συνεχεια υπαρχει καποιο αναβαθμισμενο firmware ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να κάνει reboot ή retraining επειδή δεν απαντάει ο NS. Μόνο αν τον έχουν βάλει σε κάποιο watchdog script, αλλά σε ping μου απαντάνε και οι δύο, οπότε είναι μάλλον χαλασμένα. Δοκίμασε με

nslookup 2a02:587:101:0:195:170:0:1 www.ote.gr

Καλύτερα να μιλήσεις με τους τεχνικούς του ΟΤΕ πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/5/2019 at 10:19 PM, tommybertsen said:

είμαι ένα τσακ πριν προβώ σε αγορά του fritz!box. Τα Χριστούγεννα με το καλό, μάλλον.

το πήρε το μάτι μου στο γερμανικό mediamarkt sta 99 δεν κοίταξα έκδοση αλλά δες το αν σε ενδιαφέρει ακόμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.