Jump to content


Απορία με σύνδεση ακουστικών 3.5mm σε Android TV Box


Recommended Posts

Καλημέρα στο φόρουμ.

Αντιμετωπίζω ένα θεματακι με ένα tv box. Συγκεκριμένα το μποξ είναι ενα A95X F2 (.s905X2 soc, 4gn ram, 32 rom )

 

Έχει μια έξοδο 3.5 AV όπου εκεί προσπάθησα να συνδέσω κάτι ακουστικά ψείρες ( xiaomi headphones hd 2 pro ) και ήταν παρα πολύ χαμηλός ο ήχος χαλια μαύρα. Αν κατάλαβα καλά αυτό είναι για παλιές τηλεοράσεις. Οπότε από τη μία μου φάνηκε λογικό.

 

Έπειτα τα σύνδεσα στο μονιτορακι το lg μου (1080p 24'' ips ) που έχει μια 3.5 άρα έξοδο ( μπλε χρώματος ), δυνατός ήχος ΑΛΛΑ! άκουγα ενα "σσσσσσσσσσ"(παράσιτα δηλαδή) και δεν υπήρχε ζωντάνια ούτε μπάσο ( όπως πχ στο κινητό ).

Τι κάνουμε; #ασχετος_απο_ηχο_SOS

 

Η πιο οικονομική λύση που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να συνδέσω τα ακουστικά και να ακούσω σαν άνθρωπος να δω μια ταινία;

Η optical έξοδος μπορεί να αξιοποιηθεί καπώς;

 

Σκέφτηκα και φθηνά ηχεία τα οποία να έχουν δικιά τους πάνω 3.5 αρα έξοδο ή μια εξωτερική κάρτα ήχου usb. Έχω πελαγωσει.

A95X-F2-Amlogic-S905X2-Android-9-0-4GB--

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

για την συνδεση στην AV εξοδο χρησιμοποιησες αυτο?

spacer.png

το jack παει φυσικα στην εξοδο av 3.5 και οι αποληξεις ειναι >κιτρινο 'εικονα' και κοκκινο/λευκο 'αριστερο/δεξι ηχειο'

εσυ χρειαζεσαι μονο τον ηχο οποτε θες καλωδιο RCA male > 3.5 jack stereo female για να το συνδεσης στα αντιστοιχα rca της εικονας

α)δεν ξερω/θυμαμαι αν υπαρχει τετοιο καλωδιο που να βγαζει αντι rca απ ευθειας jack

β)δεν γνωριζω αν υπαρχει διακοπτης στην εξοδο jack του box που οταν την χρησιμοποιεις αποκοπτει της αλλες εξοδους εικονας (υποθετω οχι)

spacer.png

Έγινε επεξεργασία από makio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε ο makio ειναι το σωστο.  Θες 1 ή  2 ανταπτορακια για να συνδεσεις απλα ακουστικα.

 

Προσεχε μονο που συνηθως οσο πιο φτηνα = λιγοτερο χαλκος = πιο κακος ηχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, SpirosKGR said:

Ακουστικά ( τύπου ψείρες ) -> AV output ( αυτό δοκίμασα )

 

απλα δεν ειναι σωστη συνδεση - πρεπει να παρεις/βρεις τα δυο καλωδια οπως στις φωτο

ΑΝ βρεις το 1ο καλωδιο το οποιο αντι 2χRCA (κοκκινο/ασπρο) να εχει jack female stereo , θα αποφυγεις το 2ο καλωδιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα :)

Και θα δουλέψει σωστά ή καλύτερα κάποια άλλη λύση;

 

Αν είναι πετάγομαι τώρα σε κάποιο μαγαζί να πάρω τα καλωδια.

Αυτή τη στιγμή έχω αυτό μόνο.

 

IMG_20190613_103926.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Οπότε το ζητάω ως

3.5 αρι audio jack θηλυκό σε 2 RCA θηλυκό

Δηλαδή απλά έκανα λάθος τη σύνδεση επειδή δεν υπήρχαν τα κατάλληλα ανταπτορακια, και έκανα λαθος συνδεσμολογία που απλά πήγαινα και έβαζα τα ακουστικά κατευθείαν. Σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Μιας και από όσο φαντάζομαι θες να βλέπεις ταινίες με ακουστικά, εάν το box έχει bluetooth, μήπως να κοίταγες για κάτι τέτοιο;

 

https://www.skroutz.gr/s/13814155/Xiaomi-Mi-Bluetooth-Audio-Receiver.html

Ωραίο και αυτό! Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, SpirosKGR said:

Αν βρω κάποιο ζευγάρι usb ακουστικών που να έχει ένα από τα δύο έξοδο 3.5mm εκεί γύρω στα 20€ δε θα δουλέψει; 

γιατι usb ακουστικα? τα νορμαλ που ολοι ξερουμε τι εχουν?

επισης η εξοδος ειναι αυτο που λεει -εξοδος- που σημαινει οτι εκει θα συνδεσεις ενα 2ο ζευγαρι ακουστικα.....

καλη λυση ειναι και τα bluetooth που προτεινει ο grigas , αλλα για ενα νορμαλ ζευγαρι θα δωσεις πανω απο 20 -30€

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω αυτό με το καλώδιο  2rca female > 3.5mm jack female αύριο

αν δεν επειδή δεν εχω και μεγάλη τηλεόραση ή κάποιο ηχοσύστημα σπίτι για να το εκμεταλλευτεί το box θα το δώσω σε κάνα φίλο. 

Ευχαριστώ και πάλι μάγκες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα παιδιά.. Ακούγεται το ίδιο με το να καρφώσω τα ακουστικά χωρίς το ανταπτορακι. 

 

Μόνο εάν συνδέσω τα ακουστικά στην οθόνη αλλά εκει ακούγονται παράσιτα ελαφρώς ένα σσσσσσσ.

 

Δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.