Jump to content


Speedport Plus COSMOTE. Συζήτηση (προβλήματα, λύσεις κλπ)


Recommended Posts

Σε γραμμές >= 100 mbps τα Plus & Smart είναι μονόδρομος σε σχέση με το Entry 2i  λόγω του gigabit ethernet. 

Σαν κανόνας πάντως, η καλύτερη λύση είναι να το αφήνεις μόνο σαν modem (και πλέον δεν χρειάζεται καν να να το βάλεις σε bridge mode), βάζεις άλλο router να κάνει το pppoe connection (ui edgerouter x, tl-r605, pfsense etc) και βάζεις όσα APs χρειάζεσαι. 

Αν πας σε αυτή τη λύση, πολύ εύκολα βγάζεις και την τηλεφωνία και την πας σε δικό σου τηλεφωνικό κέντρο, βάζεις ένα 3CX ή freepbx και ξενοιάζεις και με αυτό.

Αν χρησιμοποιείτε δεύτερο pppoe connection καλό θα ήταν να τους κάνετε ένα τηλέφωνο ώστε το speedport να χρησιμοποιεί για την σύνδεσή του username της μορφής 

cli_ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ@otenet.gr, τα οποία usernames παίρνουν IP πίσω από το carrier grade nat της Cosmote (συνήθως 100.80.Χ.Χ, αν βλέπετε τέτοια IP στο speedport είστε πίσω από cgnat και δεν μπορείτε εύκολα να κάνετε port forward) ώστε να απελευθερώνονται πραγματικές IP για όσους τις χρειάζονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Εγώ τους ζήτησα αναβάθμιση σε Plus από Entry που έχω και πήρα τα @@ μου.

Για 24αρα γραμμή μιλάμε.

Και θα συνεχισεις να τα παιρνεις :p Σπανια πολυ σπανα τα δινουν σε adsl, μονο απο 50αρα και πανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 3 λεπτά, το μέλος krones έγραψε:

αυτο το firmware που φοραει 

Speedport Plus
Firmware version in your device:
09022001.00.031_OTE1

ειναι παλιο ? γιατι στην σελιδα της cosmote exei αλλο

το τελευταιο ειναι και με πολλα προβληματα απο οσο διαβαζω στο adslgr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/29/2021 at 9:10 PM, panoc said:

το τελευταιο ειναι και με πολλα προβληματα απο οσο διαβαζω στο adslgr

Τι προβλήματα πανο? Απο οταν το εβαλα εχω μονιμα dropped frames στο obs επειδη το bitrate μια ειναι 7Κ μια 2Κ μια 5Κ κοκ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Nemesis89 έγραψε:

Έχω το speedport 2i 50ρα VDSL! 34/5! αξίζει μετάβαση σε speedport Plus ? για το 5ghz wifi και αν θα συγχρονίσει παραπάνω ή να καθήσω στα αυγά μου?

 

Ισως κλειδωσεις λιγο παραραπανω με το plus. Ομως με το τελεταιο firmware σε πολλους εμφανισε προβληματα στη σταθεροτητα της γραμμης, πολλα crc/fec λαθη κλπ. Τα δευτερα κανονιμα δε μας απασχολουν μιας και ειναι λαθη που διορθωνει το ρουτερ,οταν ομως εχουμε μερικες χιλαδες ανα δευτερολεπτο τοτε αρχιζει και την ακουει το ρουτερ γιατι απλα ο μικρος του επεξεργαστης δε προλαβαινει.

Οσον αφορα το 5ghz wifi του στο δικο μου στιτι ηταν κακο. Εαν σε ενδιαφερει η ταχυτητα του wifi καλυτερα να επενδυεσεις σε ενα mesh wifi συστημα να δεις το φως το αληθινο :p

 

πριν 5 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Τι προβλήματα πανο? Απο οταν το εβαλα εχω μονιμα dropped frames στο obs επειδη το bitrate μια ειναι 7Κ μια 2Κ μια 5Κ κοκ...

