Jump to content


PC Gaming (Συζήτηση)


DEADLAZARUS

Recommended Posts

πριν 31 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Αν μας λέγατε και το tl;dr της υπόθεσης, για να μπορούμε να παρακολουθήσουμε κι εμείς; ?

Σημερα το πρωι, για λογους που δεν διευκρινιζονται, εφαγε perma ban ο δυο φορες streamer της χρονια τα τελευταια 3 χρονια.

Με αρκετες δεκαδες εκατομμυρια συμβολαιο και διαφορα τετοια καλα. Κανεις δεν ξερει τι εχει γινει εκτος απο το twitch (που δεν αναφερει τους λογους που προχωρησε στην διαγραφη του καναλιου) και αλλους δυο δημοσιογραφους, αν εχω καταλαβει καλα, που λενε οτι ξερουν αλλα δεν μπορουν να που γιατι το θεμα ειναι ''ευαισθητο'' και ''σοβαρο''.

 

Το καναλι παντως δεν υπαρχει πλεον στο twitch και τα λεφτα απο τα subscription εχουν γινει refound. Aκυρωθηκε και η συνεργασια - χορηγια του με το Discord και οπως ειπε ο ενας εκ των δυο ''πηγων'' ''He is done, not only from twitch"

 

Τωρα τι εχει γινει κανεις δεν ξερει πλην των αμεσα εμπλεκομενων. Λογικα τις επομενες μερες θα μαθουμε.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

Αν μας λέγατε και το tl;dr της υπόθεσης, για να μπορούμε να παρακολουθήσουμε κι εμείς; 

(δεν τον ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ)

πριν κάμποσες ημέρες ο Λάζαρους, νομίζω στις ειδήσεις, είχε βάλει ένα μεγαλούτσικο άρθρο από το kotaku. Εκεί αναφερόταν και το όνομά του μεταξύ άλλων, αν θυμάμαι ο συγκεκριμένος έχει κατηγορηθεί ότι έχει χρησιμοποιήσει την διασημότητα που έχει κερδίσει σε αυτές τις πλατφόρμες για να προωθήσει «θεωρίες συνωμοσίας»/«fake news». Σχετικά με την COVID19 νομίζω.
Υποψιάζομαι ότι συνδέονται οι δύο ειδήσεις.

Γενικώς με αφορμή τόσο τον κορωνοϊό, την προεκλογική εκστρατεία στις ΗΠΑ, την ασυνήθστη συμπεριφορά του Τραμπ στα κοινωνικά μέσα καθώς και τα πρόσφατα εκτεταμένα επεισόδια, έχει ανοίξει μια μεγάλη συζήτηση κι όχι μόνο συζήτηση στις ΗΠΑ, σχετικά με όλες αυτές τις πλατφόρμες. Επίκεντρο της συζήτησης αν θα αντιμετωπίζονται ως «τηλεφωνική γραμμή» (όπου ο πάρχος δεν έχει ευθύνη κι οι χρήστες καλύπτονται από την ελευθερία του λόγου) ή αν θα αντιμετωπίζονται ως «τύπος» (όπου ο πάροχος της υπηρεσίας έχει ευθύνη ο ίδιος για το τι λέγεται στην πλατφόρμα του κι αντιμετωπίζεται ως εκδότης/publisher). Είχαν έναν νόμο, ψηφισμένο το 2016, τον οποίο ενεργοποίησε πρόσφατα ο Τραμπ με αφορμή την κόντρα του με το Twitter. Φυσικά όλα τα λεφτά στο τέλος της ημέρας είναι τι θα γίνει με το ΦΒ.

Αν δεν το έχεις πάρει είδηση ήδη, πολλοί διαφημιζόμενοι (εταιρείες κολοσσοί, Κόκα Κόλα κλπ) έχουν προσχωρήσει σε μια πρωτοβουλία για μποϋκοτάζ των διαφημίσεων στο ΦΒ πιέζοντάς το να πάρει ενεργά μέτρα για τον περιορισμό της διάδοσης φέικ νιούς. Κάθε μέρα εμφανίζονται εταιρείες που ανακοινώνουν ότι προσχωρούν στην πρωτοβουλία, μερικές μη περιοριζόμενες στον Ιούλιο (που ήταν η αρχική πρωτοβουλία, μποϋκοτάζ διαμαρτυρίας για τον Ιούλιο, αποχή από διαφημιστική δαπάνη στο ΦΒ) αλλά επεκτείνοντας την «μέχρι το ΦΒ να...».

