Jump to content



Τσοκ καθετου δραπανου parkside


Recommended Posts

Τα rohm εν τελη δεν το εστελνε κανεις στην Ελλαδα, στη οποια η τιμη του πλησιαζει τα 100€...

οποτε πηρα ενα κινεζικο στα 30€ περιπου.

δειχνει να σφιγγει καλα!

 

 

2F7B88B2-5CC1-4EED-9D2A-9E1134ED2FE2.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ικανοποιημενος απο την ακριβεια του δραπανου. Η οποια εκκεντροτητα υπηρχε και ηταν ορατη οφειλωταν μαλλον στο τσοκ. 

Επειδη θελω ομως να δω πραγματι τι ακριβεια εχει συν οτι ηθελα απο παλια να το αποκτησω, ενα ρολοι γραφτη, ψαχνω εδω.

https://www.organametrisis.gr/collections/rologia-grafth

θα μπορεσω να κανω τη δουλεια μου με το πρωτο μοντελο! Μαλλον θα πρεπει να παρω και μια βαση για στηριξη. Εχει κανεις εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Σου κάνει και το πρώτο, αλλά είναι προτιμότερο να πάρεις κάποιο αντικραδασμικό (έχει με μερικά € παραπάνω) και μια μαγνητική βάση οπωσδήποτε!

Προσοχή σε μερικά πράγματα :

Το τσόκ το ελέγχουμε σε δυο με τρεις θέσεις. Δηλαδή με 13ρι τρυπάνι , με 8ρι και με 3ρι και αυτό το κάνουμε για να δούμε ότι οι σιαγόνες του τσόκ κεντράρουν σε όλο το μήκος της διαδρομής τους!

Επίσης καλό είναι να το ελέγξεις με πολύ καλό τρυπάνι και καλά καθαρισμένο. Πρόσεξε στη διαδρομή του γράφτη να μην υπάρχουν γράμματα! :) 

Δεύτερο πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι να κάνεις έναν έλεγχο με τη βάση κολλημένη στο τραπέζι του δραπάνου και μια σειρά με τη βάση κολλημένη πάνω στο σώμα του δραπάνου , έτσι θα διακρίνεις τι παίζει με όλο το δράπανο.

Το σφίξιμο του τρυπανιού το κάνεις σε δύο φάσεις, πρώτα το πιάνουμε ελαφρά και το στρίβουμε λίγο δεξιά αριστερά για να βεβαιωθούμε ότι δεν τείνει να χαλαρώνει προς μια από τις δύο κατευθύνσεις και μετά το σφίγγουμε κανονικά.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Για βάλε από που το πήρες.

https://www.amazon.de/gp/product/B07M6VC72D/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

πριν 50 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Σου κάνει και το πρώτο, αλλά είναι προτιμότερο να πάρεις κάποιο αντικραδασμικό (έχει με μερικά € παραπάνω) και μια μαγνητική βάση οπωσδήποτε!

Προσοχή σε μερικά πράγματα :

Το τσόκ το ελέγχουμε σε δυο με τρεις θέσεις. Δηλαδή με 13ρι τρυπάνι , με 8ρι και με 3ρι και αυτό το κάνουμε για να δούμε ότι οι σιαγόνες του τσόκ κεντράρουν σε όλο το μήκος της διαδρομής τους!

Επίσης καλό είναι να το ελέγξεις με πολύ καλό τρυπάνι και καλά καθαρισμένο. Πρόσεξε στη διαδρομή του γράφτη να μην υπάρχουν γράμματα! :) 

Δεύτερο πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι να κάνεις έναν έλεγχο με τη βάση κολλημένη στο τραπέζι του δραπάνου και μια σειρά με τη βάση κολλημένη πάνω στο σώμα του δραπάνου , έτσι θα διακρίνεις τι παίζει με όλο το δράπανο.

