Jump to content



Προβληματισμοί για κόστος αγοράς (και χρήσης) νέου αυτοκινήτου


gdp77

Recommended Posts

πριν 41 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Δεν λέω ότι βγάζουν προβλήματα λέω ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα για πχ 4 γενιές καροτσας, από το 1995 μέχρι το 2015 κλπ.

Πες για ποιο Όπελ θες και θα σου πω. Ενδεικτικά, αυτόματο κιβώτιο, αισθητήρες μπεκιερας, egr issues και map στα 1.3 ντιζελ, το τετραταχυτο, stalling AC units, θέση και βάση μπαταρίας στα κορσα. 

Φορντ? Το πιο απλό! Κουζινετα μπιελας σε όλα τα duratec βενζίνης, κανείς δε τα αλλάζει μεχρι να γ@μηθει τελείως η μηχανή αλλά το έχουν όλα. Κροταλιζουν πιο πολύ από merkava στα λιθόστρωτα της δυτικής όχθης.

Τα Όπελ ξέρω πολύ καλά ότι ειναι PSA, κάτι που δεν είναι και πολύ θετικό εδώ που τα λέμε, αλλά μιλάω για το 90% αυτών που κυκλοφορουν.

Ιταλικά ποια? Οι Φερράρι?

Γιατί μηχανές της Φίατ (1.3) είναι(ήταν) σε όλα τα GM ντίζελ Όπελ, Σουζούκι κλπ.

Και στο κορσα μου είναι το πιο αξιόπιστο πράγμα. Εκτός από τους δύο αισθητήρες μπεκιερας, τον map και κανα-δυο ακόμα παπατζιλικια της Όπελ.

Hyundai/Kia ναι είναι καλά και έχουν πολύ καλύτερες προτάσεις από Νισάν και Τογιότα. Έτσι για την αναφορά Χόντα παίζει μπάλα μόνη της αλλά όχι τόσο χαμηλά τιμολογιακή όσο οι άλλες δυο το ίδιο και η Mazda απ' όταν αποκολλήθηκε από τη Ford.

 

Για το πως διορθώνεται ένα πρόβλημα από γενιά σε γενιά, μπορείς να δεις το DSG της VW καθώς και το Tuareg πρώτης Vs δεύτερης γενιάς.

Και αυτό διότι η GM την είχε ξεγραμμένη ακόμα και όταν έβγαζε φοβερά αυτοκίνητα και ήταν μέσα στην πεντάδα των τοπ πωλήσεων. Πριν τα τελευταία μοντέλα (Astra, Isignia) ποτέ δεν ασχολήθηκε η ίδια να φτιάξει καλούς και σύγχρονους κινητήρες. Δες τώρα που ασχολήθηκε γιατί ξέμεινε από σύγχρονους κινητήρες πόσο καλούς κινητήρες έβγαλε (πχ τους 1.6 πετρελαιοκινητήρες που είναι διαμάντια) και πόσο καλές προτάσεις έγιναν τα Astra και το Isignia. Για τα άλλα δε μιλάω γιατί είναι σε πλατφόρμες της PSA.

 

Επίσης λες για το κροτάλισμα στα Ford, ποιος τρικύλινδρος δε κροταλίζει; Όλοι τρακτεράκια είναι ?

 

Όσο αφορά τα Ιταλικά αναφέρομαι σε όλο το Fiat Group. Ότι Ιταλικό έχει περάσει από τα χέρια μας και γνωστών μόνο προβλήματα ήταν συγκριτικά με τα υπόλοιπα.

Επίσης το ότι λες στο Corsa σου το πιο αξιόπιστο πράγμα τον Fiat κινητήρα μου ακούγεται κάπως. Και εγώ Corsa έχω, γι αυτό στο λέω. Το μόνο που μου έχει βγάλει είναι οι δείκτες στου καντράν να δείχνουν ότι να ναι, αλλά αυτό διορθώνεται με μια ανανέωση στις κολλήσεις των μοτέρ των δεικτών. Επίσης τι έχει η θέση μπαταρίας στα Corsa; Ίσα ίσα σου προσφέρει περισσότερες επιλογές κατά την αλλαγή της έτσι όπως είναι.

 

Τέλος, τα Honda, Mazda φοβερά αλλά παίζουν σε άλλη κατηγορία τιμής.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

4 hours ago, GriGaS said:

Μιας και κοιτάς για Toyota, κοίτα το Yaris. Έχει μεγαλώσει αρκετά και ενδεχομένως από άποψη χώρου να σου είναι αρκετό. Η έκδοση 1.5 με το χειροκίνητο 6άρι στο επίπεδο εξοπλισμού Υ20 βγαίνει στα 15Κ και έχει μεν ηλεκτρονικά φρουφρού άλλα όχι τόσο πολλά.

Για τα ταξίδια που κάνω με ενδεχόμενο να αυξηθούν αν καλυτερέψουν τα οικονομικά μου, το yaris είναι μικρο. Για να μην σχηματιστεί και λάθος εντύπωση δεν είμαι εναντίον των ηλεκτρονικών βοηθημάτων. Ένας από τους λόγους που σκέφτομαι να αλλαξω είναι η καλύτερη ενεργητική ασφάλεια που προσφέρουν. Τα χρήσιμα βοηθήματα π.χ. assisted break τα θέλω. Τα άχρηστα φρου φρου που πολλές φορές πάνε πακέτο με αυτά δεν θέλω 

 

2 hours ago, Rusty_Cookie said:

Όπελ και GM γενικα, πολύ κακή σκέψη

Πάντως το insignia sports tourer 1.6Τ 180ΗP που είχα από το 2010 και πούλησα το 2018 ήταν απροβλημάτιστο. Καταπληκτικό στα ταξίδια και με εξαιρετικές επιδόσεις, κρατήματα κτλ.

