Jump to content



Ψάχνω λάπτοπ μέχρι 600 ευρώ


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

Πήρα αυτό δώρο στον ανιψιό μου που πέρασε και αυτός σε σχολή και επιβεβαιώνω ότι έχει IPS (ήταν βασικό κριτήριο αγοράς).

Λογικά είναι το ίδιο μοντέλο με την εξαίρεση ότι αυτό που δίνεις εσύ έχει την Radeon 540 και όχι την Vega 8 του CPU.

Φυσικά του πρόσθεσα 256GB NVme και άλλα 4GB RAM.

FYI το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει ethernet θύρα, το οποίο λύνεται βέβαια με 15-20€ με ένα USB 3.0 to Gigabit ethernet adapter.

Δεν χάνετε η εγγύηση αν το ανοίξω για να προσθέσω ram και  ssd  ; 

Κρατάει η μπαταρία του καθόλου,  Θα βγάζει τη ημέρα της στην σχολή ;

Έγινε επεξεργασία από GEORGIOS
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GEORGIOS said:

Θα βγάζει τη ημέρα της στην σχολή ;

οι ώρες που διαφημίζουν, προσεκτικά βάζοντας ένα «έως» μπροστά, είναι στη φαντασία τους. Όλα. Το αν θα βγάζει την ημέρα  (χωρίς φόρτιση εννοείται) εξαρτάται από το πόσες ώρες το χρησιμοποιεί. Οκτάωρα-δεκάωρα χρήσης χλωμό. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, GEORGIOS said:

Δεν χάνετε η εγγύηση αν το ανοίξω για να προσθέσω ram και  ssd  ; 

Κρατάει η μπαταρία του καθόλου,  Θα βγάζει τη ημέρα της στην σχολή ;

Για την εγγύηση δεν το γνωρίζω, πιθανότατα όμως ναι.

Για τη μπαταρία δεν έχω πάρει ακόμα feedback από τον ανιψιό, δεν νομίζω να το έχει χρησιμοποιήσει κιόλας ακόμη λόγω διακοπών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι σχετικά με αυτό που είπατε για την φορητότητα  των 15,6" και ότι καλύτερα να πάμε στις 13,3" .

Ψάχνοντας λοιπών είδα τις 14" . Είναι λοιπών οι 14" η μέση λύση ώστε να πάρουμε κάτι που θα μεταφέρεται ποιο εύκολα από τις 15,6" αλλά θα είναι μεγαλύτερο από το 13,3 " ; 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GEORGIOS said:

Προβληματίζομαι σχετικά με αυτό που είπατε για την φορητότητα  των 15,6" και ότι καλύτερα να πάμε στις 13,3" .

Ψάχνοντας λοιπών είδα τις 14" . Είναι λοιπών οι 14" η μέση λύση ώστε να πάρουμε κάτι που θα μεταφέρεται ποιο εύκολα από τις 15,6" αλλά θα είναι μεγαλύτερο από το 13,3 " ; 