Το σφίξιμο του τρυπανιού το κάνεις σε δύο φάσεις, πρώτα το πιάνουμε ελαφρά και το στρίβουμε λίγο δεξιά αριστερά για να βεβαιωθούμε ότι δεν τείνει να χαλαρώνει προς μια από τις δύο κατευθύνσεις και μετά το σφίγγουμε κανονικά.

ευχαριστω για τα tips.

Καλες οι μαγνητικες βασεις αλλα ειναι απλησιαστες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Καλες οι μαγνητικες βασεις αλλα ειναι απλησιαστες.

 

Αυτή η βάση είναι ανάλογη με το γράφτη που λέμε :

https://www.organametrisis.gr/collections/magnhtikes-baseis/products/ece-302ba

 

Εντάξει δε ξέρω τι έχεις προδιαγράψει για να διαθέσεις, αλλά αν δεν πάρεις βάση μη πάρεις ούτε γράφτη, εκτός και αν έχεις διάθεση για πατέντες ! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Αυτή η βάση είναι ανάλογη με το γράφτη που λέμε :

https://www.organametrisis.gr/collections/magnhtikes-baseis/products/ece-302ba

 

Εντάξει δε ξέρω τι έχεις προδιαγράψει για να διαθέσεις, αλλά αν δεν πάρεις βάση μη πάρεις ούτε γράφτη, εκτός και αν έχεις διάθεση για πατέντες ! :) 

+1

Κοιταγα αλλα εγω με τιμες πανω απο 100€νφπα οποτε γιαυτο κρατηθηκα.

Δεν κανουν ολες οι βασεις για ολους τους γραφτες?

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις ένα γράφτη που έχει ακρίβεια 0,001 mm  τότε χρειάζεσαι μια βάση που να είναι πιο στιβαρή.

Αν θέλεις να είναι πιο ευέλικτη (περισσότερα μπράτσα) τότε επίσης πρέπει να είναι πιο στιβαρή.

Στο προκείμενο όμως που δεν έχεις απαιτήσεις, είσαι μια χαρά με μια φτηνή βάση.

Μια λεπτομέρεια εδώ η βάση για να πιάσει θέλει σιδηρομαγνητικό υλικό (σίδερο , μαντέμι κλπ )  με τα αλουμίνια δεν τά πάει καθόλου καλά! :) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

 

Αφού μπήκες στην φασαρία, γιατί δεν πήρες τσόκ Β16 που πιάνει μέχρι 16 χιλ τρυπάνι;

 

https://www.amazon.de/gp/product/B07BBNLBPD/ref=ask_ql_qh_dp_hza

https://www.toolsonline.gr/el/eksartimata-ergaleion/tsok-kathetou-drapanou-1mm-eos-16mm-koniko-b16-toolsonline-shop-220:v.html

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Γιώργος 1 said:

 

Αφού μπήκες στην φασαρία, γιατί δεν πήρες τσόκ Β16 που πιάνει μέχρι 16 χιλ τρυπάνι;

 

https://www.amazon.de/gp/product/B07BBNLBPD/ref=ask_ql_qh_dp_hza

https://www.toolsonline.gr/el/eksartimata-ergaleion/tsok-kathetou-drapanou-1mm-eos-16mm-koniko-b16-toolsonline-shop-220:v.html

 

τα 13 χιλ ειναι μια χαρα γι αυτο το δραπανο , στα 16 θα ειχε ζορι

επισης ξεκινα απο 0 που σημαινει οτι δεν θα εχει προβλημα με τις μικρες διατομες που συνηθως μεγαλα τσοκ ειναι αναισθητα (δεν σφιγγουν σωστα)

 

το αλλο βεβαια που παρατηρησα ειναι οι τιμες! για το ιδιο τσοκ 18- 25 - 30 € ...οτι να  ΄ναι.........

το ιδιο ακριβως Β16/0-13 μαζι με μορσα ΜΤ2 για το δικο μου δραπανο το ειχα φερει απο κινα πριν 2 χρονια περ. 18 €

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος makio έγραψε:

το ιδιο ακριβως Β16/0-13 μαζι με μορσα ΜΤ2 για το δικο μου δραπανο το ειχα φερει απο κινα πριν 2 χρονια

 

Καλημέρες!  :)

Μετά από δυο χρόνια, φαντάζομαι έχεις αρκετά δείγματα συμπεριφοράς του. 

