Jump to content


AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


Recommended Posts

2 minutes ago, Arkan said:

δεν πέφτει και σχεδόν ποτέ κάτω από τα 4Ghz, οπότε κάτι παίζει...

Πολλά background λογισμικά monitoring, rgb και λοιπές μπούρδες έχει αναφερθεί ότι δεν αφήνουν τους επεξεργαστές να μπαίνουν σε lower power states. Γενικά θεωρώ ότι πολύ ασχολείστε και χωρίς λόγο. Αφήστε τη μητρική και τα firmware να κάνουν τη δουλειά τους. Οι επεξεργαστές δεν παθαίνουν τίποτα. Η όλη συζήτηση μου θυμίζει τις άπειρες ώρες που έχει ασχοληθεί ο κόσμος για να περιορίσουν τις εγγραφές στους SSD και τελικά αποδείχτηκε ότι οι SSD ζουν περισσότερο από όσο θα χρειαστεί ποτέ κανείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen @gdp77Nope, στο balanced είναι. Αλλά είπαμε, γιούχου εγκατάσταση οπότε δεν το ψάχνω άλλο προς το παρόν. Πολλά μπορεί να φταίνε όπως λέει και ο gdp ή και να μην φταίει και τίποτα ? Ώρα να ασχοληθώ με άλλα πράγματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος DoNaTos έγραψε:

Είμαι έτοιμος να πατήσω το κουμπί και να πάω σε aorus elite τα μόνα που ηδη υπάρχουν NZXT h500i &  zotac 1660

 

200916697_bitmap.thumb.jpg.5aee8bdef5e58011b1686c863d847b74.jpg

Single channel RAM (1x16GB);

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο/α BIOS φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα με τα ρεύματα. Τώρα πέφτει έως και 0.192V με τα πάντα κλειστά αλλά εντόπισα άλλο bug.

Με το που ενεργοποιήσω το XMP και κάνω save ξαναμπαίνει από μόνη της στο bios μετά το restart ?

 

// Aorus Elite X570

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, UltraB said:

Με το που ενεργοποιήσω το XMP και κάνω save ξαναμπαίνει από μόνη της στο bios μετά το restart

Την πρώτη φορά μετά την αλλαγή το κάνει ή συνεχώς μετά από κάθε restart;

 

Αν είναι συνεχώς, πέρνα καρφωτά τις ρυθμίσεις τις RAM να ξεμπερδεύεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα, εμφανίζει άλλο bug σε πολλούς. Κάτι μπερδεύει με τους δίσκους και δεν έχει σωστό boot priority, οπότε πρέπει να επιλέξεις χειροκίνητα τον δίσκο με το λειτουργικό. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δεν μπήκα στον κόπο να περάσω το καινούριο ακόμη, ίσως το βάλω το απόγευμα.

 

Αφού μπει ξανά στο bios, κάνει πάλι τα ίδια εκτός κι αν έχεις εκτός το XMP; Δεν bootάρει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Την πρώτη φορά μετά την αλλαγή το κάνει ή συνεχώς μετά από κάθε restart;

 

Αν είναι συνεχώς, πέρνα καρφωτά τις ρυθμίσεις τις RAM να ξεμπερδεύεις.

Μπήκα bios, έκανα κάποιες αλλαγές, save και αφότου πάει να ανοίξει ξαναμπαίνει bios. Πάλι save, πάλι ξαναμπαίνει bios από μόνη της. Αλλάζω σε default ρυθμίσεις ενεργοποιώ απλά το XMP και ξανά το ίδιο. Δοκιμάζω να κάνω restart από το κουμπί ενώ ήταν το bios και πάλι ξαναμπαίνει από μόνη της. Εε μετά έβαλα το πάντα σε default ξανά και έστρωσε.

