Jump to content



Speedport Plus COSMOTE. Συζήτηση (προβλήματα, λύσεις κλπ)


Recommended Posts

On 10/9/2020 at 12:24 ΠΜ, το μέλος etien4 έγραψε:

Παρατηρώ ότι στην LG B7v oled δεν πιάνει καλές ταχύτητες με το wifi kαι το νετφλιξ και το youtube και το twitch!Έχει επιλογή για 2.4g kai 5g στο wifi,να δοκιμάσω 5g?

 

Αν είναι σχετικά κοντά στο ρούτερ, σίγουρα. Πάντως γενικά το Plus δεν φημίζεται για το  ασύρματό του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν παλεύεται ρε παίδες να έχεις 100αρα γραμμή και τα application της TV να σέρνονται...δλδ έλεος.εχει βρει κανένας λύση?Αλλιώς με βλέπω να βάζω το παλιό πάνω...

Έγινε επεξεργασία από etien4
Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2020 at 8:23 ΠΜ, το μέλος etien4 έγραψε:

Δεν παλεύεται ρε παίδες να έχεις 100αρα γραμμή και τα application της TV να σέρνονται...δλδ έλεος.εχει βρει κανένας λύση?Αλλιώς με βλέπω να βάζω το παλιό πάνω...

Βάζεις το παλιό πάνω ή βάζεις access point για το WiFi (έτσι είχα κάνει όσο είχα το plus).

Στο νέο σπίτι 2 Speedport plus αρνούταν πεισματικότατα να συγχρονίσουν. Μου έβαλε ο τεχνικός ένα entry 2i και συγχρόνισε κανονικά. 53999 κλειδώνει, για κάποιο λόγο. Ωστόσο το WiFi του είναι αρκετά αδύναμο, έχει αρκετή απόσταση από το HTPC το router βέβαια. Στον ίδιο χώρο που το κινητό μου έχει σήμα, το wifi dongle που έχω στο HTPC πιάνει "μισή" γραμμή (συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχώς). Δεν ξέρω αν θα πρέπει να κάνω το παλιό router access point (ένα tecnicolor), ή να πάρω κάτι σε repeater (or whatever). Στο μπαλκόνι ας πούμε δεν έχει σήμα :p 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aπ ότι κατάλαβα έκανα την π@παριά και ζήτησα το Plus τις προάλλες, φανταζόμουν οτι ίσως βοηθήσει λιγο στις ταχύτητες γιατί είναι στα 26Μbps με το entry.

Αντί για παραπάνω λοιπόν, το plus αρνήται να πάει πάνω απο 24Mbps!

To attenuation απο 17,3dB στο entry, πήγε 18dB στο plus...

Ξαναέβαλα το entry και δουλεύει μια χαρά όπως πρίν, τα Splitter τα δοκόμασα και τα 2, καμία διαφορά.

Έχει καμία ρύθμιση που μου ξεφεύγει? Δεν έχω πειράξει τπτ για την ώρα, μονο το WiFi έκλεισα γιατί έχω ενα Netgear για αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

Επειδή βλέπω πολλές αναρτήσεις για πρόβλημα συγχρονισμού με το speedport plus και το αντιμετώπισα και ο ίδιος διάβασα αρκετά στο ίντερνετ τις διάφορες απόψεις των χρηστών και έκανα διάφορες αλλαγές. Αυτό που με βοήθησε πολύ ήταν το εξής. Επειδή τα modem αυτά μπορεί να μην τα δίνουν καινούργια αλλά μετά από επιστροφή μερικές ρυθμίσεις μπορεί να είναι από την παλιά χρήση. Οπότε αν έχετε vdsl σύνδεση πρέπει να κοιτάξετε στο xdsl-modulation να απενεργοποιήσετε όλες τις επιλογές που λένε adsl. Επίσης στο internet configuration μπορεί αντί να γράφει vdsl internet να λέει adsl internet. Αυτό μπορεί να υπάρχει είτε γιατί το router ήρθε με παλιές ρυθμίσεις είτε γιατί με την σύνδεση των καλωδίων μπορεί να δοκιμάσατε να τοποθετήσετε κατά λάθος κάποιο φίλτρο που ήταν για adsl γραμμή και αυτό το καταλαβαίνει το router-modem και αλλάζει αυτόματα σε adsl. Μετά από πολλές αλλαγές που έκανα κατά το παρελθόν και μελέτη στο internet με αυτές τις ρυθμίσεις που σας ανέφερα διορθώθηκαν τα προβλήματα, αποσυνδέσεις και μη σταθερή ταχύτητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αααααα τέλεια!!!! έπρεπε να googlάρω πριν μπω στην διαδικασία
Μόλις παρέλαβα το Plus αφού πέρασαν από τα χέρια μου δύo Speedport Entry 2i
(Μάλιστα τεχνικός από ΟΤΕ που μου το άφησε το Plus δοκιμαστικά στην αρχή, του είπα μου άρεσε το Plus που είχε usb storage και 5G band, και μου λέει καλύτερο το 2i.... 
Αχ τώρα τον θυμάμαι

