Jump to content



AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


Recommended Posts

@def

 

Καλύτερα μην ασχοληθείς.

Σκατά τα έκαναν πάλι...

 

edit: Τι γίνεται και δεν μπορώ να βάλω attachments την τρέλα μου;

 

Τα γράφω:

 

Seq. Read

1436,29

 

4K Read:

35,98

 

4K-64Thrd Read:

985,10

 

Seq. Write

3980.10

 

4K Write

99.38

 

4K-64Thrd Write

1113.11

 

όλα τα νούμερα είναι σε MB/s.

 

Δηλαδή σε RAID0 είναι πιο αργά τα drives από ότι ένα μόνο του.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Ξεκινάς από το CSM Compatibility support που είναι στην καρτέλα Boot.

Μέσα στην καρτέλα έχει περίπου 5 επιλογές. Όλες να γράφουν UEFI Only.

Μετά πηγαίνεις στην καρτέλα Advanced στο SATA configuration και βάζεις AHCI.

Στα NVMe RAID support βάζεις enabled.

 

Κάνεις restart.

Μπαίνεις στο RAIDxpert2 που είναι στο Advanced Menu και φτιάχνεις το RAID.

Βάζεις αυτόν τον driver στο στικάκι με τα windows αφού τον αποσυμπιέσεις.

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/05SATA/AMD_RAID_Driver_V9.2.0.00105_for_Windows_10_64-bit.zip

 

Ξεκινάς εγκατάσταση Windows.

Όταν φτάσεις να επιλέξεις drive πατάς load driver.

 

Φορτώνεις πρώτα τον RCBottom.

Μόλις τον φορτώσεις κάνεις refresh. Πατάς πάλι Load driver.

Φορτώνεις τον RCRAID.

Μόλις τον φορτώσεις κάνεις refresh. Πατάς πάλι Load driver.

Φορτώνεις τον RCCONFIG.

Μόλις τον φορτώσεις κάνεις refresh και θα εμφανιστεί το RAID.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Πρέπει να τους φορτώσεις ΚΑΙ ΤΟΥΣ 3, ακόμα κι αν εμφανιστεί το drive πιο νωρίς.

 

Συνεχίζεις εγκατάσταση και είσαι έτοιμος.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, jax7480 said:

Λοιπόν.

Ξεκινάς από το CSM Compatibility support που είναι στην καρτέλα Boot.

Μέσα στην καρτέλα έχει περίπου 5 επιλογές. Όλες να γράφουν UEFI Only.

Μετά πηγαίνεις στην καρτέλα Advanced στο SATA configuration και βάζεις AHCI.

Στα NVMe RAID support βάζεις enabled.

 

Κάνεις restart.

Μπαίνεις στο RAIDxpert2 που είναι στο Advanced Menu και φτιάχνεις το RAID.

Βάζεις αυτόν τον driver στο στικάκι με τα windows αφού τον αποσυμπιέσεις.

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/05SATA/AMD_RAID_Driver_V9.2.0.00105_for_Windows_10_64-bit.zip

 

Ξεκινάς εγκατάσταση Windows.

Όταν φτάσεις να επιλέξεις drive πατάς load driver.

 

Φορτώνεις πρώτα τον RCBottom.

Μόλις τον φορτώσεις κάνεις refresh. Πατάς πάλι Load driver.

Φορτώνεις τον RCRAID.

Μόλις τον φορτώσεις κάνεις refresh. Πατάς πάλι Load driver.

Φορτώνεις τον RCCONFIG.

Μόλις τον φορτώσεις κάνεις refresh και θα εμφανιστεί το RAID.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Πρέπει να τους φορτώσεις ΚΑΙ ΤΟΥΣ 3, ακόμα κι αν εμφανιστεί το drive πιο νωρίς.

 

Συνεχίζεις εγκατάσταση και είσαι έτοιμος.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Ζάχο.!!!! Φίλε με απογοήτευσες.... Παράγγειλα αλλά 2.......πριν 3 μέρες.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ρε φίλε αφού σου ειπα. Περιμενε να το στήσω.

 

Μου πήρε 5 λεπτά να  βάλω ψύκτρα, μνήμες να ξεβιδώσω το παλιό mobo να βγάλω τροφοδοσίες sata και backplate και να βιδώσω το καινούργιο χωρίς να ξεχάσω να βάλω το νέο backplate.?

 

Πάντα 4 βίδες maximum για την στήριξη του mobo και όχι τίγκα σφύξιμο.

Όποτε πήγα να το κάνω σωστά και έβαλα παραπάνω απο 4 = βραχυκύκλωμα.? 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Μια που έφτασε η X570 Aorus Elite και παλιότερα νομίζω κάποιος είχε αναφέρει ένα μικρό θεματάκι με το post, έχουμε κάποιο νέο; Λίγο στα γρήγορα που το έψαξα, δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο.

Επίσης, κάποια άλλα tips/tricks;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς την Aorus Elite να μας πει:

 

1) Boot Times. Τι 65 δεύτερα την τρέλα μου μέσα;

2) Βλέπει διαφορά από Fast Boot σε Ultra Fast ή τελείως κλειστό; Προσωπικά δε βλέπω καμία

3) Σε τι ρεύματα παίζει το CPU; Εμένα κάτω από 1.008V δε πέφτει και με το που κουνήσεις το ποντίκι ανεβαίνει στα 1.416V.

