Jump to content



AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


Recommended Posts

πριν 42 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δλδ θα πρέπει να δούμε 1,5 ώρα βίντεο για να καταβάλουμε για τι διάλεξες την ελιτ; :p

Όχι. Αν αντέξεις τη φωνή του buildzoid επί μιάμιση ώρα, αγοράζεις οποιαδήποτε μητρική θελήσεις:hehe:. Έτυχε εδώ να μιλάει για την elite.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Δλδ θα πρέπει να δούμε 1,5 ώρα βίντεο για να καταβάλουμε για τι διάλεξες την ελιτ; :p

Έχει timestamps. Είδα την ανάλυση της Elite. Εξακολουθώ και την θεωρώ overpriced. Ουτε καν debug leds δεν έχει. Προσοχή debug leds, δεν αναφέρομαι σε μικρή οθόνη που δίνει debug codes. Για κάτι που κοστίζει 1$, 4 λεντάκια δηλαδή να σου δείχνουν ότι το πρόβλημα είναι στην μνήμη ή στον επεξεργαστή κτλ δεν τα έβαλαν σε μητρική 235€ (Ελλάδα). Το ίδιο βέβαια παίζει και στους ανταγωνιστές. Προκειμένου να δικαιολογήσουν τις πιο ακριβές μητρικές, πετσοκόβουν τις πιο "φθηνές". 

 

Εξακολουθώ και πιστεύω ότι το B550 μπορεί να αποτελέσει μια οικονομικά δικαιολογημένη λύση για όσους θέλουν PCIe gen4. 

Link to comment
Share on other sites

4 μπλε και 3 κόκκινες μαζί με την Type C 8 δεν βγαίνουν; Πιθανόν έχει και internal connectors.Δες και το manual.

Οι κόκκινες μάλιστα δείχνει οτι είναι 3.2 Gen 2, οι γρήγορες 10GBps

 

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, def said:

Συγνώμη στην Θύρα για bios update μπορώ να συνδέσω usb πληκτρολόγιο,ποντικι...? 

Μπορείς να το διαπιστώσεις ρίχνοντας μια ματιά στο manual. Βάζω στοίχημα ότι μπορείς κανονικά να συνδέσεις ό,τι θέλεις. Απλά όταν πας να χρησιμοποιήσεις το qflash bios update μάλλον εκεί πρέπει να έχεις το στικάκι για να ψάξει να βρει bios.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2019 at 10:11 AM, gdp77 said:

Έχει timestamps. Είδα την ανάλυση της Elite. Εξακολουθώ και την θεωρώ overpriced. Ουτε καν debug leds δεν έχει. Προσοχή debug leds, δεν αναφέρομαι σε μικρή οθόνη που δίνει debug codes. Για κάτι που κοστίζει 1$, 4 λεντάκια δηλαδή να σου δείχνουν ότι το πρόβλημα είναι στην μνήμη ή στον επεξεργαστή κτλ δεν τα έβαλαν σε μητρική 235€ (Ελλάδα). Το ίδιο βέβαια παίζει και στους ανταγωνιστές. Προκειμένου να δικαιολογήσουν τις πιο ακριβές μητρικές, πετσοκόβουν τις πιο "φθηνές". 

 

Εξακολουθώ και πιστεύω ότι το B550 μπορεί να αποτελέσει μια οικονομικά δικαιολογημένη λύση για όσους θέλουν PCIe gen4. 


Επέλεξα Χ570 γιατί θέλω να κάνω jump στην 4000 σειρά και ήθελα να είμαι 100% καλυμμένος.
Επίσης με βολεύει  full το ότι έχει τόσες usb πίσω. Στις b450 θα είχα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2019 at 3:36 PM, winters said:


Επέλεξα Χ570 γιατί θέλω να κάνω jump στην 4000 σειρά και ήθελα να είμαι 100% καλυμμένος.
Επίσης με βολεύει  full το ότι έχει τόσες usb πίσω. Στις b450 θα είχα θέμα.

Καλοδούλευτη εύχομαι. Έχεις κάποιο link που λέει η AMD ότι θα συνεχίσει με το ΑΜ4 και στη σειρά 4000;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

γίνεται χαμός απο διάφορες πληροφορίες για mobo...στα 220-250 ευρώ οι πιο αξιολογιες προτάσεις ειναι οι παρακάτω τρείς...βάλτε τις επιλογές σας...Ευχαριστώ...