Οπότε η άποψη σου επί της πραγματικής χρήσης του είναι πραγματικά χρήσιμη!

Τι έχει δείξει μέχρι τώρα?

Αντοχή σιαγόνων, ακρίβεια, συγκράτηση τρυπανιών, απαραίτητη δύναμη σύσφιξης, χαλάρωση κατά τη διάρκεια της λειτουργίας, σε περίπτωση κραδασμών έχει τη τάση να χάνει το κράτημά του ?

Έχει "αρπάξει" ποτέ τρυπάνι και να γλιστρήσει μέσα στο τσοκ?  Άφησε σημάδια στο τσοκ αυτό, η στο τρυπάνι ?

Η συναρμογή του κωνικού στο δράπανό σου είναι οκ ?

 

Πολλά ρωτάω, αλλά όπως και να έχει, μολονότι τα προϊόντα απομίμησης δεν χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης, δεν παύει ανάμεσα σε αυτά να υπάρχουν καλά εργαλεία που κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου με αυτά !

 

Οπότε . . . . μολόγα ! ! !  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Seafalco said:

 η άποψη σου επί της πραγματικής χρήσης του είναι πραγματικά χρήσιμη!

παρ οτι το εχω 2 χρ δεν του εχω κανει κι εντατικη χρηση, αλλα σιγουρα εχει δωσει δειγματα (long story short> πολυ καλο)

 

Τι έχει δείξει μέχρι τώρα?

Αντοχή σιαγόνων >     μια χαρα* (δες πιο κατω)

ακρίβεια                >     μετα την τοποθετηση επιασα πανω του 10ρι καλιμπρε αξονα 300χιλ για το γωνιασω με το τραπεζι και να το μετρησω - με τον γραφτη ειχε 1 δεκατακι

συγκράτηση τρυπανιών > αψογη αλλα με...

απαραίτητη δύναμη σύσφιξης > αρκετη δυναμη (...γιατι ετσι παντα κανω!)

χαλάρωση κατά τη διάρκεια της λειτουργίας > μεχρι τωρα οχι

σε περίπτωση κραδασμών έχει τη τάση να χάνει το κράτημά του? > δεν μου ερχεται στη μνημη περιπτωση

 

Έχει "αρπάξει" ποτέ τρυπάνι και να γλιστρήσει μέσα στο τσοκ?  >μια φορα απο δικο μου λαθος (βιασυνη, απλο 12 τρυπανι, χαμηλη ταχυτητα ,αρπαξε στο ξετρυπημα)

Άφησε σημάδια στο τσοκ αυτό, η στο τρυπάνι ? > αφησε σημαδια στο στελεχος του τρυπανιου (απλο μαυρο 12χιλ)

Η συναρμογή του κωνικού στο δράπανό σου είναι οκ ? τσοκ+μορσα+φωλια ειναι οκ αφου πρωτα τα περασα με κιμωλια...

 

Πολλά ρωτάω, αλλά όπως και να έχει, μολονότι τα προϊόντα απομίμησης δεν χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης, δεν παύει ανάμεσα σε αυτά να υπάρχουν καλά εργαλεία που κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου με αυτά ! > αν καποιος εχει την δυνατοτητα και θελει , διαθετει το μεγιστο που μπορει για να αγορασει το Χ αντικειμενο σε αναλογια με την μελλοντικη αποσβεστικη αξια του...

 

Οπότε . . . . μολόγα ! ! !  :D

τα ειπα ολα!... ισως περισσοτερα απ οσα επρεπε! ....και τωρα ξερεις πολλα....you know what i mean!  :ph34r:   :hehe:

 

αγαπητε Στελλιο δες^ τις απαντησεις μου και για οτι αλλο θες εδω ειμαι (ή οποιος φυσικα ενδιαφερεται)

φυσικα το τσοκ ΔΕΝ ειναι πχ rohm αλλα για μενα κανει πολυ καλα τη δουλεια του , αν και η αγορα ενεχει και το στοιχειο του λαχειου καμια φορα....

