Jump to content



Speedport Plus COSMOTE. Συζήτηση (προβλήματα, λύσεις κλπ)


Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος hwpel έγραψε:

 


Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Εσυ ποιο router εχεις πάρει;
Υπαρχει καποιος οδηγός για το πως σεταρουμε το plus να ειναι μονο για την τηλεφωνία;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγω εχω το Draytek Vigor 2760n. Για να το σετάρω ακολούθησα αυτόν εδώ τον οδηγό. Τα βήματα ειναι παραπλήσια για ολα τα ρουτερ.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!
Το router μου είναι το Speedport Plus και χρησιμοποιώ λίστα με mac addresses για περισσότερη ασφάλεια. (Mac filtering).
Προσπαθώ να ρυθμίσω το Tp-link TL-WA850RE Range Extender, βάζοντας και τη δική του mac address στην λίστα των επιτρεπόμενων mac addresses του Speedport Plus. Η διαδικασία ρύθμισης ολοκληρώνεται αλλά όταν προσπαθώ να συνδεθώ στο internet μέσω TL-WA850RE δεν υπάρχει σύνδεση Internet.
Το θέμα έχει να κάνει μάλλον με τη mac που ορίζω στη λίστα επιτρεπόμενων συσκευών. Διαβάζω διάφορα. Π.χ. ο συγκεκριμένος Range Extender δημιουργεί virtual mac addresses κτλ.

 

Οποιαδήποτε πρόταση ή σχόλιο, παραπάνω από πολύτιμα! 1f642.pngspacer.png

 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

πόσο το θες;

 

πριν 1 ώρα, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Ευχαριστώ. 99 μαζί με μεταφορικά

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 

@salde

Τόσο :bleh: 

 

146 έχει εδώ, 130κάτι πλέον από έξω με μεταφορικά, 120κάτι από Γερμανία αλλά το Γερμανικό δεν παίζει με VoIP. Θέλει το international. Υπάρχουν (in theory) καλύτερα modem/router σε αυτά τα χρήματα αλλά δεν παίζουν με VoIP το οποίο καθιστά το fritz μονόδρομο, μιας και παίζει out of the box.

 

Αν ξαναπέσει στα 90€ θα το χτυπήσω. Το speedport plus έχει είναι τα ίδια και χειρότερα με το entry 2i που είχα πριν.

Όσο απίθανο και αν ακούγεται, θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία βελτίωση στο internet (στην γενικότερη λειτουργία του/συμπεριφορά του), συγχρονίζω χαμηλότερα από την πρώτη στιγμή και το battery drain με το WiFi του is real , το οποίο μάλιστα είχε χειρότερη εμβέλεια όσο το δούλευα (το αντιμετωπίζω χρησιμοποιώντας το παλιότερο vdsl modem της Forthnet, Tecnicolor td5336 v2, μόνο για WiFi - ίσως θυμάσαι το post μου στην πρώτη σελίδα :)  )

ΥΓ: Καλά, μην νομίζεις ότι αν μου την βαρέσει δεν θα τα σκάσω, αλλά θα αντέξω με το plus για λίγο καιρό ακόμη, ζω και μ'αυτό :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

1. δεν γνωρίζω τίποτα για το FritzBox  7530, ανήκω στους «τυχερούς» χωρίς VDSL, μου κινήσατε την περιέργεια όμως για αυτό σας ρώτησα τιμές.

2. δείχνει να έχει το internationale version αλλά στα 136€. Αν δεν το βλέπεις στο amazon.de  κοίτα ακριβώς κάτω από την τιμή, έχει ένα κουμπί που επιλέγεις την διεθνή έκδοση. Αν γνωρίζεις ακριβώς ποια διαφορά έχουν (κάποια υποδοχή διαφορετική; διαφορετικό firmware; κάποιο πρόσθετο εξάρτημα που μπορεί να προστεθεί ξεχωριστά κλπ) μπορείς να κοιτάς και σε άλλα καταστήματα πέραν του amazon με την επιφύλαξη ότι αρκετά μπορεί να μην στέλνουν Ελλάδα (ή να μην στέλνουν σε ιδιώτες) και ότι δεν κάνουν απαραιτήτως τον διαχωρισμό σε γερμανική/διεθνή έκδοση. Για αυτό το λόγο πρέπει να ξέρεις ακριβώς την διαφορά ώστε να βλέπεις αμέσως στα χαρακτηριστικά που δείχνουν αν σου κάνει ή όχι.

