Jump to content


Αγορά IPS QHD 27"


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Έχει νόημα το curved effect σε 27 ιντσες ή καλύτερα σε μεγαλύτερες επιφάνειες; πχ 32

 

Έχω δουλέψει για λίγο σε Samsung 27" curved και δεν μπορώ να πω ότι την συμπάθησα ιδιαίτερα.

Ειδικά σε περιεχόμενο που έχει ίσιες γραμμές (πχ σχέδια, φύλλα εργασίας) με ξενίζει. Αν την θέλεις για gaming, ειδικά για κάποιο simulator, η καμπυλότητα είναι πολύ φυσική.

 

@slalom εσύ πήρες την HP ή την LG? Βλέπω πάντως ότι η τιμή της HP έχει ξανανέβει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Έχω δουλέψει για λίγο σε Samsung 27" curved και δεν μπορώ να πω ότι την συμπάθησα ιδιαίτερα.

Ειδικά σε περιεχόμενο που έχει ίσιες γραμμές (πχ σχέδια, φύλλα εργασίας) με ξενίζει. Αν την θέλεις για gaming, ειδικά για κάποιο simulator, η καμπυλότητα είναι πολύ φυσική.

 

@slalom εσύ πήρες την HP ή την LG? Βλέπω πάντως ότι η τιμή της HP έχει ξανανέβει.

gaming/ταινίες προτείνεται δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω και εγώ αυτές τις μέρες για λογαριασμό ενός φίλου που δουλεύει 3D studio / Autocad και ήδη έχει μια Dell U2713HM καιι θέλει να προσθέσει μια δεύτερη. Αρχικά κοιτούσα πάλι για Dell, την U2717D πρωτίστως λόγω πολύ καλύτερης τιμής και connections σε σχέση με την U2719D αλλά έκανα γύρα όλες τις υπόλοιπες να δώ διαφορές. Από ότι καταλαβαίνω γύρω στα 300 είτε η HP Ε273;είτε η LG 27QD58P είτε η Iiyama XUB2792QSU είναι πάνω κάτω στα ίδια με την Dell U2717D που είναι λίγο πιο ακριβή. Μετά είναι και η BenQ PD2700Q γύρω στα 330-350 που θεωρητικά είναι ένα κλικ πιο πάνω σε ποιότητα κατασκευής κλπ και έχει και extra 10-bit color support!! που είναι αχρείαστο δλδ αλλά λέμε τώρα.  Τέλος όλες έχουν 3 χρόνια εγγύηση τουλάχιστον από τα περισσότερα μαγαζιά που τις πουλάνε. Οπότε βράσε όρυζα, εγώ μάλλον θα πάω για την Dell ώστε να έχουμε όσο πιο κοντινό οπτικό αποτέλεσμα γίνεται με την ήδη υπάρχουσα Dell αλλά με τρώει και η Benq :) Κανένας με εμπειρία από Benq?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

@Matia πραγματικά έβαλες τη σκέψη μου σε τάξη. Είμαι ακριβώς στα ίδια διλήμματα με σένα αλλά τουλάχιστον νιώθω να έχω παρέα. χαχαχα!

Χεχε, κοίτα στην τελική επιλογή βοηθάει καταρχήν η χρήση που την θες. Εσύ γιατί την θές πρωτίστως? Αν θες και λιγο gaming πχ καλύτερα να πάς σε αυτές με χαμηλότερο latency.

Link to comment
Share on other sites

Α τώρα είδα ότι έχεις την 7950, για games στα 2560x1440 θα πονέσεις λίγο υπ΄οψιν. Ίσως θα μπορούσες να πάς καλύτερα σε Iiyama που είναι πιο multimedia/gaming oriented λόγω latency κλπ. και υποστηρίζει και freesync στα 70hz νομίζω. Τώρα για το κυνήγι του πάνελ τα είπαν κι άλλοι, αν σου κάτσει κάτι απαράδεκτο και χρειαστεί να την επιστρέψεις άμεσα για αντικατάσταση σκέψου από ποιο μαγαζί θα την πάρεις, ποιά εταιρία έχει καλύτερο customer support κλπ. Γενικά νομίζω πως όποια και να πάρεις το αποτέλεσμα, εφόσον όλα πάνε καλά, θα είναι εξίσου ικανοποιητικό οπότε κοίτα τα δευτερεύοντα δλδ αν έχει ρύθμιση ύψους/tilt κλπ, usb hub, αν το OSD σε βολεύει και άλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Matia έγραψε:

Μετά είναι και η BenQ PD2700Q γύρω στα 330-350 που θεωρητικά είναι ένα κλικ πιο πάνω σε ποιότητα κατασκευής κλπ και έχει και extra 10-bit color support!! που είναι αχρείαστο δλδ αλλά λέμε τώρα.

Το εχει και η LG 27QD58P

Link to comment
Share on other sites

Στα πρώτα revisions εννοείς; 

 

Έμενα πιο πολύ με απασχολεί το calibration γιατί είναι για επαγγελματία interior designer, δυστυχώς δεν παίζει να κάνω hardware calibration οπότε εξαρτώμαι από το πόσο κάλο θα είναι το εργοστασιακό, γι αυτό κοιτάω dell αλλά και benq ειδικά γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλιότερα είχα κάνει αίτηση να αλλάξω την u2412m που έχω και η αντικατάσταση που μου έφεραν ήταν παλιότερο revision. Έχεις ακούσει για χαμηλό quality control στην τρέχουσα γενιά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 8/27/2019 at 1:21 PM, konstantinakis said:

 

Πήρα για την οθόνη έναν βραχίωνα της Arctic ο οποίος είναι απίστευτα σταθερός και εύχρηστος. Τον προτείνω, άλλαξε όλο μου το γραφείο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος konstantinakis έγραψε:

 

Πήρα για την οθόνη έναν βραχίωνα της Arctic ο οποίος είναι απίστευτα σταθερός και εύχρηστος. Τον προτείνω, άλλαξε όλο μου το γραφείο...

Ο συγεκριμενος βραχιωνας ειναι πραγματικα σκυλι. Τον εχω κοντα 4 χρονια και εχω βαλει πανω μεχρι και 34''UW χωρις να κανει κιχ. vfm

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.