Θα γίνει χαμός. Σημείωσε ότι γράφω από μνήμης κι ορισμένες ημερομηνίες ή ακολουθίες γεγονότων να μου ξεφεύγουν, η ραχοκοκκαλιά της ιστορίας όμως είναι αυτά που σου γράφω. Παρότι καταλαβαίνω το πρόβλημα, όπως είχα γράψει στον Ultra όταν αναφέρθηκε στον Έβρο, πολύ φοβάμαι ότι το φάρμακο εναντίον των φέικ νιους θα καταλήξει να αποτελεί θηλιά στο λαιμό μας και μεγάλο πλήγμα στην ελευθερία έκφρασης στο διαδίκτυο. Είναι στόχος που από την πρώτη πρώτη στιγμή καμιά κεντρική εξουσία δεν έχει εγκαταλείψει.

Συγγνώμη για το ανέκδοτο TL/DR που έγραψα, εσύ τουλάχιστον θα το διαβάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Τα οποια ειναι; Γιωργο, haters gonna hate. 
Δεν υπαρχει τιποτα το αμφιλεγομενο στον τυπο, ειδικα αν ακουσεις τι συμβουλες δινει σε οσους ζητουν κατι θα καταλαβεις. Δεν ξερω τι εχει γινει και εφαγε το ban αλλα οταν βγαινεις σερι streamer of the year ε καποιους τους ενοχλει. 

Δεν ξέρω τι έγινε. Κανείς δεν ξέρει προς το παρόν. 

Εικάζω πως το twitch δεν θα τιμωρούσε με μόνιμο αποκλεισμό τον streamer of the year ούτε θα πετούσε στον κάλαθο των αχρήστων το συμβόλαιο που υπέγραψε μαζί του λίγους μήνες νωρίτερα (αξίας 10 εκ. δολαρίων αν δεν κάνω λάθος) δι' ασήμαντον αφορμή.

Δηλαδή, κάποιοι στο twitch αποφάσισαν πως ο dr είναι too big για την πλατφόρμα, οπότε τον απέκλεισαν; Γιατί του πρόσφεραν τότε το προαναφερόμενο μυθικό συμβόλαιο;

Αν, πάλι, κάποιοι σταυροφόροι του politically correct πίεσαν το twitch να τον τιμωρήσει παραδειγματικά (γιατί έτσι), κάτι θα είχαμε μάθει. Και δεν πιστεύω πως το twitch θ' άκουγε ορισμένους γραφικούς και θα τιμωρούσε την κότα με τα χρυσά αβγά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

το συμβόλαιο που υπέγραψε μαζί του λίγους μήνες νωρίτερα (αξίας 10 εκ. δολαρίων αν δεν κάνω λάθος) δι' ασήμαντον αφορμή.

Δηλαδή, κάποιοι στο twitch αποφάσισαν πως ο dr είναι too big για την πλατφόρμα, οπότε τον απέκλεισαν; Γιατί του πρόσφεραν τότε το προαναφερόμενο μυθικό συμβόλαιο;


Έγραψα παραπάνω τι φοβούνται: να τους αλλάξουν πλήρως το καθεστώς, θεωρώντας την πλατφόρμα «εκδότη». Αυτό σημαίνει ότι ο εκδότης έχει νομική ευθύνη κάθε είδους (αστική, ποινική κλπ) για το περιεχόμενο των όσων λέω/γράφω/δείχνω εσύ κι εγώ στην πλατφόρμα. Αυτό με τη σειρά του σημαίνει ότι του αλλάζει ριζικά το μοντέλο πάνω στο οποίο λειτουργεί η πλατφόρμα του (π.χ. του αυξάνει εκθετικά την υποχρέωση να ελέγχει την πληροφορία που διακινείται, του μεταθέτει χρονικά το όριο ελέγχου κι αντί να ελέγχει εκ των υστέρων, αν και όποτε υπάρξει θέμα θα πρέπει να ελέγχει προκαταβολικά αλλιώς θα βρει τον μπελά του). Αναλόγως της φύσης κάθε πλατφόρμας αυτά μπορεί να σημαίνουν είτε ότι θα πρέπει να μεταβάλει τον τρόπο λειτουργίας έως του σημείου σε ορισμένες να αλλοιώνεται τόσο πολύ η φύση τους που να τις οδηγεί σε κλείσιμο. Συν το οικονομικό ζήτημα.