πριν 1 ώρα, το μέλος Arkan έγραψε:

Από ότι διάβασα, εμφανίζει άλλο bug σε πολλούς. Κάτι μπερδεύει με τους δίσκους και δεν έχει σωστό boot priority, οπότε πρέπει να επιλέξεις χειροκίνητα τον δίσκο με το λειτουργικό. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δεν μπήκα στον κόπο να περάσω το καινούριο ακόμη, ίσως το βάλω το απόγευμα.

 

Αφού μπει ξανά στο bios, κάνει πάλι τα ίδια εκτός κι αν έχεις εκτός το XMP; Δεν bootάρει κανονικά;

Σκεφτόμουν μήπως έχω και εγώ το ίδιο bug αλλά τι ρόλο παίζει να παίζει XMP; Από την άλλη το XMP λειτουργούσε μια χαρά με τα προηγούμενα bios, δε γνωρίζω τι παίζει.

 

Στο δεύτερο ερώτημα σου νομίζω έμμεσα απαντάω παραπάνω. Αν όχι, πες μου να γράψω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DoNaTos said:

ε την προοπτική να βάλω άλλα 16 σε Κάνα δίμηνο...

Βλακεία ?;

 

Αν τελικά τα βάλεις, όχι. Αν σε 4 χρόνια είσαι ακόμη με 16, είναι κάπως... ?

 

Τέλος πάντων, μικρό το κακό, μην αγχώνεσαι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2019 at 3:49 ΜΜ, το μέλος DoNaTos έγραψε:

ε την προοπτική να βάλω άλλα 16 σε Κάνα δίμηνο...

Βλακεία ?;

 

 

Προσωπικά και dual channel πήρα και δεν έσκασα 200+ για motherboard.

Πάρε ένα αξιοπρεπές Β450 και θα είσαι οκ για τον r5 3600 πιθανώς και r7 3700x

Και κατά πάσα πιθανότητα θα δείς και ryzen 3 γενιάς στο μηχάνημα σου.

 

Και αυτό στο λέω βλέποντας το μηχάνημα της υπογραφής σου που πρέπει να εχει ξεπεράσει δεκαετία.?

 

Πάντα είχα περισσότερα θέματα με τις high end μητρικές παρά με τις midrange.

Έχω μηχανήματα core 2 που δουλεύουν 10ετία plus με asrock G945 (που είχαν φάει καφέδες νερά, και με σκόρπιες βίδες να ακουμπάνε απο δω και απο εκεί χωρίς cable managment), ενώ ακριβότερες μητρικές και πολύ πιο εξειδικευμένες P965 και νεότερες με P43 μου σκάσαν σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα και ας τις πρόσεχα και τις είχα στην πένα.

Τα oc features και τα πολλά τζατζαλα μάντζαλα έχουν μεγάλο αντίκτυπο στην τελική διάρκεια ζωής των μηχανημάτων.

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2019 at 6:27 ΜΜ, το μέλος DoNaTos έγραψε:

Είμαι έτοιμος να πατήσω το κουμπί και να πάω σε aorus elite τα μόνα που ηδη υπάρχουν NZXT h500i &  zotac 1660

 

200916697_bitmap.thumb.jpg.5aee8bdef5e58011b1686c863d847b74.jpg

Κατα 90% δεν θα μπορεις να βαλεις δευτερο dimm πανω. Αυτο θα παντρευτεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Τι εννοεις? Δεν μπορει να παρει ενα δευτερο ιδιο?

Το πιο πιθανο ειναι οχι. Οι μνημες πανε ανα κιτ, σπανιο να παρεις 2 κιτ διαφορετικα και να τα βαλεις πανω. Πρεπει να δει το QVL αν του επιτρεπει να κανει κατι τετοιο.

Εχει τυχει πολες φορες να λεμε παρε αλλο ενα μετα και να μην διαβαζει τις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

@UltraB Πέρασα κι εγώ το F5a τελικά χθες, αλλά η γυναίκα ήθελε βόλτα ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ΔΕΘ, οπότε δεν το κοίταξα πολύ το θέμα, πονούσα πλέον σε πολλά και διάφορα σημεία.