Οπως αναφερα παραπανω, ασταθεια και λαθη στη γραμμη. Εσυ απο οσο θυμαμαι το εχεις σαν modem και για τηλεφωνια με asus πισω του. Θα πρεπει με καποιο τροπο να παρακολουθεις τα στατιστικα του την ωρα που εχεις τοσο εντονο προβλημα. Επισης καλο θα ηταν να μαθαινες σε ποιου παροχου καμπινα ανοικεις. (Συνηθως εχουν σημα πανω στη καμπινα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Του ΟΤΕ ειμαι. Ναι πραγματι το Plus μονο συγχρονισμο κανει και τηλεφωνια δινει τα υπολοιπα το Asus

5 hours ago, panoc said:

Οπως αναφερα παραπανω, ασταθεια και λαθη στη γραμμη. Εσυ απο οσο θυμαμαι το εχεις σαν modem και για τηλεφωνια με asus πισω του. Θα πρεπει με καποιο τροπο να παρακολουθεις τα στατιστικα του την ωρα που εχεις τοσο εντονο προβλημα. Επισης καλο θα ηταν να μαθαινες σε ποιου παροχου καμπινα ανοικεις. (Συνηθως εχουν σημα πανω στη καμπινα).

Εννοεις να κοιταω τα logs του router?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Του ΟΤΕ ειμαι.

Aρα εισαι τυχερος απο την αποψη οτι τα δικτυα των wind/voda τον πινουν πατωκορφα και δεν εχουν χωρητικοτητα.

 

Οπως σου ειχα πει και παλαιοτερα πρεπει να μπεις να παρακολουθεις τα στατιστικα της γραμμης, το οτι δουλευε καλα δε σημαινει οτι θα συνεχισει να το κανει ειδικα οσο αυξανονται οι συνδρομητες πανω στο πολυκλωνο σου. Χωρις στατιστικα και ακομα καλυτερα μακροχρονια στατιστικα δε βγαινει ουτε καν μαντεψια :p

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Εννοεις να κοιταω τα logs του router?

Oχι εννοω να κοιτα τα stats της γραμμης που στο speedport plus ειναι http://10.0.0.138/html/login/status.html

οπου 10.0.0.138 η ip του δικου σου.

Δε χρειαζεται καν login, αλλα επειδη απο οσο ξερω εισαι σε ppoe και οχι double nat/dmz δεν εχεις προσβαση απο το δικτυο σου, οποτε οι λυσεις ειναι

1. ανοιγεις το wifi του plus και συνδεεσαι με το κινητο και τραβας screenshot κλπ

2. ανοιγεις wifi βαζεις wifi ανταπτορα στο desktop συνδεεσαι παραλληλα με το asus και φροντιζεις να εχεις static ip στον ανταπτορα χωρις gateway και dns ωστε να βγαινεις ιντερνετ μονο απο το asus

3. κανεις τα παραπανω χωρις wifi αλλα με ethernet εαν εχεις 2η lan.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoc said:

Aρα εισαι τυχερος απο την αποψη οτι τα δικτυα των wind/voda τον πινουν πατωκορφα και δεν εχουν χωρητικοτητα.

 

Οπως σου ειχα πει και παλαιοτερα πρεπει να μπεις να παρακολουθεις τα στατιστικα της γραμμης, το οτι δουλευε καλα δε σημαινει οτι θα συνεχισει να το κανει ειδικα οσο αυξανονται οι συνδρομητες πανω στο πολυκλωνο σου. Χωρις στατιστικα και ακομα καλυτερα μακροχρονια στατιστικα δε βγαινει ουτε καν μαντεψια :p

Oχι εννοω να κοιτα τα stats της γραμμης που στο speedport plus ειναι http://10.0.0.138/html/login/status.html

οπου 10.0.0.138 η ip του δικου σου.

Δε χρειαζεται καν login, αλλα επειδη απο οσο ξερω εισαι σε ppoe και οχι double nat/dmz δεν εχεις προσβαση απο το δικτυο σου, οποτε οι λυσεις ειναι

1. ανοιγεις το wifi του plus και συνδεεσαι με το κινητο και τραβας screenshot κλπ

2. ανοιγεις wifi βαζεις wifi ανταπτορα στο desktop συνδεεσαι παραλληλα με το asus και φροντιζεις να εχεις static ip στον ανταπτορα χωρις gateway και dns ωστε να βγαινεις ιντερνετ μονο απο το asus

3. κανεις τα παραπανω χωρις wifi αλλα με ethernet εαν εχεις 2η lan.

