Jump to content



AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


Recommended Posts

1 hour ago, fatalara said:

Ειναι το ιδιο με τις καρτες γραφικων, η πρωτη υποδοχη ειναι η καλυτερη.

Είχες δίκιο!!! Την έβαλα στην πρώτη θύρα και επανήλθε. 

Σε ευχαριστώ πολύ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, jax7480 said:

Gigabyte δεν αγοράζω και η MSI MEG νομίζω είναι ακριβή, τι άλλο προτείνετε εκτός της Crosshair?

Taichi?

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, μια που πιστεύω ότι με όλες τις x570 για ίδιο price range παίρνεις πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.

 

Εγκυκλοπαιδικά, να ρωτήσω γιατί δεν αγοράζεις gigabyte; Κακή εμπειρία στο παρελθόν ή κάτι άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Η Gigabyte για μένα είναι σαν τη Sony. Αγοράστηκε προϊόν, μου δημιουργούσε προβλήματα άπειρα, βγήκε από τη λίστα επιλογών δια παντώς.

Eκανα ακόμα μία προσπάθεια σε αντίθεση με τα πιστεύω μου, πριν 2 χρόνια νομίζω και ξανά αποδείχτηκε πως καλό έκανα και την απεφεύγα

μιας και η άθλια ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ μητρική δεν έκανε ούτε τα βασικά.

 

Η ΣΟΝΥ είναι άλλη ιστορία. Συσκευή το 2000, αγοράστηκε έναντι μεγάλου αντιτίμου και μετά από ένα χρόνο περίπου σταμάτησε το support της από τη Sony και δεν μπορούσα να την χρησιμοποιήσω με τα Windows. Άκυρη η εταιρία από τότε για μένα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

Gigabyte δεν αγοράζω και η MSI MEG νομίζω είναι ακριβή, τι άλλο προτείνετε εκτός της Crosshair?

Taichi?

 

 Ζάχο, σεβαστή η απόφασή σου, αλλά νομίζω ότι η gigabyte έχει ανεβάσει τα stakes τόσο στις z390 όσο και στις x570.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λές και καλοδούλευτες σε όσους αγοράσουν.

Τα ίδια άκουσα πριν δύο χρόνια με την Χ299 Aorus Gaming 7 PRO και μετά από 3 μέρες ήθελα να την πετάξω από το παράθυρο.

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, jax7480 said:

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λές και καλοδούλευτες σε όσους αγοράσουν.

Τα ίδια άκουσα πριν δύο χρόνια με την Χ299 Aorus Gaming 7 PRO και μετά από 3 μέρες ήθελα να την πετάξω από το παράθυρο.

 

Προς Asus μεριά Ζάχο. Πάρε αυτήν που έχω strix X570-F. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Τρίτη και φαρμακερή. Πάρε τώρα Gigabyte που είναι οι καλύτερες για X570 να εξιλεωθεί η εταιρία.

Gigabyte X570 Aorus Master από μένα....

*κάποτε είχαμε και τις dfi/abit etc, τους βγάζαμε τα μάτια και δεν καταλάβαιναν τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος MSI X570 μητρική με το MSI Dragon να μας πει αν του έχει δημιουργήσει κάποιο θέμα;

 

Έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα, ακόμα και άτομα να έχουν πάρει την μητρική στο χέρι, οπότε θα σας συμβούλευα να μην το εγκαταστήσετε όσοι έχετε MSI. Επίσης διαβάζω άθλια λόγια για το support τους και παρενέβη άτομο της AMD ώστε να ασχοληθούν.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ουτε καν. Απο τη στιγμη που μπορεις να τα κουμπωσεις σε ολα τα προηγουμενα τι σημασια εχει ποσα θα βγαλουν; 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Ούτε καν. Το πιθανότερο είναι ότι πρόκειται για TR chipsets. To πρώτο μπορεί να είναι κάποιο refresh του υπάρχοντος Χ399+pcie Gen 4 και το δεύτερο πιθανόν να προορίζεται για τους νέους TR 3ης γενιάς με πιο πολλά PCI laves ή παραπάνω memory channels, ποιος ξέρει. 

 

Ειλικρινά θεωρώ ότι όποιος δεν έχει AMD επεξεργαστή αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να αγοράσει, μόνο και μόνο για το "ευχαριστώ" στην AMD για όλα όσα έφερε στο desktop μας... Με board κάτω των 100€ του 2017 καρφώνεις 12πύρηνο του 2019 και παίζει. Δεν έχουν  ξαναγίνει τέτοια πράγματα... Αν δεν ήταν η AMD ακόμα με 4c/8t θα ήμασταν με "τσούκου τσούκου μπολ", και θα πληρώναμε χρυσάφι την αλλαγή mobo σε κάθε refresh για +3% επιδόσεις..... To 8/16 θα το βλέπαμε μόνο στην HEDT πλατφόρμα για εξωπραγματικές τιμές των 1000 και 2000 ευρώ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν βγει 590 με π.χ. αυξημένες PCI Express x4.0 lanes, τι νόημα έχει μια νέα γενιά ThreadRipper. Με 16 πυρήνες στην mainstream και τουμπανιασμένο chipset/μητρικές, το καταναλωτικό κοινό που θα έδειχνε ενδιαφέρον για νέους ThreadRipper μειώνεται σημαντικά.

Μπορεί να είναι τίποτα μαρκετινίστικο της ASUS. Το 590 να είναι δική της εφεύρεση. Να αρχίσει να κυκλοφορεί μητρικές με το 570 που όμως θα τις ονομάζει 590 επειδή.... έτσι.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω το BIOS της Χ570-F. Θέλω να περάσω το BIOS 0803, το αλλάζω σε ονομασία σε 0803.CAP? Την διαδικασία την κάνω με στικακι από πίσω στην θέση bios βάζω το στικακι και πατάω το κουμπί. Είναι σωστή η ονομασία του αρχείου? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω την ονομασία που πρέπει να έχει το αρχείο για το μοντέλο σου (για την δική μου πρέπει να λέγεται C6H.cap) αλλά άμα το κάνεις μέσα από το BIOS δεν χρειάζονται αυτά.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποια ειναι τελικη ονομασια του αρχειου?Θελω να αναβαθμισω με στικ απο την πισω υποδοχη . η ΜΕΤΑΝΟΜΑΣΙΑ που πρεπει να βαλω στο αρχειο ποια ειναι? Το bios ειναι το 0804

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, def said:

τελικα ποια ειναι τελικη ονομασια του αρχειου?Θελω να αναβαθμισω με στικ απο την πισω υποδοχη . η ΜΕΤΑΝΟΜΑΣΙΑ που πρεπει να βαλω στο αρχειο ποια ειναι? Το bios ειναι το 0804

Το στικ στην πίσω υποδοχή είναι για περιπτώσεις που δεν έχεις cpu ή που για κάποιον λόγο έχει γίνει bad flash και προσπαθείς να επαναφέρεις το mobo. Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να μπλέξεις με τέτοιες διαδικασίες, όταν το bios update μπορεί να γίνει αυτόματα μέσα από το bios.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.