Jump to content



Αναβάθμιση , Ιntel iX ή AMD Ryzen5 (οχι για παιχνίδια)


nkoumo

Recommended Posts

2 hours ago, nkoumo said:

ΠΑΝΩΛΕΘΡΊΑ   !!!

Πάνω που σας άκουσα για να πω σε Ryzen 3600 πηγα sto MGmanager και μου τα ισοπέδωσε όλα και τις προτάσεις σας!

Εχουμε  και λέμε

1) Ο 3600 μπορεί να μπεί ΜΟΝΟ σε ΜΒ με chipset X570 που εστί 190.- !!! ΑSrock X570 Phantom Gaming........

Του είπα οτι διαβασα ότι μπορεί να μπει και σε Β450 μετα από update αλλά μου είπε να το ξεχάσω , θα είναι 35 % πιο αργός !! Δεν τον δέχεται 100% τα παλαια chipset

 

2) Δεν σας  έχω αναφέρει ότι το τροφοδοτικό που έχω είναι το Enermax EMD425AWT  πολύ καλό και αθόρυβο

http://www.cjcomputer.co.uk/new/Enermax Modu425.html

που δεν θα το αλλάξω.

Στην Cosmodata ,Πλαισιο μου ειπαν οτι αρκεί , εξάλου ήδη μου αρκεί και για αυτό δεν το έχω αναφέρει.

Μου είπε στο MGmanager  ότι θέλω 650 Watt !!!   και αρα νέο άρα περαιτέρω έξοδα. Οταν του είπα ΄αν είναι σίγουρους είπε

ότι 250W θελει η κάρτα γραφικών και 200W to MB μόνο. Στέκι αυτο? Υπάρχει κάποιο site ή apk να δω να υπολογισω τα Watt?

 

3) Eπίσης δεν είπα οτι το κουτί που έχω είναι το ANTEC MINI P180 BLACK

 

https://www.e-shop.gr/antec-mini-p180-black-p-PER.808565

με Υποστηριζόμενες Μητρικές: Micro ATX

 

Κατι που σημένει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Μ/Β micro ATX για Ryzen3600 !.

 

4) Ειπα τότε ότι αναγκαστικά παω σε 2600Χ ή Intel9400F αλλά αν και εκει υπάρχουν mini ATX (για Β450 είπε οκ) αλλά όχι σε μνήμες 3200MHZ που του ζήτησα.

 

Την βοήθεια σας. Ισχύουν τα παραπάνω ? Δωστε μου προτάσεις αν μπορείτε. Απελπίστηκα. Μα όλα στραβά μέχρι και το τροφοδοτικο?

 

Υ.Γ. στο ΜΒ είπα να έχει και θύρες για Μ.2 δισκους και να δέχεται 3200μνήμες

 

 

1) Μπούρδες!!!! Έχει γεμίσει το youtube με Β350 που παίζουν με 12πύρηνους με το 100% των επιδόσεων (πλην oc που δεν το δοκίμασαν καν) και δεν παίζει ο 3600 σε B450?????? WTF? Ή θα παίζει με 35% χειρότερες επιδόσεις;;;; χαχαχαχαχαχ Ελπίζω όλα αυτά να είναι έλλειψη ενημέρωσης και όχι ελεεινά ψέμματα προκειμένου να πουλήσουν αυτά που θέλουν.

 

 

Επίσης μπορείς να πας και στα site των κατασκευαστών και να δεις στο CPU support list της κάθε μητρικής τι υποστηρίζει. Το δικό μου B350 της υπογραφής έχεις στο επίσημο cpu support list τους Ryzen 3000.

 

2) Το τροφοδοτικό σου όχι απλά επαρκεί αλλά τολμώ να πω ότι είναι και overkill για το hardware που θες να αγοράσεις.

 

3) micro ΑΤΧ υπάρχουν σε όλους τους κατασκευαστές για να διαλέξεις

 

4) Όλα τα mobo από B350 και μετά έχουν θέση για nvme και υποστηρίζουν σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους 3200 μνήμες

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος nkoumo έγραψε:

ΠΑΝΩΛΕΘΡΊΑ   !!!

Πάνω που σας άκουσα για να πω σε Ryzen 3600 πηγα sto MGmanager και μου τα ισοπέδωσε όλα και τις προτάσεις σας!

Εχουμε  και λέμε

1) Ο 3600 μπορεί να μπεί ΜΟΝΟ σε ΜΒ με chipset X570 που εστί 190.- !!! ΑSrock X570 Phantom Gaming........