3. σε ψαχτήρια κοίτα τόσο το geizahls αλλά και το idealo. Το τελευταίο ενδέχεται να είναι πιο κατατοπιστικό. Έχει κι ένα πίνακα με τη διακύμανση τιμής (αφορά το γερμανικό) όπου στον τελευταίο χρόνο μου δείχνει τιμή από τις 15 Ιουλίου ως χαμηλότερη του δωδεκαμήνου γύρω στα 100€ (προφανώς με το διήμερο/εβδομάδα εκπτώσεων). Δηλαδή στα 90 δεν βλέπω να έχει παίξει. Αν θες να το παρακολουθείς έλεγχε και με κάποια προγράμματα που ελέγχουν για τέτοιες διακυμάνσεις, τύπου camel camel camel.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

δείχνει να έχει το internationale version αλλά στα 136€. Αν δεν το βλέπεις στο amazon.de  κοίτα ακριβώς κάτω από την τιμή, έχει ένα κουμπί που επιλέγεις την διεθνή έκδοση

Αυτό λέω. 120κάτι βγαίνει το Γερμανικό και το ξέρω για το κουμπάκι :p (θεώρησα ότι δεν έχει νόημα να το αναφέρω αφού είναι ακόμη πιο ακριβό από του amazon.it )

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

σε ψαχτήρια κοίτα τόσο το geizahls αλλά και το idealo. Το τελευταίο ενδέχεται να είναι πιο κατατοπιστικό. Έχει κι ένα πίνακα με τη διακύμανση τιμής (αφορά το γερμανικό) όπου στον τελευταίο χρόνο μου δείχνει τιμή από τις 15 Ιουλίου ως χαμηλότερη του δωδεκαμήνου γύρω στα 100€ (προφανώς με το διήμερο/εβδομάδα εκπτώσεων). Δηλαδή στα 90 δεν βλέπω να έχει παίξει

 

2019-07-07_223356.png.8058ecf448e38257daΣτου Ιταλικού Άμαζον από όπου αγόρασε ο Αλέξανδρος, είναι το ιστορικό χαμηλό, όχι σε λοιπά καταστήματα :) 

Έτσι το πήρε. 90+ μεταφορικά ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
49 minutes ago, dimosx14 said:

Καλημερα σε vdsl 20/200 με το speedport plus ξερω οτι το sra πρεπει να ειναι απενεργοποιημενο (ξετσεκαρισμενο το κουτακι ) αλλα τι γινεται με το Bitswap Enable  και το G.INP τα απεργοπιουμε επισης?

 

Bitswap enabled.

G.INP enabled/disabled δύσκολα θα σου κάνει διαφορά γιατί πρέπει να υποστηρίζεται από το VDSLAM, που τα περισσότερα εδώ δεν υποστηρίζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα θα δημιουργουσε τυχον κλεισιμο του     Bitswap   γιατι διαβαζω εδω αλλα δεν το καταλαβαινω

<<It is the essential adaptive hand shaking mechanism used by DMT modems to adapt to line changes.>>

ευχαριστω για την απαντηση

Έγινε επεξεργασία από dimosx14
Link to comment
Share on other sites

Το Bitswap είναι ένας έξυπνος μηχανισμός, που σε πραγματικό χρόνο αναλύει την γραμμή σου και αναλόγως την "επίδοση" στις διάφορες συχνότητες διαλέγει τα καλύτερα "κανάλια" ( freq. ranges ) τα οποία φορτώνει με περισσότερα bit ( δεδομένα ) και στα "αδύναμα" μειώνει τα tx/rx ( εξερχόμενα / εισερχόμενα ) data ( bit ) με σκοπό την επίτευξη καλύτερης ταχύτητας και λιγότερων λαθών στην μετάδοση.

 

Αν δεν είσαι ας πούμε σε φρέσκο χαλκό, και σε πολύ κοντινή απόσταση με το Αστικό Κέντρο ή το ΚΑΦΑΟ ( remote DSLAM ) έχει πλεονεκτήματα και θετική επίδραση η χρήση της τεχνολογίας αυτής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.png

Μεταξύ των παραπάνω το bitswap και το SRA κάνουν ακριβώς το ίδιο. Απενεργοποιώντας τα 2 αυτά εναλλάξ, οι διαφορές που είδα είναι τόσες: 

ΜΗΔΕΝ. 

Δεν βοήθησε κάπου, ούτε είδα διαφορά στην ταχύτητα. Ούτε με όλα αυτά ενεργοποιημένα. 

Σχεδόν παντού προτείνουν απενεργοποιημένο το bitswap γιατί δεν έχει νόημα να συνυπάρχει με το SRA, αλλά δεν το έψαξα και πολύ παραπάνω.

