Jump to content



Μετά την Aorus τι;


Recommended Posts

Ο κύβος ερρίφθη, επέστρεψα την Aorus και έβαλα παραγγελία τη Samsung.

Καιρός να δοκιμάσω τη λοταρία και σε VA.

Αφού μου λέει το παλληκάρι στο service θα την έχω εδώ Πέμπτη και του απαντάω ωραία, άρα τη Δευτέρα στην φέρνω ?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, paxman said:

Ο κύβος ερρίφθη, επέστρεψα την Aorus και έβαλα παραγγελία τη Samsung.

Καιρός να δοκιμάσω τη λοταρία και σε VA.

Αφού μου λέει το παλληκάρι στο service θα την έχω εδώ Πέμπτη και του απαντάω ωραία, άρα τη Δευτέρα στην φέρνω ?

Πεμπτη...Αρα Δευτέρα...
Τόσο άμεση εξυπηρέτηση δεν έχει ουτε το efood με την καμπάνια που τρέχει για τις εγκύους..:D
Καλότυχος να είσαι φίλε και αλλη πατάτα να μην φας..

PS:Τώρα βέβαια που κατέληξες να σου πω οτι γενικά με το IPS δεν έκανε και πάρα πολύ υπομονή ούτε εφαγες μεγάλη "νίλα".Νόμιζα οτι ήσουν πιο έτοιμος για την κίνηση σου η νόμιζς οτι τα πράγαμτα θα σου πήγαιναν "τέλεια" γιατι αλλαξες μόνο 2 Monitor Και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Staxtis said:

Πεμπτη...Αρα Δευτέρα...
Τόσο άμεση εξυπηρέτηση δεν έχει ουτε το efood με την καμπάνια που τρέχει για τις εγκύους..:D
Καλότυχος να είσαι φίλε και αλλη πατάτα να μην φας..

PS:Τώρα βέβαια που κατέληξες να σου πω οτι γενικά με το IPS δεν έκανε και πάρα πολύ υπομονή ούτε εφαγες μεγάλη "νίλα".Νόμιζα οτι ήσουν πιο έτοιμος για την κίνηση σου η νόμιζς οτι τα πράγαμτα θα σου πήγαιναν "τέλεια" γιατι αλλαξες μόνο 2 Monitor Και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μάλιστα

Με μένα έτσι πάνε αυτά...

Πέμπτη απόγευμα παραλαμβάνω.

Παρασκυεή απόγευμα ξεπακετάρω, στήνω και διαπιστώνω πρόβλημα.

ΣΚ ξεστήνω-πακετάρω.

Δυτέρα πρωί Νέο Κόσμο για επιστροφή.

???

 

Κοίτα οθόνη αλλάζω μετά από 6 χρόνια και ποτέ στις προηγούμενες δεν είχα θέμα.

Όλη αυτή η διαδικασία αναζήτηση - ενθουσιασμός - αναμονή παραλαβής 1 μήνα - απογοήτευση - ξανά αναμονή - αγωνία - ξενέρωμα - θυμός ήταν too much για μένα.

Άλλος μπορεί να έλεγε δεν θέλω refund, RMA μέχρι να πετύχω καλή. Εγω δεν την παλεύω.

Υπολόγισε ότι την παρήγγειλα τέλη Φλεβάρη και είμαστε στο 1/3 του Μάη και 27" είδα συνολικά 5-6 μέρες.

Και τελικά ίσως τα VA που έχουν τα καλύτερα μαύρα να είναι ιδανικά για τα games που παίζω.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, paxman said:

Με μένα έτσι πάνε αυτά...

Πέμπτη απόγευμα παραλαμβάνω.

Παρασκυεή απόγευμα ξεπακετάρω, στήνω και διαπιστώνω πρόβλημα.

ΣΚ ξεστήνω-πακετάρω.

Δυτέρα πρωί Νέο Κόσμο για επιστροφή.

???

 

Κοίτα οθόνη αλλάζω μετά από 6 χρόνια και ποτέ στις προηγούμενες δεν είχα θέμα.

Όλη αυτή η διαδικασία αναζήτηση - ενθουσιασμός - αναμονή παραλαβής 1 μήνα - απογοήτευση - ξανά αναμονή - αγωνία - ξενέρωμα - θυμός ήταν too much για μένα.

Άλλος μπορεί να έλεγε δεν θέλω refund, RMA μέχρι να πετύχω καλή. Εγω δεν την παλεύω.

