Jump to content



Κωδικοποίηση χαρακτήρων σε excel 2016


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα πρόβλημα με την κωδικοποίηση χαρακτήρων.

 

Κάνω κάτι σαν mail merge αλλά με pdf ( vdp για όσους ασχολούνται )

 

Η διαδικασία είναι να κάνω export το excel σε csv και μετά να εισάγω csv με ένα εργαλείο στο pdf  ώστε να δημιουργώ ένα νέο πολυσέλιδο pdf με τις καταχωρίσεις του excel.

 

To πρόβλημα είνα πως ενώ αγγλικούς χαρακτήρες βλέπει κανονικά, όταν το excel έχει ελληνικά στο pdf βγαίνουν κινέζικα...

 

Θα ήθελα κάποιος φίλος της πληροφορικής κ της πληροφόρησης να με πληροφορήσει αν μπορεί :

 

Α) Πως ελεγχουμε το encoding των χαρακτήρων στα αρχεία που σώζουμε από το excel.

 

B) Aν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια ρυθμιση στον acrobat που να μην περνάει από το μυαλό μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ανεβάσει και αλλού, και ανεβάζοντας ένα csv για να πάρω κάποια γνώμη, βλέπω το ίδιο πρόβλημα να βγαίνει και στο dropbox.


συζήτηση:

 https://printplanet.com/forum/prepress-and-workflow/prepress-and-workflow-discussion/287442-greek-character-encoding-for-heidelberg-toolbox-vdp-editor

 

csv:

https://www.dropbox.com/s/5sy709ugc6begmw/days eng.csv?dl=0

 

Άρα είναι θέμα σωσίματος από το excel.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Link to comment
Share on other sites

οπως βλέπω και στο λινκ το csv ειναι ήδη χαλασμένο.
εχεις ενα αρχείο excel που τα ελληνικά του ειναι σωστά?

με ποια διαδικασια το κανεις (save as σε csv απο το Excel) ?

Έγινε επεξεργασία από beastie
Link to comment
Share on other sites

Ναι, save as και χρησιμοποιώ το csv για το merge.

Αν κατεβάσεις το ''σπασμένο'' csv, ανοίγει κανονικά...( στο excel )

Αλλά μου κάνει εντύπωση: η κωδικοποίηση των χαρακτήρων δεν είναι standard unicode ?

 

Μου θυμίζει 20 χρόνια πίσω που ψάχναμε την κωδικοποίηση να ανοίξουμε σωστά μια σελίδα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.