 

29 minutes ago, colt3003 said:

*στο θέμα της ασφάλειας, η θέση μου είναι ότι ο κάθε ένας μας φέρει το 99% της ευθύνης για την ασφαλή ή όχι μετακίνησή του. Στο υπόλοιπο 1% αν κάτι έρχεται απο απέναντι σφαιράτο, δύσκολα (απίθανα) θα μας γλιτώσουν τα 4 / 5/ 35 αστέρια που θα έχει λάβει ως αξιολόγηση. Οι νόμοι της φυσικής δεν επιτρέπουν να τους ξεγελάσει κανένας

 

Συμφωνώ, αλλά τα ηλεκτρονικά βοηθήματα μπορούν να μειώσουν τις πιθανότητες ατυχήματος. Μου έχει τύχει σε πολύωρο ταξίδι που ήμουν και κουρασμένος, κάποια στιγμή να κοιτάξω λοξά και εκείνη τη στιγμή ο μπροστινός να αποφασίσει να κοκαλώσει... Απέφυγα τη σύγκρουση τελευταία στιγμή με φρενάρισμα πανικού αλλά θα μπορούσα να είχα στουκάρει. Σε ένα μοντέρνο αυτοκίνητο με assisted break θα είχα ηχητική προειδοποίηση και αν δεν αντιδρούσα εγκαίρως το αυτοκίνητο θα φρέναρε μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2019 at 5:53 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Είμαι κάτοχος ενός toyota corolla hatchback που είχα αγοράσει καινούριο το 2003 (1.4 VVTi 97HP). Από αυτοκίνητα στην οικογένεια άνηκαν κατά περιόδους (και έχω οδηγική εμπειρία) ένα vitara του πεθερού που χρησιμοποιούσε η γυναίκα μου όταν γνωριστήκαμε, ένα insignia sports tourer 1600 180HP (turbo) του 2010 που χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα λόγω κρίσης και τελικά πωλήθηκε και ένα jeep 2.4 15ετίας (μετατροπή αέριο) που αγοράστηκε από μάντρα για ελάχιστα χρήματα (τραγική αγορά που αν ήταν στο χέρι μου δεν θα γινόταν ποτέ, αλλά δεν ευθύνομαι εγώ για την αγορά και χρήση). Τα αναφέρω για να δώσω μια εικόνα για το τι έχω οδηγήσει και τι εμπειρία από αυτοκίνητα έχω. 

 

Από το 2003 όμως, το βασικό μου αυτοκίνητο είναι το corolla-κι. Αρκετά ταξίδια σε πιο νεαρές ηλικίες, τώρα πλέον για να πηγαίνω δουλειά, να μετακινώ το παιδί και 2-3 μετακινήσεις τον χρόνο βόρεια Ελλάδα και πίσω. Σαν οδηγός είμαι αρκετά συντηρητικός και κανά πάτημα θα κάνω είτε στην εθνική (για όσο αντέχει η τσέπη, δηλαδή ελάχιστα) είτε σε επαρχιακό δίκτυο με στροφιλίκια που θέλω να χαρώ λίγο. Καμία σχέση με παντιλίκια, ανάποδα τιμόνια κτλ, ίσα ίσα να ανέβει λίγο η αδρεναλίνη και αυτό πάντα με προσοχή. 

 

Το corolla-κι ποτέ δεν έβγαλε πρόβλημα. Ετήσιο service με ό,τι ζητούσε η αντιπροσωπεία να αλλαχθεί την πρώτη δεκαετία και εκτός αντιπροσωπείας σε τρίτο συνεργείο τα τελευταία 4-5 χρόνια. Δίσκο πλατό άλλαξα στα 155.000 χιλιόμετρα το περασμένο Πάσχα, εκτός αντιπροσωπείας εννοείται με 250€. Από κει και πέρα στα todo είναι να του αλλάξω αμορτισέρ (δεν αισθάνομαι ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή αν αλλαχθούν), μια βαφή στην οροφή που έφυγε το χρώμα κατά σημεία από τις καιρικές συνθήκες που σταθμεύει το αυτοκίνητο (υγρασία πολλή τον χειμώνα και καυτός ήλιος το καλοκαίρι-ίσως να φταίω και εγώ που δεν το έπλενα τακτικά τα τελευταία χρόνια) και ένα ραδιο-cd-mp3-usb after market γιατί από μαμά φοράει ένα cd-player που δεν παίζει ούτε αντιγραμμένα, για mp3 ούτε λόγος και δεν παλεύονται οι μακρινές διαδρομές που ενίοτε κάνω μόνος. 

 

Με τις τεχνολογίες της αυτοκίνησης κρατάω μια βασική επαφή, ψιλοενημερώνομαι για τις εξελίξεις, αλλά δεν είμαι και φανατικός κιόλας.

 

Άρχισα λοιπόν να κάνω μια απλή έρευνα αγοράς (στο διαδίκτυο) για να εξετάσω το ενδεχόμενο αντικατάστασης στην κατηγορία 20-25k. Αν αγόραζα αύριο (που λέει ο λόγος) θα ήμουν μεταξύ του νέου corolla hatchback hybrid 2.0 (180HP)  ή κάποιο ευρωπαϊκό τύπου opel astra 1.4 turbo (150HP) ή αντίστοιχο ford focus (VW δεν γουστάρω), πάντα σε hatchback. Σε αυτή την κατηγορία δύναμης θέλω να παίξω. Το πρόβλημα με όλα αυτά τα νέα αυτοκίνητα που υπόσχονται οικονομία κτλ είναι ότι (συνεχίζοντας την έρευνα αγοράς στα οικονομικά δεδομένα) τελικά μάλλον μακροπρόθεσμα δεν είναι οικονομικά. Διότι οικονομία δεν είναι μόνο τα χαμηλά τέλη (ή καθόλου τέλη στην περίπτωση του corolla hybrid), αλλά και το κόστος συντήρησης και επισκευής ζημιών.

 

