Jump to content



AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


Recommended Posts

@def

Την ονομασία του αρχείου για να κάνεις την αναβάθμιση όπως την θέλεις θα την βρεις διαβάζοντας το manual της μητρικής σου.

 

@fatalara

Μέσα από το bios μπορεί να γίνει η αναβάθμιση με οποιαδήποτε ονομασία του αρχείου καθώς απλώς το επιλέγεις από το αποθηκευτικό μέσο που το έχεις,

Για την διαδικασία flashback (stick σε συγκεκριμένη usb θύρα και το κουμπί flashback στο backpanel ) πρέπει το αρχείο να έχει την hardcoded ονομασία που περιμένει να βρει το BIOS.

Αυτή η διαδικασία έχει το πλεονέκτημα να μην απαιτεί εγκατεστημένο επεξεργαστή και είναι ο μοναδικός τρόπος (νομίζω) να γυρίσεις σε παλιότερη έκδοση BIOS από το τρέχων.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Γιατι μεσα απο το bios δεν θελει παλι usb? Που θα βρει το αρχειο. Ειμαι ακομα με Z87 και εχω χασει επισοδια.

Η δικιά μου mobo είναι 2 ετών Β350 (budget) και αναβαθμίζει από το bios αυτόματα μέσω internet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2019 at 5:22 PM, jax7480 said:

Το αρχείο πρέπει να ονομαστεί σε SX570FG.CAP (Rtfm, το γράφει στο κεφάλαιο 2 παράγραφος 2), το στικάκι να είναι FAT32 και κατά προτίμηση USB2.0.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ζάχο, οπότε δεν έχει σημασία αν είναι το 0804, 0805 π.χ σε ότι καινούριο βγαίνει αυτή την ονομασία βάζω πάντα. Και κάτι άλλο επειδή δεν έχω αυτή την στιγμή m.2 και η μητρική έμεινε υπερχρονισμενη. Αναφέρει ότι για να κάνεις αναβάθμιση πρέπει να είναι όλα default. Αν βγάλω μπαταρία του bios, οι ρυθμίσεις θα πάνε στις αρχικές? Για να συνεχίσω το update? 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Just now, jax7480 said:

Δεν έχει η μητρική από πίσω BIOS reset κουμπι;

Εβγαλα την μπαταρια και το εκανα .κουμπι δεν εχει , η διαδικασια εγινε κανονικα.

1 x DisplayPort
1 x HDMI
1 x Optical S/PDIF out
5 x Audio jack(s)
1 x USB BIOS Flashback® Button(s)
4 x USB 3.2 Gen 1 (up to 5Gbps) ports
3 x USB 3.2 Gen 2 (up to 10Gbps) ports (Type-A)
1 x USB 3.2 Gen 2 (up to 10Gbps) ports (Type-C)
Anti-surge LAN (RJ45) port

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jax7480 said:

Δεν θα πω πως καλά έκαναν αλλά από την άλλη δε νομίζω να είπαν ποτέ για Pciexpress 4.0 support στις παλιές μητρικές.

 

Δεν θυμάμαι ακριβώς λεπτομέρειες αλλά στο περίπου, μερικές εταιρίες (Asus και ΜSI) είχαν με patch/bios update σε κάποιες μητρικές με παλιότερα chipset ενεργοποιήσει την υποστήριξη για PCIe 4.0, σε μερικά ήταν πλήρη σε άλλα μερική με ευθύνη του καθενός κτλ.

 

Ε προφανώς η AMD δεν θέλει να χάσει ένα selling point από to x570, ένας λιγότερος πιθανό λόγος είναι για θέματα υποστήριξης των καταναλωτών, μπερδέματος παίζει δεν παίζει, και σχόλια του τύπου δεν λειτουργεί κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

...που είναι οι Χ570 ΙΤΧ μητρικές? Γιατί δεν υπάρχουν πουθενά (Ελλάδα κ Αγγλία)?

 

Μόνο η gigabyte είναι διαθέσιμη.

Αν θυμαμαι καλα ειναι μονοδρομος ετσι και αλλιως. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο την aorus pro wifi itx απο οτι λεει ο BZ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2019 at 12:33 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Αν θυμαμαι καλα ειναι μονοδρομος ετσι και αλλιως. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο την aorus pro wifi itx απο οτι λεει ο BZ.

Ακριβώς. ΙΤΧας κ.γω. Μονόδρομος η συγκεκριμένη. Τα έχει όλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Θελω να δω asrock μιας κ δε με εχει απογοητευσει τις τελευταιες 2 φορες που τη προτιμησα. Αλλα κ Asus, ειδικοτερα την Impact.

Αυτη τη φορα θα απογοητευθεις. Ακομα καο το itx της asus ειναι καλυτερο. Το memory compatibility ειναι ανυπαρκτο και το oc κακο.

Μονο gigabyte σε αυτη τη γενια. 

Το ψαχνω και εγω για itx αλλα δεν εχω βρει ενα κουτι να μου αρεσει. Αν βρω σκεφτομαι να παιξω μπαλα με ενα mora3 εξωτερικα με quick release και 4x200 ανεμιστηρες noctua.

Link to comment
Share on other sites

Δε χωνευω Gigabyte λογω παλαιοτερης εμπειριας αν κ γενικα θεωρουνται αξιοπιστες κ απροβληματιστες.

 

Τα κουτια ΙΤΧ ειναι πονεμενη ιστορια. Κ μενα ολα μου ξινιζουν. Εχω παρει Shuttle, Dan case, Caselabs, Phanteks Shift κ τωρα το Η200i. Ουτε κ αυτο ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα δε με τραβαει να το ξηλωσω καθε ΣΚ οπως τα προηγουμενα. Συν οτι ηθελα να κανω ταρζανιες με υδροψυξεις, καλωδια sleeved κλπ κ το εν λογω ειναι ισως το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δε χωνευω Gigabyte λογω παλαιοτερης εμπειριας αν κ γενικα θεωρουνται αξιοπιστες κ απροβληματιστες.

 

Τα κουτια ΙΤΧ ειναι πονεμενη ιστορια. Κ μενα ολα μου ξινιζουν. Εχω παρει Shuttle, Dan case, Caselabs, Phanteks Shift κ τωρα το Η200i. Ουτε κ αυτο ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα δε με τραβαει να το ξηλωσω καθε ΣΚ οπως τα προηγουμενα. Συν οτι ηθελα να κανω ταρζανιες με υδροψυξεις, καλωδια sleeved κλπ κ το εν λογω ειναι ισως το καλυτερο.

Ncase m1 v5

Geeek A60 κλπ

Sliger Cases

Cerberus

τσεκαρε αυτά

Για περισσότερα

reddit.com/r/sffpc 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.