Jump to content


AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


adpanos

Recommended Posts

Οποιος θελει MSI και wifi, και η Gaming Edge ειναι ΟΚ επιλογη στα 199ε :

 

https://geizhals.eu/msi-mpg-x570-gaming-edge-wifi-7c37-001r-a2078275.html

 

αλλα με λιγοτερα cpu phases ακομα και απο τη "μικρη" gigabyte gaming X.

Φετος εκανε ματ η giga στα VRM μαλλον επειδη τα σκατωσε περσι και εφαγε πολυ κραξιμο

 

https://geizhals.eu/gigabyte-x570-aorus-elite-a2078208.html

https://geizhals.eu/gigabyte-x570-gaming-x-a2078188.html

Προσπαθω να αποφασισω για μνημες τωρα.

 

 

Μιας και εχουν πεσει οι τιμες σκεφτομαι για 32gb παρολο που θα ειναι overkill αλλα αμα παρουν την ανηφορα παλι αργοτερα κλαφτα.

ακομα samsung B die παιζουν ή μπορουμε να γλιτωσουμε κανενα φραγκο για ταχυτητα 3600 περιπου με Ryzen?

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Εγώ θέλω μια από τις ακριβές με Χ570 που να έχει 2χ Μ.2 PCIexpress 4.0 x4 για RAID0. Δεν το έχω ψάξει ακόμα ποια από όλες. Με έναν 3900x θα παίξει εκτός αν βγει στα κοντά ο 3950x.

Gigabyte Aorus Master.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Και αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί doublers στις φάσεις ενώ ο ανταγωνισμός "πραγματικές" φάσεις. Ας με διορθώσει κάποιος που έχει δει buildzoid για X570, αν κάνω λάθος.

Αυτο εγινε μονο για το Ζ370 στην Intel. Εδω εχουμε vrm full extra μαζι με αλλα παρελκομενα του pcie4 και εχει φτασει η strix των 230 ευρω στα 340.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

κλεμμένο από γειτονικό φόρουμ

https://www.computerbase.de/2019-07/asus-mainboard-x470-b450-pcie-4.0/

 

η asus μέσω bios update,σε κάποιες μητρικές θα φέρνει το pcie 4.0 στην πρώτη pcie υποδοχή και πρώτη m.2 υποδοχή

 

edit: αναφέρομαι σε  X470/B450 μητρικές

Έγινε επεξεργασία από Land
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, winters said:

Καλό θα είναι όσοι πάρετε "φθηνές" Χ570 να αποφύγετε LAN από την Realtek

γιατί το λες αυτό; Γενικώς είχα πάντα την άποψη (προκατάληψη) να προτιμώ σε μητρικές που αγοράζω LAN από intel. Μάλιστα επειδή συμφωνώ με την απέχθεια του gdp για τα διάφορα ψιλοάχρηστα που εκτοξεύουν τις τιμές των μητρικών και τα σχετικά σχόλιά του προσφάτως, το θέμα του LAN είναι το μόνο που του έχει ξεφύγει, νομίζω είναι σημαντικό να το κοιτά κάποιος ακόμα κι όταν επιλέγει φθηνή μητρική. Αλλά γιατί ειδικά της Realtek; Διάβασες κάτι; Ισχύει για όλα της Realtek ή για κάποιο συγκεκριμένο;
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

γιατί το λες αυτό; Γενικώς είχα πάντα την άποψη (προκατάληψη) να προτιμώ σε μητρικές που αγοράζω LAN από intel. Μάλιστα επειδή συμφωνώ με την απέχθεια του gdp για τα διάφορα ψιλοάχρηστα που εκτοξεύουν τις τιμές των μητρικών και τα σχετικά σχόλιά του προσφάτως, το θέμα του LAN είναι το μόνο που του έχει ξεφύγει, νομίζω είναι σημαντικό να το κοιτά κάποιος ακόμα κι όταν επιλέγει φθηνή μητρική. Αλλά γιατί ειδικά της Realtek; Διάβασες κάτι; Ισχύει για όλα της Realtek ή για κάποιο συγκεκριμένο;
 