Τα νέα αυτοκίνητα με όλα αυτά τα ηλεκτρονικά και φούμαρα π.χ. led προβολείς, adaptive αναρτήσεις, ραντάρ αριστερά και δεξιά, 17" τροχούς κτλ. έχουν ένα τρομακτικό κόστος αντικατάστασης αναλώσιμων. Θα μου πει κάποιος μην πάρεις led προβολείς, έλα όμως που είναι στάνταρντ στα περισσότερα "πακέτα" εξοπλισμού. Το ίδιο και για 17" τροχούς ή για αχρείαστα (για μένα) ηλεκτρονικά που ανγκάζεσαι να τα φορτωθείς αν θέλεις κάποιο συγκεκριμένο "βοήθημα". π.χ. κάνοντας τη διαδρομή χαλκιδική-αθήνα με το corolla το πόδι μου κοντεύει να πάθει αγκύλωση στο γκάζι και θα ήθελα το καινούριο αμάξι να έχει adaptive cruise control ή σύστημα αποφυγής σύγκρουσης (με υποβοήθηση στο φρένο) για λόγους ασφαλείας. Αυτά τα συστήματα μετράνε για μένα. Δυστυχώς όμως πάνε πακέτο με άλλα συστηματα που θεωρώ ότι είναι φρου φρου και αρώματα, όμορφο να τα έχεις, αλλά ασύμφορο όταν έρθει η ώρα της συντήρησης ή της αντικατάστασης ή της ζημιάς. Στα 16 χρόνια του corolla 2 φορές τράκαρα με υπαιτιότητά μου (όχι κάτι σοβαρό, το χειρότερο ήταν προφυλακτήρα-φτερό (επισκευή) προβολέας αντικατάσταση), άλλες τρεις φορές με έχουν τρακάρει και άλλες τρεις έχω βρει το αυτοκίνητο στραπατσαρισμένο εκεί που το είχα παρκάρει. Και να σκεφτείς ότι πάντα προσέχω πού παρκάρω. Αν ζεις στην Αθήνα δηλαδή, τουλάχιστον ανά 2-3 χρόνια θα έχεις και κάποιο κόστος επισκευής. Τι γίνεται λοιπόν με τα καινούρια αυτοκίνητα με τα εξωφρενικά κόστη για επισκευή ζημιών που αναγκαστικά πρέπει να γίνονται στην αντιπροσωπεία γιατί είναι τόσο πολύπλοκα και φορτωμένα με ηλεκτρονικά που μόνο η αντιπροσωπεία μπορεί να διαχειριστεί τις πιο σοβαρές ζημιές; Ακόμα και η συντήρηση, καλό το CVT κιβώτιο της Toyota και οικονομικό, αλλά τι γίνεται όταν θες να επισκευάσεις ζημιά εκτός εγγύησης ή να του αλλάξεις τα ειδικά λάδια που έχει και είναι πανάκριβα; κτλ κτλ.

 

Αρχίζω και σχηματίζω μια εικόνα ότι -αν το δούμε καθαρά οικονομικά το θέμα- είναι πολύ καλύτερο να μείνω με το corolla (με το δεδομένο ιστορικό αξιοπιστίας που έχει) και τις μικροεπεμβάσεις που θα χρειαστεί παρά να πάω σε καινούριο αυτοκίνητο που όχι μόνο θα μου ζητήσει το ποσό αγοράς αλλά ενδέχεται και το συνολικό κόστος χρήσης να είναι αρκετά ανεβασμένο σε σχέση με αυτό που ήδη έχω. 

 

Νομίζω ότι εξετάζω το θέμα από μια οπτική που είναι ψιλοκρυφή στους περισσότερους που νομίζουν ότι επειδή θα αγοράσουν καινούριο αυτοκίνητο με μικρή κατανάλωση βενζίνης (στα χαρτιά πάντα) και χαμηλά τέλη, ξαφνικά βρήκαν τη γη της επαγγελίας. Κατά την εκτίμησή μου μάλλον δεν είναι ετσι τα πράγματα και θα ήθελα την άποψη όσων ασχολούνται με την αυτοκίνηση περισσότερο και έχουν εμπειρία με τις τεχνολογίες. 

 

Παρακαλώ πολύ φανατισμένοι, κάγκουρες, δογματικοί μακριά από αυτό το νήμα. Δεν θέλω να συζητήσουμε μαρκες, ποια είναι καλύτερη κτλ, όλα τα αυτοκίνητα έχουν το αγοραστικό κοινό τους. Θέλω να συζητήσουμε το κατά πόσο τα νέα αυτοκίνητα σου δίνουν το τυράκι των αυτοματισμών και των "οικονομικών" κινητήρων αλλά οι εταιρείες σε γδύνουν από αλλού με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

 

1. δεν έχει σημασία τι νιώθεις , η αμορτισερομέτρηση είναι συγκεκριμένη και πρέπει να την κάνεις , έχεις πολλά χιλιόμετρα με τα ίδια αμορτισέρ και έχεις 

    πιθανότητες να έχουν πέσει αρκετά τόσο ώστε να μη σου δώσουν το κάτι παραπάνω στην στιγμή που θα χρειαστείς. Βάλε μια 4άδα KYB Excel G.

 

2. έχεις όντως δει τα κόστη αντικατάστασης και αντίστοιχα απόσβεσης σε συνάρτηση με την αναμενόμενη εξέλιξη της τεχνολογίας σε ασφάλεια, οικονομία επιδόσεις,
  υγεία ελέω NVH και τα συναφή ? Γιατί έτσι όπως το ξεκινάς , κάπως έτσι θα πρέπει και να το δεις. Αλλιώς, το κάρο είναι ακόμη φθηνότερο, πόσο μάλλον το άλογο, που να δεις

 το ποδήλατο ή και το περπάτημα

 

3. Τα εξωφρενικά κόστη που βλέπεις, είναι οι μεμονωμένες περιπτώσεις. Ναι , π.χ έχουν χαλάσει DSG κιβώτια και το κόστος επισκευής είναι μεγάλο. 
    Πόσα όμως ? Κάθε πότε ? Με τι σενάριο χρήσης ? Που τελικά επισκευάστηκε , με τι τρόπο και πόσο κόστισε, γιατί ακόμη και αυτό διαφέρει.
  Αν θέλεις να σου γράψω ενα-δυο παραδείγματα γιατί έχω εμπλακεί σε τέτοιο σενάριο. 

 

  Αυτό άραγε αποθάρρυνε κόσμο να αγοράσει VW ? Τουναντίον, εδώ δεν αποθάρρυνε η εξαπάτηση με τους ρύπους, ίσα ίσα , ξεχάστηκε και αυτό. Γιατί ? 

Γιατί το τελευταίο Golf φέρνει ένα ολόκληρο νέο πακέτο, με ευκολίες, βελτίωση, δύναμη, ασφάλεια, trend μόδας αυτοκίνησης , κοινωνικοοικονομικούς συσχετισμούς αναπόφευκτους στην ανθρώπινη φύση κ.ο.κ 

Σε δεύτερη ή τρίτη μοίρα έρχεται μια λυπητερή κάποια στιγμή μετά απο κάποια χρόνια ξεγνοιασιάς , αν έρθει η πραγματικά βαρβάτη λυπητερή 

(π.χ αλλαγή μοτέρ-ρότορες ελλείψει συμπίεσης σε RX8, πρόβλημα στο DSG , τροχαλίες σε 1.8Κ Mercedes, πολλαπλασιαστές σε Ε60 2λιτρη κλπα)

 

Συνοψίζοντας, μου θυμίζεις ένα Corolla sedan του 91 που είχα για καναδυό χρόνια ως φοιτητής. Μοτέρ 1.6 4AFE (δυνατός στις μεσαίες) με 105 ίππους για αμάξι στον τόννο, εύκολο κιβώτιο, καλή γεωμετρία , παμφθηνο σέρβις. Σπαρταρούσε υπέροχα στις αλλαγές, γούσταρα διακριτική εμφάνιση και πάντα το γύρισμα της μίζας , έδινε αναμνήσεις προ πολλών ετών που έρχονταν γλυκά.

