Jump to content



Αναβάθμιση , Ιntel iX ή AMD Ryzen5 (οχι για παιχνίδια)


nkoumo

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος nkoumo έγραψε:

Για πείτε όποιος ξέρει όπως ανέφερα παραπάνω τι εστί αριθμός samples? O ryzen 2600x έχει 17000 ! , ο 2600 έχει 3000 , ο intel 9400f 400

 

Όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω , τα samples ειναι το μεγεθος του δείγματος από το οποίο βγαίνει ο μέσος όρος. Πόσοι είναι οι χρήσες δηλαδή που ανέβασαν τις μετρήσεις τους στην πλατφόρμα του passmark με κάθε επεξεργαστή.

Ο πολύς κόσμος μέχρι τώρα σε αυτή την κατηγορία πήγαινε στο 2600Χ, λόγω υψηλότερων ρολογιών , καλύτερης ψύκτρας, λειτουργίας PBO που μπούσταρε τον πυρήνα στα 4,2  αυτόματα υπο προυποθέσεις και της μικρής σχετικά οικονομικής διαφοράς του από τον 2600.

 

Γενικά ο 2600Χ είναι το best seller του προηγούμενου έτους αντικαθιστώντας στις πωλήσεις της AMD τον 1600. Στην πρώτη γενιά η AMD δεν έδινε ψύκτρα με τους X, για αυτό και ο κόσμος πήγαινε στον απλό 1600.

Στην δεύτερη σειρά που έδινε με τον 2600Χ την SPIRE για ψύκτρα, ο κόσμος πήγαινε στον 2600Χ αφού δεν χρειαζόταν να πληρώσει εξτρά για ψύκτρα. Για αυτό και βλέπεις μεγάλο δείγμα στον 2600Χ.  

Τα υψηλότερα ρολόγια, η ύπαρξη ψύκτρας, η καλή τιμή και τα 6Cores/12threads , έκαναν τον κόσμο να τον προτιμά.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok,  σας παραθέτω το benchmark των cpu για το Photoshop.

Στην λίστα δεν υπάρχει ο 9400f και ο R2600 αλλά ως πιο κοντινούς τους i5 9600k kai R2600X . Ton 3600 τον αποκλείω λόγω κόστους και ότι είναι ακόμα πολύ καινούριος.

Τελικά σύμφωνα με το παρακάτω πιο θα περνάτε μέχρι 200 το πολύ? Μην ξεχάσετε τον 9400f που δεν υπάρχει στη λίστα αλλά θα είναι λίγο πιο κάτω από τον 9600k

pic_disp.php?id=56167

pic_disp.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Οι συχνότητες λειτουργίας του 9400F είναι

2.9GHz base / 4.1GHz turbo

 

Του 9600K είναι

3.7GHz base / 4.6GHz turbo

 

Οπότε ο 9400F είναι από 10-20% πιο αργός. Επιπλέον στα παραπάνω αποτελέσματα δεν ξέρουμε αν έχουν περαστεί τα security updates που είναι αναγκαία για τους Intel, security updates που έχουν μια έστω και μικρή αρνητική επίδραση στις επιδόσεις τους.

 

Οπότε έχεις έναν 9400F ο οποίος είναι στα ίδια επίπεδα έως ένα 10% πιο πάνω από τον 2600Χ σε επιδόσεις, στο παραπάνω benchmark. Ένα 10% που ποτέ δεν θα καταλάβεις επειδή μέχρι τώρα άντεχες με τον 8200. Οπότε δεν κάνεις κάποιες τρελά απαιτητικές εργασίες καθημερινά για να δεις αυτό το 10%, διότι τότε θα είχες ήδη πετάξει πριν από χρόνια τον 8200 από το παράθυρο.

 

Με τον 2600Χ θα έχεις παρόμοιες επιδόσεις, αλλά περισσότερες, δυνατότερες και οικονομικότερες επιλογές αναβάθμισης στο μέλλον, είτε χρειαστείς αναβάθμιση σε 1-2 χρόνια, είτε σε 5-10.