αφού πέρασα από ένα 2i και το άλλαξα με δεύτερο 2i... ζήτησα αλλαγή γιατί με απέρριπτε από το wifi ακόμη και στα 2 μέτρα, δεν είχα καλή κάλυψη, ακόμη και με Repeaters είχα θέμα. Και μόλις παρέλαβα το Plus.... 2-3 σελίδες διάβασα και ήδη είδα αποσυντονισμό στα πρώτα 5 λεπτά.... 

το 2i είναι απερίγραπτο σε Wifi καμία κάλυψη... και για αυτό ζήτησα αντικατάσταση .... θα πηδηχτώ από το παράθυρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος monaxoulis έγραψε:

αααααα τέλεια!!!! έπρεπε να googlάρω πριν μπω στην διαδικασία
Μόλις παρέλαβα το Plus αφού πέρασαν από τα χέρια μου δύo Speedport Entry 2i
(Μάλιστα τεχνικός από ΟΤΕ που μου το άφησε το Plus δοκιμαστικά στην αρχή, του είπα μου άρεσε το Plus που είχε usb storage και 5G band, και μου λέει καλύτερο το 2i.... 
Αχ τώρα τον θυμάμαι

αφού πέρασα από ένα 2i και το άλλαξα με δεύτερο 2i... ζήτησα αλλαγή γιατί με απέρριπτε από το wifi ακόμη και στα 2 μέτρα, δεν είχα καλή κάλυψη, ακόμη και με Repeaters είχα θέμα. Και μόλις παρέλαβα το Plus.... 2-3 σελίδες διάβασα και ήδη είδα αποσυντονισμό στα πρώτα 5 λεπτά.... 

το 2i είναι απερίγραπτο σε Wifi καμία κάλυψη... και για αυτό ζήτησα αντικατάσταση .... θα πηδηχτώ από το παράθυρο

Πλέον έχεις και την επιλογή του Speedport Smart, που υποστηρίζει και 802.11ac και mesh.

Βέβαια σε γραμμές <200Mbps το χρεώνουν 2,5€/μήνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, minast said:

Πλέον έχεις και την επιλογή του Speedport Smart, που υποστηρίζει και 802.11ac και mesh.

Βέβαια σε γραμμές <200Mbps το χρεώνουν 2,5€/μήνα.

εχω ADSL24 κουμπωμένη στο fiber και το πιάνω πεντακάθαρο (μην σου πω πιάνω 27 download με 2.7 upload)
δεν γνώριζα την ύπαρξη του μοντέλου (και ο πολύ καλός φίλος από τον ΟΤΕ όταν μου άφησε το Plus δοκιμαστικά μου είπε το 2i καλύτερο)
τώρα θα το παντρευτώ. Θα δούμε πώς θα πάει. Μου έδωσε 3 μήνες για να το επιστρέψω. Την κατανάλωση σε WiFi δεν μπορώ να την μετρήσω τόσο πολύ. Επίσης, θα πρέπει να κοιτάζω τα logs για disconnections κλπ...

φοράει το firmware που έχει επάνω στην σελίδα της ο Cosmote, το 030

5 minutes ago, monaxoulis said:

εχω ADSL24 κουμπωμένη στο fiber και το πιάνω πεντακάθαρο (μην σου πω πιάνω 27 download με 2.7 upload)
δεν γνώριζα την ύπαρξη του μοντέλου (και ο πολύ καλός φίλος από τον ΟΤΕ όταν μου άφησε το Plus δοκιμαστικά μου είπε το 2i καλύτερο)
τώρα θα το παντρευτώ. Θα δούμε πώς θα πάει. Μου έδωσε 3 μήνες για να το επιστρέψω. Την κατανάλωση σε WiFi δεν μπορώ να την μετρήσω τόσο πολύ. Επίσης, θα πρέπει να κοιτάζω τα logs για disconnections κλπ...