Η σκέψη μου ? Του ρίχνω 3000Ε , roll cage ντυμένο ή όποιες τελοσπάντων ενισχύσεις μπορούσα να κάνω στο αμάξωμα, μια τετράδα TEIN πράσινα, έναν 4AGE  , καλύτερα φρένα, λάστιχα, βάψιμο, βασικό mp3  και ...ΆΡΧΟΝΤΑΣ ο thresh  :hehe:  :tomato:

Πάλι καλά πήρα το τωρινό γιατί απεδείχθη, οτι η παθητική ασφάλεια βελτιώνεται θεαματικά σε 10-20 χρόνια όπως και η ενεργητική ,οι ευκολίες, το ενεργειακό αποτύπωμα, το NVH (Noise Vibration Harshness), το ABS, οι αερόσακοι ,  κ.ο.κ

Ναι, πιθανώς και να κοστίσουν κάποιες φορές αυτά που παίρνεις / λέγεται εξέλιξη όμως και είναι μη λογική η συμπόρευση με αυτή. Γιατί μετά μιλάμε για συναίσθημα/γούστο/άποψη αλλά τουλάχιστον έχεις θέσει εσύ στον εαυτό σου τι κάνεις. Αν θέλεις προσωπικό ,sunday/fun car , μπορείς να το κάνεις ανα πάσα στιγμή αλλά να κυκλοφορείς με ασφάλεια στην καθημερινότητα για εσένα , για τα αγαπημένα σου πρόσωπα και για τους γύρω σου επίσης. Είναι ευθύνη.

 

ΥΓ το μεταχειρισμένο είναι επίσης μια λύση , βλέπω κάποια της εταιρίας που τα ελέγχει (spotwheel κάτι τέτοιο) , κάνεις μια ισορροπημένη επιλογή μεταξύ τσέπης και τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

 

 

@UltraB Ε, γι αυτό ακριβώς λέω. Οταν το μητρικό brand έχει ξεγραμμένη μια θυγατρική, οι πελάτες είναι άτυχοι μαν μου, όπως και να το κάνουμε.

Aν ήταν όντως σοβαρό brand (αλλο γενικά σοβαρό brand και αλλο να βγάζει καλά μοντέλα μεν, με απολυτως τυχαία αξιοπιστία δε, και χρόνια προβλήματα σε πλατφόρμες που δεν λύνονται)  θα ήταν στην κορυφή μαζι με τογιοτα και vag και δε θα ήταν το κλοτσοσκούφι της GM. Και τώρα το παραπαίδι της PSA. Ειλικρινά, τρίζουν τα κόκαλα του θείου Ανταμ.

 

Για τα Ford, όλα τα duratec έχουν το πρόβλημα και τα 1600αρια και τα 1800άρια που δεν είναι 3κυλινδρα. Εδώ και 10 χρόνια.  Οι ιδιοκτήτες νομίζουν οτι έτσι πρέπει να δουλεύει. :hehe: 

Δεν είναι λόγος να μη πάρεις ford γενικά, ο συγκεκριμένος γιατί είναι minor fix αν νιώθεις, αλλά είναι βλακεία που με τόσα iterations γενεών θα επρεπε να είχε λύθεί.

 

 

πριν 9 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πάντως το insignia sports tourer 1.6Τ 180ΗP που είχα από το 2010 και πούλησα το 2018 ήταν απροβλημάτιστο. Καταπληκτικό στα ταξίδια και με εξαιρετικές επιδόσεις, κρατήματα κτλ

 

Ναι, ειδικά αν είχες τo flexride pack, ήταν αρκετά καλό. Σε σχεση δε με το corolla πρέπει να ήταν ετη φωτός η διαφορά.

Αλλά το οτι δεν σε αφησε στα 8 χρόνια, επείδη είχε λίγα χιλιόμετρα, δεν σημαίνει κάτι για όλη τη γκαμα της Opel και το πως αντιμετωπίζει τον πελάτη σε επίπεδο brand.

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Simon έγραψε:

:hehe:

+1 από εμένα σε όσα έγραψες.

 

E άδικο έχω?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/26/2019 at 5:53 PM, gdp77 said:

Είμαι κάτοχος ενός toyota corolla hatchback που είχα αγοράσει καινούριο το 2003 (1.4 VVTi 97HP). Από αυτοκίνητα στην οικογένεια άνηκαν κατά περιόδους (και έχω οδηγική εμπειρία) ένα vitara του πεθερού που χρησιμοποιούσε η γυναίκα μου όταν γνωριστήκαμε, ένα insignia sports tourer 1600 180HP (turbo) του 2010 που χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα λόγω κρίσης και τελικά πωλήθηκε και ένα jeep 2.4 15ετίας (μετατροπή αέριο) που αγοράστηκε από μάντρα για ελάχιστα χρήματα (τραγική αγορά που αν ήταν στο χέρι μου δεν θα γινόταν ποτέ, αλλά δεν ευθύνομαι εγώ για την αγορά και χρήση). Τα αναφέρω για να δώσω μια εικόνα για το τι έχω οδηγήσει και τι εμπειρία από αυτοκίνητα έχω. 

 

Από το 2003 όμως, το βασικό μου αυτοκίνητο είναι το corolla-κι. Αρκετά ταξίδια σε πιο νεαρές ηλικίες, τώρα πλέον για να πηγαίνω δουλειά, να μετακινώ το παιδί και 2-3 μετακινήσεις τον χρόνο βόρεια Ελλάδα και πίσω. Σαν οδηγός είμαι αρκετά συντηρητικός και κανά πάτημα θα κάνω είτε στην εθνική (για όσο αντέχει η τσέπη, δηλαδή ελάχιστα) είτε σε επαρχιακό δίκτυο με στροφιλίκια που θέλω να χαρώ λίγο. Καμία σχέση με παντιλίκια, ανάποδα τιμόνια κτλ, ίσα ίσα να ανέβει λίγο η αδρεναλίνη και αυτό πάντα με προσοχή. 

