Jump to content



AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


Recommended Posts

9 hours ago, uhu said:

 

Προσωπικά και dual channel πήρα και δεν έσκασα 200+ για motherboard.

Πάρε ένα αξιοπρεπές Β450 και θα είσαι οκ για τον r5 3600 πιθανώς και r7 3700x

Και κατά πάσα πιθανότητα θα δείς και ryzen 3 γενιάς στο μηχάνημα σου.

 

Και αυτό στο λέω βλέποντας το μηχάνημα της υπογραφής σου που πρέπει να εχει ξεπεράσει δεκαετία.?

 

Πάντα είχα περισσότερα θέματα με τις high end μητρικές παρά με τις midrange.

Έχω μηχανήματα core 2 που δουλεύουν 10ετία plus με asrock G945 (που είχαν φάει καφέδες νερά, και με σκόρπιες βίδες να ακουμπάνε απο δω και απο εκεί χωρίς cable managment), ενώ ακριβότερες μητρικές και πολύ πιο εξειδικευμένες P965 και νεότερες με P43 μου σκάσαν σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα και ας τις πρόσεχα και τις είχα στην πένα.

Τα oc features και τα πολλά τζατζαλα μάντζαλα έχουν μεγάλο αντίκτυπο στην τελική διάρκεια ζωής των μηχανημάτων.

Ίσως να έχεις δίκιο , Γενικά όμως δεν αλλάζω εύκολα σύστημα για αυτό ήθελα future proof επεξεργαστή και μητρική , μνήμες ήθελα τουλάχιστον 32 αλλά επειδή δεν με έπαιρνε τώρα είπα να το κάνω σε Κάνα δίμηνο και να έχω όμως και τη δυνατότητα για περαιτέρω επέκταση στο μέλλον .

Και βασικά πήγα σε Χ570 να το Pci4 γιατί σίγουρα θα αναβαθμίσω κάποια στιγμή κάρτα γραφικών και ssd και ίσως παραπάνω από μία φορές. 

Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη φορά που φτιάχνω PC μόνος μου ! 

Όταν το στήσω θα σας πω εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Αυτο σημαινει οτι αν παρεις ενα απο αυτα τα κιτ δεν μπορεις να βαλεις δευτερο, δεν θα βλεπει καν τις μνημες.

 

Πιθανότερο είναι απλώς να μην μπορεί να πιάσει τις μέγιστες συχνότητες ή τα timings που διαφημίζουν με διαφορετικά DIMMs ή να δουλέψουν απλώς σε single channel. Προσωπικά μετρώ στα δάχτυλα του ενός χεριού τις περιπτώσεις που διαφορετικές μνήμες (εντός λογικής) εμπόδισαν εντελώς το boot ή δε φαίνονταν στο σύστημα. Δέχομαι ότι είναι βάσιμη η πληροφορία, αλλά φαίνεται ότι έχεις σταθεί και λίγο άτυχος.

 

Πάντως, αν θέλεις το ιδανικό σενάριο για dual channel, προφανώς διαλέγεις απολύτως πανομοιότυπες μνήμες. Ακόμη κι αν τα DIMMs δεν είναι ταιριασμένα ως "kit" από την εταιρεία, δύο πανομοιότυπα DIMMs πληρούν απόλυτα τις προδιαγραφές για να δουλέψουν σε dual channel, ακόμη κι αν έχουν βγει με μερικούς μήνες διαφορά από το εργοστάσιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν ειναι θεμα ryzen αλλα μητρικης.

Υπαρχουν κιτ με ενα dimm 8-16 giga τα οποια αν δεις λεει στο qvl 1 slot.

Αυτο σημαινει οτι αν παρεις ενα απο αυτα τα κιτ δεν μπορεις να βαλεις δευτερο, δεν θα βλεπει καν τις μνημες.

Υπαρχουν ομως και κιτ που ειναι 1 dimm αλλα σου λεει οτι μπορεις να εχεις 2 η 4 slot. Δηλαδη να βαλεις 4 διαφορετικα dimm των 8giga π.χ και να τα παιρνει.

Μιλαμε παντα για τα ιδια SK.

Για τι μητρικές μιλάμε; Πόσο κουτσουρεμένες; Γιατί πρώτη φορά το ακούω :p Εννοώ, φαντάζομαι ότι θα συμβαίνει, αλλά είτε ήμουν τυχερός που σε ότι δοκίμασα δούλεψε (2Χ asrock και μία αρχαία gigabyte) είτε είναι πολύ λίγες αυτές οι περιπτώσεις μητρικών. 

Σε μία τρίτη ASrock (fatality h87 , τρέχα- γύρευε :p ) , είχα βάλει κάτι gskill μαζί με κάτι corsair , άλλα CL, άλλα timings τελείως. Μια χαρά μπούταρε, έπαιξαν κανονικά. Εντύπωση μου έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, το πολύ πολύ ο donatos ας πουλήσει το 16άρι και αγοράζει κιτ όταν είναι έτοιμος. Άβολο αλλά συνήθως οι μνήμες πωλούνται σχετικά εύκολα αν χρειαστεί. Το κλειδί είναι αυτό που του έγραψε ο acct παραπάνω: αν όντως αναβαθμίσει σε σύντομο χρονικό διάστημα, ας μείνει μέχρι τότε με το μονό. Αν όμως πρόκειται να κρατήσει το μονό π.χ. 2 χρόνια, ε τότε καλύτερα να πάει σε διπλό από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που δεν ξέρεις αν θα το κάνεις στα σίγουρα. Όπως και η δική μου. Έβαλα άλλα 2Χ8 απλά επειδή μου το επέτρεψε μια γενναία πτώση τιμής της μνήμης μου και την πήρα στο "ιστορικό χαμηλό " της. Μιλάμε για 90€ λιγότερα από όσα την πήρα πριν 1 χρόνο και κάτι :p Μπορεί ο φίλος να μην ξέρει τι θα κάνει, αλλά ναι, αν το έχει στο νου του για σύντομα, το 1 είναι καλή ιδέα ;) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι μετά από 1 μήνα είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τον 3900X.Σκεφτομαι προς το παρόν την αλλαγή σε μνήμες 4000+, και από τι διαβάζω η τρίτη γενιά για να ανταπεξέλθει θέλει πολύ γρήγορες μνήμες. 

