Jump to content



Μετά την Aorus τι;


Recommended Posts

Μετά το φιστίκι που έφαγα με την Aorus και αφού θα γίνει refund είμαι ξανά σε αναζήτηση οθόνης.

Λόγω της τραυματικής εμπειρίας με το IPS glow, και αφού έζησα τις 27" και το 144Hz refresh rate προσανατολίζομαι στη

Samsung 27CHG70 ή στο μεγαλύτερο αδερφάκι της την Samsung C32HG70 μιας και τικάρουν τα κουτάκια NOT IPS, 2Κ, min 27", 144Hz, Freesync.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη μιας και είμαι υπ'ατμόν για άμεση παραγγελία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Oric said:

Για να πάω σε 144Hz σε EIZO πάμε στα 1000€, οπότε δεν τικάρει το κουτάκι του budget.

Λέω να κρατήσω και τα δυο νεφρά μου ακόμα.

Και τα 620€ που έδωσα για την Aorus υπέρβαση ήταν.

Άσε που έχω τρομάξει τόσο με τα IPS panel που δεν θέλω ούτε να τα ακούω.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Aν βγαίνει αυτό στα λεφτά που δίνεις τότε πιστεύω οτι αξίζει...Αν δε θέλεις επίσης rgb και λοιπά μπλιμπλικιά μπορείς να πας και στο monitor της υπογραφής μου , το οποίο είναι τίμιο για τα λεφτά του (όχι στη τιμή που το δίνουν Ελλαντα) απλά έχει λίγο colorbanding το οποίο ψιλοφτιάχνει και θέλει και ρύθμισμα ως προς τα χρώματα...

Έγινε επεξεργασία από chrkon
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chrkon said:

Aν βγαίνει αυτό στα λεφτά που δίνεις τότε πιστεύω οτι αξίζει...Αν δε θέλεις επίσης rgb και λοιπά μπλιμπλικιά μπορείς να πας και στο monitor της υπογραφής μου , το οποίο είναι τίμιο για τα λεφτά του (όχι στη τιμή που το δίνουν Ελλαντα) απλά έχει λίγο colorbanding το οποίο ψιλοφτιάχνει και θέλει και ρύθμισμα ως προς τα χρώματα...

Για την LG διάβασα και σε άλλο θέμα εδώ μέσα αλλά αφ'ενός μεν όλα δείχνουν ότι η τιμή θα ξεφεύγει, αφ'ετέρου δε είναι IPS και έχω τρομάξει με την γκαντεμιά μου στη λοταρία των panel.

Η δική σου είναι ΤΝ, όσο καλό και να είναι το θεωρώ πισογύρισμα εν έτει 2019.

Γι' αυτό κοιτάζω σε VA.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, paxman said:

NOT IPS, 2Κ, min 27", 144Hz, Freesync

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα έγραψα ευδιάκριτα.

Το πρώτο είναι ψυχολογικό, αλλά τα "τραύματα" είναι πολύ φρέσκα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, paxman said:

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα έγραψα ευδιάκριτα.

Το πρώτο είναι ψυχολογικό, αλλά τα "τραύματα" είναι πολύ φρέσκα.

Τα είδα αυτά απλά επειδη κάτω λες για VA Και οτι TN είναι πισωγύρισμα.!Αλλο να μην θέλεις IPS που σημαίνει και TN αλλ να λέμε μονο VA.
Freesync θες η σου κάνει και το gsync?

Link to comment
Share on other sites

Με Freesync είμαι ΟΚ, το είχα δει να παίζει μια χαρά και στην Aorus.

Α, και budget max τα 620€ που θα πάρω πίσω.

Διάβασα καλές κριτικές και για τις δύο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στην οθόνη της υπογραφής μου (Samsung CJG50  LC27JG50QQUXEN. την έχω κοντά 2 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος, δεν έχει gsync freesync βεβαία,

έχει ανεπαίσθητο glow το οποίο φαίνεται ελάχιστα μόνο όταν είναι μαύρη η οθόνη, σε desktop & gaming  δεν φαίνεται τιποτα. 

 

Έγινε επεξεργασία από Harrisxr650
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Harrisxr650 said:

Ρίξε μια ματιά και στην οθόνη της υπογραφής μου (Samsung CJG50  LC27JG50QQUXEN. την έχω κοντά 2 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημενος, δεν έχει gsync freesync βεβαία,

έχει ανεπαίσθητο glow το οποίο φαίνεται ελάχιστα μόνο όταν είναι μαύρη η οθόνη, σε desktop & gaming  δεν φαίνεται τιποτα. 