 

Ειλικρινά δεν υπάρχει πραγματικός και ουσιαστικό λόγος να πας σε Intel σήμερα. Πριν 5 χρόνια ναι. Σε 5 χρόνια ίσως. Σήμερα όμως οι Intel επεξεργαστές ταιριάζουν καλύτερα σε πολύ πολύ συγκεκριμένα άτομα και εσύ δεν φαίνεται να είσαι ένα από αυτά. Δεν προσπαθείς να πιάσεις τα 5.5GHz, δεν κοιτάς την απόλυτη μέγιστη επίδοση στο Χ παιχνίδι, δεν ασχολείσαι με την τάδε εφαρμογή που βλέπει max 2 πυρήνες και έχει τεράστιες διαφορές σε Intel έναντι σε AMD(αν υπάρχει τέτοια εφαρμογή).

Και δεν έχεις και τα κορυφαία υποσυστήματα που θα σου δείξουν τις διαφορές αυτές. Δεν παίζεις με κάποια κορυφαία κάρτα γραφικών, ούτε με τον γρηγορότερο SSD της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Οι συχνότητες λειτουργίας του 9400F είναι

2.9GHz base / 4.1GHz turbo

 

Του 9600K είναι

3.7GHz base / 4.6GHz turbo

 

Οπότε ο 9400F είναι από 10-20% πιο αργός. Επιπλέον στα παραπάνω αποτελέσματα δεν ξέρουμε αν έχουν περαστεί τα security updates που είναι αναγκαία για τους Intel, security updates που έχουν μια έστω και μικρή αρνητική επίδραση στις επιδόσεις τους.

 

Οπότε έχεις έναν 9400F ο οποίος είναι στα ίδια επίπεδα έως ένα 10% πιο πάνω από τον 2600Χ σε επιδόσεις, στο παραπάνω benchmark. Ένα 10% που ποτέ δεν θα καταλάβεις επειδή μέχρι τώρα άντεχες με τον 8200. Οπότε δεν κάνεις κάποιες τρελά απαιτητικές εργασίες καθημερινά για να δεις αυτό το 10%, διότι τότε θα είχες ήδη πετάξει πριν από χρόνια τον 8200 από το παράθυρο.

 

Με τον 2600Χ θα έχεις παρόμοιες επιδόσεις, αλλά περισσότερες, δυνατότερες και οικονομικότερες επιλογές αναβάθμισης στο μέλλον, είτε χρειαστείς αναβάθμιση σε 1-2 χρόνια, είτε σε 5-10.

 

Ειλικρινά δεν υπάρχει πραγματικός και ουσιαστικό λόγος να πας σε Intel σήμερα. Πριν 5 χρόνια ναι. Σε 5 χρόνια ίσως. Σήμερα όμως οι Intel επεξεργαστές ταιριάζουν καλύτερα σε πολύ πολύ συγκεκριμένα άτομα και εσύ δεν φαίνεται να είσαι ένα από αυτά. Δεν προσπαθείς να πιάσεις τα 5.5GHz, δεν κοιτάς την απόλυτη μέγιστη επίδοση στο Χ παιχνίδι, δεν ασχολείσαι με την τάδε εφαρμογή που βλέπει max 2 πυρήνες και έχει τεράστιες διαφορές σε Intel έναντι σε AMD(αν υπάρχει τέτοια εφαρμογή).

Και δεν έχεις και τα κορυφαία υποσυστήματα που θα σου δείξουν τις διαφορές αυτές. Δεν παίζεις με κάποια κορυφαία κάρτα γραφικών, ούτε με τον γρηγορότερο SSD της αγοράς.

 

Δεν είναι μόνο αυτό που λες.

 

Το Puget μετρα τους RYZEN με τα JEDEC των μνημών που υποστηρίζουν.

Όλοι ξέρουμε πως οι RYZEN μεταμορφώνονται με μνήμες σε υψηλές συχνότητες και με χαμηλά Timings . Οπότε με τα JEDEC τους έχει ψιλοθάψει.

Από την άλλη στον φίλο παραπάνω έχουν προταθεί υψηλών χρονισμών μνήμες ώστε να φύγει αυτό το μπουκάλι από το Infinity Fabric.

 

Εγω πάντως συνεχίζω να προτείνω RYZEN 5 3600 ,  ο οποίος με την σύνθεση που έχω ήδη δώσει βγαίνει εντός budget .

