Jump to content


Νεο σύστημα με Ryzen. Τη βοήθεια σας παρακαλω.


Recommended Posts

14 hours ago, cabdik said:

 

σε αυτο ακριβως που τονισα... να ΜΗΝ δινετε ιδιαιτερη σημασια...,  σε αυτο ακριβως πατε και σχολιαζετε .......... τι να πω...?  

 

και στον συγκεκριμενο 16C/32t.... ειδικα..... μικρο καλαθι κρατα.   ας εχουν τα 4 για Base Clock, και βλεπουμε....!!!!!   

 

 αυτο που μας νοιαζει, ειναι οτι σε καθε "αντικαταστατη" δινει παραπανω πυρηνες/threads....!!!!!    αυτο κοιταμε πρωτιστως. 

ο 2600 απο 6/12  γινετε 3600 με 8/16

ο 2700 απο 8/16 γινετε  3700 με 12/24   κ.ο.κ.......!!  

Τι να κανω αφου αυτο ειναι που θα με ενδιεφερε εμενα. Τα ψηλα mhz... ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Τι να κανω αφου αυτο ειναι που θα με ενδιεφερε εμενα. Τα ψηλα mhz... ?

 

Δλδ αν ειναι 4,9 αντι για 5,1 θα σε πειραξει?  ημαρτον..............?

Link to comment
Share on other sites

5ghz θα δίνει boost ο 8πυρηνος με 15% ipc καλύτερο από την προηγούμενη γενιά + υποστήριξη 4000+  ddr + PCi express gen 4.0 nvme. Είσαι ικανοποιημένος ?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ναι ολοι μαθαμε ξαφνικα τα 5ghz σαν κατωτατο οριο. 
Επειδη ενας επεξεργαστης της ιντελ παει 5, οτιδηποτε κατω απο 5γιγα, το κανει unplayable και πολλοι θα πουνε για bottleneck και δικες τους ιστοριες.
Αν βεβαια ειναι 4,5ghz θα εχει lag, τα minimum fps θα ειναι περιπου στα 10 και θα ειναι η αιτια που θα χανουν στο battlefield. Η AMD φταιει παιδια!!



 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, cabdik said:

 

Δλδ αν ειναι 4,9 αντι για 5,1 θα σε πειραξει?  ημαρτον..............?

Οχι αλλα ο 2700 ουτε 4 σταθερα δεν κραταει. Αν περάσει τα 4500 allcore θα ειναι μια χαρα πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε οτι για να φτασει η ΙΝΤΕΛ στα 5ghz εχει φαει 10 χρονια εξελιξης στην αρχιτεκτονικη της....!!  η AMD κοντευει να πιασει (αν δεν ειναι ηδη PER ghz στα ισα...) και το Single Core performance, αλλα τωρα με τα 7nm θα πλησιασει αρκετα και στα GHZ...!!   αρα θα τελειωσει και το τελευταιο πλεονεκτημα που ειχε η Ιντελ, σε μολις 3 χρονια.....!!!! 

 

και αναρωτιεμαι.....στα επομενα 2 χρονια = 2 γενιες AMD τι να περιμενουμε αραγε......???

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, cabdik said:

 

και αναρωτιεμαι.....στα επομενα 2 χρονια = 2 γενιες AMD τι να περιμενουμε αραγε......???

32ghz σε ολους τους πυρηνες αποκλειστικα για τον Μαριο :p

 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

On 5/24/2019 at 11:40 AM, Vadergr said:

Ευχαριστώ ειλικρινα ολους.

 

Πιο κοντά στη δική μου φιλοσοφία ειναι η πρόταση του GeorgeVasil. Θα ηθελα να αποφυγω να παρω μικροτερο μοντελο με ακριβοτερη μητρική για να το κλοκάρω.

Ακομα και σε αυτη τη πρόταση, θα κρατουσα τη μαμα ψυκτρα ή για να μειώσω το κόστος, ή για να προσθεσω και αλλη μνημη (αντι της ψυκτρας). Και ας παιζει στοκ...

 

@GeorgeVasil Οι μνημες αυτες στη μητρικη που προτεινες παιζουν κανονικα στα 3200?

 

Θα περιμενω και την ανακοινωση της AMD, αν και παιζει να μην μπορω να περιμενω εως τοτε.

 

Παιζουν. Το combo αυτο το εχω στησει 2 φορες οπως σου ειπα. Και με την Β450 Pro4 και με την Β450 Κ4 Gaming. Bεβαια εφαγα φρίκη γιατι με την καινουργια VGA που ειχα παρει (1050 Τi) δεν ποσταρα...οποτε κουμπωσα μια παλιοτερη για να κανω BIOS Update. Και δεν ηταν θεμα μνημων..γιατι ειχα και αλλο κιτακι διαθεσιμο και δοκιμαζα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και πάλι.

 

Μιας και πλέον κυκλοφόρησαν, λεω να πηγαινω προς 3600/3600Χ μεριά.