 

Νομίζω ότι η 27CHG70 που κοιτάζω είναι επόμενο μοντέλο της δικής σου με freesync και (θεωρητικά) χαμηλότερο χρόνο απόκρισης.

Αν είσαι ευχαριστημένος από τη δική σου λογικά είναι καλό σημάδι για την 27CHG70, η οποία βγαίνει και ~160€ φθηνότερη από την Aorus.

 

7 hours ago, Staxtis said:

Δες αυτη....https://www.skroutz.gr/s/17235984/AOC-AG273QCX.html
Με χαλάει που είναι curved εμένα αλλα ίσως είναι better σε gaming απο κοντινή απόσταση

Γιατί να προτιμήσω AOC over Samsung;

Δικαιολογεί και την διαφορά τιμής;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, paxman said:

Νομίζω ότι η 27CHG70 που κοιτάζω είναι επόμενο μοντέλο της δικής σου με freesync και (θεωρητικά) χαμηλότερο χρόνο απόκρισης.

Αν είσαι ευχαριστημένος από τη δική σου λογικά είναι καλό σημάδι για την 27CHG70, η οποία βγαίνει και ~160€ φθηνότερη από την Aorus.

 

Γιατί να προτιμήσω AOC over Samsung;

Δικαιολογεί και την διαφορά τιμής;

 

Δεν είπα να προτιμήσεις κάποια αλλωστε μέχρι χθές η μόναδική πρόταση ήταν η LG που σου είχα πει.
Θυμάμαι απλά αυτην την AOC οταν μισοέβλεπα και εγώ γενικά Monitors και σε κάποια φάση είχα φτάσει και κοντά να πάρω ενα AOC επομένως σου είπα να ρίξεις μια ματιά..
Αυτη η samsung ειδικά για 450euro φαίνεται φαίνεται παραπάνο απο καλή.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Staxtis said:

Δεν είπα να προτιμήσεις κάποια αλλωστε μέχρι χθές η μόναδική πρόταση ήταν η LG που σου είχα πει.
Θυμάμαι απλά αυτην την AOC οταν μισοέβλεπα και εγώ γενικά Monitors και σε κάποια φάση είχα φτάσει και κοντά να πάρω ενα AOC επομένως σου είπα να ρίξεις μια ματιά..
Αυτη η samsung ειδικά για 450euro φαίνεται φαίνεται παραπάνο απο καλή.

Σόρρυ, ακούστηκε λάθος.

Εννοούσα αν ξέρεις ότι η AOC πλεονεκτεί έναντι της Samsung οπότε αξίζει να την κοιτάξω δεδομένης και της διαφοράς τιμής.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, paxman said:

Σόρρυ, ακούστηκε λάθος.

Εννοούσα αν ξέρεις ότι η AOC πλεονεκτεί έναντι της Samsung οπότε αξίζει να την κοιτάξω δεδομένης και της διαφοράς τιμής.

Δεν νομίζω να πλεονεκτεί να σου πώ την αλήθεια και με τόσο μεγάλη διαφορά αμφιβάλω αν θα εχει κάτι που δικαιολογέι 160euro:/
Γενικά υπάρχουν 3 κατηγορίες συνήθως οταν αγοράζει κάτι.

1.Του βλάκα(κατεμε) που θέλει αυτο που είναι το πιο βαρυ(ακριβό) 500 το ενα 1000 το αλλο? 1000θελω.
2.Αυτου που θέλει το καλύτερο ανεξαρτήτου τιμής με ενα σχετικο budget που ορίζει αυτός
3.Αυτό που ψάχνει το VFM ΧΩΡΙΣ να σημαίνει οτι είναι φτηνό.

Αν είσαι ανάμεσα στην 2-3 κατηγορία και δεν σε καιει τόσο πολύ να παρεις το "καλύτερο" monitor μέχρι 620euro αλλα λες αν βρώ και κάτι πιο οικονομικό ισως λίγο χειρότερο(οχι σε σχέση με το AOC γενικά μιλάω) δεν με χαλάει τότε go for it.

