Jump to content


AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


Recommended Posts

3 hours ago, fatalara said:

Σιγα τις ελλειψεις που εχουν. Τι λειπει; Τα debug led? Κλαιν. Και μια χαρα vrm εχεις και gigabit intel lan και τα παντα ολα.

 

Εγω πηγα στη Aorus Master αλλα ο 3700x θα ερθει σε 10 μερες οπως και το μπλοκ. 

Εμένα προσωπικά με χαλάει σε 200+ μητρικές να λείπει debug led ή κουμπιά power on reset κτλ, ή  bios flashback ή dual bios για να αρχίσει να τα βάζει ο κατασκευαστής στα μοντέλα 300+. Μιλάμε για features που κοστίζουν +1€ το καθένα. Είναι κοροϊδία στα μουτρα μου και δεν το ανέχομαι. Το έχω ξαναγράψει , χίλιες φορές να περιμένω το b550

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εμένα προσωπικά με χαλάει σε 200+ μητρικές να λείπει debug led ή κουμπιά power on reset κτλ, ή  bios flashback ή dual bios για να αρχίσει να τα βάζει ο κατασκευαστής στα μοντέλα 300+. Μιλάμε για features που κοστίζουν +1€ το καθένα. Είναι κοροϊδία στα μουτρα μου και δεν το ανέχομαι. Το έχω ξαναγράψει , χίλιες φορές να περιμένω το b550

Το μονο που λειπει απο τις μητρικες των 200+ ευρω ειναι το post code και το power button πανω στη μητρικη που για το 99% του κοσμου ειναι αχρηστο. Το διπλο bios ειναι κατι σπανιο ετσι και αλλιως και bios reset εχουν ολες οι καλες υλοποιησεις.

Το να μην θες να δωσεις αυτο το ποσο για μητρικη ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου αλλα ολα τα υπολοιπα που λες ειναι ανακριβειες.

Η μητρικες της x570 πλατφορμας ειναι οτι καλυτερο και πιο ολοκληρομενο εχει βγει εδω και χρονια. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, fatalara said:

Το μονο που λειπει απο τις μητρικες των 200+ ευρω ειναι το post code και το power button πανω στη μητρικη που για το 99% του κοσμου ειναι αχρηστο. Το διπλο bios ειναι κατι σπανιο ετσι και αλλιως και bios reset εχουν ολες οι καλες υλοποιησεις.

Το να μην θες να δωσεις αυτο το ποσο για μητρικη ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου αλλα ολα τα υπολοιπα που λες ειναι ανακριβειες.

Η μητρικες της x570 πλατφορμας ειναι οτι καλυτερο και πιο ολοκληρομενο εχει βγει εδω και χρονια. 

Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου (στο πληκτρολόγιό μου για την ακρίβεια) που δεν χρησιμοποίησα. Η X570 πλατφόρμα είναι εκπληκτική. Εγώ αυτό που λέω είναι ότι την ψώνισαν οι κατασκευαστές μητρικών και για να πετύχουν διαβάθμιση 200+ 300+ 400+ κτλ δεν βάζουν στις "φθηνότερες" υλοποιήσεις features που μέχρι τώρα υπήρχαν σε αυτές τις κατηγορίες τιμών. Και αυτό δεν το ανέχομαι ως καταναλωτής όταν τα features αυτά κοστίζουν 1€ στον κατασκευαστή. Μάλιστα οι θέσεις πάνω στο mobo και οι κολλήσεις υπάρχουν π.χ. για το post code led που αναφέρεις και επιλέγουν να το βάζουν στο μοντέλο των 300€ και όχι στο μοντέλο των 200+€. Αυτό το θεωρώ απάτη, εγώ ως gdp77. Εσύ μπορείς να το θεωρείς ό,τι θες.

 

Ποια είναι η ανακρίβεια που γράφω; Ότι τα μοντέλα 200+ δεν έχουν είτε button on mobo, είτε post code led, είτε bios flashback, είτε dual bios και συνήθως κάποιον συνδυασμό αυτών;  Είναι ανακρίβεια ότι το κάνουν επίτηδες για να σε οδηγήσουν στην αγορά μητρικών στην κατηγορία κοντά στα 300€ ή και 300+? Δεν νομίζω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου (στο πληκτρολόγιό μου για την ακρίβεια) που δεν χρησιμοποίησα. Η X570 πλατφόρμα είναι εκπληκτική. Εγώ αυτό που λέω είναι ότι την ψώνισαν οι κατασκευαστές μητρικών και για να πετύχουν διαβάθμιση 200+ 300+ 400+ κτλ δεν βάζουν στις "φθηνότερες" υλοποιήσεις features που μέχρι τώρα υπήρχαν σε αυτές τις κατηγορίες τιμών. Και αυτό δεν το ανέχομαι ως καταναλωτής όταν τα features αυτά κοστίζουν 1€ στον κατασκευαστή. Μάλιστα οι θέσεις πάνω στο mobo και οι κολλήσεις υπάρχουν π.χ. για το post code led που αναφέρεις και επιλέγουν να το βάζουν στο μοντέλο των 300€ και όχι στο μοντέλο των 200+€. Αυτό το θεωρώ απάτη, εγώ ως gdp77. Εσύ μπορείς να το θεωρείς ό,τι θες.