 

Το corolla-κι ποτέ δεν έβγαλε πρόβλημα. Ετήσιο service με ό,τι ζητούσε η αντιπροσωπεία να αλλαχθεί την πρώτη δεκαετία και εκτός αντιπροσωπείας σε τρίτο συνεργείο τα τελευταία 4-5 χρόνια. Δίσκο πλατό άλλαξα στα 155.000 χιλιόμετρα το περασμένο Πάσχα, εκτός αντιπροσωπείας εννοείται με 250€. Από κει και πέρα στα todo είναι να του αλλάξω αμορτισέρ (δεν αισθάνομαι ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή αν αλλαχθούν), μια βαφή στην οροφή που έφυγε το χρώμα κατά σημεία από τις καιρικές συνθήκες που σταθμεύει το αυτοκίνητο (υγρασία πολλή τον χειμώνα και καυτός ήλιος το καλοκαίρι-ίσως να φταίω και εγώ που δεν το έπλενα τακτικά τα τελευταία χρόνια) και ένα ραδιο-cd-mp3-usb after market γιατί από μαμά φοράει ένα cd-player που δεν παίζει ούτε αντιγραμμένα, για mp3 ούτε λόγος και δεν παλεύονται οι μακρινές διαδρομές που ενίοτε κάνω μόνος. 

 

Με τις τεχνολογίες της αυτοκίνησης κρατάω μια βασική επαφή, ψιλοενημερώνομαι για τις εξελίξεις, αλλά δεν είμαι και φανατικός κιόλας.

 

Άρχισα λοιπόν να κάνω μια απλή έρευνα αγοράς (στο διαδίκτυο) για να εξετάσω το ενδεχόμενο αντικατάστασης στην κατηγορία 20-25k. Αν αγόραζα αύριο (που λέει ο λόγος) θα ήμουν μεταξύ του νέου corolla hatchback hybrid 2.0 (180HP)  ή κάποιο ευρωπαϊκό τύπου opel astra 1.4 turbo (150HP) ή αντίστοιχο ford focus (VW δεν γουστάρω), πάντα σε hatchback. Σε αυτή την κατηγορία δύναμης θέλω να παίξω. Το πρόβλημα με όλα αυτά τα νέα αυτοκίνητα που υπόσχονται οικονομία κτλ είναι ότι (συνεχίζοντας την έρευνα αγοράς στα οικονομικά δεδομένα) τελικά μάλλον μακροπρόθεσμα δεν είναι οικονομικά. Διότι οικονομία δεν είναι μόνο τα χαμηλά τέλη (ή καθόλου τέλη στην περίπτωση του corolla hybrid), αλλά και το κόστος συντήρησης και επισκευής ζημιών.

 

Τα νέα αυτοκίνητα με όλα αυτά τα ηλεκτρονικά και φούμαρα π.χ. led προβολείς, adaptive αναρτήσεις, ραντάρ αριστερά και δεξιά, 17" τροχούς κτλ. έχουν ένα τρομακτικό κόστος αντικατάστασης αναλώσιμων. Θα μου πει κάποιος μην πάρεις led προβολείς, έλα όμως που είναι στάνταρντ στα περισσότερα "πακέτα" εξοπλισμού. Το ίδιο και για 17" τροχούς ή για αχρείαστα (για μένα) ηλεκτρονικά που ανγκάζεσαι να τα φορτωθείς αν θέλεις κάποιο συγκεκριμένο "βοήθημα". π.χ. κάνοντας τη διαδρομή χαλκιδική-αθήνα με το corolla το πόδι μου κοντεύει να πάθει αγκύλωση στο γκάζι και θα ήθελα το καινούριο αμάξι να έχει adaptive cruise control ή σύστημα αποφυγής σύγκρουσης (με υποβοήθηση στο φρένο) για λόγους ασφαλείας. Αυτά τα συστήματα μετράνε για μένα. Δυστυχώς όμως πάνε πακέτο με άλλα συστηματα που θεωρώ ότι είναι φρου φρου και αρώματα, όμορφο να τα έχεις, αλλά ασύμφορο όταν έρθει η ώρα της συντήρησης ή της αντικατάστασης ή της ζημιάς. Στα 16 χρόνια του corolla 2 φορές τράκαρα με υπαιτιότητά μου (όχι κάτι σοβαρό, το χειρότερο ήταν προφυλακτήρα-φτερό (επισκευή) προβολέας αντικατάσταση), άλλες τρεις φορές με έχουν τρακάρει και άλλες τρεις έχω βρει το αυτοκίνητο στραπατσαρισμένο εκεί που το είχα παρκάρει. Και να σκεφτείς ότι πάντα προσέχω πού παρκάρω. Αν ζεις στην Αθήνα δηλαδή, τουλάχιστον ανά 2-3 χρόνια θα έχεις και κάποιο κόστος επισκευής. Τι γίνεται λοιπόν με τα καινούρια αυτοκίνητα με τα εξωφρενικά κόστη για επισκευή ζημιών που αναγκαστικά πρέπει να γίνονται στην αντιπροσωπεία γιατί είναι τόσο πολύπλοκα και φορτωμένα με ηλεκτρονικά που μόνο η αντιπροσωπεία μπορεί να διαχειριστεί τις πιο σοβαρές ζημιές; Ακόμα και η συντήρηση, καλό το CVT κιβώτιο της Toyota και οικονομικό, αλλά τι γίνεται όταν θες να επισκευάσεις ζημιά εκτός εγγύησης ή να του αλλάξεις τα ειδικά λάδια που έχει και είναι πανάκριβα; κτλ κτλ.

 

Αρχίζω και σχηματίζω μια εικόνα ότι -αν το δούμε καθαρά οικονομικά το θέμα- είναι πολύ καλύτερο να μείνω με το corolla (με το δεδομένο ιστορικό αξιοπιστίας που έχει) και τις μικροεπεμβάσεις που θα χρειαστεί παρά να πάω σε καινούριο αυτοκίνητο που όχι μόνο θα μου ζητήσει το ποσό αγοράς αλλά ενδέχεται και το συνολικό κόστος χρήσης να είναι αρκετά ανεβασμένο σε σχέση με αυτό που ήδη έχω. 