Γενικά η αποψη μου περι του θέματος για εσένα επειδή σε καταλαβαίνω μετά απο όσα τράβηξες(να ξέρεις έφαγα πιο μεγάλο ζόρι-ταλεπά-χρόνο απο εσένα) πιστευω οτι θέλεις λίγο χρόνο να "συνέλθεις".Στην θέση σου θα περίμενα χωρις να κάνω καμια κίνηση γιατι πιστευω οτι δεν θα πάρεις την σωστή επιλογή για ΕΣΕΝΑ..Θα αντιδράσεις "παρορμητικά".
Μην βάζεις ταβάνι τα 620 ντε και καλά...(ΕΚΤΟΣ αν και πριν να πάρεις την AORUS είχε πει δεν μπορώ-θέλω να δώσω euro παραπάνο) αλλα έτσι όπως το λες οτι δεν δίνω πάνω απο 620 εχω την εντύπωση οτι είναι...
Εχω φάει τόση ταλαιπωρία εδωσα ενα σκασμό λεφτά για 27inch λες και είναι 65tv...Δεν δινω πιο πολλά ρε ΜΟΥ*** οτι μου δώσουν θα δώσω.  Αυτο νιώθω οτι λες (αχαχαα)
ΔΕΝ εχω να σου προτίνω κάποια με 650-700 απλά στο λέω γιατι σε βλέπω λίγο στην τσίτα.

Εν κατακλείδι...
Η πάρε αυτο το samsung η κάτι αλλο(θα ψάξω μια πάλι πιο σοβαρά) με 400-450euro ετσι λιγο πιο χαλαρά(γιατι ειναι και 150-200ευρο κάτω) η αλλιώς ζύγισε ΜΗΠΩΣ ξαναπάς σε IPS και να περιμένεις οτι θα είναι φάση ΤΖΟΚΕΡ η ακόμα και να περιμένεις το LG(Εχεισ δει κάπου να λένε υποθετικές-πιθανεές τιμές?Ποσο λες να το βγάλουν?)

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/6957804/Asus-MG279Q.html
Αυτό ίσως θα έπρεπε να είναι η δευτερη σου επιλογή αν δεν μπορεί να περιμένεις το LG και αν θέλεις να ξανα ρισκάρεις με IPS...
Οσο για της Samsung βλέπω καλα reviews και νομίζω οτι είναι απο τα πιο VFM monitor με τόσο καλά specs.

Οσο για upcoming monitors βλέπω το εξής σαν πιθανά να είναι αυτό που θέλεις...

Samsung:
27″ 1440p HDR600    Q2 2019

Asus:
27” 4K IPS                    Q2 2019             ProArt PA27UCX  MINI LED(the fuck is that?)

Acer:
27″ 1080p 200Hz         Q2 2019

LG:
LG 27GL850G  Η γνωστή που ξέρουμε..
(Εγω εδω ξαναλέω οτι..ΕΑΝ εχει μια τιμή πχ μέχρι 800 ΜΑΧ 850euro  ουτε euro παραπάνο θα ήθελα-μάρεζε να πουλήσω το monitor μου...(τωρα θα μου πεις με κοροιδευεις ρε φίλε κοιτάς να το αλλάξεις και μου κάνεις πώληση?)Απλά το λέω γιατι μπορεί να είναι WIN WIN.(Δεν θα το ξανα αναφέρω αλλα εξαρχής ήθελα νμα δοκιμάσω το LG αλλα λόγο καθυστέρηςη δεν το δοκίμασα..Αν βγεί τώρα 1000++ θα το δω σε κανένα youtube axaxxa

AOC:
AOC 27G2U  IPS

Αν ηθελα να πάρω ΑΥΡΙΟ Monitor εγω στην θέση σου θα χτυπούσα το Samsung αφου εχει φάει πιστόλι το Aorus.Αν πάλι είχα αποθέματα υπομονής...


Τι να πώ?Καλη ευκολία ότι και να κάνεις.Ελπίζω να κάνεις το καλύτερο DEAL για εσένα.!

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Staxtis said:

https://www.skroutz.gr/s/6957804/Asus-MG279Q.html
Αυτό ίσως θα έπρεπε να είναι η δευτερη σου επιλογή αν δεν μπορεί να περιμένεις το LG και αν θέλεις να ξανα ρισκάρεις με IPS...
Οσο για της Samsung βλέπω καλα reviews και νομίζω οτι είναι απο τα πιο VFM monitor με τόσο καλά specs.

Οσο για upcoming monitors βλέπω το εξής σαν πιθανά να είναι αυτό που θέλεις...

Samsung:
27″ 1440p HDR600    Q2 2019

Asus:
27” 4K IPS                    Q2 2019             ProArt PA27UCX  MINI LED(the fuck is that?)

