Jump to content



Προστασία κινητού: Θήκες, ασφάλεια ή τίποτα;


tragikos

Προστασία κινητού  

38 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θέμα για συζήτηση

Πλέον εδώ που έχουμε φτάσει τα περισσότερα smartphones (που σε νοιάζει να μην τα σπάσεις) είναι με μεγάλη οθόνη και ίσως και γυάλινη πίσω όψη. Οι θήκες για εμένα αλλάζουν τον σχεδιασμό του κινητού και το κάνουν ακόμα μεγαλύτερο. Οι ασφάλειες δεν καλύπτουν πλέον το 100% της ζημιάς και είναι μόνο για το πρώτο έτος. Εσείς τι προτιμάτε;

Link to comment
Share on other sites

Δε μας παρατανε κι αυτοι και τα σμαρτιζ να πουμε ενα κινητο θα μπει σε τσεπη θα κατσει σε νερα θα σαβουρδιαστει.

Ειναι αναμενομενο. Απο κει και περα κα κανουν κατι με τα 450+ που ζητανε να αντεχουνε. Συγχυστηκα παλι, αει καλημερα να πουμε 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένης της βαριάς χρήσης που κάνω στο κινητό μου και του γεγονότος ότι πάει όπου πάω είναι αναμενόμενη η στραβή αργά ή γρήγορα. Οπότε επιλέγω VFM συσκευές, xiaomi κυρίως, ~200€ και μια γκουμούτσα θήκη από ebay με 3€ και μια προστασία οθόνης ~2€. Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση του κινητού, αλλά η λειτουργικότητα. Οπότε απολαμβάνω τη max δυνατή προστασία και όταν κάτσει η στραβή δεν πληρώνω μια περιουσία για αντικατάσταση, αλλά επαναλαμβάνω τον κύκλο. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν το Redmi Note 2, άντεξε 4 χρόνια με κακομεταχείριση και αρκετές βαρβάτες πτώσεις (όχι σε πάτωμα, αλλά τσιμέντο και πέτρα). Μετά την τετραετία άρχισαν κάποιες δυσλειτουργίες (έκλεινε το κινητό όταν το σήμα ήταν χαμηλό), οπότε το αντικατέστησα. Εδώ και έναν χρόνο έχω το Redmi Note 5 που αγόρασα ~170€ και επαναλαμβάνω τον κύκλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν πηρα το note 2 ο συναδελφος που το ειχε ειχε βαλει το γνησιο καπακι

με το πορτακι που προστατευε οθονη και την εξωτερικη γνησια θηκη της samsung.

Αποτελεσμα ναι μεν ασφαλεια αλλα κινητο ταψι, παντοφλα σαγιοναρα πειτε το οπως θελετε.

Τα τελευταια χρονια τα εβγαλα γιατι λιωσανε τοσα χρονια και εμεινα με μια θηκη σιλικονης

που ναι μεν το μεγαλωνει λιγο αλλα με την δουλεια με εβγαλε ασπροπροσωπο οταν επεσε απο

σεβαστο υψος.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2019 at 8:34 ΜΜ, το μέλος 2cpu έγραψε:

Οταν πηρα το note 2 ο συναδελφος που το ειχε ειχε βαλει το γνησιο καπακι

με το πορτακι που προστατευε οθονη και την εξωτερικη γνησια θηκη της samsung.

Αποτελεσμα ναι μεν ασφαλεια αλλα κινητο ταψι, παντοφλα σαγιοναρα πειτε το οπως θελετε.

Τα τελευταια χρονια τα εβγαλα γιατι λιωσανε τοσα χρονια και εμεινα με μια θηκη σιλικονης

που ναι μεν το μεγαλωνει λιγο αλλα με την δουλεια με εβγαλε ασπροπροσωπο οταν επεσε απο

σεβαστο υψος.