 

Όλα εξαρτώνται φυσικά από τη γραμμή και ότι είμαι στο ΑΚ της περιοχής, δεν υπάρχει κάποιο ΚΑΦΑΟ τριγύρω.  Ο χαλκός ποιος ξέρει πόσο "φρέσκος" είναι. Υποθετικά, λέω ότι μπαγιάτεψε αρκετά :bleh: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευε οτι φταιει το ρουτερ που τελευταια εχω τεραστια προβλημαατα  στα παιχνιδια μεσω wifi? Σχεδον ολα τα πορτοκαλι σηματακια ειναι μονιμα αναμμενα στο bfv και τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι unplayable. Μεχρι και πριν κανα μηνα δεν ειχα προβληματα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Πιστευε οτι φταιει το ρουτερ που τελευταια εχω τεραστια προβλημαατα  στα παιχνιδια μεσω wifi? Σχεδον ολα τα πορτοκαλι σηματακια ειναι μονιμα αναμμενα στο bfv και τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι unplayable. Μεχρι και πριν κανα μηνα δεν ειχα προβληματα... 

 

 Μέσω wifi γενικά δεν προτείνετε να παίζεις παιχνίδια online θα έχεις αρκετό latency... 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος Lamogio έγραψε:

 

 Μέσω wifi γενικά δεν προτείνετε να παίζεις παιχνίδια online θα έχεις αρκετό latency... 

 Μωρε για γενικα το ξερω. Το θεμα ειναι ομως οτι έπαιζα κανονικα. Ενω τον τελευταιο καιρο δεν μπορω ουτε να.περπατησω μεσα στο χαρτη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν φημίζονται τα speedport για την "κανονικότητα" του WiFi τους, όταν περνάει λίγος καιρός.. Χαζεύουν και ψάχνεις γιατί. 

Κάποιοι θεωρούν ότι είναι το καλύτερο CPE που έδωσε πάροχος. Εγώ θεωρώ ότι είναι just another piece of shite. Απλά έχει περισσότερες λειτουργίες, οι περισσότερες αχρείαστες σε καθημερινή, απλή χρήση. Το κακό είναι πως αχρείαστα είναι και τα ακριβά ρούτερ του εμπορίου για απλή χρήση, όμως είμαι ένα τσακ πριν προβώ σε αγορά του fritz!box. Τα Χριστούγεννα με το καλό, μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Όχι wifi. Η πρώτη σου ρύθμιση αν θες να παίζεις online. Απλά ξεχνάς το ασύρματο. Το ότι έπαιζε καλά πριν 2 μήνες πχ, δεν λέει κάτι. Όλα παίζουν πριν χαλάσουν :) Αν και πάλι επιμένεις, να το βάλεις στα 2.4 Ghz ,αν δεν το έχεις ήδη.

 

Από τη στιγμή που δεν μπορείς να σετάρεις QOS στο Plus, δεν βλέπω κάτι να βελτιώνει το αποτέλεσμα, πραγματικά. Κάποιος που ξέρει περισσότερα, please elaborate.

Υποθέτω πως τρέχεις το τελευταίο firmware (το οποίο είναι 1 έτους αλλά λέμε τώρα...)

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, tommybertsen said:

image.png

Μεταξύ των παραπάνω το bitswap και το SRA κάνουν ακριβώς το ίδιο. Απενεργοποιώντας τα 2 αυτά εναλλάξ, οι διαφορές που είδα είναι τόσες: 

ΜΗΔΕΝ. 

Δεν βοήθησε κάπου, ούτε είδα διαφορά στην ταχύτητα. Ούτε με όλα αυτά ενεργοποιημένα. 

Σχεδόν παντού προτείνουν απενεργοποιημένο το bitswap γιατί δεν έχει νόημα να συνυπάρχει με το SRA, αλλά δεν το έψαξα και πολύ παραπάνω.

 

Όλα εξαρτώνται φυσικά από τη γραμμή και ότι είμαι στο ΑΚ της περιοχής, δεν υπάρχει κάποιο ΚΑΦΑΟ τριγύρω.  Ο χαλκός ποιος ξέρει πόσο "φρέσκος" είναι. Υποθετικά, λέω ότι μπαγιάτεψε αρκετά :bleh: 

 

Τι γραμμή είσαι ?

Το SRA πολλές φορές ρίχνει τον συγχρονισμό 2-3Mbps σε μεγάλες γραμμές ή μεγάλες αποστάσεις.

 

Και όχι, δεν είναι το ίδιο πράγμα το SRA με το Bitswap.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.