Μπορείς να το κάνεις διαφορετικά.

Υποθέτω ότι έχεις το speedport στην 192.168.1.1 και το  Αsus σε π.χ. 192.168.2.1

Φτιάξε ένα νέο interface στο asus που να χρησιμοποιεί την ethernet port που πάει στο speedport με static ip 192.168.1.2/255.255.255.0 και κλείσε το dhcp αν βάζει μόνο του.

Μετά πας στο speedport http://192.168.1.1/html/content/internet/static_routing.html και βάζεις ένα νέο route 192.168.2.0 / 255.255.255.0 με gateway 192.168.1.2 .

Θα μπορείς μετά από οποιδήποτε host στο 192.168.2.0/24 να βλέπεις την 192.168.1.1 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Larry έγραψε:

Μπορείς να το κάνεις διαφορετικά.

Υποθέτω ότι έχεις το speedport στην 192.168.1.1 και το  Αsus σε π.χ. 192.168.2.1

Φτιάξε ένα νέο interface στο asus που να χρησιμοποιεί την ethernet port που πάει στο speedport με static ip 192.168.1.2/255.255.255.0 και κλείσε το dhcp αν βάζει μόνο του.

Μετά πας στο speedport http://192.168.1.1/html/content/internet/static_routing.html και βάζεις ένα νέο route 192.168.2.0 / 255.255.255.0 με gateway 192.168.1.2 .

Θα μπορείς μετά από οποιδήποτε host στο 192.168.2.0/24 να βλέπεις την 192.168.1.1 .

Το ξέρω ότι γίνεται με static route άν είσαι με double Nat. Ο Μάριος είναι με ppoe οπότε το ένα ρουτερ είναι εντελώς αόρατο στο άλλο. Και επειδή ξέρω ότι δε παίζει να κάνει τίποτα πιο πολύπλοκο από το νο1 που πρότεινα (τα είχαμε πει παλαιότερα) δεν ελπίζω πολλά.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δεν χρειάζεται τρελλή διαδικασία για να βλέπει το SpeedPort και με PPPoE στο Asus πάντως.

Εννοεις να συνδεσει το με lan ta 2 router, 2πλη ip κλ κλπ ?

Χρονια τον πηλατευω αλλα δεν :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο!

Ένα μόνο καλώδιο ( συνολικά ) από το speedport (οποιαδήποτε lan) στο wan του Asus, και έπειτα ρυθμίσεις στο WAN του Asus.

Αφου το wan στο asus ειναι ρυθμισμενο για ppoe, οποτε εχει ηδη ενα καλωδιο απο απο το asus wan προς speedport lan.

Tι ρυθμισεις κανεις στο wan του asus για να το βλεπει το speedport ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από ότι καταλαβαίνω και ο παλίκαρος έχει αφήσει του OTE στο 192.168.1.1 θα σας τα δώσω στο πιάτο ( απλά το δικό μου δίκτυο είναι στο πρωτότυπο... 192.168.0.xxx )

 

dcULuDy.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Επειδή από ότι καταλαβαίνω και ο παλίκαρος έχει αφήσει του OTE στο 192.168.1.1 θα σας τα δώσω στο πιάτο ( απλά το δικό μου δίκτυο είναι στο πρωτότυπο... 192.168.0.xxx )

 

dcULuDy.jpg

Επειδη το ειχα δοκιμασει αυτο με n17, το asus βγαινει εξω με διαφορετικη ip απο οτι το speedport ? Εμενα οχι... και ετσι ηταν πρακτικα ειναι σα να εχεις double nat  αφου η wan σου μιλαει απευθειας στο speedport και το χρησιμοποιει σαν gateway...

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billpeppas έγραψε:

Ναι, αν δεν θες να γυρίσεις σε bridge mode το SpeedPort βγαίνεις με διαφορετική IP από το Asus.

Θα το δοκιμασω ξανα... αλλα ειμαι δυσπιστος γιατι το wan ip πρακτικα ειναι η ip που παιρνει απο το ppoe.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.