Είναι πρωτάκουστο να βγαίνει νέος επεξεργαστής μια λιθογραφία κάτω, με διπλάσια FPU και Cache,  καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορά, με SMT/Hyperthreading σε πολύ καλή υλοποίηση και να μην τον αγοράζει κάποιος επειδή είναι καινουριος ....

Το CPU αποδίδει εκπληκτικά και σε Single Thread σενάρια και σε Multithread,  δεν καταναλώνει , υποστηρίζει PCI-E V4.0 , USB 3,1G2 , δίνει μια βασική ψύκτρα, είναι ξεκλείδωτος, τι άλλο να ζητήσει κανείς για 200€ ..........

 

Πραγματικά 200€ έχει ο επεξεργαστής , άντε για ψυχολογικούς λόγους να βάλει κανείς και μια

DEEPCOOL GAMMAX 400 ...  (23€)

https://www.skroutz.gr/s/2794870/Deepcool-GAMMAXX400.html

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok,  πειστικά , τέλος πάω για amd. 

Όπως είπα o 3600 μου είναι λίγο τσιμπιμενος  και τον αφήνω. Επειδή δεν θέλω να τον συναρμολογησω μόνος μου θα πάω το κουτί μου σε κατάστημα όπως είναι το πλαίσιο ή cosmodata που με βολεύουν. Εκεί φυσικά είναι όλα πιο ακριβά από ότι να τα παρω μεμονωμένα. Αλλά για μένα καλύτερα να δώσω  λίγο παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να πεδευτω και μην τα θαλασσωσω. Εκεί πχ ο 3600 έχει 240€ αντί 200.

Άρα πάω για 2600 ή 2600Χ. Θεωρώ ότι ο Χ άντε να είναι 10% πιο γρήγορος σε όλα από τον απλό. Είναι έτσι? Αν ναι πάω στον απλό που είναι και 40 € φθηνότερος. Εντύπωση μου κάνει  αν φυσικά η διαφορά τους είναι έτσι, ότι ο ένας είναι στα 65w και ο Χ στα 95w σχεδόν 50% παραπάνω, πολύ δεν είναι? Δεδομένου ότι έχω και τροφοδοτικό 425 watt το σκέφτομαι .

Και ένα τελευταίο, γράφετε ότι με τον amd  2600θα μπορέσω να κάνω μελλοντική αναβάθμιση. Αυτό από πού προκύπτει? Η εμπειρία μου τόσα χρόνια λέει ότι  για αξιολογη  αναβάθμιση πετάς πάντα το motherboard αφού στο υπάρχων δεν θα κουμπώσει ο νέος CPU. Ή μήπως έχουν αλλάξει τα πράγματα ή μήπως πρέπει να πάρω μια ακριβή μητρική  που να έχει τέτοια υποστήριξη και αν ναι ποια?

 

Έγινε επεξεργασία από nkoumo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nkoumo έγραψε:

Ok,  πειστικά , τέλος πάω για amd. 

Όπως είπα o 3600 μου είναι λίγο τσιμπιμενος  και τον αφήνω. Επειδή δεν θέλω να τον συναρμολογησω μόνος μου θα πάω το κουτί μου σε κατάστημα όπως είναι το πλαίσιο ή cosmodata που με βολεύουν. Εκεί φυσικά είναι όλα πιο ακριβά από ότι να τα παρω μεμονωμένα. Αλλά για μένα καλύτερα να δώσω  λίγο παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να πεδευτω και μην τα θαλασσωσω. Εκεί πχ ο 3600 έχει 240€ αντί 200.

Άρα πάω για 2600 ή 2600Χ. Θεωρώ ότι ο Χ άντε να είναι 10% πιο γρήγορος σε όλα από τον απλό. Είναι έτσι? Αν ναι πάω στον απλό που είναι και 40 € φθηνότερος. Εντύπωση μου κάνει  αν φυσικά η διαφορά τους είναι έτσι, ότι ο ένας είναι στα 65w και ο Χ στα 95w σχεδόν 50% παραπάνω, πολύ δεν είναι?