Υπολόγισε ότι την παρήγγειλα τέλη Φλεβάρη και είμαστε στο 1/3 του Μάη και 27" είδα συνολικά 5-6 μέρες.

Και τελικά ίσως τα VA που έχουν τα καλύτερα μαύρα να είναι ιδανικά για τα games που παίζω.

Βρε σε καταλαβαίνω εγώ λεω οτι δεν ησουν προετοιμασμένος για την λοταρία. Monitor αλλαξα με την Aorus απο το 2009 και το είχα πληρώσει 300euro δεν είχα πάρει κανένα super high end και για αυτό και εγώ δεν θα δεχόμουνα να πάρω ενα σάπιο Panel και αυτό θα το κρατήσω αλλα 10 ίσως(εκτός αν καταφέρω να πάρω το LG που εξαρχής ηταν αυτό που ήθελα περισσότερο). Εγω για να πάρω το 2οAorus μετά απο 2 αλλαγές Acer περίμενα...ΠΟΛΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.Ενας "αναγκαστηκά¨μου έκανε refund χωρις να θέλω γιατι είχα βρεί σε καλη τιμή και ήθελα να πάρω το monitor οχι λεφτά πίσω.
Εγω στο ξαναείπα...ΜΑΚΑΡΙ στο τέλος να δεις οτι το καλύτερο deal που έκανες είναι το Samsung Και να πεις μόνο...Κρίμα που δεν το πήρα εξαρχής να γλίτωνα την ταλαιπωρία

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη λοταρία των panel δεν το ήξερα μέχρι που το διάβασα εδώ μέσα κατά το Γενάρη όταν μου μπήκε η ιδέα για οθόνη.

Μιλάμε εντελώς απροετοίμαστος, χαχαχαχα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

Αυτό με τη λοταρία των panel δεν το ήξερα μέχρι που το διάβασα εδώ μέσα κατά το Γενάρη όταν μου μπήκε η ιδέα για οθόνη.

Μιλάμε εντελώς απροετοίμαστος, χαχαχαχα.

 

 

και εγω το εμαθα πέρσι  the hardway με μια lg 29um69g-b, μου την εκαναν rma 4 φορες λογω backlight bleed...ηταν σαν λαμπατερ η οθονη

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, paxman said:

Αυτό με τη λοταρία των panel δεν το ήξερα μέχρι που το διάβασα εδώ μέσα κατά το Γενάρη όταν μου μπήκε η ιδέα για οθόνη.

Μιλάμε εντελώς απροετοίμαστος, χαχαχαχα.

 

Ε τότε τώρα που το λες και πολύ άντεξες:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Harrisxr650 said:

 

και εγω το εμαθα πέρσι  the hardway με μια lg 29um69g-b, μου την εκαναν rma 4 φορες λογω backlight bleed...ηταν σαν λαμπατερ η οθονη

Τραγικό...

Θα γίνω γραφικός ξαναλέγοντας το, αλλα που είναι το τιμημένο το QC τους;;;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, paxman said:

Τραγικό...

Θα γίνω γραφικός ξαναλέγοντας το, αλλα που είναι το τιμημένο το QC τους;;;

Οχι απλά δεν κάνουν QC αλλα ολοι δεν το αναγωνρίζουν καν σαν πρόβλημα λέγοντας οτι ΟΛΑ τα monitor εχουν blb αρα σου λεει δωστο οπως ειναι και βλέπουμε..Σκέψου πόσοι μπορεί να αγοράζουν Monitor και δεν ξέρουν οτι υπάρχει blb

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Staxtis said:

Οχι απλά δεν κάνουν QC αλλα ολοι δεν το αναγωνρίζουν καν σαν πρόβλημα λέγοντας οτι ΟΛΑ τα monitor εχουν blb αρα σου λεει δωστο οπως ειναι και βλέπουμε..Σκέψου πόσοι μπορεί να αγοράζουν Monitor και δεν ξέρουν οτι υπάρχει blb

Είμαι σίγουρος ότι η πρώτη δική σου και οι δύο δικές μου θα καταλήξουν τελικά σε κάποιους που θα είναι τρισευτυχισμένοι για τη super wow οθόνη που πήραν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Οχι απλά δεν κάνουν QC αλλα ολοι δεν το αναγωνρίζουν καν σαν πρόβλημα λέγοντας οτι ΟΛΑ τα monitor εχουν blb αρα σου λεει δωστο οπως ειναι και βλέπουμε

Αυτό ακριβώς... 