Acer:
27″ 1080p 200Hz         Q2 2019

LG:
LG 27GL850G  Η γνωστή που ξέρουμε..
(Εγω εδω ξαναλέω οτι..ΕΑΝ εχει μια τιμή πχ μέχρι 800 ΜΑΧ 850euro  ουτε euro παραπάνο θα ήθελα-μάρεζε να πουλήσω το monitor μου...(τωρα θα μου πεις με κοροιδευεις ρε φίλε κοιτάς να το αλλάξεις και μου κάνεις πώληση?)Απλά το λέω γιατι μπορεί να είναι WIN WIN.(Δεν θα το ξανα αναφέρω αλλα εξαρχής ήθελα νμα δοκιμάσω το LG αλλα λόγο καθυστέρηςη δεν το δοκίμασα..Αν βγεί τώρα 1000++ θα το δω σε κανένα youtube axaxxa

AOC:
AOC 27G2U  IPS

Αν ηθελα να πάρω ΑΥΡΙΟ Monitor εγω στην θέση σου θα χτυπούσα το Samsung αφου εχει φάει πιστόλι το Aorus.Αν πάλι είχα αποθέματα υπομονής...


Τι να πώ?Καλη ευκολία ότι και να κάνεις.Ελπίζω να κάνεις το καλύτερο DEAL για εσένα.!

Όχι άλλο IPS... ήρθε η ώρα να φάω πιστόλι και από VA, χαχαχαχα

 

Το θέμα μου είναι ότι γλυκάθηκα στις 27" και τώρα το 23"ρι μου φαίνεται... tablet.

Και θέλω άμεσα καινούργια για να γλυκάνω τον "πόνο" της Aorus.

Μάλλον το απόγευμα που θα πάω από Msystems να παραδώσω την Aorus θα βάλω παραγγελία την Samsung (την έχει παραδοτέα σε 1 μέρα, οπότε αν συνεχιστεί η γκαντεμιά τουλάχιστον δεν θα περιμένω πολύ μεταξύ των αλλαγών ?).

Link to comment
Share on other sites

Just now, paxman said:

Όχι άλλο IPS... ήρθε η ώρα να φάω πιστόλι και από VA, χαχαχαχα

 

Το θέμα μου είναι ότι γλυκάθηκα στις 27" και τώρα το 23"ρι μου φαίνεται... tablet.

Και θέλω άμεσα καινούργια για να γλυκάνω τον "πόνο" της Aorus.

Μάλλον το απόγευμα που θα πάω από Msystems να παραδώσω την Aorus θα βάλω παραγγελία την Samsung (την έχει παραδοτέα σε 1 μέρα, οπότε αν συνεχιστεί η γκαντεμιά τουλάχιστον δεν θα περιμένω πολύ μεταξύ των αλλαγών ?).

Εγω έλεγα θα πάρω 24-25inch γιατι για pc Και ειδικά gaming δεν κάνει παραπάνο..Μολισ εκατσα σε 27άρι είπα...Ελα ελα σιγα το πράγμα μια χαρά ειναι:D
Νομίζω οτι τα 27 είναι ΟΡΙΟ για main use+gaming απο εκει και πάνω είναι way too much.Εγω σε 29ultrawide που έχω στο γραφείο ενα dell ips και μερικές φορές πρέπει να αλλάζω θέση την καρέκλα:D.
Καλά θα κάνεις...Μου χάλασεσ το όνειρο να δοκιμάσω και την LG αλλα τι να σε κάνω??ΧΑΛΑΛΙ ΣΟΥ!!:D
Καλές αγορές

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουν ολα τα freesync με gsync. Της aorus πηρε πιστοποίηση από nvidia και στο site την εχουν τωρα και με gsync και δουλεύει 100%. Κανενα monitor της samsung δεν δουλεύει με gsync. Και εχω δουλέψει monitor freesymc που δεν δουλεύει σωστά. Όλο αναβοσβήνει η οθόνη. Αν θες g sync δες άλλο. Εδω θα δεις ολα τα συμβατά gsync μόνιτορ και ας ειναι free sync https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Therion13 said:

Δεν παίζουν ολα τα freesync με gsync. Της aorus πηρε πιστοποίηση από nvidia και στο site την εχουν τωρα και με gsync και δουλεύει 100%. Κανενα monitor της samsung δεν δουλεύει με gsync. Και εχω δουλέψει monitor freesymc που δεν δουλεύει σωστά. Όλο αναβοσβήνει η οθόνη. Αν θες g sync δες άλλο. Εδω θα δεις ολα τα συμβατά gsync μόνιτορ και ας ειναι free sync https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/

Και να μην παίζει 100% σωστά, το απενεργοποιώ και κλειδώνω στα 120 ή 144 και τελειώνει η ιστορία.

Good to have αλλά δεν θα πεθάνουμε κι'όλας.

Άσε που σιγά σιγά όλο και θα βελτιώνεται η συμβατότητα FS monitor με NV κάρτες είτε μέσω drivers της κάρτας ή και firmware update των monitor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.