Jump to content



1 καμμενο pixel; στην οθονη μου


Recommended Posts

Καλησπερα σας  πριν  1 μηνα παρελάβα την νεα οθονη την https://www.aorus.com/product-detail.php?p=921&t=127&t2=&t3=

η οθονη δεν εχει κανενα προβλημα , ουτε γραμμες περιεργες.,  ουτε bleeding κλτλ   , η οθονη δουλευει μια χαρα  το  μονο που βρηκα εινε οτι στα δεξια εκει που εινε μπαρα   στα WINDOWS εκει  που αλαζεις τα ελληνικα με τα  αγγλικα εχει ενα  καμενο pixel. βασικα εινε τοσο  μικρο  που στα παιχνιδια  δεν  φαινεται καν 

σε αυτην την περιπτωση τι να κανω?

υπαρχουν προγραμματα  που μπορουνε να  καθαρισουνε τα  καμενο pixelς? εννοω να τα διορθωσουνε?

 

Επισης θελω να ρωτησω η gigabyte για την συγκεκριμενη  οθονη  AORUS AD27QD  δεχεται αντικασταση στο 1 καμμενο pixel;

αν καποιος εχει την συγκεκριμενη οθονη θα ειθελα να με  βοηθησει.

απλα απο την  αλλη μερια σκεφτομουνα οτι αν την γυρναγα πισω θα περιμενα 1 μιση μηνα  και αν η καινουργια οθονη που θα μου  δινανε ειχε αλλα προβληματα?

 

Εσας θα σας προβληματιζε αν εινε ενα καμμενο πιχελ΄στα στα δεξια εκει που εινε μπαρα   στα WINDOWS εκει  που αλαζεις τα ελληνικα με τα  αγγλικα:? 

θα σας ειτανε αρκετα ενοχλητικο?

απλα αυτο το πραγμα το εχω στο μυαλο μου αρκετο καιρο και ενας λογος που δεν την εστειλα πισω εινε οτι απλα φοβαμαι το ρισκο  σε περιπτωση  που μου στειλουνε νεα οθονη  η οποια  μ,πορει    να εχει περισσοτερα προβληματα.

απλα δεν γνωριζω στα ποσα καμμενα pixels οι εταιριες δεχονται την αντικατασταση .

Έγινε επεξεργασία από blue jeans
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, UltraB said:

Αν δεν σε ενοχλεί την κρατάς και αποφεύγεις το όποιο ρίσκο, διαφορετικά ζητάς αντικατάσταση. Από εσένα εξαρτάται.

βασικα δεν  με ενοχλει καθολου γιατι δεν εινε στο κεντρο της οθονης.

 

δεν υπαρχουν προγραμματα και  τροποι   που βοηθανε στην επιλυση των  καμμενων  pixels?

 

Έγινε επεξεργασία από blue jeans
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, UltraB said:

Εφόσον δεν σε ενοχλεί όλα καλά λοιπόν.

 

Δυστυχώς απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν προγράμματα που να επιδιορθωθούν καμένα pixels.

Επισης θελω να ρωτησω και 2  τελευταια πραγματα  η gigabyte για την συγκεκριμενη  οθονη  AORUS AD27QD  δεχεται αντικασταση στο 1 καμμενο pixel;

στα ποσα καμμενα pixels οι εταιριες δεχονται την αντικατασταση .

Link to comment
Share on other sites

Είναι καμένο ή κολλημένο το pixel? Τι χρώμα έχει?

 

11 minutes ago, blue jeans said:

Επισης θελω να ρωτησω και 2  τελευταια πραγματα  η gigabyte για την συγκεκριμενη  οθονη  AORUS AD27QD  δεχεται αντικασταση στο 1 καμμενο pixel;

Διάβασε τα συνοδευτικά φυλλάδια. Κάπου θα αναφέρονται οι όροι της εγγύησης. Αν όχι, ρώτα την gigabyte (καλή τύχη να σου απαντήσουν). Κακώς έδωσες τόσα χρήματα και δεν γνωρίζεις τους όρους της εγγύησης. Δεν είναι σωστή καταναλωτική πρακτική.

 

12 minutes ago, blue jeans said:

στα ποσα καμμενα pixels οι εταιριες δεχονται την αντικατασταση .

 

Παλιότερα κάποιες εταιρείες δίνανε αντικατάσταση έστω και με 1 καμένο. Άλλες με περισσότερα. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει. Προφανώς εξαρτάται από την εταιρεία και το μοντέλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gdp77 said:

Είναι καμένο ή κολλημένο το pixel? Τι χρώμα έχει?

 

Διάβασε τα συνοδευτικά φυλλάδια. Κάπου θα αναφέρονται οι όροι της εγγύησης. Αν όχι, ρώτα την gigabyte (καλή τύχη να σου απαντήσουν). Κακώς έδωσες τόσα χρήματα και δεν γνωρίζεις τους όρους της εγγύησης. Δεν είναι σωστή καταναλωτική πρακτική.

 

 

Παλιότερα κάποιες εταιρείες δίνανε αντικατάσταση έστω και με 1 καμένο. Άλλες με περισσότερα. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει. Προφανώς εξαρτάται από την εταιρεία και το μοντέλο.

 

 

τους ειχα στειλει ενα email αλλα δεν μου απαντησανε και απο τοτε μετα εγω δεν ασχοληθηκα.