Link to comment
Share on other sites

Για να σας δωσω να το καταλαβετε καλυτερα. Το κιτ που εχω τωρα πανω (2χ8) δεν μπορεις να βαλεις αλλες μνημες πανω ουτε απο το ιδιο κιτ, δεν τις βλεπει. Το δοκιμασαμε με φιλο που ειχε παρει τις ιδιες μνημες, ρωτησαμε και το φιλαρακι που αγοραζουμε τα πραγματα και το επιβεβαιωσε, μπορει να γινει.

Πριν καν πειραξεις χρονισμους xmp η οτιδοιποτε αλλο. Υπαρχαν ομως κιτ που μπορουσες να τα βαλεις και 2 φορες.

Αν στο qvl σου γραφει σε διπλο dimm 2 σλοτ μονο, το πιο πιθανο ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις δευτερο κιτ. Τωρα αν αυτο περιοριστει μονο στο ''δεν μου πιανει τους διαφημιζομενους χρονισμους'' εχει καλως, υπαρχει ομως πιθανοτητα να μην τις βλεπει.

Το 2013 αυτο δεν σε ενοιαζε γτ τα 16 γιγα ηταν ετσι και αλλιως overkill οποτε δυσκολο να εβαζες εξτρα μνημη. Αν μιλαγαμε ομως για αναβαθμιση ραμ σε 1-2 χρονια θα υπηρχε θεμα. Θα επρεπε να το δωσεις και να παρεις αλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.techspot.com/bestof/amd-x570-motherboards/

Με λίγα λόγια: θέτε x570; 200+ ευρώ, παρακαλώ. Εάν δεν επιθυμείτε να δώσετε τόσα χρήματα, διαλέξτε b450/x470.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι μια χαρά. Πριν λίγο καιρό έβαλε κάποιος εδώ ένα βιντεοσυγκριτικό, ξεχνάω ποιος ήταν. Με 4 ή 5 570 μητρικές γύρω στο 200άρι. Η MSI πήγαινε άπατη, η Gigabyte έτσι κι έτσι, η Asrock οκ, μόνο μια ASUS αν θυμάμαι έβγαινε καλή. Είχαν θέματα με θερμοκρασίες. Όποιος πάει, τουλάχιστον προς το παρόν, για x570 καλά θα κάνει να προσέχει τα συγκριτικά και να διαβάσει περισσότερα για όποιο μοντέλο τον ενδιαφέρει. Δεν είναι αγορά που μπορεί να γίνει με κλειστά μάτια και να πεις «όποια και να πάρω όλα καλά»

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα σηκωσει αλλα δεν ηταν για μητρικες των 200 ευρω.

Ηταν μπατζετ μητρικες x570 στα 150-170 ευρω.

Απο την αμεσως επομενη κατηγορια δεν υπαρχει θεμα παρα μονο σε καποιες μητρικες τις msi.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

8 hours ago, gdp77 said:

OEM b550. Άλλο πράγμα θα είναι το retail.

Τι άλλο θα μπορούσε δώσει όμως η Β550 χωρίς να μπει στα χωράφια των Χ570 ?

 

Πάντως εγώ είμαι ακομα σε αναμονή παραλαβής την Aorus elite X570 από 13/09 και τν περιμένω για να στήσω ? . 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DoNaTos said:

 

Τι άλλο θα μπορούσε δώσει όμως η Β550 χωρίς να μπει στα χωράφια των Χ570 ?

 

Πάντως εγώ είμαι ακομα σε αναμονή παραλαβής την Aorus elite X570 από 13/09 και τν περιμένω για να στήσω ? . 

Θα δώσει pcie gen 4 από τον επεξεργαστή και όχι από το chipset. Δηλαδή θα υποστηρίζει pcie gen4 για την κάρτα γραφικών και έναν μόνο nvme. Το x570 είναι overpriced. Για μένα οποιαδήποτε x570 κάτω των 300€ έχει σοβαρές ελλείψεις βεβαίως εσκεμμένα. Ελπίζω με το b550 να σοβαρευτούν. Εξάλλου η OEM έκδοση αναφέρεται ως B550A

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Θα δώσει pcie gen 4 από τον επεξεργαστή και όχι από το chipset. Δηλαδή θα υποστηρίζει pcie gen4 για την κάρτα γραφικών και έναν μόνο nvme. Το x570 είναι overpriced. Για μένα οποιαδήποτε x570 κάτω των 300€ έχει σοβαρές ελλείψεις βεβαίως εσκεμμένα. Ελπίζω με το b550 να σοβαρευτούν. Εξάλλου η OEM έκδοση αναφέρεται ως B550A

Σιγα τις ελλειψεις που εχουν. Τι λειπει; Τα debug led? Κλαιν. Και μια χαρα vrm εχεις και gigabit intel lan και τα παντα ολα.

 

Εγω πηγα στη Aorus Master αλλα ο 3700x θα ερθει σε 10 μερες οπως και το μπλοκ. 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.