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Harrisxr650 said:

 

και εγω το εμαθα πέρσι  the hardway με μια lg 29um69g-b, μου την εκαναν rma 4 φορες λογω backlight bleed...ηταν σαν λαμπατερ η οθονη

Αυτη ηταν που ειχες παρει απο το φιλο μου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Αυτη ηταν που ειχες παρει απο το φιλο μου?

Όχι, αυτή ήταν οκ.

Είχε βεβαία blb άλλα ήταν σε ανεκτά όρια και δεν ενοχλούσε πολύ,

Θα μπορούσα να την στείλω και αυτή για rma αλλά το πιθανότερο είναι να ήταν χειρότερη η νέα.

Και δεν το λέω στην τύχη, πέραν από την εμπειρία με την 29αρα έχω δουλέψει στο service και της lg και της Samsung,

Η πρώτη είναι οκ σε τέτοια θέματα, η δεύτερη άστα να πάνε... 

Link to comment
Share on other sites

Το διάστημα της αβεβαιότητας με τη 2η Aorus όπου δεν ήξερα να θα την άλλαζαν, θα έκαναν refund ή αν θα την παντρευόμουν, είχα ψάξει για τρόπους να διορθώσεις ή βελτιώσεις το BLB & glow.

Διάβασα ότι πολλοί έλυσαν την οθόνη και λασκάρανε τη βίδα που συγκρατεί το panel στο σημείο που έχει πρόβλημα με πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας.

Και ρωτάω εγώ τώρα, αν ο τελικός καταναλωτής (επιπέδου Labίτη να σου πω, να ξεχωρίζει τη σταυρόβιδα από την torx) μπορεί να επέμβει με αυτό τον τρόπο, γιατί οι κατασκευαστές δεν το κάνουν είτε πριν φύγει από την παραγωγή, είτε όταν ο χρήστης κάνει RMA;   

Ρητορικό το ερώτημα, η απάντηση  (εργάτης) x (Χ ώρες) x (Υ κόστος) x ..... 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, paxman said:

Το διάστημα της αβεβαιότητας με τη 2η Aorus όπου δεν ήξερα να θα την άλλαζαν, θα έκαναν refund ή αν θα την παντρευόμουν, είχα ψάξει για τρόπους να διορθώσεις ή βελτιώσεις το BLB & glow.

Διάβασα ότι πολλοί έλυσαν την οθόνη και λασκάρανε τη βίδα που συγκρατεί το panel στο σημείο που έχει πρόβλημα με πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας.

Και ρωτάω εγώ τώρα, αν ο τελικός καταναλωτής (επιπέδου Labίτη να σου πω, να ξεχωρίζει τη σταυρόβιδα από την torx) μπορεί να επέμβει με αυτό τον τρόπο, γιατί οι κατασκευαστές δεν το κάνουν είτε πριν φύγει από την παραγωγή, είτε όταν ο χρήστης κάνει RMA;   

Ρητορικό το ερώτημα, η απάντηση  (εργάτης) x (Χ ώρες) x (Υ κόστος) x ..... 

Οσα είπες  +Εξυηρέτηση,μεταφορικά... και γενικά ενα μπελά στο κεφάλι!Γενικά οι εταιρίες κάποτε κυνηγούσαν το after sales πλέον τα βάζουν όλα στον αυτόματο..Ναι- Οχι...Αν κάνουν στο πέρνουν στο αλλάζουν το πετάνε χωρις να γίνονται πολλά αν οχι δεν θέλουν καν να ασχοληθούνε.
Σκέψου για να συντηρήσεις ενα καλό RMA και σαν εξυπηρέτηση και σαν Τεχνικό οτι πρέπει να είναι πραγματικά τσακάλια αν δεν θέλεις να σου βγεί ακριβά και να κάνεισ πραγματικά σωστά την δουλειά σου.
(off topic)Η τάση δυστυχώς και λυπάμαι που το λέώ είναι οτι όλοι και όλα είναι στο AUTO PILOT και όσα δεν...Προσπαθούν. Εχει χαθεί το παίχνιδι κύριοι γενικά ακόμα και στα πιο βασικά και πολύ μαζικά.(off topic)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Οσα είπες  +Εξυηρέτηση,μεταφορικά... και γενικά ενα μπελά στο κεφάλι!Γενικά οι εταιρίες κάποτε κυνηγούσαν το after sales πλέον τα βάζουν όλα στον αυτόματο..Ναι- Οχι...Αν κάνουν στο πέρνουν στο αλλάζουν το πετάνε χωρις να γίνονται πολλά αν οχι δεν θέλουν καν να ασχοληθούνε.
Σκέψου για να συντηρήσεις ενα καλό RMA και σαν εξυπηρέτηση και σαν Τεχνικό οτι πρέπει να είναι πραγματικά τσακάλια αν δεν θέλεις να σου βγεί ακριβά και να κάνεισ πραγματικά σωστά την δουλειά σου.
(off topic)Η τάση δυστυχώς και λυπάμαι που το λέώ είναι οτι όλοι και όλα είναι στο AUTO PILOT και όσα δεν...Προσπαθούν. Εχει χαθεί το παίχνιδι κύριοι γενικά ακόμα και στα πιο βασικά και πολύ μαζικά.(off topic)