Είναι κάτι που όχι μόνο δεν το θεωρούν «ασήμαντο ζήτημα» αλλά τους καίει και τους ζεματάει. Λίγους μήνες νωρίτερα νόμιζαν ότι θα καταφέρουν να την βγάλουν καθαρή, τουλάχιστον μέχρι να φύγει ο Τραμπ, αν υποθέσουμε ότι δεν επανεκλέγεται. H COVID19, τα επεισόδια με το BlackLivesMatter, η προεκλογική χρονιά (το τελευταίο που θέλουν είναι να ξαναγίνει ιστορία με Ρώσους και άλλους) κι η κόντρα που κορύφωσε ο Τραμπ με το Twitter, τους αναγκάζουν να κινηθούν πολύ ταχύτερα από όσο επιθυμούσαν.
Κάνουν απεγνωσμένη προσπάθεια να δείξουν ότι «μην ανησυχείτε, δεν χρειάζεται ριζική αλλαγή νομικού πλαισίου, τα καταφέρνουμε από μόνοι μας να ελέγξουμε το πρόβλημα και να μπανάρουμε όποιον δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα».

Το ότι υπάρχει πρόβλημα το αναγνωρίζουν σχεδόν όλοι. Εσύ ο ίδιος όταν είχες παρουσιάσει εκείνη την είδηση από το kotaku, έγραφες για Κουτί της Πανδώρας. Δεν είναι απλό ζήτημα πολιτικής ορθοέπειας.

Τώρα όλα τα παραπάνω έχουν το πρόβλημα ότι τα γράφω χωρίς να ξέρω ούτε τον τύπο (όσο είχα δει σ' εκείνο το άρθρο) ούτε το twitch. Νομίζω όμως ότι δεν πέφτω έξω στην εκτίμησή μου (ότι δλδ η αφορμή για τον μπαν να είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, να τον έπιασαν με ναρκωτικά ας πούμε ή με κάνα κύκλωμα πορνογραφίας ή να παραβίασε πνευματικά δικαιώματα και τέτοια). Νομίζω ότι έχει να κάνει με το πλαίσιο που περιγράφω πιο πάνω.

*άσχετο: αν δεν είχες γράψει σχόλιο όταν παρουσίασες το kotaku, δεν θα είχα μπει στην διαδικασία να ανοίξω το λινκ ούτε θα το διάβαζα μέχρι τέλους. Είναι από τις περιπτώσεις που φωνάζω, όταν δίνετε λινκ να μπαίνετε στον κόπο να γράψετε δυο γραμμές επεξηγηματικές ώστε να πάρει μυρωδιά ο άλλος και να κρίνει αν θα το ανοίξει ή όχι. Οπότε, θενκς που το είχες σχολιάσει τότε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


Έγραψα παραπάνω τι φοβούνται: να τους αλλάξουν πλήρως το καθεστώς, θεωρώντας την πλατφόρμα «εκδότη». Αυτό σημαίνει ότι ο εκδότης έχει νομική ευθύνη κάθε είδους (αστική, ποινική κλπ) για το περιεχόμενο των όσων λέω/γράφω/δείχνω εσύ κι εγώ στην πλατφόρμα. Αυτό με τη σειρά του σημαίνει ότι του αλλάζει ριζικά το μοντέλο πάνω στο οποίο λειτουργεί η πλατφόρμα του (π.χ. του αυξάνει εκθετικά την υποχρέωση να ελέγχει την πληροφορία που διακινείται, του μεταθέτει χρονικά το όριο ελέγχου κι αντί να ελέγχει εκ των υστέρων, αν και όποτε υπάρξει θέμα θα πρέπει να ελέγχει προκαταβολικά αλλιώς θα βρει τον μπελά του). Αναλόγως της φύσης κάθε πλατφόρμας αυτά μπορεί να σημαίνουν είτε ότι θα πρέπει να μεταβάλει τον τρόπο λειτουργίας έως του σημείου σε ορισμένες να αλλοιώνεται τόσο πολύ η φύση τους που να τις οδηγεί σε κλείσιμο. Συν το οικονομικό ζήτημα.

Είναι κάτι που όχι μόνο δεν το θεωρούν «ασήμαντο ζήτημα» αλλά τους καίει και τους ζεματάει. Λίγους μήνες νωρίτερα νόμιζαν ότι θα καταφέρουν να την βγάλουν καθαρή, τουλάχιστον μέχρι να φύγει ο Τραμπ, αν υποθέσουμε ότι δεν επανεκλέγεται. H COVID19, τα επεισόδια με το BlackLivesMatter, η προεκλογική χρονιά (το τελευταίο που θέλουν είναι να ξαναγίνει ιστορία με Ρώσους και άλλους) κι η κόντρα που κορύφωσε ο Τραμπ με το Twitter, τους αναγκάζουν να κινηθούν πολύ ταχύτερα από όσο επιθυμούσαν.
Κάνουν απεγνωσμένη προσπάθεια να δείξουν ότι «μην ανησυχείτε, δεν χρειάζεται ριζική αλλαγή νομικού πλαισίου, τα καταφέρνουμε από μόνοι μας να ελέγξουμε το πρόβλημα και να μπανάρουμε όποιον δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα».

