Jump to content



Γάμος, δημιουργία οικογένειας.


xkabamarux

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Μην γράφεις τέτοια ρε και οξύνονται τα πνεύματα.. κουβέντα κάνουμε :p

Νοπ. Δεν είναι συζήτηση. Είναι "δημόσιος εσωτερικός μονόλογος" του ts (έχει και ελαφρύ σιγοντάρισμα), ο οποίος προσπαθεί να πείσει (τον εαυτό του κυρίως) πως είναι ο mamaotao της υπόθεσης, αλλά έχει πιαστεί στα πράσα. Έχει ποστάρει και σε παρόμοιο θέμα το οποίο αδυνατώ να βρω ρε γμτ. Copy-Paste είναι αυτά που γράφει. 

Δεν θα καταφύγω σε χαρακτηρισμούς, όλοι νομίζω καταλαβαίνουν το πρόβλημα του ts.

πριν 7 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

10 χρόνια μαζί, λες να μην την εμπιστεύομαι

Δεν της είπες ότι αγόρασες την 2080ti παλιοτεντιμπόη :hehe: :bleh: 

  • Haha 8
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:
  Reveal hidden contents

 

 

Spoiler

ακόμα ψήνονται

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχει ποστάρει και σε παρόμοιο θέμα το οποίο αδυνατώ να βρω ρε γμτ. Copy-Paste είναι αυτά που γράφει. 

Ζητώ συγγνώμη, αν δεν το έγραψε στο off topic ή το στέκι του μάστορα κατά 99% δεν θα το διαβάσω ποτέ ?

Αυτό ενισχύει το γεγονός ότι μάλλον χρειάζεται υποστήριξη. Δεν το λέω ειρωνικά. Ίσως έχει γίνει λίγο εμμονικος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Ζητώ συγγνώμη, αν δεν το έγραψε στο off topic ή το στέκι του μάστορα κατά 99% δεν θα το διαβάσω ποτέ ?

 

Κάπου στο off-topic ήταν. Αλλά δεν το βρίσκω, μπορεί να έχει φύγει από την database. Δεν ξέρω. Πάντως είμαι pretty sure he did. 

πριν 6 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Αυτό ενισχύει το γεγονός ότι μάλλον χρειάζεται υποστήριξη. Δεν το λέω ειρωνικά. Ίσως έχει γίνει λίγο εμμονικος.

My thoughts, excactly.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, tommybertsen said:

Κάπου στο off-topic ήταν. Αλλά δεν το βρίσκω, μπορεί να έχει φύγει από την database. Δεν ξέρω. Πάντως είμαι pretty sure he did. 

My thoughts, excactly.

Εχεις προβλημα και εσυ... :amen: Καθεσαι και θυμασαι τι εχει γραψει ο καθενας εδω μεσα? WTF πως γινεται αυτο? Τα γραφεις σε τπτ δισκους τα logs? LOL

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Εχεις προβλημα και εσυ... :amen: Καθεσαι και θυμασαι τι εχει γραψει ο καθενας εδω μεσα? WTF πως γινεται αυτο? Τα γραφεις σε τπτ δισκους τα logs? LOL

Έχει LOGS στο κεφάλι μου :bleh: 

 

 Ο συγκεκριμένος έστελνε μηνύματα στην κοπέλα μου, ένας λόγος παραπάνω να θυμάμαι τις ασυναρτησίες, άσε που είναι ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που έγραφε, συνεπώς έχει μια λογική να έρχονται στον νου ,τώρα που τα ξαναβλέπω. Δεν θα τα θυμόμουν, αν δεν τα "ξαναδιάβαζα", πάντως.

 

Spoiler

Ότι έχω πρόβλημα, έχω πάντως :hehe: 

 

  • Like 2
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

Έχει LOGS στο κεφάλι μου :bleh: 

 

 Ο συγκεκριμένος έστελνε μηνύματα στην κοπέλα μου, ένας λόγος παραπάνω να θυμάμαι τις ασυναρτησίες, άσε που είναι ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που έγραφε, συνεπώς έχει μια λογική να έρχονται στον νου ,τώρα που τα ξαναβλέπω. Δεν θα τα θυμόμουν, αν δεν τα "ξαναδιάβαζα", πάντως.

 

  Hide contents

Ότι έχω πρόβλημα, έχω πάντως :hehe: 

 

Κατσε γιατι αυτο ειναι χοντρο. Τι εννοεις εστελνε μηνυματα στην κοπελα σου? Την επεφτε μεσω του φορουμ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το μεγαλύτερο σφάλμα σε μία γενική συζήτηση είναι (πέραν του προφανούς, να μη συζητάς αλλά να θεωρείς ότι πρεσβεύεις την αλήθεια)

οι γενικεύσεις.

Όπως ειπώθηκε πιο πάνω, έχω κι σεβασμό σε αυτούς που ΕΠΈΛΕΞΑΝ να είναι χωρίς οικογένεια, όπως σε αυτούς που επιλέξαμε να δοκιμάσουμε την οικογένεια.

