Jump to content



Πολλαπλά access points σε πολυόροφο σπίτι και στήσιμο για καλύτερο σήμα


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

μένω σε μία μεζονέτα με 3 επίπεδα. Στο ισόγειο έχω τον router της Cosmote του οποίου το σήμα δε φτάνει (ή είναι ελάχιστο) στα άλλα δύο επίπεδα αλλά υπάρχει σύνδεση μέσω ethernet σε κάθε επίπεδο. Έτσι έχω βάλει ένα Netgear WAC104-100PES στο υπόγειο ως AP και ένα Range Extender Tp-Link RE360 v1 AC1200 Passthrough Dual Band 10/100/1000Mbps στον όροφο σε λειτουργία AP επίσης. Και τα τρία ασύρματα δίκτυα τα έχω με το ίδιο SSID αλλά σε διαφορετικό κανάλι

 

Και έρχομαι στην ερώτηση αρχικά αν το στήσιμο μου έχει τη σωστή βάση. Ακριβώς επειδή σε κάποια σημεία υπάρχει overlap μπορεί να βρεθώ σε μέρος στο σπίτι που ουσιαστικά δεν έχω δίκτυο, γιατί η συσκευή μου ακόμα είναι συνδεμένη σε εκείνο το υποδίκτυο που αρχικά είχε δυνατό σήμα, αλλά πλέον όχι, ενώ υπάρχει άλλο υποδίκτυο (με ίδιο SSID, διαφορετικό κανάλι όπως έγραψα) που έχει δυνατότερο σήμα. 

 

Διαβάζω ότι υπάρχουν εφαρμογές για Android πχ όπως το WiFi Switcher το οποίο φροντίζει να αλλάζει σε άλλο δίκτυο αν το ένα έχει πέσει κάτω από ένα επίπεδο σήματος, αλλά έχω την αίσθηση ότι μάλλον κάτι θα έπρεπε να είχα ρυθμίσει διαφορετικά εξαρχής για να έχω ιδανικό αποτέλεσμα.

 

Για πείτε...

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση στο πρόβλημα με τα πολλά Wi-Fi είναι το Mesh. Και επειδή χρησιμοποιείς συσκευή TP-Link, ένα από τα mesh είναι το Deco. Ουσιαστικά οι κόμβοι συνδέονται μεταξύ τους ασύρματα και εσύ παίρνεις δίκτυο ανάλογα σε ποιον κόμβο είσαι πιο κοντά.

 

https://www.tp-link.com/us/home-networking/deco/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι των γωνιων μου (3 οροφοι) εχω βαλει 6 AP της Unifi.  Εχω στησει ενα απλο pc να τρεχει τοn controller καθως και αλλα 2 πραγματα απλα.

 

Ειναι οτι καλυτερ (κατ'εμε) για τετοιες περιπτωσεις, καθως τα εχεις ολα μαζι συγκεντρωμενα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον @YDinopoulos ότι για πολλαπλά AP σε διαφορετικούς ορόφους/δωμάτια αυτή είναι η καλύτερη λύση που έχω ακολουθήσει και εγώ.
Επιπλέον μέσω του controller μπορείς να ρυθμίσεις μία ελάχιστη στάθμη σήματος ώστε να "πετάξει" το AP τη συσκευή και να την αναγκάσει να συνδεθεί σε άλλο AP με καλύτερο σήμα. Αυτό όμως προϋποθέτει site survey εκ μέρους σου και λίγο πειραματισμό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις διασύνδεση ethernet μεταξύ των ορόφων ήδη, παίζεις με AP που υποστηρίζουν "Mesh" όπως τα Ubiquiti, Asus Ai Mesh, και φτιάχνεις ένα ενιαίο δίκτυο WiFi για όλο το σπίτι και τα ίδια τα AP μέσω του Roaming Assistant φροντίζουν το κινητό σου να συνδέεται αυτόματα χωρίς την παραμικρή παρέμβαση από μέρους σου στο πιο δυνατό AP στο εκάστοτε σημείο που θα βρίσκεσαι.