Το ότι υπάρχει πρόβλημα το αναγνωρίζουν σχεδόν όλοι. Εσύ ο ίδιος όταν είχες παρουσιάσει εκείνη την είδηση από το kotaku, έγραφες για Κουτί της Πανδώρας. Δεν είναι απλό ζήτημα πολιτικής ορθοέπειας.

Τώρα όλα τα παραπάνω έχουν το πρόβλημα ότι τα γράφω χωρίς να ξέρω ούτε τον τύπο (όσο είχα δει σ' εκείνο το άρθρο) ούτε το twitch. Νομίζω όμως ότι δεν πέφτω έξω στην εκτίμησή μου (ότι δλδ η αφορμή για τον μπαν να είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, να τον έπιασαν με ναρκωτικά ας πούμε ή με κάνα κύκλωμα πορνογραφίας ή να παραβίασε πνευματικά δικαιώματα και τέτοια). Νομίζω ότι έχει να κάνει με το πλαίσιο που περιγράφω πιο πάνω.

*άσχετο: αν δεν είχες γράψει σχόλιο όταν παρουσίασες το kotaku, δεν θα είχα μπει στην διαδικασία να ανοίξω το λινκ ούτε θα το διάβαζα μέχρι τέλους. Είναι από τις περιπτώσεις που φωνάζω, όταν δίνετε λινκ να μπαίνετε στον κόπο να γράψετε δυο γραμμές επεξηγηματικές ώστε να πάρει μυρωδιά ο άλλος και να κρίνει αν θα το ανοίξει ή όχι. Οπότε, θενκς που το είχες σχολιάσει τότε.

 

Τοτε πρεπει να κλεισουν ολες οι streaming πλατφορμες η να μπαναρουν οποιον μιλαει στο stream του.

Το kotaku, ειναι οτι χειροτερο δημοσιογραφικα και ο ορισμος του φασιστο woke. Θελουν να αλλαξουν τον τροπο με το οποιο μιλας και διαφορα αλλα τετοια. Οι ανθρωποι ειναι απλα γελιοι και καποια μερα να μου το θυμασαι θα τους κυνηγανε στους δρομους. Σε ευρευνα που ειχε γινει το 90% των αμερικανων δεν συμφωνει με τιποτα απο αυτα... κατσε να δεις τι εχει γινει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογo το the division δεν ειναι battle royal?

Στο πρωτο ειχε το καλυτερο συστημα. Οσοι ειχαν παιξει το αντιστοιχο expansion το θυμουνται.

Για ποιο λογο κρατανε αυτο το συστημα με την ζωη στους παιχτες και δεν πανε σε κατι λιγο πιο light και γινεται χαμος? Ολο το content ετσι επρεπε να ειναι.

Να βαλουν safe περιοχες που δεν θα γινεται τιποτα και αλλες που θα γινεται χαμος αλλα να εχουν content. Τοσα ΜΜΟ εχουν βγει τα τελευταια 15 χρονια, ακομα δεν ξερουν τι να κανουν...

Link to comment
Share on other sites

Ubisoft-Hyper-Scape-artworks-2.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

Last week, we informed you about Ubisoft's upcoming battle royale game...

Προτείνω το εξής: οι παίκτες να φαίνονται στον χάρτη σαν ερωτηματικά, τα οποία οι συμμετέχοντες θα πρέπει να αποκαλύψουν.

Τα obj θα είναι: kill the captain, kill the polemarch, loot the ammo crates κτλ κτλ...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

New-Shadow-Warrior-2.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

As we've already reported, Devolver Digital will hold its Direct show on July 11th. And, from the looks of it, the publisher will officially reveal a new...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό άρθρο, το οποίο φωτίζει ορισμένες  σκοτεινές πτυχές της gaming βιομηχανίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Splinter-Cell-classic.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

According to The Information, Ubisoft is indeed working on a new Splinter Cell...

Α, έχω ένα soft spot στην καρδιά μου για τον Sam. Ωραία ιδέα.

Για το ac, meh. Να βλέπεις τα ερωτηματικά να σε περιτριγυρίζουν σε vr περιβάλλον;:fie:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.