Jump to content


AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


adpanos

Recommended Posts

1 hour ago, fatalara said:

Βαση του λινκ οι μνημες που θελω, dominator platinum rgb, ειναι με b-die.

Οποτε παω για 3600 CL16 και μενει να σκεφτω. Elite και 32g η Master και 16g.

 

Aν δεν εχεις οικονομικο θέμα πάρε τις gskill trident z neo που ανακοινωθηκαν πριν λιγες μέρες με cl14 16gb 32gb ή αν τις βιαζεσαι λογικα οι ιδιες με τις cl15 ειναι με vdimm 1.4 αντι για 1.35.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fatalara said:

Βαση του λινκ οι μνημες που θελω, dominator platinum rgb, ειναι με b-die.

1) b-die δεν χρειάζεσαι για zen2, ούτε καν για zen+. Εγώ με την μνήμες της υπογραφής μου είμαι με hynix τσιπάκια με ryzen πρώτης γενιάς. Έφτυσα αίμα μέχρι να βγει σωστό bios βέβαια, απλά το αναφέρω για να αποδείξω ότι δεν χρειάζεσαι b-die

2) Κακώς πιστεύεις ότι κοιτώντας το μοντέλο των μνημών εξασφαλίζεις τι τσιπάκια θα φοράνε οι μνήμες. Το revision πρέπει να κοιτάς (και συνήθως δεν είσαι σίγουρος τι θα σου έρθει). Είναι κοινή πρακτική στους κατασκευαστές μνημών να αλλάζουν τσιπάκια σε διαφορετικά revision.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GoMaR said:

Έχω 8χ4 στα 3200 cl16.

Να πάω σε 3600 cl16  η 3200 cl14?? Η να μείνω όπως είμαι; :p

 

Επισήμως υποστηρίζονται αυτά στους zen2

 

DIMM Config Memory Ranks Official Supported Transfer Rate (MT/s)
2 of 2 Single DDR4-3200
2 of 4 DDR4-3200
4 of 4 DDR4-2933
2 of 2 Dual DDR4-3200
2 of 4 DDR4-3200
4 of 4 DDR4-2667

 

Οπότε θα έλεγα να δοκιμάσεις και βλέπεις. Λογικά θα μπορείς να πετύχεις 3200 με τις υπάρχουσες μνήμες σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατσε. Σε εχασα..
Τι εννοεις λογικα μπορω να πετυχω ;  Αφου 3200 τρεχουν και τωρα σε x370 με 1700x
 

Απλα σκεφτομαι μηπως αναβαθμισω σε ραμ και αν αξιζει. Δηλαδη αν θα παω 3200 CL14  h 3600CL16

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GoMaR said:

Κατσε. Σε εχασα..
Τι εννοεις λογικα μπορω να πετυχω ;  Αφου 3200 τρεχουν και τωρα σε x370 με 1700x
 

Απλα σκεφτομαι μηπως αναβαθμισω σε ραμ και αν αξιζει. Δηλαδη αν θα παω 3200 CL14  h 3600CL16

Το "λογικά μπορείς να πετύχεις" πήγαινε στο ότι δεν υποστηρίζεται επισήμως από την AMD 3200 με 4 dimm configuration όπως βλέπεις και στο πινακάκι που πόσταρα και θεωρείται overclock. Δεν νομίζω ότι θα δεις real world διαφορές με την αναβάθμιση που σκέφτεσαι και συνεπώς δεν θα στο πρότεινα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Eddie έγραψε:

 

Aν δεν εχεις οικονομικο θέμα πάρε τις gskill trident z neo που ανακοινωθηκαν πριν λιγες μέρες με cl14 16gb 32gb ή αν τις βιαζεσαι λογικα οι ιδιες με τις cl15 ειναι με vdimm 1.4 αντι για 1.35.

Μηδενικα gains ακομα και απο cl18 σε cl14 βλεπω. Μιλαμε για μαξ 2 fps και αυτα σε low settings.

Αν δεν κανεις benchmark ολη την ωρα δεν υπαρχει λογος να δωσεις εξτρα λεφτα, εκτος και η διαφορα ειναι μικρη. Θα δω και αυτες που ειπες σε τι τιμη βγαινουν.

Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/news_story/new_gigabyte_x570_bioses_adds_three_profiles_positions_for_the_chipset_fan.html

Έχω μπερδευτεί λίγο. Στο review του techpowerup αναφέρεται ότι ο ανεμιστήρας δεν είναι θορυβώδης. Ή, τέλος πάντων, πρέπει να προσπαθήσεις για να τον ακούσεις.

Το guru3d παρουσιάζει μια διαφορετική κατάσταση. 

Σε κάθε περίπτωση, αφού η giga προσθέτει τις αναφερόμενες επιλογές, (φαντάζομαι ότι) το πρόβλημα θα λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, fatalara said:

Δηλαδη να βαλουμε ξανα τις asus στο παιχνιδι.

Αρκετά τεχνικό για να κατανοήσω τι θέλει να πει ο ποιητής. Αν κατάλαβα καλά μας λέει η Asus ότι περισσότερες φάσεις δεν είναι απαραίτητα καλές και άρα να προτιμήσουμε τις μητρικές της Asus που έχουν λιγότερες "πραγματικές" φάσεις με doublers; Θα περιμένω κάποιο reaction video από τον buildzoid

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.