Jump to content


Νεο σύστημα με Ryzen. Τη βοήθεια σας παρακαλω.


Recommended Posts

Ευχαριστώ ξανά ολους.

 

Το μικρόβιο της αναβαθμισης εννοείται οτι το εχω. Με θυμάται καθε 5-6 χρόνια :p

 

Απλά τώρα 40αρησα και δεν εχω κουράγια και ορεξη για ασυμβατοτητες.

Το οριστικό και τελεσίδικο μπάτζετ για επεξεργαστή, μητρική και μνημες (16gb) ειναι 550€.

 

Λέω μάλλον να περιμένω την ανακοινωση της νεας σειράς σε λιγες ημέρες. Λογικά δεν θα αναφερθουν σε κοστος και διαθεσιμότητα? 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Vadergr said:

Ευχαριστώ ξανά ολους.

 

Το μικρόβιο της αναβαθμισης εννοείται οτι το εχω. Με θυμάται καθε 5-6 χρόνια :p

 

Απλά τώρα 40αρησα και δεν εχω κουράγια και ορεξη για ασυμβατοτητες.

Το οριστικό και τελεσίδικο μπάτζετ για επεξεργαστή, μητρική και μνημες (16gb) ειναι 550€.

 

Λέω μάλλον να περιμένω την ανακοινωση της νεας σειράς σε λιγες ημέρες. Λογικά δεν θα αναφερθουν σε κοστος και διαθεσιμότητα? 

Με λίγη τύχη, θα ξέρουμε τουλάχιστον τα βασικά μοντέλα και ενδεικτικό κόστος. Για πραγματική διαθεσιμότητα όμως, εγώ υπολογίζω Σεπτέμβριο.

Αν το θέλεις νωρίτερα, οι προηγούμενες προτάσεις είναι βάσιμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vadergr said:

Ευχαριστώ ξανά ολους.

 

Το μικρόβιο της αναβαθμισης εννοείται οτι το εχω. Με θυμάται καθε 5-6 χρόνια :p

 

Απλά τώρα 40αρησα και δεν εχω κουράγια και ορεξη για ασυμβατοτητες.

Το οριστικό και τελεσίδικο μπάτζετ για επεξεργαστή, μητρική και μνημες (16gb) ειναι 550€.

 

Λέω μάλλον να περιμένω την ανακοινωση της νεας σειράς σε λιγες ημέρες. Λογικά δεν θα αναφερθουν σε κοστος και διαθεσιμότητα? 

 

https://www.gadget-shop.gr/amd-ryzen-7-2700x-box-epexergastis-pliromi-eos-24-dosis ~310

 

https://www.skroutz.gr/s/15598771/Asrock-Fatal1ty-B450-Gaming-K4.html ~90

 

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html ~90

 

https://www.skroutz.gr/s/14899529/Be-Quiet-Dark-Rock-Pro-4.html ~75

 

Βαζω περιπου και τα μεταφορικα.

 

Το εχω στησει 2 φορες το συστημα Κομπλε. Και η μητρικη πολυ καλη απο VRM κτλ.

 

Η Dark Rock κραταει τον CPU ~59 βαθμους ~4050-4100 1,38v, με στοκ θα εχεις ~78 στα ιδια. (και αναλογη φασαρια).

 

Σε silent mode η στοκ τον κραταει στα ~3900 85 βαθμους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Vadergr έγραψε:

Ευχαριστώ ξανά ολους.

 

Το μικρόβιο της αναβαθμισης εννοείται οτι το εχω. Με θυμάται καθε 5-6 χρόνια :p

 

Απλά τώρα 40αρησα και δεν εχω κουράγια και ορεξη για ασυμβατοτητες.

Το οριστικό και τελεσίδικο μπάτζετ για επεξεργαστή, μητρική και μνημες (16gb) ειναι 550€.

 

Λέω μάλλον να περιμένω την ανακοινωση της νεας σειράς σε λιγες ημέρες. Λογικά δεν θα αναφερθουν σε κοστος και διαθεσιμότητα? 

 

ok

Εννοείται θα περιμένεις να δείς τι θα παίξει με τους καινούργιους.

 

Ενδεικτικά , άν εγώ σήμερα , αγόραζα ένα σύστημα σαν αυτό που σκέφτεσαι , θα πήγαινα σε :

https://www.skroutz.gr/s/14650951/AMD-Ryzen-7-2700-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/14745595/Asus-TUF-X470-Plus-Gaming.html

https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html

https://www.skroutz.gr/s/14861920/Antec-Kuhler-K240.html

 

Σου προτείνω overclocking μητρική με X470 chipset και μιά απλή AIO με δύο 12άρια

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TASOS said:

 

ok

Εννοείται θα περιμένεις να δείς τι θα παίξει με τους καινούργιους.