φοράει το firmware που έχει επάνω στην σελίδα της ο Cosmote, το 030

έπεσα σε ένα καλό παληκάρι στο τηλέφωνο, να είναι καλά το παληκάρι, του λέω από 8 πέσαμε σε 6 MBits και πάμε στα 5. Τί θα γίνει; Δούλευα σε oteshop τότε. (καμία σχέση, αλλά Τεχνικός Υπολογιστών είμαι, κάτι καταλαβαίνω, έμπαιναν περισσότεροι ανά modem στην περιοχή, το έβλεπα από τις αιτήσεις που κάναμε στο μαγαζί)
και μου λέει να σε καρφώσω πάνω στην οπτική με +2-3 ευρώ και voip? ναι λέω προχώρα, να είναι καλά το παληκάρι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, monaxoulis said:

αααααα τέλεια!!!! έπρεπε να googlάρω πριν μπω στην διαδικασία
Μόλις παρέλαβα το Plus αφού πέρασαν από τα χέρια μου δύo Speedport Entry 2i
(Μάλιστα τεχνικός από ΟΤΕ που μου το άφησε το Plus δοκιμαστικά στην αρχή, του είπα μου άρεσε το Plus που είχε usb storage και 5G band, και μου λέει καλύτερο το 2i.... 
Αχ τώρα τον θυμάμαι

αφού πέρασα από ένα 2i και το άλλαξα με δεύτερο 2i... ζήτησα αλλαγή γιατί με απέρριπτε από το wifi ακόμη και στα 2 μέτρα, δεν είχα καλή κάλυψη, ακόμη και με Repeaters είχα θέμα. Και μόλις παρέλαβα το Plus.... 2-3 σελίδες διάβασα και ήδη είδα αποσυντονισμό στα πρώτα 5 λεπτά.... 

το 2i είναι απερίγραπτο σε Wifi καμία κάλυψη... και για αυτό ζήτησα αντικατάσταση .... θα πηδηχτώ από το παράθυρο

Εγω πάντως σε 3 διαφορετικές γραμμές που έχω δοκιμάσει και το 2i & το Plus, και στις 3 (διαφορετικές γραμμές, διαφορετικά σπίτια και περιοχή) το Plus κλειδώνει πιο ψηλά και αποσυντονισμούς γιοκ.

Στην χειρότερη από τις 3 γραμμές το 2i κλειδώνει στα 112Mbps ενώ το Plus σταθερά στα 124-125Mbps.

 

Το ασύρματο και των 2 εννοείται ότι είναι σκουπίδι.
Αν θες σοβαρό wifi σπίτι παίρνεις ένα σοβαρό access point / wifi router, δεν παίζεις με τις π1π3ς του πάροχου ποτέ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, billpeppas said:

Εγω πάντως σε 3 διαφορετικές γραμμές που έχω δοκιμάσει και το 2i & το Plus, και στις 3 (διαφορετικές γραμμές, διαφορετικά σπίτια και περιοχή) το Plus κλειδώνει πιο ψηλά και αποσυντονισμούς γιοκ.

Στην χειρότερη από τις 3 γραμμές το 2i κλειδώνει στα 112Mbps ενώ το Plus σταθερά στα 124-125Mbps.

 

Το ασύρματο και των 2 εννοείται ότι είναι σκουπίδι.
Αν θες σοβαρό wifi σπίτι παίρνεις ένα σοβαρό access point / wifi router, δεν παίζεις με τις π1π3ς του πάροχου ποτέ.

 

ακριβώς αυτό το σκεπτικό είχα. Είχα ενα Modem router adsl TPLINK και είπα να το βάλω σαν access point επάνω του Δεν θυμάμα τώρα μοντέλο κλπ. Δεν έχω τεράστιο σπιτι, δεν προσπαθώ να καλύψω καμία έπαυλη. 80τμ και σε μία ευθεία 8-10 μέτρων είναι το δωμάτιό μου και δεν πιάνει μόλις πάω μέσα.

Έβαλα ένα Mi Repeater..... klein και αυτό... κάτι άλλα κινέζικα του 10ευρου επίσης
εχω βάλει στο μάτι κάτι Honor, αλλά δεν βρίσκω διαφορές στο Honor X3 , X3 Pro , Honor Router 3.