Ουσιαστικά θα χρησιμοποιήσεις την διασύνδεση ethernet που έχεις μεταξύ των ορόφων για να συνδέσεις τα AP μεταξύ τους.
Το δίκτυο που θα καταλήξεις θα είναι ένα ΕΝΙΑΙΟ, όλα ίδια, και το κινητό/tablet/οτιδήποτε θα το βλέπει σαν ένα δίκτυο και δεν θα χρειάζεται να αλλάζεις συνδέσεις, κλπ.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω λίγο αυτά που μου είπατε και θα επανέλθω. Οι προτάσεις σας βέβαια προϋποθέτουν νέα έξοδα ?

 

Κατανοώ ότι με τη λύση που προτείνετε θα είμαι πλήρως καλυμμένος σε όλο το σπίτι, αλλά μου φαίνεται λίγο overkill 6 AP. Ούτε μικρό ξενοδοχείο να ήμουν :D

 

Link to comment
Share on other sites

6 εβαλα εγω, ωστε να μην εκπεμπουν φουλ ολα τα ΑΡ, αλλα να ειναι στα low - medium oι εκπομπες.

 

Το καθε σπιτι διαφορετικο φυσικα. Και με ενα σε καθε οροφο, πιθανο να σε καλυπτει. :p 

Link to comment
Share on other sites

1 καλό ανά όροφο θα σε καλύπτει σούπερ.
Σε πρόσφατη δουλειά έστησα σε αντίστοιχη μεζονέτα με την δική σου Mesh με 3 ρουτεράκια, συγκεκριμένα με τα Asus RT-AC68u και τα πάνε σούπερ παρά τους πολύ χοντρούς τοίχους και μεσοτοιχίες του συγκεκριμένου ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

και τα πάνε σούπερ παρά τους πολύ χοντρούς τοίχους και μεσοτοιχίες του συγκεκριμένου ακινήτου.

Το πρόβλημα εντοπίζεται περισσότερο στις συσκευές των πελατών, παρά στα ΑΡ, γιατί δεν έχουν μεγάλη κεραία ούτε εκπέμπουν πολύ δυνατά για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trendy said:

Το πρόβλημα εντοπίζεται περισσότερο στις συσκευές των πελατών, παρά στα ΑΡ, γιατί δεν έχουν μεγάλη κεραία ούτε εκπέμπουν πολύ δυνατά για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας.

 

Εννοείται πως σε τέτοιες περιπτώσεις ο client είναι συνήθως το weakest link.

Αυτό που εννοούσα είναι πως σε σύγκριση με κάτι TP-Link που είχε πριν ( ξεχωριστά SSID σε διαφορετικά channel δίχως να συμπίπτουν τα όριά τους ) τα devices τους με το Asus πιάνουν είτε καλύτερες ταχύτητες, είτε πιάνουν με σχετικά καλές ταχύτητες ( πουθενά δεν πέφτει το speedtest τους κάτω από τα 8Mbps ) ενώ παλιότερα υπήρχαν σημεία που δεν έπιαναν καν, και σε σημεία που πιάνουν τώρα 10Mbps παλιότερα έπιαναν με το ζόρι 2 και αυτά με ανεβοκατεβάσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@trendy

Σε περίπτωση που σετάρουμε απλά ap με ιδιο ssid και pass, τι παραμετροποίηση πρέπει να γίνει στο κανάλι εκπομπής; Επίσης βλέπω σε ap με openwrt την παρακάτω επιλογή. Αυτό είναι για κάνει disconnect τον client με χαμηλό σήμα και να τον αναγκάσει να συνδεθεί στον επόμενο ap με το ιδιο ssid, σωστά;

 

image.png.4a9f15680b06491bce25bcb995824a99.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, suboy said:

@trendy

Σε περίπτωση που σετάρουμε απλά ap με ιδιο ssid και pass, τι παραμετροποίηση πρέπει να γίνει στο κανάλι εκπομπής; Επίσης βλέπω σε ap με openwrt την παρακάτω επιλογή. Αυτό είναι για κάνει disconnect τον client με χαμηλό σήμα και να τον αναγκάσει να συνδεθεί στον επόμενο ap με το ιδιο ssid, σωστά;

 

image.png.4a9f15680b06491bce25bcb995824a99.png

Ναι, αυτό κάνει η επιλογή που λες.
Το πόσο γρήγορα θα γίνει αυτό θα ήταν ωραία να μπορείς να το ορίσεις.