Στην αρχή ξεκίνησα με @BIOS αλλά ενώ υποτίθεται έκανε την αναβάθμιση, τελικά δεν είχε κάνει τίποτα. Κατεβάζω το αρχείο και το βάζω μέσω bios κι όλα καλά. Default settings, XMP, reboot κι όλα οκ, δεν είχα το θέμα που αναφέρεις.

Ούτε καν κοίταξα για ρεύματα θερμοκρασίες κλπ, ψάχνω NVME τώρα να μπει καθαρή εγκατάσταση και ίσως το δω τότε. Με βλέπω με κάποιον Samsung 970 EVO Plus 500GB να μπει στην φωλιά του στην μητρική. Πιστεύω είναι καλός συμβιβασμός ανάμεσα σε αξιοποίηση (σιγά μην χρησιμοποιώ όλο το b/w συνέχεια, αλλά αφού υπάρχει...) του PCIe 4 και να μην δώσω ένα σκασμό για κάποιον MP600 πχ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Το πιο πιθανο ειναι οχι. Οι μνημες πανε ανα κιτ, σπανιο να παρεις 2 κιτ διαφορετικα και να τα βαλεις πανω. Πρεπει να δει το QVL αν του επιτρεπει να κανει κατι τετοιο.

Εχει τυχει πολες φορες να λεμε παρε αλλο ενα μετα και να μην διαβαζει τις μνημες.

έχω βάλει ίδιο dimm (ίδιο κωδικό αλλά κατόπιν ενός η και παραπάνω έτους ) 3 φορές. 2 σε ιντελ και μια σε αμδ πολύ παλιότερα. Επιτυχημένα κάθε φορά. Έχω βάλει και άσχετα και δούλεψαν κανονικά. Περνούσαν μεμτεστ και τα σχετικά.

Συμβαίνει κάτι διαφορετικό στους ryzen?

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

έχω βάλει ίδιο dimm (ίδιο κωδικό αλλά κατόπιν ενός η και παραπάνω έτους ) 3 φορές. 2 σε ιντελ και μια σε αμδ πολύ παλιότερα. Επιτυχημένα κάθε φορά. Έχω βάλει και άσχετα και δούλεψαν κανονικά. Περνούσαν μεμτεστ και τα σχετικά.

Συμβαίνει κάτι διαφορετικό στους ryzen?

Όχι ιδιαίτερα, σίγουρα έχω παίξει με διαφορετικά DIMMs χωρίς πρόβλημα, αλλά εγώ δεν είχα πολύ σφιχτά timings...

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

έχω βάλει ίδιο dimm (ίδιο κωδικό αλλά κατόπιν ενός η και παραπάνω έτους ) 3 φορές. 2 σε ιντελ και μια σε αμδ πολύ παλιότερα. Επιτυχημένα κάθε φορά. Έχω βάλει και άσχετα και δούλεψαν κανονικά. Περνούσαν μεμτεστ και τα σχετικά.

Συμβαίνει κάτι διαφορετικό στους ryzen?

Δεν ειναι θεμα ryzen αλλα μητρικης.

Υπαρχουν κιτ με ενα dimm 8-16 giga τα οποια αν δεις λεει στο qvl 1 slot.

Αυτο σημαινει οτι αν παρεις ενα απο αυτα τα κιτ δεν μπορεις να βαλεις δευτερο, δεν θα βλεπει καν τις μνημες.

Υπαρχουν ομως και κιτ που ειναι 1 dimm αλλα σου λεει οτι μπορεις να εχεις 2 η 4 slot. Δηλαδη να βαλεις 4 διαφορετικα dimm των 8giga π.χ και να τα παιρνει.

Μιλαμε παντα για τα ιδια SK.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.