 

σορυ για την καθυστερηση αλλα ειμαι σε mode > νεος φοιτητης! (sequel v.3) !

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Τελευταία το τσοκ έβγαλε θεμα και δεν σφίγγει επαρκώς. Δεν μπορώ να το βγάλω το ρημάδι, το χτυπάω και γυρίζει το μοτέρ. Έβαλα το δράπανο σε χαμηλή ταχύτητα (1), ανάποδα και τίποτα. 

IMG_20200613_204854.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο να ρωτήσω εγώ καταχρηστικά , γιατί το πιθανότερο είναι να το έχεις κάνει ήδη.

Την βίδα που έχει το τσόκ στο βάθος,  που είναι και αριστερόστροφη (ξεσφίγγει δεξιόστροφα), την έχεις αφαιρέσει?

Αν ναι, τότε ρίξε του λίγο WD40 στην τρύπα που ήταν η βίδα να ξεχειλίσει λίγο , για να μπορεί να πάει στο σπείρωμα που κρατάει το τσοκ στην άτρακτο του κιβωτίου του μειωτήρα.

Άσε μερικές ώρες να μουλιάσει ότι πιθανόν έχει "μαγκώσει" και προσπάθησε πάλι !  :)  

Καλή επιτυχία ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ενημερώνω το thread, γιατί φαίνεται ότι με κυνηγάει γενικά με τα τσοκ. Επικοινώνησα με bulle και θα χρειαστεί να πάω το δράπανο εκεί, να ανοιχτεί ώστε να βγει το τσοκ. Το έχουν ξαναδεί το έργο και έχει να κάνει με την κόλλα που υπάρχει στον άξονα. 

Τώρα προέκυψε το αντίθετο πρόβλημα σε άλλο δράπανο, τσοκ που δεν ξεσφίγγει! 

IMG_20201209_212927.jpg

 

Το συγκεκριμένο το αγόρασα αναγκαστικά πριν χρόνια στο χωριό, γιατί έπρεπε να κάνω κάποιες δουλειές. Αν και δεν έχει λιθίου, περιέργως οι μπαταρίες ακόμα κρατάνε σαν την πρώτη μέρα και έχει δυναμη. 

Έσφιξε, κόλλησε το φρενάκι μέσα και δεν ανοίγει. Το σημάδεψα κατά λάθος και με την Knipex...φυσικά έχω ρίξει wd40 αλλά τίποτα. 

IMG_20201209_212954.jpg

 

IMG_20201209_212936.jpg

 

Δεν θέλω να χτυπάω με σφυρί στη μέγγενη να καταστρέψω το wiha φρεζάκι... καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

@Lakisss Νίκο πιάσε με την γκαζοτανάλια το μεταλλικό δαχτυλίδι και με ένα κλειδί το εξάγωνο του τσοκ στο μπροστινό μέρος και προσπάθησε να το ξεβιδώσεις δώσε του και καμιά στο κλειδί με ένα σφυράκι!

Αν δεις ότι δεν ακούει, πάρε ένα λεπτό ζουμπά και χτύπα προς τα μέσα τις τρεις σιαγόνες που πιάνουν το φρεζάκι.

Μην το παρακάνεις απλά ένα κραδασμό θέλουμε που να τις ξεκολλήσεις αν έχουν μαγκώσει!

Και μετά ξαναδοκίμασε με τη γκαζοτανάλια και το κλειδί!

