Jump to content



Speedport Plus COSMOTE. Συζήτηση (προβλήματα, λύσεις κλπ)


Recommended Posts

Εγώ κάνω το ιδιο για να έχω άλλο AP σε άλλο δωμάτιο που δεν φτάνει το wifi του plus όπως και ένα Xiaomi repeater.

Και στα 2 αυτα ειμαι οκ για χρήση κινητού αλλα αν θέλω ταχύτητα συνδέομαι στο wifi του Plus.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Αυτο για καποιο λογο δε δουλευει σε ολα τα modem

Αν δεν έχεις πρόσβαση στο να κλείσεις το DHCP, τότε ναι, δεν δουλεύει σε όλα, φαντάζομαι

 

πριν 2 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Εννοεις το να κανεις το modem/router wirelss ap ?

Δε δουευει μονο εαν δεν εχεις προσβαση στις επιλογες που χρειαζονται, προσωπικα το εχω κανει σε απειρα ρουτερ απο το πρωτο 585 και τα zte του οτε που εγραφαν conexx μεχρι τα τελυεταια....

Πάντως για να αναγκαστώ να το κάνω, φανταστείτε την αγανάκτηση με το power drain... 

11% μείον στην καλύτερη με άδειο κινητό , overnight. 

4% μείον εχτές με κινητό με φουλ εφαρμογές (και σε μαμά ρομ, σε developer rom το xiaomi mi max 2 κάνει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας).

Τα συμπεράσματα είναι εύκολο να βγουν. Κάτι χοντρό παίζει με το WiFi του Plus και δεν θα το φτιάξουν ποτέ. Κάποιος με το plus πήρε πειραματική έκδοση firmware (τελειώνει σε .322) και δεν παρατήρησε κάποια βελτίωση σε αυτό τον τομέα.

πριν 3 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

Εγώ κάνω το ιδιο για να έχω άλλο AP σε άλλο δωμάτιο που δεν φτάνει το wifi του plus όπως και ένα Xiaomi repeater.

Και στα 2 αυτα ειμαι οκ για χρήση κινητού αλλα αν θέλω ταχύτητα συνδέομαι στο wifi του Plus.

Αν θέλεις ταχύτητα τι εννοείς; Σιγά τις διαφορές που έχει το plus από άλλα router. Εκτός και αν κατεβάζεις με 200Mbps σύνδεση από το κινητό. Αλλιώς, αυτό περί ταχύτητας είναι το "placebo effect". Μπορώ να σου πω ότι πάει πολύ καλύτερα με το παλιό tecnicolor που έβαλα πάνω...

Το wifi είναι προβληματικό ακόμα και με το πέρασμα της 021. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν θέλω κάτι ...  που να είναι και ταυτόχρονα μεγάλο.
εγω με το .21 εχω παρατηρήσει 2 φορές να μην παίζει ταυτόχρονα το wifi και η τηλεφωνία (σβηστο το λαμπάκι telephony) ενώ να εχω κανονικά internet με ethernet)

 

Και εγώ θα προτιμούσα κάποιο άλλο καλό μηχάνημα αλλά για όλα τα features νομίζω ότι το κόστος είναι πολύ μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μου το έχει κάνει ή δεν το παρατήρησα καθόλου. Το έχω διαβάσει κι αλλού. 

Σε ότι αφορά το WiFi , με ποιο κινητό συνδέεσαι; Ποιο είναι το ποσοστό του drain στο δικό σου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Δε δουευει μονο εαν δεν εχεις προσβαση στις επιλογες που χρειαζονται, προσωπικα το εχω κανει σε απειρα ρουτερ απο το πρωτο 585 και τα zte του οτε που εγραφαν conexx μεχρι τα τελυεταια....

Σε καποιο, δε μου επαιξε

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tommybertsen said:

Αυτό δεν μου το έχει κάνει ή δεν το παρατήρησα καθόλου. Το έχω διαβάσει κι αλλού. 