θα παρω τηλ στο μαγαζι που εκανα την αγορα. λογικα θα μου  πουνε. ετσι πιστευω

 

το πιχελ  εχει χρωμα  ασπρο. εχω βγαλει και μια φωτο  

 

 

βλεπεις μια τελεια απρη? αναμεσα στα 2 εικονιδια? του ηχου και του ιντερνετ

Picture 1.jpg

Έγινε επεξεργασία από blue jeans
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blue jeans said:

το πιχελ  εχει χρωμα  ασπρο. εχω βγαλει και μια φωτο  

Νομίζω ότι τα καμένα pixel είναι μονίμως μαύρα. Αυτό που φαίνεται στην photo πρέπει να είναι κολλημένο pixel. Γκούγκλαρε λίγο, γιατί έχω την εντύπωση ότι με κάποιες διαδικασίες μπορεί και να ξεκολλήσει. Δεν είμαι ειδικός οπότε μπορεί να λέω και μπούρδες. Ας σχολιάσουν και οι πιο ψαγμένοι με τις οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gdp77 said:

Νομίζω ότι τα καμένα pixel είναι μονίμως μαύρα. Αυτό που φαίνεται στην photo πρέπει να είναι κολλημένο pixel. Γκούγκλαρε λίγο, γιατί έχω την εντύπωση ότι με κάποιες διαδικασίες μπορεί και να ξεκολλήσει. Δεν είμαι ειδικός οπότε μπορεί να λέω και μπούρδες. Ας σχολιάσουν και οι πιο ψαγμένοι με τις οθόνες.

σιγουρα εινε κολλημενο πιχελ?

κοιτα αν βαλω πχ σε ολη την οθονη κοκκινο background το πιχελ φαινεται ασπρο

σε  μπλε  background δεν  φαινεται τοσο  πολυ.

 

Έγινε επεξεργασία από blue jeans
Link to comment
Share on other sites

https://en.wikipedia.org/wiki/Defective_pixel#Stuck_versus_dead_pixels

 

Quote

Stuck pixels are often incorrectly referred to as "dead pixels", which have a similar appearance. In a dead pixel, all three sub-pixels are permanently off, producing a pixel which is permanently black.

 

Quote

Stuck pixels, unlike dead pixels, have been reported by LCD screen owners to disappear, and there are several popular methods purported to fix them,[4] such as gently rubbing the screen (in an attempt to reset the pixel), cycling the color value of the stuck pixel rapidly (in other words, flashing bright colors on the screen), or simply tolerating the stuck pixel until it disappears (which can take anywhere from a day to years). While these methods can work on some stuck pixels others cannot be fixed by the above methods. Also, some stuck pixels will reappear after being fixed if the screen is left off for several hours.

 

Είναι stuck pixel. Δοκίμασε τα παραπάνω μήπως και το επαναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, blue jeans said:

σιγουρα βρε  φιλε μου εινε stuck pixel?

Αν δεν μπορείς να διαβάσεις αγγλικά, βάλτο σε translate. Λέει ξεκάθαρα ότι τα καμένα είναι μονίμως μαύρα και ότι τα stuck (κολλημένα) ίσως και να επανέλθουν είτε από μόνα τους  είτε με τους τρόπους που αναφέρονται παραπάνω. Ό,τι είχα να γράψω το έγραψα για το θέμα. Καλή σου τύχη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, gdp77 said:

Αν δεν μπορείς να διαβάσεις αγγλικά, βάλτο σε translate. Λέει ξεκάθαρα ότι τα καμένα είναι μονίμως μαύρα και ότι τα stuck (κολλημένα) ίσως και να επανέλθουν είτε από μόνα τους  είτε με τους τρόπους που αναφέρονται παραπάνω. Ό,τι είχα να γράψω το έγραψα για το θέμα. Καλή σου τύχη.

και αυτα τα προγραμματα για ποσες ωρες πρεπει να εχω ανοικτο τον  υπολογιστη μου?

γιατι αυτα  δημιουργουνε και θεματα επειληψιας  λογο των εντονων χρωματων ετσι εχω διαβασει

 

βρηκα αυτο αλλα αυτο δημιουργει προβληματα

απλα εγω νομιζα οτι αυτο το πιχελ που εχω  οτι ειτανε καμμενο.

 

 

Έγινε επεξεργασία από blue jeans
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, UltraB said:

Δεν χρειάζεται να κάθεσαι στον υπολογιστή όσο τρέχει. Βάλε το κάποια στιγμή που θα λείπεις και άσε το να παίζει μόνο του.

βασικα χρησιμοποιησα αυτο το προγραμμα για να δω αν εινε καμμενο η οχι

https://jasonfarrell.com/misc/deadpixeltest.php

 

αυτο το προγραμμα εχει 5  backgrounds κοκκινο,μπλε, ασπρο, και μαυρο. και πρασινο.

 

στο μπλε background που εβαλα το πιχελ δεν φαινεται

στο  κοκκινο μπλε background που εβαλα το πιχελ εινε με ασπρο χρωμα

στο μαυρο   background που εβαλα το πιχελ δεν  φαινεται  γενικος

στο πρασινο   background που εβαλα το πιχελ  εχει την μορφη του μαυρου χρωματος.

στο ασπρο  background που εβαλα το πιχελ δεν φαινεται  γενικος.

 

οποτε το πιχελ εινε καμμενο η εινε  κολλημενο?

Έγινε επεξεργασία από blue jeans
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.