 

Νομίζω ότι εξετάζω το θέμα από μια οπτική που είναι ψιλοκρυφή στους περισσότερους που νομίζουν ότι επειδή θα αγοράσουν καινούριο αυτοκίνητο με μικρή κατανάλωση βενζίνης (στα χαρτιά πάντα) και χαμηλά τέλη, ξαφνικά βρήκαν τη γη της επαγγελίας. Κατά την εκτίμησή μου μάλλον δεν είναι ετσι τα πράγματα και θα ήθελα την άποψη όσων ασχολούνται με την αυτοκίνηση περισσότερο και έχουν εμπειρία με τις τεχνολογίες. 

 

Παρακαλώ πολύ φανατισμένοι, κάγκουρες, δογματικοί μακριά από αυτό το νήμα. Δεν θέλω να συζητήσουμε μαρκες, ποια είναι καλύτερη κτλ, όλα τα αυτοκίνητα έχουν το αγοραστικό κοινό τους. Θέλω να συζητήσουμε το κατά πόσο τα νέα αυτοκίνητα σου δίνουν το τυράκι των αυτοματισμών και των "οικονομικών" κινητήρων αλλά οι εταιρείες σε γδύνουν από αλλού με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

 

Για μένα από τη στιγμή που έχεις δει ένα αυτοκίνητο τύπου insignia 180ps και μπορείς με καθαρό μυαλό να το συγκρίνεις με το corolla 1.4 97ps, δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερα γρήγορο, αλλά κάτι ταξιδιάρικο. Μεγαλύτερο μεταξόνιο = ταξιδιάρικο, οπότε σωστά σκέφτεσαι κάτι σε κατηγορία Corolla.

 

Το θέμα για μένα είναι ότι αν θες να ρίξεις το κόστος χρήσης, θα πρέπει να βάλεις άλλες παραμέτρους στο ζήτημα, και κυρίως, από τη στιγμή που ψάχνεις για καινούριο, το θέμα της εγγύησης. Στη θέση σου θα ξέχναγα ό,τι λέει 2-3 χρόνια, και θα κοίταζα μόνο αυτά με πάνω από 5. Huyndai / Kia με 7? Κάτι τέτοιο.

 

Επίσης, τα αυτοκίνητα χωρίζονται πλέον σε 2 κατηγορίες, τα σύγχρονα διαστημόπλοια και τα ένα κλικ πίσω. Μπορείς κάλλιστα να πάρεις ένα Dacia, το οποίο δεν θα έχει το διαστημικό ταμπλό του αντίστοιχου Renault αλλά θα έχεις ένα αυτοκίνητο να κάνεις τη δουλειά σου, και σε καλή τιμή.

 

Και μετά το μεγάλο ερώτημα είναι το καύσιμο. Ένα αυτοκίνητο με turbo και 150 άλογα βενζίνη, ό,τι κι αν δηλώνει, θα κάψει 10-11 λίτρα αν αρχίσεις και χρησιμοποιείς μερικά από τα αλόγατα. Αντίθετα, ένα πετρέλαιο στις ίδιες συνθήκες, μπορέι να κάψει 7-8 λίτρα (όχι με 150 άλογα όμως, μια έκδοση με 120). Βέβαια με τα όσα λέγονται για το πετρέλαιο, η πρόβλεψη είναι ότι λογικά θα του αυξήσουν τα τέλη, οπότε δεν ξέρω αν θα το κάνεις απόσβεση και αν αξίζει να πας σε καινούριο.

 

Τώρα η επιλογή να κρατήσεις αυτό που έχεις είναι κι αυτή στο τραπέζι, στα + έχεις ότι επειδή είσαι ατμόσφαιρα δεν καις πολύ και δεν έχεις πολλές βλάβες, στα - είναι ότι καλώς ή κακώς με τα χρόνια ότι έχει ελαστικό θα χρειαστεί αλλαγή (αν θες να έχεις το αυτοκίνητο σε καλή κατάσταση) οπότε στην επόμενη πενταετία πιθανώς να χρειαστείς βάσεις μηχανής, περιφερειακά τύπου silent block etc

 

Επειδή λέμε για ιταλικά πιο πάνω κι εγώ είχα αποφασίσει να κρατήσω το Punto επίσης του 2003 αλλά με 181500 πλέον και σχετικά ζορισμένα, το κόστος για τις τελευταίες 25.000 χιλιόμετρα / διετία ήταν:

156700 λάστιχα 190

160000 λάδια

162000 ημιαξόνια 810 + βάση μηχανής 80

168000 ιμάντες 300

166000 στοπ πόρτας 45 + αλλαγή κλειδαριάς πορτ-μπαγκάζ (30 ευρώ)

169000 αλλαγή δυναμό (alternator) 160+30 εργατικά

170000 λάδια

172000 εξαερωτικό ψυγείου + βάσεις ψυγείου (5 ευρώ)

173000 αλλαγή μπεκιέρας με δεύτερη που έχω + μικροανταλλακτικά (oring etc)

175000 επισκευή πλεξούδας από εμένα (2 βδομάδες off + 100 ευρώ υλικά)

175000 αλλαγή μπουζί 55 ευρώ (έβαλα τα εργοστασιακά λόγω επισκευής πλεξούδας)

176000 κόλληση στο τελικό καζανάκι + 1 ελαστικό στήριγμα (έχει σαπίσει)

177000 Φρέον A/C 50

179000 δίσκοι τακάκια 50 

179000 τάπα ψυγείου

179000 λάδια / φίλτρα

 

Οι περισσότερες τιμές είναι με δική μου εργασία, οπότε μιλάμε για πραγματική πληγή, με χειρότερο όλων το ότι η πλεξούδα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καινούρια (και καινούρια είχε 500) = ή πετάς το αμάξι, ή κάθεσαι τη βγάζεις, και πόντο πόντο ψάχνεις / κόβεις / ματίζεις και μονώνεις. 

 

Το Punto μέχρι τις 160000 δεν είχα δώσει τίποτα σχεδόν πλην της συντήρησης (ιδιαίτερα τακτικής).

