Jump to content



Γάμος, δημιουργία οικογένειας.


xkabamarux

Recommended Posts

πριν 23 ώρες, το μέλος xkabamarux έγραψε:

Για ποιο λογο πιστευετε οτι εχετε εσεις οι ιδιοι ενεργο προφιλ σε καποιο κοινωνικο δικτυο; Εχετε σκεφτει ποτε ποιος μπορει να ειναι ο λογος που εχει και η συζυγος-ο συζυγος σας προφιλ σε καποιο κοινωνικο δικτυο; Εχετε ανοιχτο-ξεκλειδωτο το προφιλ αυτο και προσβασιμο απο τη-το συντροφο σας;

 

 Εσας, ποια ειναι η γνωμη σας; 

Ας πω και εγώ την άποψή μου, αν και δεν είμαι εντός γάμου.

Σχεδόν 6 χρόνια με τον σύντροφό μου, εκ των οποίων τα 5 συζούμε. Για την ιστορία να πω οτι τον σύντροφό μου τον γνώρισα μέσω φβ.
Έχω φβ και τώρα τελευταία instagram.
Ενεργή και στα δύο από όταν τα δημιούργησα. Όχι, δε ψάχνω γκόμενο.

Ξέρει τους κωδικούς μου και στο κινητό και στον υπολογιστή (μιας και είναι κοινό το pc).

Το αν κάποιος θα μαλακιστεί στη σχέση του, είναι θέμα χαρακτήρα, όχι κοινωνικών δικτύων. Αν ο άλλος/ η άλλη θέλει να κερατώσει, θα το κάνει. Θα βρει τρόπο. Δε σημαίνει ότι εφόσον κάποιος είναι ενεργός, το κάνει για να βρει γκόμενο/α.


Η άποψή μου για το αρχικό ερώτημα.

Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός. Ξέρει τι θέλει ή έστω το ανακαλύπτει στη πορεία. Δεν είναι κανένας κόπια κανενός και το τσουβάλιασμα είναι το λιγότερο προσβλητικό.
Εγώ πχ δε γουστάρω γάμο (φανφάρες και φασαρίες για να μη μου γκρινιάζει η μάνα μου) και δε θέλω να κάνω παιδι/ιά.
Θέλω να είμαι με τον άνθρωπό μου και να περνάμε καλά, να κάνουμε ταξίδια, να παίζουμε τάβλι και να λιώνουμε στο netflix.
Μπορεί τα παιδιά να είναι ευλογία, να σου δίνουν πολλά και σε κάνουν να λιώνεις με μία τους λέξη η πράξη, αλλά για μένα είναι επίσης κούραση και θυσίες και χρήματα και υπομονή και ξενύχτια. Και πολύ απλά δεν είμαι διατεθειμένη να τα χάσω όλα αυτά. Δεν θα γίνουν όλοι πατεράδες ή μάνες, απλά γιατί αυτό πρέπει να κάνουν οι σύζυγοι. Επιπλέον, τα παιδιά δεν έρχονται με κάρτα αλλαγής αν βαρεθείς ή κουραστείς και δε ξαναγυρίζουν από εκεί που βγήκαν.



Τα χρήματα, οι κοιλιακοί και τα αμάξια δε κάνουν κάποιον άντρα. Αν ήταν αυτός ο ορισμός του άντρα, πολλές, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου, θα είχαμε πιάσει πρώτο ράφι πίστα.
Παρόλα αυτά, είναι επιλογή του καθενός το τι θα κάνει για να νιώσει έτσι.
Τέλος, οι γυναίκες δεν είμαστε αντικείμενα για να παίζουν οι (so called) άντρες μαζί μας.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

Τελικά @Olianna δεν μας είπες. Καμία φίλη έχεις με τα ίδια γούστα; (όχι να γουστάρει και αυτήν τον Τομμυ Μπέρτσα, αλλά χοντρούς, άφραγκους και χωρίς αμάξι)

Όλες είναι παντρεμένες :hehe: (η χαρά του ts δηλαδή :bleh: )

  • Agree 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

Τελικά @Olianna δεν μας είπες. Καμία φίλη έχεις με τα ίδια γούστα; (όχι να γουστάρει και αυτήν τον Τομμυ Μπέρτσα, αλλά χοντρούς, άφραγκους και χωρίς αμάξι)

Έχω, έχω!! Αλλά έχουν καλυφθεί οι θέσεις!

Τι να κάνουμε παιδιά;;; Ο ένας ενιαίος κοιλιακός κερδίζει περισσότερες καρδιές, από τους πολλούς ξεχωριστούς. ?