Αρκεί η απόφαση όλων να είναι ώριμη και βασισμένη σε λογική.

Ο περνάω καλά γιατί μαμάω το σύμπαν (και θεωρώ ότι πάντα έτσι θα έχουν τα πράγματα) ΌΠΩΣ ΚΑΙ

ο κάνω παιδιά απλά γιατί μπορώ και για το μέλλον έχει ο Θεός,

 

αυτοί οι δύο με ενοχλούνε (μάλλον περισσότερο ο δεύτερος).

 

Κάνουμε τις επιλογές μας, κατά περιόδους είμαστε πολύ ικανοποιημένοι, σε άλλες φάσεις νοσταλγούμε ίσως την άλλη κατάσταση.

Αν έχουμε γερό υπόβαθρο στην επιλογή που κάναμε και δε μαμηθεί ο Ζευς λογικά θα είμαστε και πάλι ικανοποιημένοι.

 

Οπότε συμφορουμίτη, φαίνεται από τα γραφόμενά σου να είσαι αποφασισμένος για την πορεία της ζωής σου, όλα οκ. Δε σε κατηγόρησε κανείς για κάτι, κάθε λογικός σέβεται την άποψή σου. Και δε χρειάζεται να επιτίθεσαι προσπαθώντας να αποδομήσεις τα θεωρούμενα πλεονεκτήματα της άλλης πλευράς. Ομοίως και οι παντρεμένοι με παιδιά.

Αν οι φίλοι σου σε εκμεταλλεύονται και σου τα κάνουν τσουρέκια δε σημαίνει αναγκαστικά ότι όλοι είναι/είμαστε έτσι. Και αν προσπαθήσεις να επιβάλλεις ως αλήθεια την άποψή σου θα βρεις μεγάλο, δίκαιο, ευτυχισμένο τοίχο μπροστά σου.

 

 

Spoiler

Ελπίζω να γίνεται προφανές από τα παραπάνω ότι δε θέλω να επιχειρηματολογήσω υπέρ κάποιας πλευράς. Εγώ είμαι από αυτούς που λιώνουν για μια αγκαλιά του μικρού ανθρώπου το πρωί, αλλά δε θα πω κάποιον καμπούρη επειδή προτιμά την αγκαλιά μιας pole dancer. Εξάλλου, για να πεισθώ, εδώ και χρόνια, χρειάζομαι ακράδαντα αντικειμενικά στοιχεία, εργασιακό κουσούρι ίσως... Για ένα τέτοιο ερώτημα δε θα υπάρξουν τόσο σαφείς απαντήσεις. Στατιστικές υπάρχουν αλλά είναι δύσκολο να αποτυπώσουν όλη την αλήθεια

 

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS

Δεν μου λεει κατι ο χρονος που γνωριζεις - εισαι με καποιον.

Και ο φιλος που σου ειπα οτι εκλεγε 12 χρονια ηταν με τη δικια του, τα 2 αρραβωνιασμενοι και στο ιδιο σπιτι. Στην παρεα του πατερα μου πεχτηκαν αλλαξοκωλιες και σπασανε δυο γαμοι, μαζι με την παρεα, μετα 20 χρονια. Ο πατερας του κολλητου μου μετα απο 25 χρονια θυμηθηκε να ριξει κερατο στη γυναικα του. Το απεναντι ζευγαρι απο το σπιτι μου επαιζε τις μπουνιες (κανονικα) για κατι μηνυματα και των δυο που βρεθηκαν σε κινητα. Ο αντρας της ξαδερφης μου της φοραει κερατο εδω και 6-7 χρονια απο τα 14 που ειναι μαζι και περσι που μου ειπε οτι σκεφτεται να τον παντρευτει. Οταν τις ειπα τη γνωμη μου με εγραψε κανονικα, εκανε και παιδι και τωρα ειναι κλεισμενη χωρις δουλεια σε ενα κωλοχωρι με το παιδι στα χερια και ο αλλος τριγυρναει με προσχημα τη δουλεια. Την ιδια στιγμη μου εχουν κοψει την καλημερα.

Απο την αλλη εχω το δικο σου παραδειγμα και των αλλων παιδιων εδω που ειναι κομπλε με τις οικογενιες τους και ευτυχισμενοι.

Βαση αυτων, δεν μπορω να πω με σιγουρια σε καποιον που με ρωταει αν ο γαμος ειναι χαρα ευτυχια κλπ, οτι ναι ειναι η δεν ειναι. Για αλλους ειναι για αλλους οχι.

 

Η κουβεντα δεν γινεται για εσενα και τη γυναικα σου, γινεται για το τι συμβαινει στον κοσμο γενικα.