Του είπα οτι διαβασα ότι μπορεί να μπει και σε Β450 μετα από update αλλά μου είπε να το ξεχάσω , θα είναι 35 % πιο αργός !! Δεν τον δέχεται 100% τα παλαια chipset

 

2) Δεν σας  έχω αναφέρει ότι το τροφοδοτικό που έχω είναι το Enermax EMD425AWT  πολύ καλό και αθόρυβο

http://www.cjcomputer.co.uk/new/Enermax Modu425.html

που δεν θα το αλλάξω.

Στην Cosmodata ,Πλαισιο μου ειπαν οτι αρκεί , εξάλου ήδη μου αρκεί και για αυτό δεν το έχω αναφέρει.

Μου είπε στο MGmanager  ότι θέλω 650 Watt !!!   και αρα νέο άρα περαιτέρω έξοδα. Οταν του είπα ΄αν είναι σίγουρους είπε

ότι 250W θελει η κάρτα γραφικών και 200W to MB μόνο. Στέκι αυτο? Υπάρχει κάποιο site ή apk να δω να υπολογισω τα Watt?

 

3) Eπίσης δεν είπα οτι το κουτί που έχω είναι το ANTEC MINI P180 BLACK

 

https://www.e-shop.gr/antec-mini-p180-black-p-PER.808565

με Υποστηριζόμενες Μητρικές: Micro ATX

 

Κατι που σημένει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Μ/Β micro ATX για Ryzen3600 !.

 

4) Ειπα τότε ότι αναγκαστικά παω σε 2600Χ ή Intel9400F αλλά αν και εκει υπάρχουν mini ATX (για Β450 είπε οκ) αλλά όχι σε μνήμες 3200MHZ που του ζήτησα.

 

Την βοήθεια σας. Ισχύουν τα παραπάνω ? Δωστε μου προτάσεις αν μπορείτε. Απελπίστηκα. Μα όλα στραβά μέχρι και το τροφοδοτικο?

 

Υ.Γ. στο ΜΒ είπα να έχει και θύρες για Μ.2 δισκους και να δέχεται 3200μνήμες

 

 

Δεν ξέρουν τι λένε στο MG MANAGER και τους είχα για σωστούς ....

Δεν ισχύει τίποτα από όσα σου λένε.

 

Αν θες άκουσε μας. Η πρόταση ισχύει .

Οπότε θες στο στήνουμε.

 

Ο 3600 μπαίνει σε όλες τις μητρικές.

Με τον 3600 όλες οι μητρικές θα σου τρέξουν τις μνήμες , ειδικά τις Crucial που είναι micron e-die στα 3200Mhz

Οι μητρικές AM4 έχουν ΜΙΑ M2 με πλήρη ταχύτητα για NVME (Pci-e V3.0 x4) και ορισμένες έχουν και άλλη μία Μ2 για SSD. 

 

Με την κάρτα που έχεις όλο το σύστημα δεν θα καταναλώνει πάνω από 200Watt όταν δουλεύουν τα πάντα στην τσίτα  (μνήμες, επεξεργαστής, κάρτα, δίσκοι, απώλειες τροφοδοτικού) .

 

 

 

πριν 15 ώρες, το μέλος nkoumo έγραψε:

Aθηνα, Νεα Φιλαδελφεια

 

πριν 15 ώρες, το μέλος nkoumo έγραψε:

 

 

πριν 15 ώρες, το μέλος nkoumo έγραψε:

Aθηνα, Νεα Φιλαδελφεια

 

Καματερό εγώ. .... Συνεχίζει να ισχύει η πρόταση. ?

Δεν μπορεί να είναι τυχαίο ... 10λεπτα δρόμος . Χαχαχα ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.

Αν θες 2X M2 θύρες τρεις είναι οι μητρικές που θα κοιτάξεις

 

1) Την νέα ASROCK B450M steel legend

https://www.skroutz.gr/s/17732889/Asrock-B450M-Steel-Legend.html

 

2) Την MSI B450M Mortar 

https://www.skroutz.gr/s/15578614/MSI-B450M-Mortar.html

 

3) Την MSI B450M mortar Titanium

https://www.skroutz.gr/s/15570108/MSI-B450M-Mortar-Titanium.html#reviews

 

Η Asrock είναι νέα με 4+2 κύκλωμα τροφοδοσιας,σε αντίθεση με τις παλαιές που είχαν 3(x2)+2 . 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

Με την κάρτα που έχεις όλο το σύστημα δεν θα καταναλώνει πάνω από 200Watt όταν δουλεύουν τα πάντα στην τσίτα  (μνήμες, επεξεργαστής, κάρτα, δίσκοι, απώλειες τροφοδοτικού) .