 

Μάλλον βλακεία έκανα με την μετάβαση σε AMD καθώς σε Intel ποτέ μα ποτέ δε με είχαν απασχολήσει τέτοια θέματα ακόμα και μια δεκαετία πριν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, UltraB said:

Έχει κανείς την Aorus Elite να μας πει:

 

1) Boot Times. Τι 65 δεύτερα την τρέλα μου μέσα;

2) Βλέπει διαφορά από Fast Boot σε Ultra Fast ή τελείως κλειστό; Προσωπικά δε βλέπω καμία

3) Σε τι ρεύματα παίζει το CPU; Εμένα κάτω από 1.008V δε πέφτει και με το που κουνήσεις το ποντίκι ανεβαίνει στα 1.416V.

 

Μάλλον βλακεία έκανα με την μετάβαση σε AMD καθώς σε Intel ποτέ μα ποτέ δε με είχαν απασχολήσει τέτοια θέματα ακόμα και μια δεκαετία πριν.

Φίλε UltraB προφανώς αρκετά πραγματάκια στο bios σου είναι ρυθμισμένα λάθος ή έχεις πέσει σε κάποιο ελαττωματικό κομμάτι σε κάποιο από τα υποσυστήματά σου. 65" boot ούτε με μηχανικό δίσκο δεν βγάζεις υπό φυσιολογικές συνθήκες.

 

Με πρώτης γενιάς Ryzen και "αργό" SSD (legacy bios boot και όχι UEFI που είναι πιο γρήγορο) μπουτάρω σε 13" μέχρι το boot selection menu του GRUB και θέλω άλλα 15" για OS. Σημ: Έxω εγκατεστημένους και drivers nvidia που καθυστερούν το linux boot αλλιώς θα γλίτωνα άλλα 10"

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Φίλε UltraB προφανώς αρκετά πραγματάκια στο bios σου είναι ρυθμισμένα λάθος ή έχεις πέσει σε κάποιο ελαττωματικό κομμάτι σε κάποιο από τα υποσυστήματά σου. 65" boot ούτε με μηχανικό δίσκο δεν βγάζεις υπό φυσιολογικές συνθήκες.

Τι εστί ελαττωματικό κομμάτι κατά την γνώμη σου και πως μπορώ να το αποδείξω;

 

Ζήτησα δανικές RAM από φίλο να δοκιμάσω μήπως διορθωθεί η κατάσταση αν και δε το νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, UltraB said:

Τι εστί ελαττωματικό κομμάτι κατά την γνώμη σου και πως μπορώ να το αποδείξω;

Επειδή αυτό είναι το λιγότερο πιθανό σενάριο θα πρότεινα να περιμένεις κάποιους κατόχους της μητρικής να σε βοηθήσουν με τις ρυθμίσεις.

 

Σε ποιο κομμάτι του boot έχεις καθυστέρηση; Στο πρώτο μέρος που αφορά τη μητρική και την αναγνώριση του hardware ή στο φόρτωμα του OS;

 

Κατά τα άλλα, ελαττωματικό κομμάτι που καθυστερεί το boot (πριν φανούν και άλλα συμπτώματα) θα μπορούσε να είναι ο δίσκος, οι μνήμες, η μητρική, πιθανόν και ο επεξεργαστής. ΥΓ υποθέτω ότι φοράς τελευταίο bios.

Link to comment
Share on other sites

Φοράω το τελευταίο beta bios (F4J). Το ίδιο όμως συμβαίνει από την πρώτη στιγμή.

Σίγουρα καθυστερεί στο post και σίγουρα (εκτός και αν είναι ιδέα μου) καθυστερεί και στην φόρτωση των Windows.

 

Οι ρυθμίσεις της μητρικής δε νομίζω να είναι θέμα. Έχω δοκιμάσει με τις default, με Fast Boot, Ultra Fast Boot, CSM On/Off κλπ. Καμία απολύτως διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Ξεκίνα με ένα διαγνωστικό (boot, όχι από OS) σε μνήμες και δίσκο. 

 

Να ρωτήσω: Έστησες λειτουργικό με καθαρή εγκατάσταση ή το πέρασες από τα παλιό (intel υποθέτω) σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα κάρτα γραφικών για δοκιμή από μια GTX 460 που έχω προσωρινά και έπεσαν αμέσως από 65-67 secs σε ~35.

Είναι ακόμα πολλά βέβαια αλλά έγινε έστω μια αρκετά σημαντική μείωση.

 

Η εγκατάσταση των Windows είναι καθαρή.

 

Διαβάζω ότι έχουν αρκετά μεγάλο boot time οι Ryzen αλλά πόσο; Πόσο θεωρείται φυσιολογικό με SSD;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Άλλαξα κάρτα γραφικών για δοκιμή από μια GTX 460 που έχω προσωρινά και έπεσαν αμέσως από 65-67 secs σε ~35.

Είναι ακόμα πολλά βέβαια αλλά έγινε έστω μια αρκετά σημαντική μείωση.

 

Η εγκατάσταση των Windows είναι καθαρή.

 

Διαβάζω ότι έχουν αρκετά μεγάλο boot time οι Ryzen αλλά πόσο; Πόσο θεωρείται φυσιολογικό με SSD;

 

ίσως κάποια περιφερειακή συσκευή ή κάποιος controller να αργεί να ανταποκριθεί και να διαβαστεί.

 

Αφαίρεσε τυχόν  USB σκληρούς , κλείσε  τους εξτρά  controllers που έχει η μητρική έναν ένα και δοκίμασε να δεις μήπως κάποιος από αυτούς είναι το θέμα.

 

Ο 2400G που έστησα στο AM4 (BIOSTAR B450GT5) πριν λίγες ημέρες, χωρίς την ύπαρξη HDD επάνω μπούταρε σε χρόνους λίγο πάνω από 5 SEC.

 

Με τον SATA και το BR επάνω, μπούταρε σε κάτι πάνω από 10 sec, ενώ βάζοντας στο τέλος και την SKYSTAR HD2 ξεπέρασε τα 15 sec.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.