Υπάρχει μια λεπτή γραμμή που το αυτοκίνητο γίνεται από απροβλημάτιστο -> σάπιο, στο punto αυτό ήταν στα 14 χρόνια και 160000 χιλιόμετρα. Το Corolla σίγουρα είναι πιο καλή κατασκευή, αλλά η λεπτή γραμμή υπάρχει, και αργά ή γρήγορα θα τη συναντήσεις :) Οι καινούριες κατασκευές έιναι χειρότερες σε διάφορα σημεία, π.χ. πλέον θα βρεις πολλά άβαφα μέρη, οπότε το να βγάλεις 15 χρόνια δεν είναι τόσο εύκολο. Όσον αφορά τα ηλεκτρονικά, μέσες άκρες ό,τι έχει το παλιό σου αυτοκίνητο, θα έχει και το καινούριο, μιας και μιλάμε για ηλεκτρονική ανάφλεξη, και δουλεύουν περίπου με το ίδιο σύστημα. Άντε να έχεις 1-2 προβλήματα παραπάνω με ανακύκλωση καυσαερίων κλπ., αλλά τα βασικά είναι τα ίδια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

169000 αλλαγή δυναμό (alternator) 160+30 εργατικά

Έκατσες και σου έπιασαν τον πισινό αντί να κάνεις μια ερώτηση εδώ μέσα!

Κάνα 15ρι έχουν τα καλύτερα ρουλεμάν κάνα 20ρι ο αυτόματος και τα ίδια η πλάκα ανορθωτών

Λύνονται και επισκευάζονται.

 

Από Volvo pentaIMG_3718.thumb.JPG.6a22bff03a504a31f3f27691cb286790.JPG

  • Like 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Έκατσες και σου έπιασαν τον πισινό αντί να κάνεις μια ερώτηση εδώ μέσα!

Κάνα 15ρι έχουν τα καλύτερα ρουλεμάν κάνα 20ρι ο αυτόματος και τα ίδια η πλάκα ανορθωτών

Λύνονται και επισκευάζονται.

 

Από Volvo pentaIMG_3718.thumb.JPG.6a22bff03a504a31f3f27691cb286790.JPG

 

 

1. Πέρυσι τέτοιο καιρό που το έκανα, είχα ένα θέμα με το γόνατο και δεν μπορούσα να σκύψω (γιατί θα το έκανα στο πεζοδρόμιο) ούτε να κάτσω να δουλέψω πολύ κάτω.

2. Το αλτερνέητορ είχε το εξής πρόβλημα: ενώ έβγαζε κανονικά τάση, δεν μπορούσε να βγάλει τάση υπό φορτίο. Δηλαδή όταν άνοιγα φορτία, έριχνε την τάση.

3. Φόραγε 70ρι, αγόρασα καινούριο Denso (όχι ανακατασκευής) 120ρι με 2 χρόνια εγγύηση στα 160. Η επισκευή με κωδικούς fiat ήταν γύρω στα 100, και καινούριο fiat 90ρι στα 300 ανακατασκευής αν θυμάμαι καλά. 400κάτι καινούριο.

4. Θα σε έχω στα υπόψιν :D:D

 

Edit:

Παλαιό δυναμό:

punto-energy-consumpion-old-alternator.p

Νέο δυναμό:

punto-energy-consumption-new-alternator.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

1. Πέρυσι τέτοιο καιρό που το έκανα, είχα ένα θέμα με το γόνατο και δεν μπορούσα να σκύψω (γιατί θα το έκανα στο πεζοδρόμιο) ούτε να κάτσω να δουλέψω πολύ κάτω.

2. Το αλτερνέητορ είχε το εξής πρόβλημα: ενώ έβγαζε κανονικά τάση, δεν μπορούσε να βγάλει τάση υπό φορτίο. Δηλαδή όταν άνοιγα φορτία, έριχνε την τάση.

3. Φόραγε 70ρι, αγόρασα καινούριο Denso (όχι ανακατασκευής) 120ρι με 2 χρόνια εγγύηση στα 160. Η επισκευή με κωδικούς fiat ήταν γύρω στα 100, και καινούριο fiat 90ρι στα 300 ανακατασκευής αν θυμάμαι καλά. 400κάτι καινούριο.

4. Θα σε έχω στα υπόψιν :D:D

 

Edit:

Παλαιό δυναμό:

punto-energy-consumpion-old-alternator.p

Νέο δυναμό:

punto-energy-consumption-new-alternator.

Καμένος ανορθωτής

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Για μένα από τη στιγμή που έχεις δει ένα αυτοκίνητο τύπου insignia 180ps και μπορείς με καθαρό μυαλό να το συγκρίνεις με το corolla 1.4 97ps, δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερα γρήγορο, αλλά κάτι ταξιδιάρικο. Μεγαλύτερο μεταξόνιο = ταξιδιάρικο, οπότε σωστά σκέφτεσαι κάτι σε κατηγορία Corolla.

Δεν συγκρινονται αυτα τα αυτοκινητα, υπαρχει μεγαλη διαφορα.

 

πριν 41 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Υπάρχει μια λεπτή γραμμή που το αυτοκίνητο γίνεται από απροβλημάτιστο -> σάπιο

Πολυ σωστο.

Link to comment
Share on other sites

@sotiris @Simon

 

Το insignia που πέρασε από τα χέρια μου προφανώς και ήταν έτη φωτός μπροστά από το corolla. ( @Rusty_Cookie ναι είχα το flexride pack) 

To πρόβλημα ήταν ότι αγοράστηκε το 2010 ως οικογενειακό για ταξίδια (αλλά και με δύναμη για παιχνίδια), αλλά με την κρίση δεν ήταν εφικτό να χρησιμοποιηθεί για τους λόγους που αγοράστηκε. Στην πόλη ήταν ασύμφορο και μεγάλο, ενώ στο ταξίδι αν ήθελες να το χαρείς έπρεπε να βάλεις το χέρι στην τσέπη και η τσέπη μου ήταν άδεια. Οπότε αναγκαζόμουν να κάνω ταξίδια με cruise control στα 120χλμ. Στα στροφιλίκια εκεί που φοβόσουν ότι το corolla ήταν στα όριά του, το insignia σου έλεγε "πάτα και άλλο γκάζι δεν φεύγω από τον δρόμο με τίποτα". Δεν τίθεται καν θέμα σύγκριση της οδηγικής εμπειρίας.