Και ένα τελευταίο, γράφετε ότι με τον amd  2600θα μπορέσω να κάνω μελλοντική αναβάθμιση. Αυτό από πού προκύπτει? Η εμπειρία μου τόσα χρόνια λέει ότι  για αξιολογη  αναβάθμιση πετάς πάντα το motherboard αφού στο υπάρχων δεν θα κουμπώσει ο νέος CPU. Ή μήπως έχουν αλλάξει τα πράγματα ή μήπως πρέπει να πάρω μια ακριβή μητρική  που να έχει τέτοια υποστήριξη και αν ναι ποια?

 

 

Wellcome στην AMD που δίνει αναβαθμισιμότητα στα socket της σε νέας γενιάς επεξεργαστές.

Το AM4 θα πάρει τουλάχιστον άλλη μια γενιά επεξεργαστών.

Εχει ήδη πάρει ZEN / ZEN+/ ZEN 2 και θα πάρει και ZEN 3 .

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, nkoumo said:

Ok,  πειστικά , τέλος πάω για amd. 

Όπως είπα o 3600 μου είναι λίγο τσιμπιμενος  και τον αφήνω. Επειδή δεν θέλω να τον συναρμολογησω μόνος μου θα πάω το κουτί μου σε κατάστημα όπως είναι το πλαίσιο ή cosmodata που με βολεύουν. Εκεί φυσικά είναι όλα πιο ακριβά από ότι να τα παρω μεμονωμένα. Αλλά για μένα καλύτερα να δώσω  λίγο παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να πεδευτω και μην τα θαλασσωσω. Εκεί πχ ο 3600 έχει 240€ αντί 200.

Άρα πάω για 2600 ή 2600Χ. Θεωρώ ότι ο Χ άντε να είναι 10% πιο γρήγορος σε όλα από τον απλό. Είναι έτσι? Αν ναι πάω στον απλό που είναι και 40 € φθηνότερος. Εντύπωση μου κάνει  αν φυσικά η διαφορά τους είναι έτσι, ότι ο ένας είναι στα 65w και ο Χ στα 95w σχεδόν 50% παραπάνω, πολύ δεν είναι? Δεδομένου ότι έχω και τροφοδοτικό 425 watt το σκέφτομαι .

Και ένα τελευταίο, γράφετε ότι με τον amd  2600θα μπορέσω να κάνω μελλοντική αναβάθμιση. Αυτό από πού προκύπτει? Η εμπειρία μου τόσα χρόνια λέει ότι  για αξιολογη  αναβάθμιση πετάς πάντα το motherboard αφού στο υπάρχων δεν θα κουμπώσει ο νέος CPU. Ή μήπως έχουν αλλάξει τα πράγματα ή μήπως πρέπει να πάρω μια ακριβή μητρική  που να έχει τέτοια υποστήριξη και αν ναι ποια?

 

 

 

Η Intel πάντα έβγαζε λεφτά ΚΑΙ από τους επεξεργαστές ΚΑΙ από τις μητρικές. Για αυτό και 12 χρόνια πριν περίπου δεν ανανέωσε τις άδειες των SiS, VIA και Nvidia ώστε αυτές να φτιάξουν δικά τους chipsets. Και μόλις το έκανε αυτό περάσαμε σε μια εποχή που η κάθε νέα γενιά επεξεργαστών της Intel, όσο παρόμοια και αν ήταν με την προηγούμενη, απαιτούσε νέες μητρικές με "νέα" chipsets. Η Intel πλέον, αν αλλάξει το χρώμα στο χαρτόκουτο που περιέχει τον επεξεργαστή, σου ζητάει και νέα μητρική.

 

Η AMD έχοντας περιοριστεί σημαντικά στην αγορά των CPUs σε νούμερα κάτω του 20%, προσπάθησε να προσφέρει ένα επιπλέον πλεονέκτημα σε όποιον επέλεγε την δική της πλατφόρμα. Έτσι ειδικά στους Ryzen υποσχέθηκε την υποστήριξη της πλατφόρμας μέχρι το 2020. Η πλατφόρμα ξεκίνησε με μοντέλα έως 8 πυρήνων με μια συγκεκριμένη αρχιτεκτονική και μια συγκεκριμένη στάνταρ λογική σχεδίασης του επεξεργαστή στα 14nm της GlobalFoundries και σήμερα έχουμε τσιπάκια με έως 12 πυρήνες(16 πυρήνες από τον άλλον μήνα), διαφορετικής αρχιτεκτονικής, εντελώς διαφορετικής λογικής σχεδίασης του επεξεργαστή (από ενιαίους πυρήνες σε chiplets + I/O chip) και σε νέα μέθοδο κατασκευής από διαφορετικό κατασκευαστή, 7nm της TSMC. Ένα τρελό ίσως(ναι σιγά, μάλλον προφανώς) ανάλογο παράδειγμα θα ήταν να πούμε ότι, πάνω στην ίδια πλατφόρμα που πριν κούμπωνες ελικόπτερο, τώρα κουμπώνεις αεροπλάνο.