Ούτε καν.

 

Το σύστημα της υπογραφής μου με επιπλέον 3 μηχανικούς (που δεν αναφέρω στην υπογραφή) τραβάει ~100W ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ μαζί με την οθόνη σε browsing. Αν θυμάμαι καλά φτάνει μέχρι 150W σε stress test και είναι μόνιμα OC. Μαζί με την οθόνη, ξανατονίζω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

Τελευταία βρήκα κάποια φθηνά σκρουτζομαγαζα που το συναρμολογούν και αυτοί από τσάμπα μέχρι 20€.

Σχετικά με το chipset των mb.

Εκτός από τον B450 που είναι συμβατό μετά από update με τον 3600, υπάρχουν και τα x470 ,x570. Αυτά τι επιπλέον προσφέρουν και είναι τόσο ακριβοί? Μου χρειάζεται κάτι τέτοιο μιας και θα πάρω νέο MB?

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος nkoumo έγραψε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

Τελευταία βρήκα κάποια φθηνά σκρουτζομαγαζα που το συναρμολογούν και αυτοί από τσάμπα μέχρι 20€.

Σχετικά με το chipset των mb.

Εκτός από τον B450 που είναι συμβατό μετά από update με τον 3600, υπάρχουν και τα x470 ,x570. Αυτά τι επιπλέον προσφέρουν και είναι τόσο ακριβοί? Μου χρειάζεται κάτι τέτοιο μιας και θα πάρω νέο MB?

 

Η 570 σου δίνει PCI-E V4.0 και πολλαπλά lanes από το chipset .

 

H B450 σου δίνει 4 Sata

H x470 σου δίνει 6 sata

 

Η B450 δεν υποστηρίζει SLI/Crossfire.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος nkoumo έγραψε:

Αυτό το VMR που αναφέρετε συχνά, τι ακριβώς είναι , τι δείχνει και το χρειάζεται,; Εξαρτάται από την μητρική ή την cpu?

 

Μάλλον εννοείς το VRM. Είναι στην μητρική και είναι μέρος του κυκλώματος παροχής ισχύος στον επεξεργαστή. Όσο περισσότερα (4,6,8,10 κλπ.) και ποιοτικότερα έχει μια μητρική, τόσο καλύτερη παροχή δίνει στον επεξεργαστή και μπορεί να "σηκώσει" και μεγαλύτερους και πιο αδηφάγους επεξεργαστές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

η vram παιζει ελαχιστο ρολο σε επεξεργασια στατικων φωτογραφιων (αρκει να υπερκαλυπτει την αναλυση της οθονης σου και την ξεχνας απο κει και περα).
Επισεις οι απαιτησεις επεξεργαστη και gpu ειναι σχετικα χαμηλες.
Αυτο που σε συμφερει ειναι να βαλεις -σε οτι συστημα θες-. οσο περισσοτερη RAM μπορεις (sky is the limit) και βοηθαει αρκετα να χεις και γρηγορους δισκους (οι nvme ειναι κορυφαιοι, αλλα αν εχεις ενα καλο sata ssd και περιορισμενο budget ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο να το επενδυσεις ολο σε ραμ παρα να το σπασεις για δισκο)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος nkoumo έγραψε:

Ok, 32gb ram είναι πολλά ή αρκούν 16 όπως έχω προγραμματίσει? 

 

Αν απλα θες να κανεις editing σε φωτογραφιες 16 ειναι οκ, αν ομως σε ενδιαφερει το photomanip η digital art με δεκαδες η εκατονταδες layers σε τεραστιες αναλυσεις οπως ειπα sky is the limit.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 8200 ήταν μέχρι σήμερα. Αν είχε τρελές απαιτήσεις θα είχε τρελαθεί μέχρι σήμερα. Ας πάρει 16GB και εφόσον η μητρική έχει 4 slots προσθέτει αργότερα. Ας φτιάξει που λέει ο λόγος το PC Δευτέρα, ας πάει να δουλέψει έχοντας τον task manager ανοιχτό και αν δει ότι τα 16GB καταναλώνονται για πλάκα, βουτάει άλλα δύο στικάκια την Τρίτη. Πιο πάνω από 32GB δύσκολα να του χρειαστούν για να πάμε στην λογική του "πάρε 2X16GB για να μπορείς να αναβαθμίσεις εύκολα έως τα 64GB".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.