Σε ότι αφορά το WiFi , με ποιο κινητό συνδέεσαι; Ποιο είναι το ποσοστό του drain στο δικό σου;

Όπως σου είπα έχω 3 ap και δεν έχω το κινητό το βράδυ σε αυτό.. Δεν μπορώ να το μετρήσω εκτός αν το κάνω κάποια στιγμή επίτηδες.

έχω νοκια 8 και πήρα προχθές και το, xz2 compact.

Το σκ θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπες ότι συνδέεσαι στο ασύρματο του Πλας όταν θες ταχύτητα. Αν συνδέεσαι για 5-10 λεπτά τότε οκ. Αν συνδέεσαι παραπάνω, για αυτό ρώτησα για τη μπαταρία :)

Αν όχι, μην κάνεις τον κόπο. Για να το δεις πρέπει να αφήσεις τα κινητά το βράδυ και θα το καταλάβεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αφησα σήμερα το ενα κινητο για 7 ωρες με το plus σε 5GHz και απο το 53% πηγε στο 44%
αυριο θα το αφήσω στο thomson για το ίδιο διάστημα να δούμε ποια θα είναι η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. 9% σε idle αν το κινητό βρίσκεται σε "deep sleep" , δεν έχει λογική. Εμένα από 11% που έφαγε με το plus άδειο κινητό, στο γεμάτο (και με θέμα που έχει moving parts στην lockscreen) έφαγε 4%. 

1 καλό πήγαν να κάνουν με το plus, 10 βλακείες προέκυψαν, και δεν τις διορθώνουν κιόλας...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2019 at 10:30 AM, beastie said:

Αφησα σήμερα το ενα κινητο για 7 ωρες με το plus σε 5GHz και απο το 53% πηγε στο 44%
αυριο θα το αφήσω στο thomson για το ίδιο διάστημα να δούμε ποια θα είναι η διαφορά.

 

Χθες έκανα το ίδιο πείραμα με την ίδια συσκευη στο 2.4ghz του thomson tg585.

απο 82% έπεσε στο 77%-78% (78 ηταν πριν το 7ωρο που το ειδα και 77 λιγο μετα το 7ωρο που το ξαναειδα)


το 4.5% ήταν ακριβώς το μισό του 9% που επεσε με το Speedport.


Παντως με ενα google search ισως να είναι όλα τα 5Ghz στο ίδιο πρόβλημα.

Ενα τεστ με άλλο router πάλι στην ίδια μπαντα θα έλυνε την απορεία αν όντως έχει θέμα το plus ή είναι γενικότερο ...

 

https://www.google.com/search?q=5Ghz+wifi+drains+more+battery&client=firefox-b-d&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwiWuO7L7-PiAhXKxqQKHYkUDYMQ_AUICygA&biw=1858&bih=1006&dpr=1
 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος beastie έγραψε:

Παντως με ενα google search ισως να είναι όλα τα 5Ghz στο ίδιο πρόβλημα.

 Ενα τεστ με άλλο router πάλι στην ίδια μπαντα θα έλυνε την απορεία αν όντως έχει θέμα το plus ή είναι γενικότερο ...

 

 

Το drain για το οποίο μίλησα είναι στα 2.4Ghz. Το πρόβλημα είναι του router. Όχι της μπάντας. Όσοι μιλάμε για το πρόβλημα μιλάμε για το router και όχι για τα 2.4 ή 5.0 Ghz. Είχα εδώ και 10 ημέρες κλειστά τελείως τα 5.0Ghz. Άφησα τα 2.4 και έκανα και αυτό που κάποιος είχε πει να κάνουμε, να μειώσω την εμβέλειά του. Δεν άλλαξε τίποτα απολύτως. Δοκίμασα τα πάντα, αλλά το drain παρέμενε. Αν θέλεις δοκίμασε και τα 2.4 Ghz, αλλά θα πρέπει να είναι απαραίτητα ίδιες οι συνθήκες δοκιμής.