Οι Realtek NICs δεν είναι κακές, κυρίως απέκτησαν κακό όνομα επειδή παλιότερα είχαν θέματα με drivers, ειδικά σε FreeBSD. Από απόδοση, δεν υστερούν ιδιαίτερα σε σχέση με τις φτηνές Intel NICs, ειδικά σε Windows ή Linux. Για servers, NAS, κλπ έχει νόημα μια καλή κάρτα δικτύου, πχ αν θέλεις παραπάνω από μία θύρες, jumbo frames, hardware offloading, κλπ. Για καθημερινή χρήση σε ένα απλό Desktop, μια χαρα είναι οι συνηθισμένες Realtek. Για τα ίδια χρήματα και όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες, μάλλον θα προτιμούσα Intel. Αν χρειαζόταν παραπάνω χρήματα ή έχανα κάτι άλλο, δεν θα το κοιτούσα καν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε desktop χρήση αναφέρομαι, παλιότερα τουλάχιστον οι intel είχαν τη φήμη ότι ήταν πιο σταθερές, χωρίς προβλήματα σε drivers. Η σταθερότητα, όχι τόσο η απόδοση, ήταν το κριτήριό μου. Το καλό είναι ότι διορθώνεται για όποιον θέλει με αγορά ξεχωριστής κάρτας αλλά μιας και υπάρχουν στη μητρική γιατί να πληρώνει κάποιος έξτρα. Στην αγορά θα έκανα το αντίθετο από σένα, αν όλα ήταν ίδια θα πλήρωνα λίγο παραπάνω για κάρτα από intel. Σε κάθε περίπτωση είναι χαρακτηριστικό που του ρίχνω μια ματιά όταν κοιτώ μητρικές.

Εννοείται ότι για άλλες χρήσεις, με άλλου είδους απαιτήσεις από τη σύνδεση, η αγορά άλλης κάρτας έχει νόημα.

επειδή σήμερα κατά τύχη πρότεινα την αγορά ενός laptop που στο LAN έχει ολοκληρωμένο της Realtek, wi-fi intel, ρώτησα τον winters μπας κι είδε κάτι πρόσφατα με συγκεκριμένο μοντέλο της Realtek, να ΄χω το νου μου. Αν και στο φορητό το wi-fi είναι το σημαντικό, προβλέπω σπάνια να μπαίνει με καλώδιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

την ποσοτητα της ραμ την ξερεις μονο εσυ συμφωνα με τις αναγκες σου.

Το ερωτημα για μενα ειναι αλλο. Τι ταχυτητα μνημης, τι timings και τι σκ@τα ειναι αυτο το B-die που λενε ολοι. 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

16g η 32g ram?

αν έχεις το ρευστό άνετα, τότε ψηφίζω 32.

 

24 minutes ago, GoMaR said:

τι σκ@τα ειναι αυτο το B-die που λενε ολοι. 

αν και είναι παλιό νήμα, πάρε μια ιδέα, δες και τα σχόλια.
Νομίζω δεν έχει τόση σημασία πια αλλά διάβασε περαιτέρω αν πρόκειται να αγοράσεις άμεσα μνήμη για Ryzen rig

ΥΓ παρεμπιπτόντως αναφέρουν πριν κάνα δίμηνο ότι η Samsung  θα σταματήσει την παραγωγή του
https://www.techpowerup.com/255165/samsung-kills-production-of-famed-b-die-ddr4-memory-in-favor-or-higher-densities

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3600mhz τα timings δεν δινουν κατι ιδιαιτερο τουλαχιστον σε αυτα που βλεπω οτι υπαρχουν στην αγορα. Σε αυτη την ταχυτητα ειναι CL16-18 τα περισσοτερα. 

Το die που το βλεπω στις μνημες;

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.