Jump to content



Speedport Plus COSMOTE. Συζήτηση (προβλήματα, λύσεις κλπ)


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, είμαι σε 30αρι VDSL στον ΟΤΕ από 4/2018, τον Απρίλιο θα κάνω ανανέωση σε "50" καθώς πλέον δεν υπάρχει το 30αρι ή το "δέσμευση πραγματικής ταχύτητας". Αναγκαστικά θα πρέπει να δώσουν το Plus? Έχω το 2i. Κανένα θέμα, τέλειο WiFi, καμία αποσύνδεση, γενικώς υπερ-ευχαριστημενος. Γίνεται να ζητήσω να το κρατήσω; Τι ακριβώς να τους πω εάν το αρνηθούν; Δουλεύει άψογα στον υπάρχον εξοπλισμό. Διαβάζω προβλήματα αρκετών μελών με το Plus και όσο να ναι .... το χω πάρει από φόβο που λένε

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το ζητήσεις εσυ το plus επειδή το δικαιούσε δωρεάν (στο 30αρι είχε χρέωση)

Απο μόνοι τους σε αφήνουν λογικά σε αυτό που έχεις μια και λειτουργεί κανονικά .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

μπορεις να το ζητήσεις εσυ το plus επειδή το δικαιούσε δωρεάν (στο 30αρι είχε χρέωση)

Απο μόνοι τους σε αφήνουν λογικά σε αυτό που έχεις μια και λειτουργεί κανονικά .

Ααα ακόμα καλύτερα θα μείνω με το υπάρχον. Γιατί είχα διαβάσει κάτι μάλλον ράδιο αρβύλα κουβέντα ότι με το ζόρι πρέπει να πάρεις το άλλο.

Τότε μια χαρά. 

Με έχει βολεψει το 2i μια χαρά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

το πήρε το μάτι μου στο γερμανικό mediamarkt sta 99 δεν κοίταξα έκδοση αλλά δες το αν σε ενδιαφέρει ακόμα

Thanx αλλά έχω δυστυχώς έχω διαφορετικά έξοδα αυτό τον καιρό.

Το γερμανικό είναι με δικό του fw πάντως, και δεν μπορείς να βάλεις το προφίλ του ΟΤΕ, δεν ξέρω αν φτιάχνεται αυτό, αλλά το ιταλικό ήταν με global fw.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εχω vdsl 50mbps ξεκινησα την πρωτη μερα εγκαταστασης στα 32mbps και 3.9 upload αλλα μετα απο 4 μηνες ξεκινησαν αποσυνδεσεις εχω φτασει στα 21 mbps και 1.1 upload, εχω dns cloudfare στο ρουτερ και ενεργοποιημενο το ipv6 το οποιο δεν με αφηνει να το απενεργοποιησω. εχω το speedport plus. μηπως ξερει καποιος ποιες ρυθμισεις να χρησιμοποιησω μηπως φτασω παλι 32mbps? οι τεχνικοι του οτε μου λενε να δηλωσω βλαβη μονο αν φτασει 12mbps και οταν δηλωνω βλαβη δεν ασχολουνται ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, κομπο said:

εχω vdsl 50mbps ξεκινησα την πρωτη μερα εγκαταστασης στα 32mbps και 3.9 upload αλλα μετα απο 4 μηνες ξεκινησαν αποσυνδεσεις εχω φτασει στα 21 mbps και 1.1 upload, εχω dns cloudfare στο ρουτερ και ενεργοποιημενο το ipv6 το οποιο δεν με αφηνει να το απενεργοποιησω. εχω το speedport plus. μηπως ξερει καποιος ποιες ρυθμισεις να χρησιμοποιησω μηπως φτασω παλι 32mbps? οι τεχνικοι του οτε μου λενε να δηλωσω βλαβη μονο αν φτασει 12mbps και οταν δηλωνω βλαβη δεν ασχολουνται


Μου είχαν πει -δεν έχω ιδέα κατά πόσο είναι έγκυρα ή απαντούσαν από το κεφάλι τους- ότι αν δεν πιάνεις πάνω από 21 έχεις δικαίωμα χωρίς να σπας συμβόλαιο και να πληρώσεις την πρόωρη διακοπή να ζητήσεις να σε χρεώνουν για 24άρι πακέτο.
Όταν τους ρώτησα «ε αν είναι το εγγυημένο να είναι το 21, τότε να αγοράσω κατευθείαν το 24»
«Αν αγοράσετε 24 δεν θα πιάνετε 21 αλλά 11».
«Δηλαδή πόσο χαμηλά πρέπει να είναι για να μπορώ χωρίς πέναλντυ να σπάσω το συμβόλαιο»
«2».
Είπα ευχαριστώ γεια σας και δεν ασχολήθηκα.