 

Όσον αφορά τα watt που αναφέρονται, είναι επειδή ο 2600Χ ανεβάζει υψηλότερους χρονισμούς. Επιπλέον η AMD, αλλά και η Intel, βάζουν κάποιες συγκεκριμένες τιμές και κατηγοριοποιούν τους επεξεργαστές τους με βάση αυτές. Αν π.χ. ο 2600Χ είναι στην πραγματικότητα 79W, η AMD δεν θα κάτσει να φτιάξει μια νέα κατηγορία ειδικά για αυτό το ένα μοντέλο, απλά θα το εντάξει στην κατηγορία των 95W.

 

Όσον αφορά το τροφοδοτικό, ο Q8200 είναι 95W. Βέβαια τα τελευταία χρόνια το TDP εννοείται διαφορετικά σε σχέση με μερικά χρόνια πριν, αλλά και πάλι δεν νομίζω ο 2600X να παίζει πολύ πιο πάνω, όταν δουλεύει σε turbo συχνότητες. Αν λάβουμε υπόψιν ότι και η GT 1300 δεν καίει τίποτα, είσαι θεωρητικά μια χαρά. Αν μάλιστα η κάρτα που είχες πριν την 1030, ήταν σαφώς υψηλότερης κατανάλωσης, είσαι σίγουρα μια χαρά.

 

Μητρική θα κοιτάξεις αυτές που σου έγραψε ο @adpanos για αρχή που ανακατεύεται πολύ με AMD Ryzen και λογικά τα έχει ψάξει αυτά τα μοντέλα πριν στα προτείνει ή ότι μοντέλο τέλος πάντων σου προτείνει από αυτά του Πλαισίου, εφόσον καταλήξεις σε αυτό το κατάστημα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nkoumo έγραψε:

Ok,  πειστικά , τέλος πάω για amd. 

Όπως είπα o 3600 μου είναι λίγο τσιμπιμενος  και τον αφήνω. Επειδή δεν θέλω να τον συναρμολογησω μόνος μου θα πάω το κουτί μου σε κατάστημα όπως είναι το πλαίσιο ή cosmodata που με βολεύουν. Εκεί φυσικά είναι όλα πιο ακριβά από ότι να τα παρω μεμονωμένα. Αλλά για μένα καλύτερα να δώσω  λίγο παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να πεδευτω και μην τα θαλασσωσω. Εκεί πχ ο 3600 έχει 240€ αντί 200.

Άρα πάω για 2600 ή 2600Χ. Θεωρώ ότι ο Χ άντε να είναι 10% πιο γρήγορος σε όλα από τον απλό. Είναι έτσι? Αν ναι πάω στον απλό που είναι και 40 € φθηνότερος. Εντύπωση μου κάνει  αν φυσικά η διαφορά τους είναι έτσι, ότι ο ένας είναι στα 65w και ο Χ στα 95w σχεδόν 50% παραπάνω, πολύ δεν είναι?

Και ένα τελευταίο, γράφετε ότι με τον amd  2600θα μπορέσω να κάνω μελλοντική αναβάθμιση. Αυτό από πού προκύπτει? Η εμπειρία μου τόσα χρόνια λέει ότι  για αξιολογη  αναβάθμιση πετάς πάντα το motherboard αφού στο υπάρχων δεν θα κουμπώσει ο νέος CPU. Ή μήπως έχουν αλλάξει τα πράγματα ή μήπως πρέπει να πάρω μια ακριβή μητρική  που να έχει τέτοια υποστήριξη και αν ναι ποια?

 

 

Αν πάντως θες κατάστημα οικονομικό με συναρμολόγηση για 3600 , κοίταξε την παρακάτω σύνθεση από εδώ

https://quickshop.gr/MyBasket.aspx

Από ότι θυμάμαι συναρμολογούν.