 

Ποια είναι η ανακρίβεια που γράφω; Ότι τα μοντέλα 200+ δεν έχουν είτε button on mobo, είτε post code led, είτε bios flashback, είτε dual bios και συνήθως κάποιον συνδυασμό αυτών;  Είναι ανακρίβεια ότι το κάνουν επίτηδες για να σε οδηγήσουν στην αγορά μητρικών στην κατηγορία κοντά στα 300€ ή και 300+? Δεν νομίζω.

Ανακριβεια ειναι το οτι ειναι κομμενα τα features.
Ποια features εχουν κοπει;

Το power button ειναι αχρηστο για το 99% των χρηστων.

Bios flashback εχουν.

Το dual bios δεν το εχω δει και πουθενα να υπαρχει εκτος ελαχιστων περιπτωσεων στις πολυ ακριβες μητρικες και debug led εχουν ολες.

Δευτερευουσας σημασιας πραγματα που οποιος πραγματικα τα χρειαζεται δεν θα κοιτουσε αυτες τις μητρικες ετσι και αλλιως και κανεις δεν θα τις παρει γιαυτα. 

 

Περυσι τετοια εποχη με τον 9900κ οι μισες μητρικες δεν τον αντεχαν. Τι να το κανω το power button? Αν πρεπει να διαλεξω αν θα εχω καλυτερα vrm που να αντεχουν οτι τους πεταξεις η power button διαλεγω το πρωτο.

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Ανακριβεια ειναι το οτι ειναι κομμενα τα features.
Ποια features εχουν κοπει;

Το power button ειναι αχρηστο για το 99% των χρηστων.

Bios flashback εχουν.

Το dual bios δεν το εχω δει και πουθενα να υπαρχει εκτος ελαχιστων περιπτωσεων στις πολυ ακριβες μητρικες και debug led εχουν ολες.

Δευτερευουσας σημασιας πραγματα που οποιος πραγματικα τα χρειαζεται δεν θα κοιτουσε αυτες τις μητρικες ετσι και αλλιως και κανεις δεν θα τις παρει γιαυτα. 

 

Περυσι τετοια εποχη με τον 9900κ οι μισες μητρικες δεν τον αντεχαν. Τι να το κανω το power button? Αν πρεπει να διαλεξω αν θα εχω καλυτερα vrm που να αντεχουν οτι τους πεταξεις η power button διαλεγω το πρωτο.

 

Όλα αυτά τα features στην DIY κοινότητα είναι χρήσιμα και τα είχαμε σε μητρικές 200-250€. Τώρα αν εσύ θες να κάνεις το συνήγορο των κατασκευαστών μητρικών και.να δικαιολογήσεις που τα βάζουν σε μητρικές 300+ , είναι δικό σου θέμα. Το ότι το 99% των χρηστών δεν τα χρειάζεται δεν το θεωρώ ισχυρό επιχείρημα. Είναι χρήσιμα για αυτή τη μια μοναδική φορά που θα μαμηθει ο Δίας και θες να κάνεις debugging με.τη μητρική στον αέρα. Εφόσον υπήρχαν , δεν είναι εξέλιξη τώρα να μην υπάρχουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Όλα αυτά τα features στην DIY κοινότητα είναι χρήσιμα και τα είχαμε σε μητρικές 200-250€. Τώρα αν εσύ θες να κάνεις το συνήγορο των κατασκευαστών μητρικών και.να δικαιολογήσεις που τα βάζουν σε μητρικές 300+ , είναι δικό σου θέμα. Το ότι το 99% των χρηστών δεν τα χρειάζεται δεν το θεωρώ ισχυρό επιχείρημα. Είναι χρήσιμα για αυτή τη μια μοναδική φορά που θα μαμηθει ο Δίας και θες να κάνεις debugging με.τη μητρική στον αέρα. Εφόσον υπήρχαν , δεν είναι εξέλιξη τώρα να μην υπάρχουν. 

Οι μητρικες των 250 ευρω που τα ειχαν αυτα εδω και 10 χρονια τωρα εχουν 350. 
Το 2013 η hero που αγορασα και ειχε και power button και post code ειχε 186 ευρο.

Η Hero πλεον εχει 440... 

Η diy κοινοτητα με αυτες τις μητρικες θα ασχοληθει.

 

Το ποσο κοστιζει ενα πραγμα για να φτιαχτει δεν παιζει κανενα ρολο.

Αυτο που μετραει ειναι το ποσα ειναι διατεθημενος να δωσει ο καταναλωτης. Ετσι βγαινει το pricing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fatalara said:

Οι μητρικες των 250 ευρω που τα ειχαν αυτα εδω και 10 χρονια τωρα εχουν 350. 
Το 2013 η hero που αγορασα και ειχε και power button και post code ειχε 186 ευρο.