 

Ενδεικτικά , άν εγώ σήμερα , αγόραζα ένα σύστημα σαν αυτό που σκέφτεσαι , θα πήγαινα σε :

https://www.skroutz.gr/s/14650951/AMD-Ryzen-7-2700-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/14745595/Asus-TUF-X470-Plus-Gaming.html

https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html

https://www.skroutz.gr/s/14861920/Antec-Kuhler-K240.html

 

Σου προτείνω overclocking μητρική με X470 chipset και μιά απλή AIO με δύο 12άρια

 

 

Δεν αξίζει η ΑΙΟ.

 

Mε την Dark Pro 4 έχει επιδόσεις Kraken X62 +-2 οC... και δεν έχει τον φόβο να του πεθάνει κάποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, minast said:

Για πραγματική διαθεσιμότητα όμως, εγώ υπολογίζω Σεπτέμβριο.

Αν το θέλεις νωρίτερα, οι προηγούμενες προτάσεις είναι βάσιμες.

Σωστό, με την επισήμανση ότι ακόμα κι αν αποφασίσεις να αγοράσεις πριν γίνουν διαθέσιμα τα καινούργια, επίσης αξίζει να περιμένεις μέχρι την παρουσίασή τους τουλάχιστον μπας και μάθουμε πιο συγκεκριμένα (συγκεκριμένα μοντέλα) τι παίζει με την τοποθέτηση τους σε παλιότερες μητρικές ώστε αν αγοράσεις κάποια από τις παλιότερες να το κάνεις με καλύτερη πληροφορία.
Συν του ότι δεν αποκλείεται να δεις καμιά μείωση τιμών και στα παλιότερα εν όψει κυκλοφορίας των καινούργιων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ψιλοδιάβασα το thread. Η καινούρια σειρά λογικά ανακοινώνεται τη Δευτέρα. Η κυκλοφορία των cpu φημολογείται 7 Ιουλίου. Σε αυτό το σενάριο η διαθεσιμότητα στα ελληνικά καταστήματα αναμένεται μέχρι τέλη Ιουλίου. Στα μεγάλα φαρμακεία μπορεί να τους βρεις και άμεσα, αλλά και οι τιμές τους θα είναι... φαρμακείου. Οπότε για καλή διαθεσιμότητα skroutz και καλές τιμές, θα πρέπει να περιμένεις Σεπτέμβρη. Αν το μικρόβιο της αναβάθμισης σε τρώει εδώ και τώρα, τότε προχώρα με σειρά 2xxx και στο μέλλον αναβαθμίζεις σε 3xxx όταν θα έχουν "λογικέψει" και οι τιμές, αλλάζοντας μόνο τον επεξεργαστή.

 

ΥΓ Κατά την προσωπική μου άποψη μην πετάξεις τα χρήματά σου σε ΑΙΟ. Μια μέσου κόστους 30€ αερόψυξη θα κρατήσει εξαιρετικές θερμοκρασίες στο cpu σου για πολλά χρόνια. Οι ryzen δεν είναι θερμοσίφωνες όπως οι υψηλών επιδόσεων intel αυτή τη στιγμή. Οι AIO είναι marketing και εμφάνιση μόνο. Έχει γεμίσει και το youtube video που δείχνουν (ακριβές) αερόψυκτρες να αποδίδουν καλύτερα από ΑΙΟ. Άσε που οι ΑΙΟ έχουν και όριο ζωής και ενέχει και πάντα ο κίνδυνος για κάποιο leak που θα καταστρέψει και άλλα κομμάτια.

 

ΥΓ2 Ακόμα καλύτερα, μείνε με τη μαμά ψύκτρα. Είναι περισσότερο από ικανοποιητική. Μπορείς να περιμένεις στο μέλλον για καμιά προσφορά αν θέλεις να ρίξεις και άλλο θερμοκρασίες.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Δεν αξίζει η ΑΙΟ.

 

Mε την Dark Pro 4 έχει επιδόσεις Kraken X62 +-2 οC... και δεν έχει τον φόβο να του πεθάνει κάποτε.

 

Θα πάω πάσο.

Οτι κάνει κέφι η παρέα

:D

 

Εγώ πάντως την έδωσα σάν εναλλακτική χαμηλού κόστους για να μήν κρατήσει τη μαμά ψύκτρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ειλικρινα ολους.

 

Πιο κοντά στη δική μου φιλοσοφία ειναι η πρόταση του GeorgeVasil. Θα ηθελα να αποφυγω να παρω μικροτερο μοντελο με ακριβοτερη μητρική για να το κλοκάρω.

Ακομα και σε αυτη τη πρόταση, θα κρατουσα τη μαμα ψυκτρα ή για να μειώσω το κόστος, ή για να προσθεσω και αλλη μνημη (αντι της ψυκτρας). Και ας παιζει στοκ...

