Jump to content


Αγορά IPS QHD 27"


Recommended Posts

18 hours ago, tommybertsen said:

Ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξιζει ο @GoMaR που τις ανακάλυψε :bleh: Δεν ξέρω αν θα είχε πέσει το μάτι μου εκεί!

 

Του πήρε περίπου 3 λεπτά να με ψήσει για την συγκεκριμένη :hehe:

 

It's a good thing που σου κάθισε καλά πάντως :) Αν δεν δω κάτι συνταρακτικό, δεν με βλέπω να την αλλάζω στα κοντά. 


Με ψηνει για 3η.. :p

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2019 at 4:23 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγώ πάλι όταν έψαχνα οθόνη την απέρριψα γιατί είναι ασημί το πλαίσιο και η βάση :p 

Και εμενα αυτο με χαλαει, ηθελα μαυρη, αλλα μεσα σε μια βδομαδα επεσε και η τιμη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς 10bit χρώμα, δεν το βλέπεις αν δεν υποστηρίζεται από όλη την αλυσίδα: οθόνη-κάρτα γραφικών-software (το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς). Όμως δια της πλαγίας οδού μπορεί κάποιος να υποθέσει όχι εντελώς αβάσιμα ότι μια οθόνη που υποστηρίζει τα δυσκολότερα, θα είναι καλύτερη και στα ευκολότερα. Λογικά δεν θα πάνε να βάλουν 10bit στο πιο φτηνιάρικο μοντέλο τους. Δεν είναι 100% ασφαλής η λογική μου αλλά έτσι το βλέπω.

Προσωπικά θα αγόραζα την iiyama αλλά ποτέ με κριτήριο τα ηχεια. Πιο βάσιμο θεωρώ να κολλήσει κάποιος στο χρώμα του πλαστικού παρά στην ύπαρξη ηχείων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλοδούλευτη, αυτό με τις εκπλήξεις (φαντάζομαι υπαινιγμος για bleeding κλπ) για κακή μας τύχη ισχύει παντού. Δεν υπάρχει bleeding-proof μάρκα, απλώς προσπαθείς να αποφύγεις μοντέλα που έχουν συστηματικά κακό όνομα. Για παραπάνω, τύχη, τουλάχιστον σε γήινο χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

αν εννοείς 10bit χρώμα, δεν το βλέπεις αν δεν υποστηρίζεται από όλη την αλυσίδα: οθόνη-κάρτα γραφικών-software (το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς). Όμως δια της πλαγίας οδού μπορεί κάποιος να υποθέσει όχι εντελώς αβάσιμα ότι μια οθόνη που υποστηρίζει τα δυσκολότερα, θα είναι καλύτερη και στα ευκολότερα. Λογικά δεν θα πάνε να βάλουν 10bit στο πιο φτηνιάρικο μοντέλο τους. Δεν είναι 100% ασφαλής η λογική μου αλλά έτσι το βλέπω.

Προσωπικά θα αγόραζα την iiyama αλλά ποτέ με κριτήριο τα ηχεια. Πιο βάσιμο θεωρώ να κολλήσει κάποιος στο χρώμα του πλαστικού παρά στην ύπαρξη ηχείων.


Σωστος οπως επισης υπαρχει ενα μπερδεμα με τους πελατες αν δουλευεις σε πραγματικο 10bit χρωμα. O πελατης μπορει να βλεπει το "banding" ενω εσυ οχι. Οποτε ειναι προτιμοτερο να δουλευεις με οτι βλεπει ο πελατης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό με αυτό που γράφεις είναι η παρανόηση που υπάρχει σε αρκετούς σχετικά με το κανονικό καλιμπράρισμα των οθονών. Σκοπός του είναι να ταιριάξουν τα χρώματα με τα χρώματα άλλων συσκευών ώστε να βλέπουν όλοι ενιαία εικόνα. Δλδ την τάδε κόκκινη απόχρωση, έτσι να την τυπώνει κι ο εκτυπωτής, έτσι να την δείξει κι ένα άλλο μόνιτορ κλπ (συγκεκριμένο μόνιτορ γιατί αν απευθύνεσαι σε όλα τα μόνιτορ της γης, καλή τύχη).
Αρκετοί νομίζουν ότι με το καλιμπράρισμα θα πάρουν στην οθόνη τους «καλύτερο» χρώμα. Δεν... Απλώς ισχύει κάτι παρόμοιο με τα 10bit, η οθόνη που έχει καλές δυνατότητες καλιμπραρίσματος, λογικά είναι πιο ποιοτική, σου δίνει καλύτερες επιλογές να διαλέξεις/ρυθμίσεις χρώματα ακόμα κι αν πρόκειται για στοιχειώδες sRGB κι είναι πιθανότερο να καταφέρεις να πάρεις χρώματα που σου αρέσουν ασχέτως αν αυτά τα χρώματα είναι θεωρητικά τα «σωστά».

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος salde έγραψε:

καλοδούλευτη, αυτό με τις εκπλήξεις (φαντάζομαι υπαινιγμος για bleeding κλπ) για κακή μας τύχη ισχύει παντού. Δεν υπάρχει bleeding-proof μάρκα, απλώς προσπαθείς να αποφύγεις μοντέλα που έχουν συστηματικά κακό όνομα. Για παραπάνω, τύχη, τουλάχιστον σε γήινο χρήμα.

Μπα αυτο θα το φαω στη μαπα, ισως.

Τα χρωματα με ενδιαφερουν περισσοτερο, καθως δουλευω AutoCAD

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όχι απαραίτητα βίντεο, όλα μαύρα, όσο πιο σκοτεινό δωμάτιο (ιδανικά πίσσα σκοτάδι), αν θες και βίντεο δες εδώ. Αν δεν είναι κάτι που σε ενοχλεί στις συνθήκες φωτισμού που συνήθως έχεις μην ταλαιπωρηθείς υπερβολικά με το θέμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια ηθελα να δω αυτο το bleeding

Σε σκοταδι (οχι πισσα) φαινεται στις γωνιες (σχεδον ομοιομορφο), αλλα σε αυτες τις συνθηκες δε θα χρησιμοποιησω ποτε τον υπολογιστη, γιατι δε θα βλεπω

 

Σκοτεινη σκηνη με φως στο δωματιο, δε φαινεται κατι στο μαυρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@slalom τι άποψη σχημάτισες τελικά για την οθόνη;

Είμαι και εγώ σε αναζήτηση τέτοια οθόνης, και θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει, να μου πει τι διαφορά έχει η dell u2719d με την u2717d.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.