 

Για μητρική μπορείς να δεις και την ASROCK B450M PRO 4 αν και την bazzoka την θεωρώ καλυτερη.

https://quickshop.gr/ProductDetails/Computers-C/Hardware-Comp-CA21/Motherboards-CAT39/ASROCK B450M PRO4 (AM4) (D).aspx

 

 

Στιγμιότυπο από 2019-08-23 16-10-28.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κοιτάω Πλαίσιο και οι τιμές είναι.... Μια βιαστική σύνθεση, βγαίνει κάπου 100-150€ πάνω σε σχέση με skroutz, χώρια το πόσα θα ζητήσει το μαγαζί για την συναρμολόγηση.

 

pc.jpg

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις.

Απλά πείτε μου αν παω για 2600 , αμ αξίζει η διαφορά με τον 2600Χ

Παράθεση

Άρα πάω για 2600 ή 2600Χ. Θεωρώ ότι ο Χ άντε να είναι 10% πιο γρήγορος σε όλα από τον απλό. Είναι έτσι? Αν ναι πάω στον απλό που είναι και 40 € φθηνότερος.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως από ένα φόρουμ με μερικές δεκάδες χιλιάδες μέλη δεν υπάρχει ένας άνθρωπος που ο nkoumo θα τον κεράσει ένα καφεδάκι και αυτός θα του συναρμολογήσει το σύστημα έτσι όπως πρέπει;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως από ένα φόρουμ με μερικές δεκάδες χιλιάδες μέλη δεν υπάρχει ένας άνθρωπος που ο nkoumo θα τον κεράσει ένα καφεδάκι και αυτός θα του συναρμολογήσει το σύστημα έτσι όπως πρέπει;

 

 

Εγώ μέσα είμαι.

Αν είναι από Αθήνα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να τον βοηθήσω να το στήσει. 

 

Ένα Φρέντο καπουτσίνο με μια κοφτή ζάχαρη παρακαλώ ... ?

 

Υγ. Απαραίτητη προϋπόθεση τα χρήματα που θα κερδίσει να τα ρίξει σε αγορά καλύτερου hardware , ακα 3600 ? που του έχω φάει τα συκωτια να τον προτιμήσει.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως από ένα φόρουμ με μερικές δεκάδες χιλιάδες μέλη δεν υπάρχει ένας άνθρωπος που ο nkoumo θα τον κεράσει ένα καφεδάκι και αυτός θα του συναρμολογήσει το σύστημα έτσι όπως πρέπει;

 

Εκει το χανουμε :D Περνα απο ΠΟΘ να δεις.. συγνωμη για το offtopic

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδια, δεν είμαι και τόσο άσχετος , αν θέλω το συναρμολογώ και εγώ, πριν από αρκετά χρόνια μόνος μου τα έφτιαχνα.

Απλά πέρασανε τα χρόνια και δεν ασχολούμαι πια. Οπότε 20-30€ που θα ζητήσουν τα καταστήματα τα δίνω. Άσε που το σημαντικότερο από όλα είναι η εγγύηση.

Κάτι στραβά να πάει το δίνεις όπως είναι πίσω και τους την λες και από  πάνω. Άντε να τα έχεις πάρει από 4 διαφορετικά καταστήματα και να τρέχεις απο εδώ και εκεί και ο καθένας να λέει ότι πχ. φταίει η ΜΒ και όχι η μνήμη , πήγαινε απο εκει που πήρες το ΜΒ και οταν πας εκει να σου πει το αντίθετο. Την έχω πατήσει έτσι για αυτό το λέω. Να κεράσω τα σουβλάκια και φρέντο αλλά αν στραβώσει 1 στις 1000 κάτι ή αν παρουσιαστεί προβήμα μετά αντέ να σας βρώ να πάρω τα σουβλάκια πίσω...

 

Παράθεση

Υγ. Απαραίτητη προϋπόθεση τα χρήματα που θα κερδίσει να τα ρίξει σε αγορά καλύτερου hardware , ακα 3600 ? που του έχω φάει τα συκωτια να τον προτιμήσει.

 

Δεν αποκλείετε τελικά. Μπορεί να καταλήξω εκεί .