 

@GeorgeVasil Οι μνημες αυτες στη μητρικη που προτεινες παιζουν κανονικα στα 3200?

 

Θα περιμενω και την ανακοινωση της AMD, αν και παιζει να μην μπορω να περιμενω εως τοτε.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gdp77 said:

Τώρα ψιλοδιάβασα το thread. Η καινούρια σειρά λογικά ανακοινώνεται τη Δευτέρα. Η κυκλοφορία των cpu φημολογείται 7 Ιουλίου. Σε αυτό το σενάριο η διαθεσιμότητα στα ελληνικά καταστήματα αναμένεται μέχρι τέλη Ιουλίου. Στα μεγάλα φαρμακεία μπορεί να τους βρεις και άμεσα, αλλά και οι τιμές τους θα είναι... φαρμακείου. Οπότε για καλή διαθεσιμότητα skroutz και καλές τιμές, θα πρέπει να περιμένεις Σεπτέμβρη. Αν το μικρόβιο της αναβάθμισης σε τρώει εδώ και τώρα, τότε προχώρα με σειρά 2xxx και στο μέλλον αναβαθμίζεις σε 3xxx όταν θα έχουν "λογικέψει" και οι τιμές, αλλάζοντας μόνο τον επεξεργαστή.

 

ΥΓ Κατά την προσωπική μου άποψη μην πετάξεις τα χρήματά σου σε ΑΙΟ. Μια μέσου κόστους 30€ αερόψυξη θα κρατήσει εξαιρετικές θερμοκρασίες στο cpu σου για πολλά χρόνια. Οι ryzen δεν είναι θερμοσίφωνες όπως οι υψηλών επιδόσεων intel αυτή τη στιγμή. Οι AIO είναι marketing και εμφάνιση μόνο. Έχει γεμίσει και το youtube video που δείχνουν (ακριβές) αερόψυκτρες να αποδίδουν καλύτερα από ΑΙΟ. Άσε που οι ΑΙΟ έχουν και όριο ζωής και ενέχει και πάντα ο κίνδυνος για κάποιο leak που θα καταστρέψει και άλλα κομμάτια.

 

ΥΓ2 Ακόμα καλύτερα, μείνε με τη μαμά ψύκτρα. Είναι περισσότερο από ικανοποιητική. Μπορείς να περιμένεις στο μέλλον για καμιά προσφορά αν θέλεις να ρίξεις και άλλο θερμοκρασίες.


Παντως το πλαισιο οταν κυκλοφορησαν οι πρωτοι ryzen, ειχαν πολυ καλη τιμη. Πραγμα περιεργο σε σχεση με το πως εχουμε συνηθισει τις τιμες τους.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Vadergr said:

@GeorgeVasil Οι μνημες αυτες στη μητρικη που προτεινες παιζουν κανονικα στα 3200?

Στα 5-6 συστήματα που έχω στήσει τελευταία με Ryzen 2xxx με μητρικές low - mid end (όλες με B450) και μνήμες 3000-3200 η μόνη κίνηση που χρειάστηκε για να παίξουν στις ονομαστικές συχνότητες τους ήταν ενεργοποίηση του XMP Profile.

Προχώρα άφοβα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, GoMaR said:


Παντως το πλαισιο οταν κυκλοφορησαν οι πρωτοι ryzen, ειχαν πολυ καλη τιμη. Πραγμα περιεργο σε σχεση με το πως εχουμε συνηθισει τις τιμες τους.

 Ναι τότε που δεν τους ήξερε κανείς. Τώρα που θα πουλήσουν σαν καραμέλες (λογικά) μην περιμένεις... Είναι φαρμακείο και μακάρι να καταλάβουν οι πελάτες του πόσο κορόιδα πιάνονται τόσα χρόνια. Από την κινεζιά του 1 ευρώ μέχρι ακριβά ηλεκτρονικά, στα πάντα είναι overpriced έως και 100% (πιθανόν και παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

σωστα οσα γραφτηκαν παραπανω.  θα συμφωνησω. 

 

αλλα σαν γενικο συμπερασμα θα ελεγα το εξης, ειδικα αφου ειμαστε και προ των πυλων των Ryzen 3000.   θα ελεγα να παρεις μια καλη X470 μητρικη με καλες μνημες 3200-3466-3600...., και για επεξεργαστη να ψιλο.."βολευτεις" με εναν R5 2600 προς το παρον. και ισως για κανα χρονο.  ετσι κι αλλιως σε RENDERING θα εχεις 12threads, τα οποια -και λογω SMT- θα πηγαινει πολυ καλυτερα απο αντιστοιχου κοστους INTEL.  και μετα απο κανα χρονο, αφου θα εχουν κυκλοφορησει οι 3000 και θα εχουν πεσει (λογικα) και λιγο οι τιμες, χτυπας εναν 3600Χ -ο οποιος θα ειναι 8/16, και θα εισαι τουμπανος...!!!!!    

