Jump to content


AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


adpanos

Recommended Posts

πριν 14 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δε χωνευω Gigabyte λογω παλαιοτερης εμπειριας αν κ γενικα θεωρουνται αξιοπιστες κ απροβληματιστες.

 

Τα κουτια ΙΤΧ ειναι πονεμενη ιστορια. Κ μενα ολα μου ξινιζουν. Εχω παρει Shuttle, Dan case, Caselabs, Phanteks Shift κ τωρα το Η200i. Ουτε κ αυτο ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα δε με τραβαει να το ξηλωσω καθε ΣΚ οπως τα προηγουμενα. Συν οτι ηθελα να κανω ταρζανιες με υδροψυξεις, καλωδια sleeved κλπ κ το εν λογω ειναι ισως το καλυτερο.

Loque ghost s1/ncase m1.

Δες στο tube τα βίντεο του optimum tech. Θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τα χω δει όλα αυτά στο sff forum. Τα περισσότερα δε μου αρεσουν, εκτός του ghost (του οποίου υποψήφιοι αγοραστές έφτυσαν αίμα για να το πάρουν). Μετά το Dan case δε νομίζω να ξαναπάω σε κάτι τέτοιο. 

 

Επί του θέματος, η x570 dtx impact δε χωράει σε αυτά τα κουτιά πλην λίγων εξαιρέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ncase χωράει. Επίσης έχουν κάνει βελτίωση για το θέμα αυτό στη 5η έκδοση

Μάλλον απλά δεν είναι για σένα, για τη χρήση και τα θέλω σου η κατηγορία. Ίσως να δεις σε m atx αν και είναι σχεδόν νεκρή η κατηγορία αυτή.

 

Εγώ ενα Fractal Core 500 έχω αλλά το σκέφτομαι για αργότερα ίσως να αλλάξω σε κάποιο της Geeek που υπάρχουν και στο Αγγλικό Αμαζον. 

 

Έχεις σκεφτεί να τα αφήσεις χωρίς κουτί ή κάτι σε monument look?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To ncase είναι ίσως το καλύτερο κουτί γενικά με αυτά που κάνει. Απλά δε μου αρέσει. 

 

Είχα χρόνια γυμνό υπολογιστή στην Ελλάδα αλλά δε βόλευε όσο τα αξεσουάρ πλήθαιναν κ από το γεγονός ότι κάποια στιγμή έπρεπε να το παίρνω μαζί μου. 

Έιχα αγοράσει κ itx tray από Αμερική για να κάνω πιο μαζεμένο γυμνό αλλά λόγω χρόνου το άφησα. (Το tray το έχω μαζί μου εδώ, δε το έδωσα γιατί η λοξα δε μου έφυγε)

 

 

download.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτηση: σχετικα με τις μνημες τι παιζει? Πρεπει να παρω AMD certified μνημη με το στανιο για να παιξουν σωστα σε Χ570?

 

Βλεπω αρκετα ζευγαρια 32GB σε πολυ καλες τιμες και σκεφτομαι να παρω για μελλοντικη χρηση. Το θεμα ειναι οτι καποια που ειναι AMD certified (ειτε στη σελιδα κατασκευαστη ειτε στη σελιδα του μαγαζιου/αμαζον κλπ) ειναι ακριβοτερα. Τα περισσοτερα που βλεπω δεν ειναι, κ οι τιμες τους ειναι τρομακτικα δελεαστικες.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, fatalara said:

Αν μιλαμε για gigabyte, εχει την μεγαλυτερη γκαμα σε μνημες μαζι με την asus. Η asrock ειναι ψιλο αστεια σε support. Πρεπει να το τσεκαρεις.

Άλλος ενας λογος που  περιμένω μήπως η Gigabyte X570 Aorus Elite  πέσει κάτω απο 200 € και την τσιμπήσω !

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος DoNaTos έγραψε:

Νομίζω ότι εφόσον μιλάμε για την native συχνότητα στα 3200 δεν υπάρχει θα . Και μιας και έχεις την elite πες μας εντυπώσεις !

Έχουν ένα θεματάκι με το post που αν δεν το γνωρίζεις θα σε τρελάνει καθώς η μητρική δεν κάνει απολύτως τίποτα. Δηλαδή δεν εμφανίζει απολύτως τίποτα, δεν ανάβουν τα φωτάκια της κλπ και το μόνο που κάνει είναι ότι απλά περιστρέφονται τα fanακια. Θεωρώ πως είναι κάποιο bug όταν εντοπίζει νέο hardware or something like that.

 

Φυσικά αυτό δε συμβαίνει συνέχεια. Προσωπικά μου το έκανε με το που έστησα το νέο σύστημα και 2-3 φορές μετέπειτα όταν έβαζα - έβγαζα δίσκους. Από τότε και έως τώρα λειτουργεί άψογα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, def said:

γνωριζεις κανεις πως γινεται το raid 0 στην X570-F STRIX?

Όπως γίνεται σε όλες τις μητρικές φαντάζομαι. Μέσα από το BIOS το σετάρεις και στην εγκατάσταση λειτουργικού μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον σχετικό driver της μητρικής (αν μιλάμε για boot disk). 

https://dlsvr04.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_STRIX-X470-F-GAMING/E13828_RAID_Configuration_Guide_EM_WEB.pdf

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεσα να βγαλω ακρη. Πρπει να χρησιμοποιησω το xpertraid οποσδηποτε? Εγω μεσα απο bios ενεργοποιω το raid για nvme και μπουταρω απο το στικακι τους drivers που δινει η micro αλλα δεν τους βλεπει.....

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα πάντα από της 7 το πρωί.... Άλλαξα bios είχα το τελευταίο έβαλα το προηγούμενο, ακολούθησα οδηγίες από Internet εμένα αυτή η εντολή (CREATE ARRAY) δεν ενεργοποιεί ται δεν ξέρω τι φταίει. Έχει ένα software για το expert raid τι να κάνω, να φορναρο πρώτα τον έναν και να το κάνω install και να τρέξω το πρόγραμμα? Τι να πω... 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.