Jump to content



Προς αναζητησης Access Point.


Justhavocman

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

Ειχαμε κάνει με το @tommybertsen και ενώ το είδαμε να υπάρχει δεν ήταν τόσο σημαντικό

Ποτέ δεν είπα ότι ΔΕΝ είναι σημαντικό. Ήταν ΤΟΣΟ σημαντικό που έβαλα ένα παλιό ρούτερ σαν access point.. Εφόσον ήταν και "δωρεάν" λύση. Όλα αυτά μέχρι να πάρω άλλο router κάποια στιγμή. 13-14% over night να ξοδεύει ένα κινητό επειδή απλά ξέχασες το WiFi ανοιχτό, ήταν πάρα πολύ ? 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, tommybertsen said:

Ποτέ δεν είπα ότι ΔΕΝ είναι σημαντικό. Ήταν ΤΟΣΟ σημαντικό που έβαλα ένα παλιό ρούτερ σαν access point.. Εφόσον ήταν και "δωρεάν" λύση. Όλα αυτά μέχρι να πάρω άλλο router κάποια στιγμή. 13-14% over night να ξοδεύει ένα κινητό επειδή απλά ξέχασες το WiFi ανοιχτό, ήταν πάρα πολύ ? 

Επικοινωνησες με τον ΟΤΕ? Και αν ναι σου ειπαν και εσενα την παπαντζα που πουλησαν και σε εμενα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Justhavocman έγραψε:

Επικοινωνησες με τον ΟΤΕ? Και αν ναι σου ειπαν και εσενα την παπαντζα που πουλησαν και σε εμενα?

Το πρώτο ρούτερ που ήρθε, δεν συγχρόνιζε. Άλλαξαν το ρούτερ. Όλα οκ. Υπήρχε το θέμα με το battery drain. Δεν επικοινώνησα ξανά, είναι γνωστό το θέμα, γνωστό το ότι θα το αρνηθούν "εντέχνως" ή θα βρεθεί κάνας τεχνικός που θα το παραδεχτεί "off the record". Τι να το κάνω το άλλο ρούτερ; Αφού είναι πρόβλημα και δεν έχει διορθωθεί εδώ και 1.5 χρόνο, θα μου κάτσει το λαχείο; 

Οπότε έβαλα το tecnicolor td 5336 και κάνει τη δουλειά για WiFi. Ναι, από αυτά της Forthnet. Δεν πήρα κάτι άλλο. Αν μπορείς να το κάνεις (να βάλεις κάποιο παλιό) για WiFi, άσε τα 5Ghz & το dual band που προσφέρει το plus και βάλε μπροστά ένα άλλο για ασύρματο, χωρίς έξοδα 

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα αν θες dual band είναι σαν αυτό που έχω κάνει στο δικό μου setup. Ένα απλό access point από παλιό router για τα 2.4 και εκεί πάνω έχω ρίξει τα κινητά. Στο plus έχω αφήσει μόνο τα 5Ghz και έχω ρίξει εκεί τα pc που δεν έχω πρόβλημα με το drain. m2c

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, tommybertsen said:

Ποτέ δεν είπα ότι ΔΕΝ είναι σημαντικό. Ήταν ΤΟΣΟ σημαντικό που έβαλα ένα παλιό ρούτερ σαν access point.. Εφόσον ήταν και "δωρεάν" λύση. Όλα αυτά μέχρι να πάρω άλλο router κάποια στιγμή. 13-14% over night να ξοδεύει ένα κινητό επειδή απλά ξέχασες το WiFi ανοιχτό, ήταν πάρα πολύ ? 

 

εγώ είπα ότι δεν είναι σημαντικό... (μαζι μιλούσαμε για τα τεστ)
κοιταξα πάλι το τόπικ και είδα οτι οι μετρήσεις που ειχα κάνει είχαν δειξει στο speedport 9% μείωση μπαταρίας (από  53% πηγε στο 44% ) ενώ με το  thomson tg585  5% ( από  82% πηγε στο 77% )
η διαφορά που μιλάμε ειναι 4-4,5% σε idle 7 ωρών χωρίς κανένα setting για εξοικονόμηση ενέργειας ή κλείσιμο εφαρμογών κλπ.

Εκεί ειναι το ερωτημα μου αν αξίζει τον κόπο για έξοδο ή και κόπο για να ασχοληθείς με αυτό.
Αν εχεις ήδη κάποιο router από παλαια συνδεση και θέλεις να το βάλεις, οκ...