σκέψου μηπως αξίζει να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ ή στον συνήγορο του καταναλωτή. Το λιγότερο που πρέπει να κάνουν αν πιάνεις τόσο λίγο είναι να μην σε χρεώνουν για 50άρι αλλά να σου κατεβάσουν την πληρωμή σε 24άρι. 

Link to comment
Share on other sites

Και κατά πάσα πιθανότητα και κάτι να γίνει θα του αλλάξουν σε ADSL πακέτο και μετά θα σε γυρίσουν σε ADSL όπως λες και αντί για 32 θα πιάνει 11 πχ. 

Όσο για την ΕΕΤΤ ας μην την σχολιάσω καλύτερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα για όσους εχουν την συσκευη και τους ενδιαφέρει το firmware απο 3/2020 διάβασα σε άλλο forum εχει κόψει το battery drain. Δεν το εχω δοκιμάσει προσωπικά ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας.
Μεχρι και μια βδομαδα πριν ειχα το speedport entry. Πανω σε αυτο ειχα στησει 2 raspberry 4, ενα για NAS (openmediavault, 192.168.1.10) και ενα για audio player (volumio, 192.168.1.5). Και τα 2 σεταριστηκαν με static ip και ηταν συνδεδεμενα με ethernet καλωδιο.
Μια βδομαδα πριν αλλαξα το entry με το plus και ξεκινησε το προβλημα. Κοιτωντας τις συνδεδεμενες συσκευες στο LAN δεν βλεπει καμια απ'τις 2! Ομως και 2 δουλευουν κανονικα. Βλεπω κανονικα το NAS κ τα περιεχομενα του στα shared folders μου και το Volumio επισης.
Παραλληλα αν πατησω σε browser 192.168.1.5 ανοιγει το Volumio.
Αν ομως πατησω 192.168.1.10 ΔΕΝ ανοιγει το openmediavault.
Η τεχνικη υποστηριξη της cosmote επιβεβαιωσε το προβλημα αλλα δεν μπορουν να βοηθησουν περα απο το να επιστρεψω στο entry.
Τις 2 τελευταιες μερες που το εψαξα ακομα περισσοτερο βρηκα το εξης. Αν βαλω automatic ip στο volumio εμφανιζεται στο router στις συνδεδεμενες συσκευες. Με το που το γυρναω σε static εξαφανιζεται. Δεν μπορω να κανω βεβαια τιποτα στο openmediavault αφου δεν μπορω να μπω στην ip του με κανενα browser. 
Αρα κατι συμβαινει με τις static ip των rpi και το router.
Εχετε καμια ιδεα; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος yanagimachi έγραψε:

Γεια σας.
Μεχρι και μια βδομαδα πριν ειχα το speedport entry. Πανω σε αυτο ειχα στησει 2 raspberry 4, ενα για NAS (openmediavault, 192.168.1.10) και ενα για audio player (volumio, 192.168.1.5). Και τα 2 σεταριστηκαν με static ip και ηταν συνδεδεμενα με ethernet καλωδιο.
Μια βδομαδα πριν αλλαξα το entry με το plus και ξεκινησε το προβλημα. Κοιτωντας τις συνδεδεμενες συσκευες στο LAN δεν βλεπει καμια απ'τις 2! Ομως και 2 δουλευουν κανονικα. Βλεπω κανονικα το NAS κ τα περιεχομενα του στα shared folders μου και το Volumio επισης.
Παραλληλα αν πατησω σε browser 192.168.1.5 ανοιγει το Volumio.
Αν ομως πατησω 192.168.1.10 ΔΕΝ ανοιγει το openmediavault.
Η τεχνικη υποστηριξη της cosmote επιβεβαιωσε το προβλημα αλλα δεν μπορουν να βοηθησουν περα απο το να επιστρεψω στο entry.
Τις 2 τελευταιες μερες που το εψαξα ακομα περισσοτερο βρηκα το εξης. Αν βαλω automatic ip στο volumio εμφανιζεται στο router στις συνδεδεμενες συσκευες. Με το που το γυρναω σε static εξαφανιζεται. Δεν μπορω να κανω βεβαια τιποτα στο openmediavault αφου δεν μπορω να μπω στην ip του με κανενα browser. 
Αρα κατι συμβαινει με τις static ip των rpi και το router.
Εχετε καμια ιδεα; Ευχαριστω