Gigabyte x570 elite/asus tuf gaming x570 plus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Μλκ Σπυρο τραβα παρε ενα μηχανημα να τελειωνουμε 3 χρονια το παλευεις ακομα παιρνεις μηχανημα... Τελειωνε...

Ο νεανίας χρειάζεται μαθήματα απατεωνιάς:hehe:.....

Στα σοβαρά τώρα: Σπύρο, ό,τι και να πάρεις, θα δεις διαφορές σε σχέση με τον 2600k σου.

Εάν δεν μπορείς να αποφασίσεις (και προβληματίζεσαι) πες μας τι σε απασχολεί.

Βλέπω ότι είσαι αναποφάσιστος.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sstav said:

γίνεται χαμός απο διάφορες πληροφορίες για mobo...στα 220-250 ευρώ οι πιο αξιολογιες προτάσεις ειναι οι παρακάτω τρείς...βάλτε τις επιλογές σας...Ευχαριστώ...

Δεν αναφέρεις τις "τρεις" επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω...πείτε εσεις τις προτάσεις σας.....είμαι αναποφάσιστος γιατί κάνω προσεκτικές κινήσεις (εκ του ασφαλούς να το πω; )..Οπως και η προηγούμενη πλατφόρμα με κράτησε από το 2012 έτσι θα επιθυμούσα και τώρα. Και ειδικά αν ειναι να παμε σε AMD, δεν είμαστε σε ηλικία να αγχωνόμαστε αν δεν δουλεύουν τα πράγματα...δεν ξέρω τίποτα από πλατφόρμα της amd (τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται, κανόνες, τιπς, κτλ)

@icy20 σε βλέπω σπίτι να παλεύουμε να το στρώσουμε το θηρίο.

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, sstav said:

@icy20 σε βλέπω σπίτι να παλεύουμε να το στρώσουμε το θηρίο.

Όχι αυτόν ! Είναι αποδεδειγμένα γκαντέμης με AMD ?

23 minutes ago, sstav said:

αυτό λέω...πείτε εσεις τις προτάσεις σας.....είμαι αναποφάσιστος γιατί κάνω προσεκτικές κινήσεις (εκ του ασφαλούς να το πω; )..Οπως και η προηγούμενη πλατφόρμα με κράτησε από το 2012 έτσι θα επιθυμούσα και τώρα. Και ειδικά αν ειναι να παμε σε AMD, δεν είμαστε σε ηλικία να αγχωνόμαστε αν δεν δουλεύουν τα πράγματα...δεν ξέρω τίποτα από πλατφόρμα της amd (τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται, κανόνες, τιπς, κτλ)

Καλύτερα να ανοίξεις άλλο θέμα κατά τη γνώμη μου, αναφέροντας τους λόγους που κάνεις αναβάθμιση, τις ανάγκες σου κτλ ώστε να προταθεί πλατφόρμα και σύνθεση. Νομίζω ότι αυτό το θέμα είναι μόνο για πιο γενική συζήτηση.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

A δεν σας ειπα... Το ryzen που εδωσα με τον 2700 και ΟΧΙ το mobo που μου εκανε κουλα, το πηρε ο ανθρωπος και ακομα να του δουλεψει...

Βαζει μνημες αν ενεργοποιησει XMP τοτε το cpu πεφτει στα 2ghz... Βαζει αλλες μνημες βλεπει 8 gb απο τα 16. Δοκιμαζει αλλο κιτ και του λεει στα windows 16gb αλλα 8 usable... Και μετα μου λετε οτι εγω φταιω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

A δεν σας ειπα... Το ryzen που εδωσα με τον 2700 και ΟΧΙ το mobo που μου εκανε κουλα, το πηρε ο ανθρωπος και ακομα να του δουλεψει...

Βαζει μνημες αν ενεργοποιησει XMP τοτε το cpu πεφτει στα 2ghz... Βαζει αλλες μνημες βλεπει 8 gb απο τα 16. Δοκιμαζει αλλο κιτ και του λεει στα windows 16gb αλλα 8 usable... Και μετα μου λετε οτι εγω φταιω...

R M A.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.