Θα το επερνα από την Cosmodata που το εχω κοντά, έλα όμως που δεν τον έχουν(3600) ! και θα τον φέρουν από το φθηνόπωρο!. Μου έκανε τρομερή κακή εντύπωση αυτό.

Καταστημα με τόσα χρόνια ιστορία , παλιά είχε μάλιστα  2 καταστηματα στην Στουρνάρα. Τωρα ψαχνω για αλλού οπως στην ΜGmanager. Φαινετε να εχει καλες τιμές και ολοκληρωμενες λυσεις με τεχνικους

Έγινε επεξεργασία από nkoumo
Link to comment
Share on other sites

Εχω εξαιρετικη εμπειρια μ'αυτους παντως ( ΜGmanager )

 

Παράθεση

Να κεράσω τα σουβλάκια και φρέντο αλλά αν στραβώσει 1 στις 1000 κάτι ή αν παρουσιαστεί προβήμα μετά αντέ να σας βρώ να πάρω τα σουβλάκια πίσω..

Παλι εδω θα ρθεις, θα κερασεις αλλα σουβλακια για φτιαξουμε τα αφτιαχτα των προηγουμενων σουβλακιων ?

Τα σουβλακια στον λαμπη ειναι σαν cryptocurrency χαχχαχαχχαχχ

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΩΛΕΘΡΊΑ   !!!

Πάνω που σας άκουσα για να πω σε Ryzen 3600 πηγα sto MGmanager και μου τα ισοπέδωσε όλα και τις προτάσεις σας!

Εχουμε  και λέμε

1) Ο 3600 μπορεί να μπεί ΜΟΝΟ σε ΜΒ με chipset X570 που εστί 190.- !!! ΑSrock X570 Phantom Gaming........

Του είπα οτι διαβασα ότι μπορεί να μπει και σε Β450 μετα από update αλλά μου είπε να το ξεχάσω , θα είναι 35 % πιο αργός !! Δεν τον δέχεται 100% τα παλαια chipset

 

2) Δεν σας  έχω αναφέρει ότι το τροφοδοτικό που έχω είναι το Enermax EMD425AWT  πολύ καλό και αθόρυβο

http://www.cjcomputer.co.uk/new/Enermax Modu425.html

που δεν θα το αλλάξω.

Στην Cosmodata ,Πλαισιο μου ειπαν οτι αρκεί , εξάλου ήδη μου αρκεί και για αυτό δεν το έχω αναφέρει.

Μου είπε στο MGmanager  ότι θέλω 650 Watt !!!   και αρα νέο άρα περαιτέρω έξοδα. Οταν του είπα ΄αν είναι σίγουρους είπε

ότι 250W θελει η κάρτα γραφικών και 200W to MB μόνο. Στέκι αυτο? Υπάρχει κάποιο site ή apk να δω να υπολογισω τα Watt?

 

3) Eπίσης δεν είπα οτι το κουτί που έχω είναι το ANTEC MINI P180 BLACK

 

https://www.e-shop.gr/antec-mini-p180-black-p-PER.808565

με Υποστηριζόμενες Μητρικές: Micro ATX

 

Κατι που σημένει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Μ/Β micro ATX για Ryzen3600 !.

 

4) Ειπα τότε ότι αναγκαστικά παω σε 2600Χ ή Intel9400F αλλά αν και εκει υπάρχουν mini ATX (για Β450 είπε οκ) αλλά όχι σε μνήμες 3200MHZ που του ζήτησα.

 

Την βοήθεια σας. Ισχύουν τα παραπάνω ? Δωστε μου προτάσεις αν μπορείτε. Απελπίστηκα. Μα όλα στραβά μέχρι και το τροφοδοτικο?

 

Υ.Γ. στο ΜΒ είπα να έχει και θύρες για Μ.2 δισκους και να δέχεται 3200μνήμες

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nkoumo said:

ΠΑΝΩΛΕΘΡΊΑ   !!!

Πάνω που σας άκουσα για να πω σε Ryzen 3600 πηγα sto MGmanager και μου τα ισοπέδωσε όλα και τις προτάσεις σας!

Εχουμε  και λέμε

1) Ο 3600 μπορεί να μπεί ΜΟΝΟ σε ΜΒ με chipset X570 που εστί 190.- !!! ΑSrock X570 Phantom Gaming........