 

το dhcp range το εχεις ορισει εξω απο το ευρος των static ip που χρησιμοποεις ;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, panoc said:

 

το dhcp range το εχεις ορισει εξω απο το ευρος των static ip που χρησιμοποεις ;

 

Δεν το εχω πειραξει. Τα σετινγκς λενε:
 
DHCP on
Assign addresses in the range from 192.168.1.2 to 192.168.1.254.
    Validity period for the addresses: 1 day
Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το εαν ειναι αυτο το προβλημα, οταν χρησιμοποιουμε στατικες ip τοτε οριζοθμε το dhcp εκτος του ευρους των στατικων ip

Εαν πχ χρησιμοποιουμε στατικες ip x.x.x.2 εως x.x.x.50 τοτε οριζουμε dhcp x.x.x.51 to x.x.x.254.

Αλλαξε το dhcp range ωστε να μη συμπεριλαμβανει τις στατικες που χρησιμοποιησεις, κανε μια επανεκκινηση το router και δοκιμασε παλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, panoc said:

Ασχετα με το εαν ειναι αυτο το προβλημα, οταν χρησιμοποιουμε στατικες ip τοτε οριζοθμε το dhcp εκτος του ευρους των στατικων ip

Εαν πχ χρησιμοποιουμε στατικες ip x.x.x.2 εως x.x.x.50 τοτε οριζουμε dhcp x.x.x.51 to x.x.x.254.

Αλλαξε το dhcp range ωστε να μη συμπεριλαμβανει τις στατικες που χρησιμοποιησεις, κανε μια επανεκκινηση το router και δοκιμασε παλι.

Το εκανα. Εκανα και restart στα rpi. Δυστυχως καμια αλλαγη.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος yanagimachi έγραψε:

Το εκανα. Εκανα και restart στα rpi. Δυστυχως καμια αλλαγη.

 

Εισαι σιγουρος οτι καποια συσκευη δε χρησιμοποει το x.10 ? Δοκιμασες να αλλαξεις το x.10 με κατι αλλο ? (παντα εκτος του dhcp).

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panoc said:

Εισαι σιγουρος οτι καποια συσκευη δε χρησιμοποει το x.10 ? Δοκιμασες να αλλαξεις το x.10 με κατι αλλο ? (παντα εκτος του dhcp).

Ειμαι. Επισυναπτω την εικονα των συσκευων και του ευρους  dhcp.

Screen Shot 2020-08-01 at 12.04.10 PM.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trendy said:

Δοκίμασε να ορίσεις με το χέρι στον dhcp server τις IP και των 2 συσκευών.

Αν καταλαβα καλα ( που ειναι πιθανον να μην) λες να παω εκει που λεει  στο υπομενού του dhcp για reserved ip address και να συμπληρωσω mac address & ip σωστα;

Ομως δεν εχω mac address για καμια...

Screen Shot 2020-08-01 at 10.07.01 PM.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος yanagimachi έγραψε:

Αν καταλαβα καλα ( που ειναι πιθανον να μην) λες να παω εκει που λεει  στο υπομενού του dhcp για reserved ip address και να συμπληρωσω mac address & ip σωστα;

Σωστά.

πριν 4 ώρες, το μέλος yanagimachi έγραψε:

Ομως δεν εχω mac address για καμια...

Μερικές ιδέες: Κάνε ένα ping στις συσκευές και μετά τρέξε το `arp -a` που βγάζει τις αντιστοιχήσεις mac/ip

Τρέξε `ip link` ή `ifconfig` στα RPi .

Αυτά μπορείς να τα κάνεις αφού συνδέσεις προσωρινά τα RPi με το παλιό router ή απευθείας σε έναν υπολογιστή (απλώς φρόντισε ο υπολογιστής να έχει επίσης στατική IP και μάσκα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.