 

Εγώ έκανα την δοκιμή πρώτα με το κινητό να έχει να κάνει πολύ καιρό επαναφορά. Μετά το έκανα με επαναφορά. 2.4 Plus VS Tecnicolor td5336. 11%vs4% η απώλεια, και μάλιστα σε καθαρό κινητό τη μία, σε "γεμάτο" την άλλη (δεν μπορούσα να περιμένω ένα 24ωρο με άδειο κινητό, δυστυχώς). Αυτό πάντως από μόνο του λέει πως έχει σοβαρό θέμα το plus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχουν δώσει σε "πειραματόζωα" , είναι με κατάληξη .322 , εκτός και αν δώσουν κάτι άλλο. Δεν αλλάζει τίποτα σε ότι αφορά το drain.

Αν ήσουν με την .021, περίεργες οι αποσυνδέσεις. Δεν είχα ούτε μία σε ένα διάστημα σχεδόν ενός μήνα και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

σε δυο ipad μπορει και σε 2 ωρες να εχουν απο 5 αποσυνδεσεις η καθε μια. και εχω αλλαξει ηδη ενα router τους. το θεμα ειναι οτι επι δυο μηνες δουλευε μια χαρα εχει κανα 3 βδομαδες που τα εχει παιξει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι θέμα των ipad (και τα 2 να τα έπαιξαν ταυτόχρονα, δύσκολα), μην ελπίζεις πολλά με το update.Μακάρι να φτιάξει, αλλά αν όχι, Θα πρέπει να ζητήσεις να στο αλλάξουν.. 

Ήθελα να ήξερα, για καλό μας το έδωσαν αυτό το σάπιο; 

Btw αυτό το φτιάχνει η SERCOMM, το προηγούμενο (entry 2i) ήταν της ZTE. Αν και πιο σταθερό, το WiFi του με τον καιρό άρχιζε και ήταν λες και έχανε την εμβέλειά του. 

 

Ένα router της προκοπής δεν λένε να δώσουν ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2019 at 6:08 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν δεν είναι θέμα των ipad (και τα 2 να τα έπαιξαν ταυτόχρονα, δύσκολα), μην ελπίζεις πολλά με το update.Μακάρι να φτιάξει, αλλά αν όχι, Θα πρέπει να ζητήσεις να στο αλλάξουν.. 

Ήθελα να ήξερα, για καλό μας το έδωσαν αυτό το σάπιο; 

Btw αυτό το φτιάχνει η SERCOMM, το προηγούμενο (entry 2i) ήταν της ZTE. Αν και πιο σταθερό, το WiFi του με τον καιρό άρχιζε και ήταν λες και έχανε την εμβέλειά του. 

 

Ένα router της προκοπής δεν λένε να δώσουν ? 

Εγω προσωπικά το Speedport το εχω για την τηλεφωνία και μονο. Μπροστα για ολα τα άλλα εχω ενα Draytek. Οταν πήρα το Draytek δεν ηξερα οτι μετα απο ενα χρονο θα δώσουν τηλεφωνια μονο μεσω IP αλλιώς θα έπαιρνα το VoIP μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Το Annex B είναι το Voip που λες; Κάποια στιγμή θα το κάνω το έγκλημα :p Προς το παρόν στο μυαλό μου έρχεται να πάρω το tplink archer c50 για μπροστά. Δεν υπάρχει θέμα με την σύνδεση για το internet + telephony με το plus, μόνο το WiFi. 

 

Υπάρχει κάπου κάποια λίστα για να δούμε ποια router μπορούν να παίξουν voip? 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το VoIP και από την στιγμή που θα δώσεις χρήματα, καλό είναι να κοιτάς να υποστηρίζουν VDSL Vectoring και τα συναφή. Κρίμα είναι να δώσεις χρήματα και να μην είναι future proof σε περίπτωση που θελήσεις να αναβαθμίσεις την γραμμή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υποστηρίξει η περιοχή μου, οπότε..  :hehe: Βρίσκομαι στο Χ νούμερο και 30 νούμερα πιο πάνω (κυριολεκτικά) , υπάρχει ~200Mbps. Εμένα το ~50 είναι και αυτό γιαλαντζί :bleh: 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.