Καλή επιτυχία !  :) 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επιστροφή με την προσπάθεια αφαίρεσης του τσοκ από το κρουστικό της Bulle. https://www.skroutz.gr/s/8583847/Bulle-PLCDL-M130JST-Κρουστικό-Δραπανοκατσάβιδο-Μπαταρίας-18V-2x2Ah.html

Ανάθεμα την ώρα και την στιγμή που το πήρα.... το έχω πάει ήδη παλαιότερα δύο φορές στο service και μου άλλαξαν τις μπαταρίες. Όταν πήρα τηλ. για το τσοκ μου είπαν να το πάω να κάνουν μια προσπάθεια, αλλά ενδέχεται να χαλάσει το εργαλείο! Έτσι πήρα την απόφαση να προσπαθήσω μόνος μου.

 

Έχοντας δοκιμάσει χτυπήματα, WD40 και ελαφρύ ζέσταμα εσωτερικά του τσοκ στον άξονα, ήρθε η ώρα για δραστικά μέτρα....κόψιμο. Αρχικά αφαιρέθηκε το πλαστικό κάλυμμα του τσοκ.

100_6987.jpg  100_6989.jpg

 

100_6990.jpg  100_6992.jpg

 

Αρχικά αποφάσισα να το πάω χαλαρά και παιδεύτηκα αρκετές ώρες με το σιδηροπρίονο.

100_6993.jpg

 

Στο τέλος έπιασα τον τροχό.

1620037686498.jpg  1620037686500.jpg

 

1620037686501.jpg  1620037686503.jpg

 

Σειρά το τελευταίο πλαστικό του τσοκ.

1620037686496.jpg  1620037686481.jpg

 

Προσπάθησα να διευρύνω την τρύπα να έχω καλύτερη πρόσβαση εσωτερικά στον άξονα. Τα τρυπάνια κοβαλτίου δυσκολευόντουσαν με το πολύ σκληρό μέταλλο του τσοκ. Τα Dewalt κάνουν τη δουλειά πολύ ευκολότερη, προσοχή όμως δαγκώνουν!

1620037686488.jpg  1620037686487.jpg

 

Υπολογίστηκε βάσει της βίδας που ξεκινάει ο άξονας του μοτέρ, και μαρκαρίστηκε.

 1620037686492.jpg  1620037686491.jpg

 

Έτσι όπως το βλέπω υπάρχουν δύο λύσεις:

1) Κόβω με τον τροχό το κομμάτι -α- ώστε να μειωθεί η μάζα και να ζεστάνω πιο εύκολα το τσοκ, το πιάνω με τσιμπίδα στο -β- και το γυρίζω.

Μειονεκτήματα είναι ότι με το ζέσταμα μάλλον θα χαλάσω το κιβώτιο εσωτερικά, και δύσκολα θα το πιάσω με τσιμπίδα να γυρίσει.

2) Βρίσκω μια μακριά βίδα -γ-, την βιδώνω στον άξονα του μοτέρ να μην γυρίζει και την πιάνω στη μέγγενη. Ύστερα χτυπάω πλάγια με σφυρί το τσοκ στις εγκοπές -δ- και βγαίνει.

Μειονέκτημα είναι ότι η βίδα αν και Μ6 είναι ανάποδο σπείρωμα και άλλο βήμα, θα βρω;

1620037686491-2.jpg

Ότι ιδέες έχετε ευπρόσδεκτες.

1620037686479.jpg

1620037686494.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

βαλε σ ενα στενο μπολακι πετρελαιο η αντισκωριακο κ αστο 2-3 μερες...θα λυσει. Απο προσωπικη πειρα , σε αλλα εργαλεια, θελει χρονο για να δουλεψει το αντισκωριακο σε δυσκολες περιπτωσεις...

Η σουταρε το κ παρε ενα αλλο, μονο σωμα, αφου εχεις τις μπαταριες!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

βαλε σ ενα στενο μπολακι πετρελαιο η αντισκωριακο κ αστο 2-3 μερες...θα λυσει. Απο προσωπικη πειρα , σε αλλα εργαλεια, θελει χρονο για να δουλεψει το αντισκωριακο σε δυσκολες περιπτωσεις...

Η σουταρε το κ παρε ενα αλλο, μονο σωμα, αφου εχεις τις μπαταριες!!!!

Άντε να το κάνω και αυτό, να πάρω άλλο ίδιο ούτε για αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.