Jump to content



Εμπειρίες και δοκιμές από Ryzen 3XXX (mobos,cpus, cooling, OC)


adpanos

Recommended Posts

3 hours ago, GoMaR said:

ωραιος! θενξ.
 
Αν μπορεις δωσε benchmarks απο cinebench 15 / 20  και vray :) 

 

Υ.Γ στα 4.4

 

Ιασωνα, έχω λίγη δουλειά... Μόλις χαλαρώσω λίγο θα ποσταρω. Στο 15 αν θυμάμαι καλά μου έβγαζε 820 και στο cine20 7750.

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος zyx έγραψε:

@fatalara με εβαλες σε σκεψεις ρε μπαγασα :p

Κοιτα δεν εχει τελειως αδικο ο gdp77, απλα τι γινεται, οταν αυτοι τεσταρουν κατι το κανουν συνηθως σε testbenches. Εκει τα πραγματα ειναι διαφορετικα γτ δεν εχεις ανακυκλωση του αερα. Ακομα και η καρτα να δουλευει στο full το cpu θα παρει φρεσκο αερα. Συνηθως μια αιο ειναι 120χ2 η 140χ2 πανω κατω δηλαδη εχει την ιδια επιφανεια με μια NH-D15 οποτε ειναι λογικο να βλεπεις τις ιδιες θερμοκρασιες. Οταν ομως τη βαλεις στο κουτι σε σημειο που περναει ζεστος αερας την εκατσες. 

Οσο καλυτερα βγαζεις τον αερα εξω τοσο καλυτερη ψυξη εχεις. Οσο καθυστερει να βγει τοσο θα ανεβαινει.

 

Στα περισσοτερα κουτια το πανω μερος ειναι κλειστα πλεον και ο αερας δεν εχει απο που να βγει. Αν βαλεις το ψυγειο πανω θα στον γυριζει πισω γτ τον στελνει με πιεση και ο πισω ανεμιστηρας δεν δουλευει γιατι το ψυγειο ειναι πανω απο αυτον. Το βαζεις μπροστα και πισω ενα 140 γρηγορο να πεταει πραμα εξω.

Αλλιως αγοραζεις ενα Phanteks P600s και κανεις τη δουλεια σου.

 

Εγω μεχρι τωρα αυτα εχω δει αυτα λεω. Αν καποιος αλλος εχει δει αλλη συμπεριφορα ας μας το πει. Forum ειμαστε.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

το 900d εχω τις corsair και το ψυγειο (3χ120) ειναι πανω αλλα βγαινει απο πανω ο αερας η αλλη θεση ειναι να μπει κατω. δεν νομιζω να δω και 10c που λες στο κουτι μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

το 900d εχω τις corsair και το ψυγειο (3χ120) ειναι πανω αλλα βγαινει απο πανω ο αερας η αλλη θεση ειναι να μπει κατω. δεν νομιζω να δω και 10c που λες στο κουτι μου

Σε καμια περιπτωση. Εχω το ιδιο και θα το βαλω παλι σε λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω κάποιες δοκιμές.

Έπαιξα λίγο με το offset. Θερμοκρασίες μετά από 3 λεπτά aida64fpu, όπως βλέπετε για το multi δεν παίζει ρόλο το vcore αλλά η θερμοκρασία.
Στο single  αντίθετα, επειδή πάντα η θερμοκρασία είναι χαμηλή (περίπου 50c) μόλις δώσαμε λίγο vcore, ανέβηκαν τα mhz.
Θυμίζω ότι άλλη συμπεριφορά έχει το auto oc άλλη στο manual.
Όταν βάλω 1.32 το auto με πάει μέχρι 3955 αλλά manual 4075.

Τώρα που το σκέφτομαι, offset -0.150 χάνω 20mhz στο multi (σε σχέση με το manual), κερδίζω 100 στο single αλλά είμαι κάτω 0.1v και έχω πολύ καλύτερες θερμοκρασίες.

Επίσης προσπάθησα να βρω τα max mhz per core στο auto oc τρέχοντας superpi.
 

Untitled.png

gg.png

Έγινε επεξεργασία από winters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ πάλι μιας και τα παραπάνω αποτελέσματα με παραξένεψαν.
Είναι δυνατόν να είναι τόσο καλύτερο το αρνητικό offset και να μην το γράφει κανείς στο reddit;

Καλώς τα κούφια MHz, καλώς τα 3 - 0.
Δικαίωσης για @zyx, κοτόπουλο γυναίκα και Zen2 θέλουν χέρι.

wtf.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.