Η Hero πλεον εχει 440... 

Η diy κοινοτητα με αυτες τις μητρικες θα ασχοληθει.

 

Το ποσο κοστιζει ενα πραγμα για να φτιαχτει δεν παιζει κανενα ρολο.

Αυτο που μετραει ειναι το ποσα ειναι διατεθημενος να δωσει ο καταναλωτης. Ετσι βγαινει το pricing.

Πάντως και Χ370 με 200+ τα είχε όλα. Για το Intel στρατόπεδο δεν ξέρω. Συμφωνώ ότι τα προϊόντα που έχουμε καθορίζονται εν πολλοίς και από τους καταναλωτές. Εγώ απλά δεν ανήκω στην πλειονότητα που πληρώνει χωρίς καταναλωτική συνείδηση και θα τους τα χώνω όπου και όποτε μπορώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πάντως και Χ370 με 200+ τα είχε όλα. Για το Intel στρατόπεδο δεν ξέρω. Συμφωνώ ότι τα προϊόντα που έχουμε καθορίζονται εν πολλοίς και από τους καταναλωτές. Εγώ απλά δεν ανήκω στην πλειονότητα που πληρώνει χωρίς καταναλωτική συνείδηση και θα τους τα χώνω όπου και όποτε μπορώ. 

Πες μου πιο ειναι αυτο το μοντελο που λες να τσεκαρουμε απο περιεργεια ποσο εχει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Πες μου πιο ειναι αυτο το μοντελο που λες να τσεκαρουμε απο περιεργεια ποσο εχει τωρα.

Εντελώς ενδεικτικά και πρόχειρα σου δίνω αυτό:

 

https://www.skroutz.gr/s/11346696/Gigabyte-AX370-Gaming-5-rev-1-0.html

 

20170316143653_52ca2cfb.jpeg

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.techpowerup.com/259898/msi-announces-the-meg-x570-unify-motherboard

Επιτέλους. Μια μητρική που δεν δίνει έμφαση στα rgb led.

Άντε, ν' ακολουθήσουν κι οι υπόλοιποι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λογικά η επόμενη γενιά θα είναι ένα απλό refresh, οπότε θα παίζει σε ότι μητρική παίζει τους σημερινούς 3000. Απλά καλό είναι η μητρική να έχει 256Mbit (αν θυμάμαι καλά) τσιπάκι BIOS. Δεν ξέρω για τις 350/370 τι θα παίξει. Είναι παλιές μητρικές και λογικά οι κατασκευαστές δεν θα έχουν κίνητρο να βγάλουν νέο BIOS για αυτές. Αλλά ελλείψη φτηνών π.χ. 550 στην αγορά, οι 450/470 θα πάνε τουλάχιστον έως και το 2020, οπότε δεν βλέπω λόγο να μην υπάρξει υποστήριξη με την μορφή νέων BIOSes για αυτές.

 

Αλλά αυτό είναι απλά μια υπόθεση/εκτίμηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μεθεπόμενη, το 2021, θα είναι λογικά διαφορετική αρχιτεκτονική. Δεν αποκλείεται να έρχεται και με υποστήριξη για DDR5. Οπότε χλωμό. Επίσης η AMD λογικά θα έχει βελτιώσει και το μερίδιο αγοράς της, οπότε ακόμα πιο χλωμό. Μέχρι τότε μπορεί να έχει κουνήσει και τον ποπό της η Intel και να έχει βγάλει και τίποτα της προκοπής στα 10nm, οπότε να παίζει και άλλο ερώτημα "Αναβάθμιση τον AMD ή μετάβαση σε Intel?". Γενικά είναι πολύ νωρίς, ακόμα και για υποθέσεις. Αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει ανακοινωθεί/ειπωθεί κάτι επίσημο, ούτε έχουν βγει φήμες.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο συγκεντρωτικό πινακάκι με τις ικανότητες τροφοδοσίας της κάθε σχεδόν ryzen μητρικής που κυκλοφορεί.

Πεφτει μεγάλη τσιγκουνιά στις τροφοδοσίες, ειδικά σε x570 μητρικές.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
4 minutes ago, DoNaTos said:

Πέρασε  κανείς το νέο Bios (F10a) της Gigabyte για την AORUS ELITE (rev. 1.0) ?

Μόλις θα έγραφα πως βγήκε το συγκεκριμένο και θα ρωτούσα το ίδιο ?

Σήμερα το απόγευμα λέω να το περάσω.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Arkan said:

Μόλις θα έγραφα πως βγήκε το συγκεκριμένο και θα ρωτούσα το ίδιο ?

Σήμερα το απόγευμα λέω να το περάσω.

 

Και πες μας εντυπώσεις ! Τουλάχιστον για το boot time που αναφέρει .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.