Το ειπα και πριν, το τι θεωρει ο καθενας ως αληθεια εχει να κανει με τη μεχρι τωρα εμπειρια του στη ζωη. Ουτε αυτο που λες εσυ ειναι η μια και μοναδικη αληθεια ουτε αυτο που λεει ο ts. Τα πραγματα ειναι στη μεση.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το δεχεσαι αυτο. Για καθε παραδειγμα απο τη δικη σου οικογενεια υπαρχουν αλλα τοσα αντιθετα, γιαυτο και δεν καταλαβαινω τη φορα σου να μας αποδειξεις το αντιθετο. Τα γεγονοτα μιλουν απο μονα τους. 

 

Αυτα τα εγω την-τον ξερω 10 χρονια και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα συμβει σε εμενα τα εχω ακουσει και απο τους παραπανω και ολοι ηταν υπερανω υποψιας, για καποιους θα ισχυσουν για καποιους αλλους οχι.

 

Καλως η κακως η κοινωνια αυτη τη στιγμη ειναι οπως την περιγραφει ο @GriGaS

Γιαυτον τον λογο εγω δεν μπορω να πω με σιγουρια τιποτα και να πιστεψω κανεναν. Ολοι εχουν τις ιδιες πιθανοτητες να παθουν η να κανουν τα παραπανω η να μην γινει τιποτα και να ειναι μια χαρα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Δεν διαφωνώ με όσα γράφεις.

Ούτε προσπαθώ να επιβάλλω τη δική μου -βιωματική- αλήθεια.

Κάνε έναν κόπο και διάβασε τις προηγούμενες αναρτήσεις μου, για να καταλάβεις περί τίνος ομιλώ.

Ξέρω τι άνθρωπο έχω δίπλα μου και αυτό πρέπει να το δεχθείς. 

Το τι συμβαίνει σε φίλους και γνωστούς σου δεν είναι ενδεικτικό ούτε σημαίνει ότι τα ίδια (θα) κάνουν και οι γυναίκες των υπολοίπων.

Δεν σου αρέσουν τα παιδιά και η ιδέα της οικογένειας και αυτό είναι απολύτως σεβαστό. Ούτε θα σε κρίνω ούτε μου πέφτει λόγος.

Αυτή είναι και η κατακλείδα: ο καθένας ζει τη ζωή του και, εφόσον είναι ευτυχισμένος και συνειδητοποιημένος, δεν ασχολείται με το τι κάνουν ή λένε οι άλλοι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fatalara

Αυτό το "για άλλους είναι ευτυχία, για άλλους όχι" για μένα μεταφράζεται σε "κάποιοι δεν είχαν ειλικρίνεια απέναντι στον εαυτό τους ή/και δεν είχανε την ωριμότητα ή/και δεν είχανε τα σωστά κριτήρια για να προχωρήσουν σε σχέση".

Μην νομίζεις ότι δεν γνωρίζω και εγώ προσωπικά διαλυμένες οικογένειες ή απατημενες/νους συντρόφους.

Μου λένε κάποιοι "τον (ή την) θέλω επειδή είναι όμορφος / έχει καλή δουλειά / έχει πολλούς φίλους / είναι από καλή οικογένεια / είναι μορφωμένος / έχει πολλά λεφτά". Με τέτοια κριτήρια επιλογής συντρόφου μάλλον δεν θα πας μακριά.

Και όπως ξαναειπα, αν προχωρήσει κάποιος σε παιδιά, πρέπει να γνωρίζει εκ των προτέρων ότι αυτό σημαίνει θυσίες και κόπο. Αν βέβαια σε ενδιαφέρει να είσαι σωστός γονέας και τα παιδιά σου να έχουν καλή παιδεία.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δεν έχω διαβάσει τπτ αλλά  παω να κάνω καμμία βουτιά στη θάλασσα. 

 

Θα σου χρειαστεί πριν διαβάσεις αλλά και αφού διαβάσεις :hehe:

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

@Simon

1)Σωστη η μεταφραση.

2) Και εμενα αν η αλλη δεν μου αρεσει και δεν εχει εισοδημα στην καλυτερη θα μεινουμε φιλοι. Αστο αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

 

@DEADLAZARUS Απλα εγω σε σχεση με εσενα θα ελεγα ''πιστευω οτι ξερω τον ανθρωπο που εχω διπλα μου βαση της μεχρι τωρα συμπεριφορας του''. Μονο για τον εαυτο μου μπορω να σου πω ξερω και παλι με τον καιρο αλλαζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για οποιον εχει αμφιβολιες και αποριες για τον γαμο και τις σχεσεις, αλλα και την σωστη ανατροφη των παιδιων,

υπαρχουν δυο πολυ καλα βιβλια (και πολυ σπανια δυστυχως) απο τις εκδοσεις "Nonexist"

το ενα ειναι " Ιδανικη σχεση και Τελειος Γαμος"

και το αλλο "Να πως πρεπει να μεγαλωνω το παιδι μου"

αν τα βρειτε παρτε τα,  οποιο κοστος κι αν εχουν............

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.