Jump to content


..voIP κανείς?


n1k3man

Recommended Posts

Επειδη εχει γινει ενας αχταρμας στο θρεντ (ανακατεμενες ερωτησεις κτλ) και επειδη πιστευω πως ενδιαφερει πολλους, γινεται καποιος που γνωριζει το θεμα να τα παρει λιγο απο την αρχη τα πραγματα και να εξηγησει λιγο πιο λεπτομεριακα ?πχ με ποιους provider δουλευει,τι εξοπλισμο χρειαζεται, κοστος κτλ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

To linksys PAP2 είναι αντιγραφο του Sipura 2000, μιας συσκευης για Voip με τις περισσότερες ίσως ρυθμίσεις στην αγορά. Χρησιμοποιω Sipura 2000 αλλα δεν εχω δει εαν το firmware του ΡΑΡ2 ειναι το ιδιο ή πιο περιορισμένο. Από πλευράς hardware ακουγεται ότι είναι το ίδιο.

Το Voip είναι ένας νέος κόσμος και δυστυχώς δεν μπορεί να καλυφθεί σε topic ή post. Όποιος έχει ενδιαφέρον πειραματιστεί και να ασχοληθεί αξίζει να περιηγηθεί στο http://www.voip-info.org Οτιδήποτε σχεδόν έχετε σκεφτεί να ρωτήσετε υπάρχει εκεί.

H προσωπική μου εμπειρία δεν είναι η μεγαλύτερη αλλά ανακαλύπτω ότι είναι σχετικά καλή για τα οπισθοδρομικά δεδομένα της Ελλάδας.

Χρησιμοποιοώ εδώ και 8 μήνες, μια εγκατάσταση asterisk που δέχεται τις κλήσεις από την ISDN (>2 MSN) [AVM ISDN card], διασυνδέεται με ΑDSL [Alcatel speedtouch] με τους παρακάτω Voip Providers για εξερχόμενες κλήσεις, μια σταθερή συσκευή κινητής τηλεφωνίας [cellsocket +nokia 5110+T100p digium] (για κλήσεις προς κινητά), και εσωτερικό τηλεφωνικό δίκτυο με 1 sipura 2000, 1 sipura 3000, 1 Grandstream Budgettone 102 και ασύρματα τηλέφωνα siemens που διέρχονται μέσω ενος ISDN 3070 τηλεφωνικού κέντρου (η προ 7ετίας λύση μου) που πέφτει πάνω στο asterisk με μια Acer ISDN card σε NT mode. Είμαι σε πακέτο ADSL της ΗΟL αλλά δεν θα την πρότεινα. Γενικά από προσωπικές, υποκειμενικές μετρήσεις φαινεται να είναι καλύτερη η ACN.

Οι αγορές μου (τελικό κόστος με μεταφορικά, δεν σας υποσχομαι ότι θα τα πετυχετε με τη μια):

Asterisk: open source δωρεάν (AMD 1Ghz, 256Ram)

Sipura 2000: ~90 euro (US market)

Sipura 3000: ~120 euro (US market)

Grandstream Budgettone 102: 70 euro (ebay.com) 75 euro (USmarket)

AVM ISDN PCI card v2: ~40 euro (ebay.de)

ACER ISDN HFC chipset: ~30 euro (ebay.de)

Digium T100P clone: ~15 euro (ebay.com)

Cellsocket: ~40 euro (ebay.com)

Nokia 5110: ~20 euro (ebay.co.uk)

Δυνατότητες:

- Όλα τα τηλέφωνα μας είναι εσωτερικά με ότι δυνατότητα μπορεί να προσφέρει ένα τηλεφωνικό κέντρο

- Επιλογή δρομολόγησης κλήσεων μεσω provider που επιθυμει ο χρήστης.

- Τηλεφωνητές για όποιο εσωτερικό νουμερο ή εξωτερικό νουμερο με αποστολή ειδοποίησης με e-mail ή SMS

- Δρομολόγηση εισερχόμενων κλήσεων ανάλογα με την ώρα της ημέρας ή τον αριθμό του καλούντος. Το ίδιο ισχύει και για τις εξερχόμενες, με απειρους συνδυασμούς. Τα Πρινου ΑΕ, η Εθνική, η Εurobank και πολλά άλλα που τηλεφωνούν ότι ώρα της ημέρας τους κατέβει για ψυχοθεραπείες, κάρτες, κλπ λαμβάνουν ένα τυποποιημένο μήνυμα από μια ευγενική φωνή χωρίς να με ενοχλήσουν.

- Δρομολόγηση κλήσεων προς κινητά σε συσκευή με συνδρομη προπληρωμένου παγίου

- Υπηρεσία αφύπνησης, υπηρεσία callback, υπηρεσία πρόσβασης από απόσταση.

- Εισερχόμενα fax και αποστολή τους με e-mail σαν εικόνες ΤΙFF συμπιεσμένες.

Το παραπάνω σύστημα διαθέτει υψηλό WAF(Wife Acceptance Factor) μέχρι στιγμής

Εχω τεκμηριωμένη εμπειρία από συχνή χρήση στους παρακάτω VoIP providers:

- HellasOnLine eVoice: Καλή ποιότητα φωνης, το πιο ακριβό voip

- www.broadvoice.com: Πολύ χαμηλή τιμη για flat-rate συνδρομή, η ποιότητα του μέτρια.

- www.voipbuster.com: Πολύ καλή ποιότητα, σε βάση beta που είναι συμφέρει τρελά, πόσο θα κρατήσει όμως; Δουλεύει με asterisk & εξωτερική ΙΑΧ συσκευή.

- www.voipjet.com: Προπληρωμένος χρόνος ομιλίας, ότι φτηνότερο υπάρχει σε προπληρωμένο χρόνο, μονο ΙΑΧ πρωτόκολλο.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιον που δεν ξερει κ παρα πολλα (σαν κ εμενα), ολα τα παραπανω ειναι ενας αχταρμας ονομασιων (χωρις παρεξηγηση!).

Σε πιο απλη βαση....Για εναν χρηστη aDSL....Με ενα switch.....τι μπορει να γινει ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Για καποιον που δεν ξερει κ παρα πολλα (σαν κ εμενα), ολα τα παραπανω ειναι ενας αχταρμας ονομασιων (χωρις παρεξηγηση!).

Σε πιο απλη βαση....Για εναν χρηστη aDSL....Με ενα switch.....τι μπορει να γινει ???

Υπάρχουν δύο λύσεις:

Λυση 1: Διαβάζει με υπομονή το www.voip-info.org και κάνει ότι έκανα και εγώ. Δεν είμαι επαγγελματίας του είδους, γιατρός είμαι και τα έκανα μονος μου.

Λύση 2: Αναζητάει κάποιον επαγγελματία του θέματος και τον πληρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.