Και χωρίς λεφτά, ξέρεις τι ωραία βράδια περνάς σπίτι με αναμμένα κεριά; 

 

Τι να σας λέω! ☺️

 

 

Π.Σ. αν βρω άλλη να γουστάρει τον Τομ, θα αναμετρηθούμε μέχρι τελικής πτώσης! ???

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 11/8/2019 at 8:49 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Όλο το Σάββατο κλεισμένος σπίτι με τη γυναίκα, το 4μηνων ενός έτους μπέμπη και την 7+χρονη κόρη λόγω καύσωνα  καραντίνας και τώρα το είδα το θέμα. 

 

Παω να φτιάξω γεμιστά κεφτεδάκια και θα έρθω να γράψω αναλυτικά. 

ΦΙΞΝΤ. 

Είπα να θυμηθώ επικούρες θέματα :bleh: 

Γιατί ο @icy20 απορούσε πως γίνεται και θυμάμαι θέματα από παλιά. 

Spoiler

Ξεχνάει κανείς τον terminator ? (ακόμη και αν δεν ήμουν γραμμένος στο φόρουμ, θυμάμαι). Τον @seismic ? Και πολλούς ακόμη. :p  Στο πάνθεον αυτών, μπαίνει και ο χκαμπαμαρούχ :hehe: 

 

  • Like 1
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2019 at 11:29 ΜΜ, το μέλος Olianna έγραψε:

Εγώ πχ δε γουστάρω γάμο (φανφάρες και φασαρίες για να μη μου γκρινιάζει η μάνα μου) και δε θέλω να κάνω παιδι/ιά.
Θέλω να είμαι με τον άνθρωπό μου και να περνάμε καλά, να κάνουμε ταξίδια, να παίζουμε τάβλι και να λιώνουμε στο netflix.
Μπορεί τα παιδιά να είναι ευλογία, να σου δίνουν πολλά και σε κάνουν να λιώνεις με μία τους λέξη η πράξη, αλλά για μένα είναι επίσης κούραση και θυσίες και χρήματα και υπομονή και ξενύχτια. Και πολύ απλά δεν είμαι διατεθειμένη να τα χάσω όλα αυτά. Δεν θα γίνουν όλοι πατεράδες ή μάνες, απλά γιατί αυτό πρέπει να κάνουν οι σύζυγοι. Επιπλέον, τα παιδιά δεν έρχονται με κάρτα αλλαγής αν βαρεθείς ή κουραστείς και δε ξαναγυρίζουν από εκεί που βγήκαν.

 

Καμία ελπίδα για το ανθρώπινο είδος. ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Spiros77 έγραψε:

Καμία ελπίδα για το ανθρώπινο είδος. ?

 

Γιατι βρε Σπυρο καμια ελπιδα ισα ισα αν και εγω ειμαι της οικογενειας καλυτερα ομως συνειδητοποιημενος και χωρις παρα ασυνειδητος και με παιδια.

Στην τελικη δεν χαθηκε ο κοσμος αν καποιο ζευγαρι αποφασισει να μην κανει παιδια.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Spiros77 έγραψε:

Μα τι να λεμε τωρα. Οι προγονοι μας δηλαδη δεν ηξεραν οτι τα παιδια κουραζουν, απαιτουν θυσιες χρηματα υπομονη και ξενυχτια.

Ο προβληματισμός σου, πηγάζει απ' το γεγονός ότι το δήλωσε γυναίκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Spiros77 έγραψε:

 

Καμία ελπίδα για το ανθρώπινο είδος. ?

Δηλαδή, είμαι γυναίκα, άρα πρέπει να γίνω μάνα για να νιώσω το μεγαλείο. 

 

Το ανθρώπινο είδος δε θα σωθεί, εάν εγώ κάνω παιδιά. Και στη τελική, "φίλε" μου, δε θέλω. 

Τα αγαπάω, τα λατρεύω, αλλά να είναι των άλλων. 

 

Εγώ θέλω τη δουλειά μου, τον άνθρωπο μου και το σκυλί μου. Όποιος θέλει παιδιά, be my guest. 

 

Το εργοστάσιο παραγωγής μου είναι σε μόνιμη απεργία και ειμαι μια χαρά με την απόφαση μου. 

 

Αααα ξέχασα.... Ο @tommybertsen λατρεύει να μην έχει παιδιά. ☺️

Oh shit, problem solved. 

Έγινε επεξεργασία από Olianna
  • Like 4
  • Haha 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.