Σωστος...

απλα ειναι τραγικο να αγοραζεις μια συσκευη η οποια σου παρουσιαζει εντος 7 ημερων ραγισμα απο κακη ποιοτητα υλικυ ( για ψυγειο μιλαω εδω και για σειρα που βγηκε ολη ελλατωματικη) και να σου λεει η εταιρία δεν στο αλλαζω, θα ερθει τεχνικος να καλυψει τα ραγισματα με μονωτικη ταινια...

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harrisxr650 said:

Σωστος...

απλα ειναι τραγικο να αγοραζεις μια συσκευη η οποια σου παρουσιαζει εντος 7 ημερων ραγισμα απο κακη ποιοτητα υλικυ ( για ψυγειο μιλαω εδω και για σειρα που βγηκε ολη ελλατωματικη) και να σου λεει η εταιρία δεν στο αλλαζω, θα ερθει τεχνικος να καλυψει τα ραγισματα με μονωτικη ταινια...

 

Ναι καταλβαίνω τι λες και με νευριάζει κιόλας..Δεν μπορώ να δεχτώ οτι καινούργιο πράγμα που θα αγοράσω θα μου πούνε ΘΑ ΣΤΟ ΦΤΙΑΞΩ οχι μαστορα θα μου το ΑΛΛΑΞΕΙΣ αν ηταν να το εφτιαχνα αγοραζα ενα μεταχειρισμενο στα μισα λεφτά τουλάχιστο.
Αλλα γενικά ολη ητν κοινωνία αν δεις εχουμε χάσει την εννοια της ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ και όταν βλέπουν οι βιομηχανίες οτι τελικά θα χάσουν πολύ λιγότερους πελάτες(τζίρο-κερδοφορία) απο το να εχουν ενα κακο after sales η ενα προιόν χωρις QC-ποιότητα σε σχέση με τα φθηνά υλικά κατασκευης-καμια υποχρέωση για extra προσωπικό-support όλα φτάνουν στο =?(πόσα μένουν στην τσέπη).
Δεν ξέρω μπορώ να μιλάω χωρις να σταματήσω για αυτό γιατι είναι θέμα που με νευριάζει-πονάει-προβληματίζει για την κοινωνία μας οχι στα tech αλλα γενικά σαν νοοτροπία επομένως μπορεί να είμαι και λίγο υπερβολικός σε αυτά που λέω γιατι είμαι "απελπισμένο" με το που πάμε γενικά.Το μισό απο το post μου είναι offtopic αρα το σταματάώ γιατ δεν έχει τελος μια τέτοια κουβέντα μιας και δεν εχει ΔΥΣΤΥΧΩΣ πατο:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον καλύφθηκε το θέμα του thread ας λειτουργήσει ως χώρος group therapy για τα όσα τραβάμε από την πολιτική των εταιρειών ?

45 minutes ago, Harrisxr650 said:

για σειρα που βγηκε ολη ελλατωματικη

Παράδειγμα από τη δουλειά :

Φέρανε σε πολλούς Lenovo SFF (δεν θυμάμαι μοντέλο, intel ix σειράς 7 φοράνε) με RAID1 2xSeagate SSHD 2,5". 

Έ, τέτοιο failure rate σε δίσκους έχω να δω από την εποχή του περιβόητου Desk(Death)Star της IBM. Μιλάμε για > 50% και σε πολλές περιπτώσεις σκασμένοι και οι δυο! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.