Πες στην κόρη σου να πάει να δει ένα τέτοιο laptop σε κάποιο πολυκατάστημα για να κρίνει αν την βολεύει. Η προσωπική μου άποψη είναι -αν δεν σκοπεύει να το.μεταφερει συνεχως- να προτιμηθουν οι 15.6 ιντσες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι οι 14 μέση λύση. Κατ'αρχήν η συζήτηση αφορά το βάρος, όπου δεν είναι όλα ίδια. Επειδή οι πολύ λεπτές κατασκευές κοστίζουν περισσότερο, επειδή δεν θα κινηθείς σε ακριβά μοντέλα λογικά όποια διάσταση κι αν πάρεις δεν θα είναι το μικρότερο βάρος της συγκεκριμένης διάστασης. Το κλειδί είναι τι είδους μεταφορά θα κάνει στην καθημερινή της χρήση. Θα το έχει απλώς κάπου στο σπίτι και κάπου κάπου θα το παίρνει μαζί της; Τότε το βάρος δεν σε πολυενδιαφέρει και 17άρι αν βρει στα χρήματα που θέλετε να δώσετε ακόμα καλύτερα (για ταινίες). Θα το έχει μαζί της όλη την μέρα; Κι αν ναι σε τι είδους μετακινήσεις; Άλλο πράγμα κάποιος να το μεταφέρει καθημερινά απο το σπίτι του στο γραφείο του, κινούμενος με αυτοκίνητο κι άλλο να το έχει στον ώμο του/στο χέρι του και να περπατά αρκετά ή να μετακινείται πολλές φορές με αυτό. Θα κουβαλάει κι άλλα πράγματα μαζί της καθημερινά (τσάντες, βιβλία κλπ) ή το λαπτοπ θα είναι το κύριο αντικείμενο; Επίσης παίζει ρόλο τι τύπος είναι ο κάθε άνθρωπος, δεν σιχτιρίζουν όλοι το ίδιο καθώς και τι είδους χρήση θέλει.

Όλα αυτά τα γνωρίζετε εσείς καλύτερα οπότε σκεφτείτε το πώς νομίζετε θα σας βολέψει. Καλό είναι να τα δει πριν, το κακό είναι ότι συνήθως δεν αρκούν 1-2 λεπτά για να μαντέψεις αν θα σε ενοχλήσει το βαρύτερο και πόσο. Συν του ότι, ειδικά αν επιθυμείς 15+άρι και τελικά αγοράσεις 13άρι πρέπει να σκεφτείς και την ενόχληση που θα σου (της) φέρνει το ότι αγόρασες «μικρό». Γνώμη μου, να αποφασίσει εκείνη τι προτιμά, απλώς να της έχει επισημανθεί προκαταβολικά το θέμα ώστε να το αναλογιστεί πριν αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2019 at 2:46 ΜΜ, το μέλος GEORGIOS έγραψε:

Προβληματίζομαι σχετικά με αυτό που είπατε για την φορητότητα  των 15,6" και ότι καλύτερα να πάμε στις 13,3" .

Ψάχνοντας λοιπών είδα τις 14" . Είναι λοιπών οι 14" η μέση λύση ώστε να πάρουμε κάτι που θα μεταφέρεται ποιο εύκολα από τις 15,6" αλλά θα είναι μεγαλύτερο από το 13,3 " ; 

To αν οι 14" είναι η μέση λύση είναι νομίζω καθαρά υποκειμενικό. Για άλλους όχι.

Για μένα πχ που έχω δουλέψει και στις 3 διαστάσεις (13.3, 14, 15.6), οι 14" είναι ξεκάθαρα η χρυσή τομή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Eάν οι σπουδές της περιλαμβάνουν αριθμούς (θετική κατεύθυνση/οικονομικό κλπ), οπωσδήποτε λαπτοπ με αριθμητικό πληκτρολόγιο.

Όχι το ακριβώς αντίθετο, φιλολογικά

Με βλέπω για κανά dell που ξέρω ότι έχουν καλή εγγύηση ή κανά lenovo  

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Δες και εδω

Το είδα αλλά αυτό είναι  gaming κάτι που δεν μας ενδιαφέρει και είναι πολύ ογκώδες και βαρύ για τα μέτρα μας 

Τελικά είπα να παραγγείλω αυτό:  https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/200424-lenovo-ideapad-s540-14iwl-i5-8265/8gb/256gb?cmicc=skroutz γιατί μας άρεσε περισσότερο και μας έδωσε την εντύπωση της καλύτερης κατασκευής .

Ξεκινάω να παραγγείλω και δεν καταφέρνω να δεχτεί ο Κωτσόβολος την διεύθυνσή μου και να προχωρήσω την παραγγελία . Δεν με θέλει .

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Ξέρει κανής από οθόνη και μπαταρία τη λέει το συγκεκριμένο ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.