Το προβλημα μου ειναι να βρω μια μητρική (οχι με το 570) η οποία να ειναι ετοιμη για τη νεα γενια και να μην απαιτεί bios update που δεν θα μπορώ να κανω, οποτε και ζητώ τα φώτα σας.

Οσο πιο οικονομική, τόσο πιο καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2019 at 12:33 ΜΜ, το μέλος Vadergr έγραψε:

Επειδη εχουν περάσει 20 χρόνια απο τότε που ασχολήθηκα σοβαρά με το άθλημα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή κομματιών ενος συστήματος με Ryzen.

 

Θέλω να αγοράσω επεξεργαστή, μητρική και μνήμες.

Υπολογίζω σε κόστος ~ 170 για επεξεργαστή, 100 για μητρική και αλλα 100 για 16GB RAM (2χ16).

 

Κατά κύριο λόγο για all round χρήση, όπου το πράγμα θα σοβαρεύει για κάποιες ώρες video editing/rendering και ελάχιστου gaming (με μια rtx 2060).

 

Θα ήθελα ιδανικά να παω σε intel αλλα ο 9400F πέφτει μάλλον λίγος μπροστά στους Ryzen και ο 9600Κ ανεβαίνει πολύ.

 

Απο Ryzen έχω δει τους 1700, 1700x , 2600 και 2600x.

Η λογική λέει για τον 1700 που είναι σε τιμή ευκαιρίας, αλλα παντού διαβάζω οτι ο 2600 είναι ανώτερος.

Εχει νόημα να κοιτάξω τον απλο 2700? Σαν γνώμονας το value for money. 

 

Είχα μείνει απο παλιά με την εντύπωση οτι o/c κάνουμε απο πολλαπλασιαστή η (και) FSB. Επειδή δεν έχω καμια όρεξη να ρισκάρω, αν κάνω o/c θα είναι μόνο μέσω πολλαπλασιαστη. Ολοι οι Ryzen είναι λοιπόν ξεκλείδωτοι η μονο οι Χ? Αν δεν γίνεται, θα μείνω στοκ.

Επισης διαβαζω οτι η πλατφόρμα ειναι πολυ δυστροπη σε οτι αφορά μνημες, οποτε θα ηθελα να μου προτείνετε κατι συμβατο.

 

Τέλος, ολοι οι boxed Ryzen εχουν και cooler?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Κοιτάς κατευθείαν στα

 

AMD R5 3600

MSI B450 A - PRO

2X8 GB DDR4 3200Mhz  CL16 ,  ότι βρίσκεις οικονομικότερα.

Βάλε επίσης και έναν NVME σαν τον PNY SC3030  500GB και είσαι κομπλέ.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ηρθε η ώρα παλικάρια!

 

Θα στηθούν δύο συστήματα Ryzen.

 

Ενα με 2600/2700 + Β450 (θα ηθελα να ειναι οικονομική, τυπου 80-85€) + 8GB RAM (HTPC)

 

Και αλλο ενα με 3700x + Tomahawk Max + 32GB RAM (2x16 για να μην εχω σκοτούρες)

 

Επειδη εχω πελαγώσει λιγο με μνήμες, θα ηθελα να παρω τις πιο οικονομικές που μπορώ να βρω, οι οποίες ομως να ειναι ψιλογνωστες οτι παιζουν τουλάχιστον στην ονομαστική 3200mhz. Δεν με ενδιαφερει να κανω o/c. Στοκ θα παιξει το συστημα, αντε και με ενα PBO ανοικτό.

 

Κανουν οι παρακατω?

 

https://www.skroutz.gr/s/20497706/G-Skill-Aegis-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-32GIS.html

https://www.skroutz.gr/s/8001844/G-Skill-RipjawsV-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-32GVK.html?

https://www.skroutz.gr/s/7789319/Corsair-Vengeance-32GB-DDR4-3200MHz-CMK32GX4M2B3200C16.html

 

Αξιζει η παρακατω που ειναι στα 3600 σε σχετικα καλή τιμη?

 

https://www.skroutz.gr/s/14985097/G-Skill-Ripjaws-V-32GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C19D-32GVRB.html

 

Τελος, θα ηθελα να μου προτείνετε μια οικονομικη Β450 που να ειναι αξιοπιστη και τιμια με εναν 2600/2700 για το HTPC.

Στο δευτερο σύστημα διαλεξα την Tomahawk MAX επειδη ειναι "φρεσκια", εχει καλα VRM και θεωρήτικα με το μεγαλύτερο bios ισως να εχει καλυτερη υποστηριξη/συμβατοτητα με μνημες.

 

Να υποθέσω σωστα οτι η Tomahawk MAX θα υποστηρίξει και την επομενη φουρνιά Ryzen 4000 ή να παω στη X470 Gaming Plus MAX?

 

Ευχαριστώ ξανα.

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.