Jump to content


Μπαταριες για APC Smart UPS 2200


Recommended Posts

Guys Καλημερα

 

 Εδω και κανα 2 εβδομαδες το UPS μου κανει του-του επι μονιμως βασεως γιατι παραπονιεται οτι οι μπαταριες πεθαναν

.

 Ειναι ενα APC Smart UPS 2200. Ξερω οτι παιρνει 4 στοιχεια και θελω να αγορασω. Τα οριτζιναλ εχουν 330χαχαχαχαχαχα

 Ψαχνω σκρουτζ να βρω τα αναλογα αλλα δεν βγαζω ακρη.

 

Εχει κανεις αλλαξει σε ιδιο?  

 

 

Related image

Link to comment
Share on other sites

Στο user manual λογικά αναφέρει τον τύπο της μπαταρίας που χρειάζεσαι. Με αυτές τις προδιαγραφές ψάχνεις στο skroutz. Ο Δήσιος είναι ακριβός, χωρίς οι μπαταρίες του να είναι καλύτερες από αυτές που θα βρεις σε άλλα σκρουτζομάγαζα.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, gdp77 said:

Στο user manual λογικά αναφέρει τον τύπο της μπαταρίας που χρειάζεσαι. Με αυτές τις προδιαγραφές ψάχνεις στο skroutz. Ο Δήσιος είναι ακριβός, χωρίς οι μπαταρίες του να είναι καλύτερες από αυτές που θα βρεις σε άλλα σκρουτζομάγαζα.

Στο τελευταίο διαφωνώ. Έχω χρησιμοποιήσει εκατοντάδες μπαταρίες μολύβδου, και σε καμία περίπτωση δεν είναι όλες ίδιες. Π.χ. οι CSB που βρίσκεις στον Δήσιο είναι από τις καλύτερες μπαταρίες που είναι εύκολα διαθέσιμες και έχουν σημαντική διαφορά σε αξιοπιστία και διάρκεια σε σχέση με ανώνυμες Κινέζικες. Πάντως δεν τον πρότεινα για φτηνό, τον πρότεινα επείδή είπε ότι δεν βρίσκει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, minast said:

και έχουν σημαντική διαφορά σε αξιοπιστία και διάρκεια σε σχέση με ανώνυμες Κινέζικες

Δεν εμπορεύεται μόνο ο Δήσιος "επώνυμες" κινέζικες. Εδώ και 10 χρόνια αγοράζω εξίσου εξιόπιστες μπαταρίες ups στη μισή τιμή από αυτή του Δήσιου (τουλάχιστον για τον τύπο που εγώ αγόραζα). Όσο για αξιοπιστία που λες, έχω αγοράσει μπαταρία laptop που βγήκε απίστευτη μούφα από εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gdp77 said:

Δεν εμπορεύεται μόνο ο Δήσιος "επώνυμες" κινέζικες. Εδώ και 10 χρόνια αγοράζω εξίσου εξιόπιστες μπαταρίες ups στη μισή τιμή από αυτή του Δήσιου (τουλάχιστον για τον τύπο που εγώ αγόραζα). Όσο για αξιοπιστία που λες, έχω αγοράσει μπαταρία laptop που βγήκε απίστευτη μούφα από εκεί. 

Με μπαταρια λαπτοπ και εγω δεν ήμουν ευχαριστημενος(Ηταν και μικροτερη χωρητικοτητα απο την μαμησια αλλα αυτο ηταν δικια μου απροσεξια).

Με μπαταρια για UPS ομως (CSB για 2 διαφορετικα UPS APC) ήμουν μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία από tyxeros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θενκς γα τις απαντησεις. Με λιγο παραπανω ψαξιμο ειδα οτι τιμες ειναι 40 πανω κατω, για 1 αρα κοντα 160 για να τις αλλαξω...  

Γκαμωτεν ηλπιζα με κανα 100αρι να την γλιτωνα, αλλα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

Δεν εμπορεύεται μόνο ο Δήσιος "επώνυμες" κινέζικες. Εδώ και 10 χρόνια αγοράζω εξίσου εξιόπιστες μπαταρίες ups στη μισή τιμή από αυτή του Δήσιου (τουλάχιστον για τον τύπο που εγώ αγόραζα). Όσο για αξιοπιστία που λες, έχω αγοράσει μπαταρία laptop που βγήκε απίστευτη μούφα από εκεί. 

Έκανες quote τη μισή μου πρόταση και μου απέδωσες πράγματα που δεν είπα. Οι CSB δεν είναι Κινέζικες, δεν είπα ότι κάθε μπαταρία που θα πάρει από τον Δήσιο είναι αξιόπιστη, ούτε πρότεινα να πάρει μπαταρία laptop.

Έχω ξοδέψει δεκάδες χιλιάδες ευρώ για μπαταρίες μολύβδου πολλών τύπων, για UPS από 500W έως 60kW. Έχω μάθει με τον καλό και με τον κακό τρόπο. Κάθε λέξη που έγραψα ήταν μετρημένη και ακριβής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι μεγάλες διαφορές στην τιμή προκύπτουν από την τεχνολογία. Οι μπαταρίες των UPS είναι AGM μια τεχνική συμπίεσης της πλάκας και μονωτικό φάκελο εμβαπτισμένο χωρίς να κολυμπάνε στα υγρά. Κρατάνε 40% - 80% περισσότερο από τις απλού μόλυβδου και είναι βαρύτερες  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.