 

εγω στη θεση σου, καπως ετσι θα το σκεφτομουν....!!!!! 

 

αυτες οι τιμες φημολογουνται...........

RYZEN 3000.JPG

 

με αυτους τους πυρηνες/threads.... μην δινετε σημασια στα Clocks, ισως να μην ειναι εντελως ακριβείς

..

Ryzen 3000 Cores.JPG

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Αμα παιζει 5.1 σε 16 core cpu με 500 ευρω τι να πω... Πανε ακλαφτοι οι ιντελ. Δεν νομιζω να ειναι ετσι παντως. Λιγο υπερβολικο το κοβω απο 4.3 σε 8 core να παει 5.1 σε 16 core μονο με τα nm...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Αμα παιζει 5.1 σε 16 core cpu με 500 ευρω τι να πω... Πανε ακλαφτοι οι ιντελ. Δεν νομιζω να ειναι ετσι παντως. Λιγο υπερβολικο το κοβω απο 4.3 σε 8 core να παει 5.1 σε 16 core μονο με τα nm...

 

σε αυτο ακριβως που τονισα... να ΜΗΝ δινετε ιδιαιτερη σημασια...,  σε αυτο ακριβως πατε και σχολιαζετε .......... τι να πω...?  

 

και στον συγκεκριμενο 16C/32t.... ειδικα..... μικρο καλαθι κρατα.   ας εχουν τα 4 για Base Clock, και βλεπουμε....!!!!!   

 

 αυτο που μας νοιαζει, ειναι οτι σε καθε "αντικαταστατη" δινει παραπανω πυρηνες/threads....!!!!!    αυτο κοιταμε πρωτιστως. 

ο 2600 απο 6/12  γινετε 3600 με 8/16

ο 2700 απο 8/16 γινετε  3700 με 12/24   κ.ο.κ.......!!  

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση δεν εχω παρει και μπορει ολα αυτα που προτεινουμε να ειναι λαθος.

Τι προγραμματα θα τρεχει το μηχανημα  ;

και οταν λεμε rendering τι ακριβως εννοουμε ;

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

Απαντηση δεν εχω παρει και μπορει ολα αυτα που προτεινουμε να ειναι λαθος.

Τι προγραμματα θα τρεχει το μηχανημα  ;

και οταν λεμε rendering τι ακριβως εννοουμε ;

 

 

Ερασιτεχνικό μοντάζ βίντεο παρουσιάσεων με το Vegas Pro (αργότερα ίσως με το premiere η το davinci)

Αυτή τη στιγμή είμαι με έναν Xeon 2670 8/16 (παλιος βέβαια) με 32gb ECC ram και ακόμα και ο απλός 2600 θα είχε σχεδόν 30% καλύτερες επιδόσεις.

 

Πρακτικά απαιτήσεις δεν έχω, τι να το κάνει render σε μισή ώρα, τι σε μια. Να κάνουμε και το κέφι μας ... :)

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

ωραια. Συμφωνα με την pugetsystem (φοβερο site. Το διαβαζω χρονια)

λεει το εξης για premiere:

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CC-2019-CPU-Roundup-Intel-vs-AMD-vs-Mac-1320/

 

  • <$500: Intel Core i7 9700K 8 Core or AMD Ryzen 7 2700X 8 Core (~33% faster than the Mac Pro)
  • ~$500: Intel Core i9 9900K 8 Core (14% faster than <$500 CPU)
  • ~$900: AMD Threadripper 2950X 16 Core (8% faster than ~$500 CPU)
  • ~$1,400: Intel Core i9 9940X 14 Core (1.5% faster than ~$900 CPU)
  • ~$1,700+: Intel Core i9 9960X 16 Core (5% faster than ~$1,400 CPU)

 

Οποτε μια χαρα επιλογη παμε να κανουμε.
Γενικα η adobe εχει μια ταση να δουλευει πολυ καλυτερα με ιντελ επεξεργαστες. Και δε τα παει καλα με πολυπυρηνους επεξεργαστες. Στο δε after effects, οι amd ειναι πατος.
Στο davinci η ψαλιδα ειναι πολυ μικροτερη.
Και αν σκεφτεις οτι ολες οι δοκιμες γινονται με μνημες στα 2666, θα ανεβει και αλλο η επιδοση του αν πας σε 3200 :)

Οποτε μη σκεφτεσαι κατι διαφορετικο απο 2700χ + 3200 C16.
Εκτος αν ακολουθησεις την τακτικη του @cabdik

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.