Καμία άλλη πρόταση; Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Link to comment
Share on other sites

πάντως το Plus έχει πιο φωτεινά LED, θα φωτίζει στο σκοτάδι
(ή τα led του 2i έχουν dimάρει με τον καιρό :):):):):):):):)

δίνεται Speedport 2i σε καλή τιμή (πριν το γυρίσω πίσω όπως οφείλω) ??

IMG_20210111_230752_0.jpg

 

και μόλις έβαλα ένα τραγούδι στο youtube στην smart tv.... αποσύνδεση... ποιός ξέρει πόσα drop signal είχα όλο αυτό το χρονικό διάστημα... θα γυρίσω πίσω στο 2i και θα τους επιστρέψω το Plus

έκλεισε και το WiFi μόνο και ήθελε push button να ανάψει

θα λείπω εγώ και θα έχω την μάνα 65 ετών να πατάει κουμπάκια και να με παίρνει τηλέφωνο να μου λέει είχαμε διακοπή (εποχές 384Κbps)

 

πριν 32 λεπτά, το μέλος monaxoulis έγραψε:

και μόλις έβαλα ένα τραγούδι στο youtube στην smart tv.... αποσύνδεση... ποιός ξέρει πόσα drop signal είχα όλο αυτό το χρονικό διάστημα... θα γυρίσω πίσω στο 2i και θα τους επιστρέψω το Plus

έκλεισε και το WiFi μόνο και ήθελε push button να ανάψει

θα λείπω εγώ και θα έχω την μάνα 65 ετών να πατάει κουμπάκια και να με παίρνει τηλέφωνο να μου λέει είχαμε διακοπή (εποχές 384Κbps)

μάλλον δεν ήταν διακοπούλα

δείτε log

2021-01-11 23:43:25 The HG tries to contact the ACS (A103)
2021-01-11 23:43:17 The HG has successfully loaded/flashed a new firmware image 09022001.00.030_OTE5. (A106)
2021-01-11 23:43:17 Update to version 09022001.00.030_OTE5 was successful. (UD102)
2021-01-11 23:43:16 The HG tries to contact the ACS (A103)

 

δεν έκανα εγώ τίποτα.... αν και είδα με τα μάτια μου ότι έχω την 030 αλλά μήπως η 030 έχει διαφορετικά releases....

και βρήκα deactivated το Wifi ... μου έκανε on την τηλεφωνία, την έκοψε, άναψε ξανά on η τηλεφωνία αλλά έκανε off το WLAN και έπρεπε να πατήσω το κουμπί

κάποιος το flashάρισε απομακρυσμένα;

εγώ τηλεόραση έβλεπα youtube 

(έρχονται οι Νεφελίμ και οι Ελοχίμ! Κάμερα σε εμένα!)

Link to comment
Share on other sites

2021-01-12 00:12:11DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)

 

αυτό γιατί;  πρέπει να κάνω κάτι;

και κρεμάει και την τηλεφωνία

 

2021-01-12 00:14:16IP Telephonie connection (+30210xxxxxxx) has successfully been established: IP-Adresse:2a02:587:3e1a:24ff:441a:756e:a670:982e, DNS-Server:2a02:587:101:0:212:205:212:205, Gateway:fe80::da67:d9ff:fe47:cf9b (V016)

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα αντικατάσταση "ups", που ο Θεός να το κάνει UPS αυτό το πράγμα.

 

Το Conceptum πριν χρόνια που έδωσαν, 2200mAh   (έλεος)
Μου έστειλαν το Lamtech τώρα 8800mAh (ούτε το μικρότερο powerbank που έχω δεν είναι τόσο)

 

Δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν ποτέ το πρώτο, εκτός από μία φορά. Σκέφτηκα ότι το να το έχεις διαρκώς στο ρεύμα, αν φας διακοπη ρεύματος 1 φορά στο 6μηνο, η μπαταρία θα έχει παραδώσει τις κυψέλες της...

IMG_20210112_012855_6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν παροχή είναι, τι περίμενες ? Να σου στείλουν κανένα Legrand ? :D

 

By the way, τα περισσότερα DSLAM ακόμα δυστυχώς δεν έχουν battery backup οπότε οι πιθανότητες λένε πως και να έχεις UPS στο modem αν πέσει το ρεύμα... το πιο πιθανό είναι να μην έχεις και VDSL :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.