Του είπα οτι διαβασα ότι μπορεί να μπει και σε Β450 μετα από update αλλά μου είπε να το ξεχάσω , θα είναι 35 % πιο αργός !! Δεν τον δέχεται 100% τα παλαια chipset

 

2) Δεν σας  έχω αναφέρει ότι το τροφοδοτικό που έχω είναι το Enermax EMD425AWT  πολύ καλό και αθόρυβο

http://www.cjcomputer.co.uk/new/Enermax Modu425.html

που δεν θα το αλλάξω.

Στην Cosmodata ,Πλαισιο μου ειπαν οτι αρκεί , εξάλου ήδη μου αρκεί και για αυτό δεν το έχω αναφέρει.

Μου είπε στο MGmanager  ότι θέλω 650 Watt !!!   και αρα νέο άρα περαιτέρω έξοδα. Οταν του είπα ΄αν είναι σίγουρους είπε

ότι 250W θελει η κάρτα γραφικών και 200W to MB μόνο. Στέκι αυτο? Υπάρχει κάποιο site ή apk να δω να υπολογισω τα Watt?

 

3) Eπίσης δεν είπα οτι το κουτί που έχω είναι το ANTEC MINI P180 BLACK

 

https://www.e-shop.gr/antec-mini-p180-black-p-PER.808565

με Υποστηριζόμενες Μητρικές: Micro ATX

 

Κατι που σημένει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Μ/Β micro ATX για Ryzen3600 !.

 

4) Ειπα τότε ότι αναγκαστικά παω σε 2600Χ ή Intel9400F αλλά αν και εκει υπάρχουν mini ATX (για Β450 είπε οκ) αλλά όχι σε μνήμες 3200MHZ που του ζήτησα.

 

Την βοήθεια σας. Ισχύουν τα παραπάνω ? Δωστε μου προτάσεις αν μπορείτε. Απελπίστηκα. Μα όλα στραβά μέχρι και το τροφοδοτικο?

 

Υ.Γ. στο ΜΒ είπα να έχει και θύρες για Μ.2 δισκους και να δέχεται 3200μνήμες

 

 

1) ΤΡΙΧΕΣ

 

Είδες που σου έλεγα ότι, όταν το κατάστημα θέλει να προωθήσει συγκεκριμένο υλικό, θα σου πει κοτσάνες; Όπως ότι ο Intel ΔΕΝ ήταν για παιχνίδια.

 

2) ΤΡΙΧΕΣ

 

Με 65W επεξεργαστή που πήγες να πάρεις και με GT 1030 κάρτα γραφικών που δεν καίει τίποτα και το ENERMAX του φαινόταν λίγο;

 

3) LOL. Ένα κάρο μητρικές υπάρχουν micro ATX για Ryzen 3600. Να μιλάγαμε για mini ITX, εκεί ναι οι επιλογές μπορεί να ήταν 1-2.

Οι δύο που σου πρότεινε ο @adpanos ( ρε συ τι διαβάζουμε??? ) και αυτή που έβαλα πιο πάνω στην σύνθεση του Πλαισίου, είναι micro ATX.

 

Τίποτα δεν ισχύει από τα παραπάνω. Ο τύπος θέλει να ξεφορτωθεί συγκεκριμένο υλικό, αυτή είναι η γνώμη μου και σε ωθεί εκεί που θέλει αυτός.

 

 

Πάει, χάλασε και το MGManager.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη και αν θέλεις με ακούς. Μάζεψε τα πραγματάκια που λέει εδώ ο κόσμος, κέρασε σε κάποιον ένα καφεδάκι και 3-4 πιτόγυρα (είναι και μικρά της Αθήνας γι'αυτό) και ένα απογευματάκι, στήστε το μαζί.

Αν ένα μηχάνημα στηθεί σωστά με καλά υλικά από την αρχή, τότε δεν πρόκειται να βγάλει πρόβλημα, είναι στάνταρ αυτό.

Έχω στήσει μηχανήματα που δουλεύουν 24/7 τα τελευταία 6 χρόνια και δεν έχουν κάνει κιχ. Restart μόνο για τα Windows updates και τίποτα άλλο.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.