 

Αν έκανα αλλαγή αυτοκινήτου σήμερα, με τη δεδομένη οικονομική κατάσταση, θα αγόρασα ένα αυτοκίνητο βολικό για χρήση πόλης, όπου άλλωστε γίνονται και τα περισσότερα χιλιόμετρα, αλλά θα ήθελα και έναν καλό δυναμισμό για το ταξίδι και όλα αυτά σε οικονομικό πακέτο. Το ξέρω ότι δεν μπορείς να τα έχεις όλα και συνήθως τα αυτοκίνητα που είναι για "όλες τις χρήσεις" καταφέρνουν να είναι μέτρια σε "όλες τις χρήσεις" και δεν είναι άριστα σε κάποια από αυτές τις χρήσεις. Δυστυχώς δεν μπορώ να έχω 3 αυτοκίνητα αλλά 1. Γι' αυτό το λόγο ως πιο λογικές επιλογές κλειδώνουν αυτή τη στιγμή το astra 1.4 150PS, το corolla 2.0 hybrid 180PS και το focus 1.5 150PS. Φαίνονται (τουλάχιστον στα χαρτιά) οικονομικά στην πόλη και έχουν κάποιο μικρό περίσσευμα ισχύος για το ταξίδι. Το corolla έχει το πλεονέκτημα στην πόλη λόγω hybrid και τα άλλα δύο έχουν το πλεονέκτημα στο ταξίδι λόγω turbo. Για πετρέλαιο δεν συζητώ, αφενός δεν κάνω τόσα πολλά χιλιόμετρα, αφετέρου νομίζω ότι είναι απερχόμενη τεχνολογία και θα χτυπηθεί φορολογικά. Το μέλλον είναι hybrid/ηλεκτρικά προς το παρόν και ίσως μακροπρόθεσμα fuel cells που η Τοyota πάλι θα οδηγήσει τις εξελίξεις. Από τα τρία παραπάνω η Ford σου επιτρέπει να προσθέσεις τα πιο "λογικά" πακέτα για τις ανάγκες μου, δηλαδή να βάλω extra αυτά που χρειάζομαι, επαναλαμβάνω για τις ανάγκες μου. Η toyota σου δίνει το αυτοκίνητο πρακτικά ως έχει (take it or leave it) ενώ δεύτερη για τις ανάγκες μου σε customization είναι η opel με το astra.

 

Από κει και πέρα το toyota λόγω hybrid και cvt φαίνεται να είναι το πιο πολυπλοκο αυτοκίνητο και δεν ξέρω αν θα τολμήσω ποτέ να το συντηρήσω εκτός αντιπροσωπίας, που σημαίνει τρελό κόστος συντήρησης. Το opel και το focus είναι πιο "γήινα""και θα νιώθω πιο άνετος με τη συντήρηση εκτός εγγύησης. Το toyota με τα τρέχοντα τέλη έχει μηδενικό κόστος, ενώ το astra και το focus θέλουν 150+ για τέλη. Το toyota λόγω 2.0 κινητήρα θέλει πιο πολλά τεκμήρια, ενώ είναι και το πιο ακριβό ως κόστος αγοράς. Θα χρειαστεί και μια έρευνα αγορά στο κόστος ανταλλακτικών π.χ. πόσο κοστίζει ο προβολέας του καθενός ή ο καθρέφτης ή ο προφυλακτήρας κτλ, πόσο κοστίζει το τυπικό service κ.α. πολλά για να καταλήξω - αν καταλήξω ποτέ.

 

Ωραία τα όνειρα, αλλά σε κάθε περίπτωση το corolla που έχω αυτή τη στιγμή φαντάζει ως η πιο οικονομική επιλογή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ωραία τα όνειρα, αλλά σε κάθε περίπτωση το corolla που έχω αυτή τη στιγμή φαντάζει ως η πιο οικονομική επιλογή.

Προφανώς ?

 

Ο μόνος λόγος που θα άλλαζα εγώ προσωπικά αυτοκίνητο είναι καθαρά για ιπποδύναμη. Το να δώσεις έστω και 10.000€ για ένα μεταχειρισμένο, είναι δύσκολο να προσδιορίσεις απόσβεση, εφόσον βέβαια αυτό που έχεις δεν σου βγάζει ζημιές και έχει σύγχρονες ανέσεις.

Προσωπικά δε θα με χάλαγε ένα insignia ?αλλά σίγουρα πετρέλαιο διότι λόγω βάρους το αυτοκίνητο καίει υπερβολικά. Αυτός είναι και ο λόγος (μαζί με τα τέλη) που -με την κρίση- αυτοκίνητα σαν αυτό κρύφτηκαν σε γκαράζ/αποθήκες ή πουλήθηκαν όσο όσο για να τα ξεφορτωθούν οι ιδιοκτήτες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Nickzzz έγραψε:

150 άλογα για να κινήσε απλά αξιοπρεπώς σε ταξίδι;

 

Nαι. Και σίγουρα πάνω απο 25 κιλά ροπή με όσα άλογα και αν έρχεται αυτή. Για μένα.

Ιδανικά πάνω απο 30. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2019 at 8:18 ΜΜ, το μέλος Nickzzz έγραψε:

150 άλογα για να κινήσε απλά αξιοπρεπώς σε ταξίδι;

 

είναι πολύ σωστό point 

 

τα 150 άλογα σε ένα Fiat 500 χαρίζουν πολύ δυνατές επιδόσεις

αντίστοιχα , 150 άλογα σε ένα Insignia προηγούμενης γενιάς  το χαρακτηρίζουν ως σβέλτο ή απλά επαρκές 

 

Οπότε, σαν νούμερο απο μόνο του δε λέει τίποτα, είναι σε συναρτηση με κιβώτιο / βάρος / αεροδυναμική κλπα

 

Το ευτυχές είναι οτι οι κατασκευαστές πλέον κάνουν προσπάθειες για μείωση του βάρους 

π.χ η Opel στα Astra και Insignia 

Έγινε επεξεργασία από Thresh86
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι λέτε για 150 άλογα;;; 110 είχε η ξαρά όταν γεννήθηκε το 2001, και αυτά που επιβιώνουν μέχρι σήμερα μου δίνουν ό,τι επιδόσεις χρειάζομαι. Τι ακριβώς ψάχνετε σε αμάξι οικογενειακό; Τα 130 που έχουμε όριο στην Εθνικήτα φτάνεις κάτω από 80 άλογα σε αμάξι 1 τόνου, η προηγούμενη ξαρά με τα 90 πήγαινε 170. Εντάξει, δεν έβαζε φωτιά στην άσφαλτο αλλά τη δουλειά της την έκανε.

 

Και σας παρακαλώ μη μου πείτε για προσπεράσεις στο αντίθετο ρεύμα με 140

 

Τα 110-120 άλογα σε συνδυασμό με καλή ροπή είναι αρκετά για ένα αμάξι οικογενείας, αν όμως θέλετε επιδόσεις στην πίστα τότε ΟΚ, πάω πάσο.

.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.