Το να αγοράζεις νέο router (με τις δυνατότητες του plus για να το αντικαταστήσεις) ή δεύτερη συσκευή για AP είναι για εμένα το κόστος που δεν βλέπω να αξίζει.
Ας το φορτίσω λίγο πιο συχνά το κινητό στην χειρότερη.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, beastie said:

 

εγώ είπα ότι δεν είναι σημαντικό... (μαζι μιλούσαμε για τα τεστ)
κοιταξα πάλι το τόπικ και είδα οτι οι μετρήσεις που ειχα κάνει είχαν δειξει στο speedport 9% μείωση μπαταρίας (από  53% πηγε στο 44% ) ενώ με το  thomson tg585  5% ( από  82% πηγε στο 77% )
η διαφορά που μιλάμε ειναι 4-4,5% σε idle 7 ωρών χωρίς κανένα setting για εξοικονόμηση ενέργειας ή κλείσιμο εφαρμογών κλπ.

Εκεί ειναι το ερωτημα μου αν αξίζει τον κόπο για έξοδο ή και κόπο για να ασχοληθείς με αυτό.
Αν εχεις ήδη κάποιο router από παλαια συνδεση και θέλεις να το βάλεις, οκ...

Το να αγοράζεις νέο router (με τις δυνατότητες του plus για να το αντικαταστήσεις) ή δεύτερη συσκευή για AP είναι για εμένα το κόστος που δεν βλέπω να αξίζει.
Ας το φορτίσω λίγο πιο συχνά το κινητό στην χειρότερη.

 

Εγω το εβλεπα σαν επενδυση , ποτε δεν ξερεις ποτε θα του καυλ*σει παλι του οτε να μας πεταξει σκουπιδι router , οποτε ο,τι και να σου δωσει εχεις το στανταρ το AP που ξερεις οτι δεν θα σου δημιουργησει θεματα , παντως κουμπωσα το παλιο ΖΤΕ και παιρνω απο εκει wi-fi και δεν εχω battery drain , θα πορευτω ετσι προς το παρον μεχρι να ληξει το σημβολαιο και να την κανω απο τον απαραδεκτο οτε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

 

εγώ είπα ότι δεν είναι σημαντικό... (μαζι μιλούσαμε για τα τεστ)
κοιταξα πάλι το τόπικ και είδα οτι οι μετρήσεις που ειχα κάνει είχαν δειξει στο speedport 9% μείωση μπαταρίας (από  53% πηγε στο 44% ) ενώ με το  thomson tg585  5% ( από  82% πηγε στο 77% )
η διαφορά που μιλάμε ειναι 4-4,5% σε idle 7 ωρών χωρίς κανένα setting για εξοικονόμηση ενέργειας ή κλείσιμο εφαρμογών κλπ.

Εκεί ειναι το ερωτημα μου αν αξίζει τον κόπο για έξοδο ή και κόπο για να ασχοληθείς με αυτό.
Αν εχεις ήδη κάποιο router από παλαια συνδεση και θέλεις να το βάλεις, οκ...

Το να αγοράζεις νέο router (με τις δυνατότητες του plus για να το αντικαταστήσεις) ή δεύτερη συσκευή για AP είναι για εμένα το κόστος που δεν βλέπω να αξίζει.
Ας το φορτίσω λίγο πιο συχνά το κινητό στην χειρότερη.

 

Το πρόβλημα είναι ότι σε εμένα το κινητό έχανε 12-14% , και μιλάμε για το mi max 2 τους. Το ατού του η μπαταρία. Όταν διαφορετικά έχανε 2-3% . Το λες και διαφορά... Το θέμα δεν είναι overnight γιατί εκεί κλείνεις το ασύρματο ας πούμε. Το θέμα είναι ότι πχ μια μέρα που θα είσαι σπίτι και θα έχεις ανοιχτό το wifi  ,θα φανεί για τα καλά η διαφορά. Μπορεί να είναι έξοδο αλλά γενικώς βλέπω ότι ο @AlexanderK ας πούμε, έχει σταθεροτερο ίντερνετ με το Fritz. Το οποίο έχει ΟΤΕ προφίλ για το VoIP. Είναι επένδυση όπως λέει και ο φίλος. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω πιο οικονομικό το να φορτιζω λίγο πιο σιγα το κινητο αν χρειαστεί...
και ίσως σε επόμενο update να διορθωθεί και να μην χρειαστεί αλλο router.
Ειναι πολλά που ειναι "καπως"
πχ. τηλεφωνία broadband (οπως το λένε) μέσω voip 
διακοπή ρεύματος αλλα ευτυχώς εχουμε ups στο router !! ωραια εχω ιντερνετ και τηλεφωνία... ΟΧΙ γιατι ισως δεν εχει η καμπίνα ups :D:D:D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, beastie said:

ΟΧΙ γιατι ισως δεν εχει η καμπίνα ups

ολόσωστη επισήμανση, η συζήτηση όμως είναι να τελειοποιήσεις εσύ όσο γίνεται το δικό σου σκέλος. Αν μπορεί να γίνει χωρίς αστρονομικά κόστη καλώς κάνουν και το επιδιώκουν ασχέτως αν τελικά ο πάροχος για άλλο λόγο ίσως καταστήσει ασύμφορη οικονομικά την προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.