Επειδή κι εγώ είχα το Note II με την ίδια θήκη, μπορώ να πω ότι ήταν από τις λίγες που δεν επηρέαζαν τον όγκο του ενώ παράλληλα το προστάτευαν. Πλέον με μη αποσπώμενα πίσω καπάκια τέτοιες επιλογές δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα κινητό " φτηνο:" έως τα 200-250 για να μη κλαίμε ,θήκη καλή και τζαμακι. Τώρα εχω το μι α2 με σπιγκεν θήκη και τζαμί, με την θήκη μπορώ να πω ότι κερδίζω κιόλας μιας και δεν μου γλυστραει λόγο αλουμινίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Λίγες συμμετοχές στο poll τελικά. Ώντας κοντά στην απόκτηση νέου smartphone το ψάχνω. Ακόμα θεωρώ ότι δεν θέλω να αλλάξω καθόλου τον όγκο του και κοιτάω για κάποια ασφάλιση σε θραύση κρυστάλλων. Βλέπω οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τουλάχιστον θήκη...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι θήκη+τζάμι, πάντα. Δεν είμαι κανίβαλος με τα κινητά αλλά τι να κάνουμε, κάποια στιγμή θα πέσει. Το τελευταίο κινητό το πήρα περισυ την Ανοιξη, έχει ήδη πάνω από 5 πτώσεις στο ενεργητικό του. Το tempered glass έχει βγάλει ήδη τα χρήματά του επι 10 και το ίδιο και η θήκη (και τα δύο επώνυμα, η θήκη λεπτή). Α και μιλαμε για κινητό 200 παρά κάτι ευρώ, φαντάζομαι η πλειοψηφία εδω πέρα μέσα θα έχει κινητά απο 500 ευρώ και πάνω. Την εποχή που είχα iPhone 6s του είχα military grade θήκη που το προστατευε 360 μοιρες ακόμα και αν έπεφτε απο τον 4ο όροφο.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα ραγίσει το tempered glass και άρα "έβγαλε τα χρηματά του", για μένα είναι ψιλομούφα. Μετα από αρκετό καιρό χρήσης tempered glass, διαπίστωσα ότι ραγίζουν και με το φύσημα.... Προτιμώ χρήση καλής θήκης γκουμούτσας που να προεξέχει σε ύψος της οθόνης και άρα σε πτώση να μην υπάρχει περίπτωση να έχει επαφή η οθόνη με το έδαφος. Για την οθόνη καταλήγω σε καλής ποιότητας ζελατίνας, μια που τα tempered glass θέλουν κάθε 1 μήνα αλλαγή. Θήκη ΠΑΝΤΑ τύπου hybrid armor και είσαι κοπλέ. Τώρα αν έχεις την γαντεμιά και προσγειωθεί από ύψος το κινητό σε κοτρόνα με την οθόνη, δεν νομίζω ούτε το tempered glass να σε γλιτώσει.

 

my 2 cents.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας σπάσει αρκετά tempered glasses η αίσθησή μου είναι ότι όντως σπάνε ψιλοεύκολα, αλλά προστατεύουν καλά το υποκείμενο τζάμι της οθόνης. Άμα σπάσουν η προστασία λογικά μειώνεται. Αν αγοράζετε tempered φθηνά και τα αλλάζετε με το που σπάσουν, αξίζει μια χαρά τον κόπο.

Έχω δοκιμάσει και ελάχιστες φορές καταφέρει, συνδυασμό tempered και hydrophobic. Συνηθέστερα όμως μένουν μεγάλες φουσκάλες

Link to comment
Share on other sites

Τα καλα τζαμακια εχουν πανω απο 6-7ε εκτος αν περιμενετε να ερθει απο κινα . 

Σε μια πτωση ειναι αναλωσημα , θα σπασουν αυτα αντι για την οθονη .

3 χρονια μετα και ακομα εχω το mi A2 , μια καλη πτωση μου εγινε και το tempered glass εγινε θρυψαλα ομως η οθονη παρεμεινε ανεγγιχτη .

Οταν μου εγινε αυτο , εβαλα προσωρινα ενα κινεζικο που ειχα καβατζα το οποιο οντως ειχε χαλια τοποθετηση . Το επομενο (καλο) εκατσε επανω σαν γαντι και χωρις φουσκαλες ή βρομιες .... φυσικα ομως αυτο ειναι και θεμα υπομονης του καθενος 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Τα καλα τζαμακια εχουν πανω απο 6-7ε εκτος αν περιμενετε να ερθει απο κινα . 

Σε μια πτωση ειναι αναλωσημα , θα σπασουν αυτα αντι για την οθονη .

3 χρονια μετα και ακομα εχω το mi A2 , μια καλη πτωση μου εγινε και το tempered glass εγινε θρυψαλα ομως η οθονη παρεμεινε ανεγγιχτη .

Οταν μου εγινε αυτο , εβαλα προσωρινα ενα κινεζικο που ειχα καβατζα το οποιο οντως ειχε χαλια τοποθετηση . Το επομενο (καλο) εκατσε επανω σαν γαντι και χωρις φουσκαλες ή βρομιες .... φυσικα ομως αυτο ειναι και θεμα υπομονης του καθενος 

 

Τα καλά τζαμάκια, στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι κινέζικα με την υπεραξία του ευρωπαίου μεσάζοντα. Αλλά η αναμονή έχεις δίκιο, είναι ένα θέμα

 

 

4 ώρες πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

ρε παιδια αμα βαλετε θηκη και τζαμακι τοτε δεν εχετε το κινητο που αγορασατε αλλο καποιο αλλο που μοιαζει αλλα τελικα προεκυψε γκουμουτσα😂

Γκουμούτσα ναι, αλλά το ίδιο κινητό. Και αντέχει περισσότερο στις πτώσεις

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

ρε παιδια αμα βαλετε θηκη και τζαμακι τοτε δεν εχετε το κινητο που αγορασατε αλλο καποιο αλλο που μοιαζει αλλα τελικα προεκυψε γκουμουτσα😂

 

Ναι και όχι.

Ναι για όσους το κινητό είναι μέρος του "image" τους. Είναι αυτοί που συνήθως επιλέγουν τα πιο ακριβά μοντέλα και κοιτάνε design. 

 

Όχι για όσους το κινητό είναι εργαλείο επικοινωνίας και δουλειάς, οι οποίοι κατά κανόνα κοιτάνε επιδόσεις και value for money.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.