 

Από την στιγμή που θα έχεις καταχωρημένα όλα τα WiFi στην συσκευή σου, όταν φάει disconnect θα συνδεθεί σε κάποιο SSID από τα αποθηκευμένα που είναι ενεργά, δεν είναι απαραίτητο να έχεις το ίδιο SSID & Pass στα άλλα WiFi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, suboy said:

Μα εκεί θέλω να καταλήξω, το να είναι όλα ίδια και όχι διαφορετικά. Γιαυτό ρώτησα για το channel

 

Αν βάλεις σε όλα το ίδιο channel το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χειροτερέψεις την σταθερότητα, την εμβέλεια και την λειτουργία των WiFi σου.

Για το association των saved wifi networks αν δεν απατώμαι ( γεράσαμε και ξεχνάμε :D ) αποθηκεύουν και συσχετίζουν το SSID με την Mac Address του Router/AP.

 

Για να είναι όλα ίδια πρέπει να οδηγηθείς σε κάποια Mesh λύση όπως τις προαναφερθείσες ( με άλλα λόγια new hardware )

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το έθεσα σωστά. Αυτό ρωτάω ποια είναι η προτεινόμενη ρύθμιση αν δεν υπάρχει mesh αλλά με ίδιο ssid τα ap. Θυμάμαι ότι βάζουμε κανάλια που δεν κάνουν hop μεταξύ τους, παράδειγμα 1-6-11.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, τα κανάλια δεν πρέπει να αλληλοκαλύπτονται (στο βαθμό που είναι αυτό δυνατόν).

Οπότε για τους 2,4G τα 1,6 και 11 είναι οι καλύτερες επιλογές.

Αλλά για να τα βρεις θα πρέπει να κάνεις ένα site survey με το κινητό σου και να δεις στην περιοχή που καλύπτει το κάθε ΑΡ ποια κανάλια είναι τα λιγότερο χρησιμοποιημένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα που είχα λίγο χρόνο να το ψάξω να σχολιάσω τα εξής:

On 3/9/2019 at 11:29 ΠΜ, το μέλος trib έγραψε:

Η καλύτερη λύση στο πρόβλημα με τα πολλά Wi-Fi είναι το Mesh. Και επειδή χρησιμοποιείς συσκευή TP-Link, ένα από τα mesh είναι το Deco. Ουσιαστικά οι κόμβοι συνδέονται μεταξύ τους ασύρματα και εσύ παίρνεις δίκτυο ανάλογα σε ποιον κόμβο είσαι πιο κοντά.

 

https://www.tp-link.com/us/home-networking/deco/

Καλή περίπτωση αυτή, φαίνεται απλή στην υλοποίηση. Άραγε έτσι απενεργοποιώ το wifi του router ή το συνυπολογίζω δηλαδή έχω αυτό να καλύπτει το ισόγειο και με άλλα δυο κομμάτια καλύπτω όροφο και υπόγειο;

 

On 3/9/2019 at 12:08 ΜΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Στο σπιτι των γωνιων μου (3 οροφοι) εχω βαλει 6 AP της Unifi.  Εχω στησει ενα απλο pc να τρεχει τοn controller καθως και αλλα 2 πραγματα απλα.

 

Ειναι οτι καλυτερ (κατ'εμε) για τετοιες περιπτωσεις, καθως τα εχεις ολα μαζι συγκεντρωμενα.

Το να στήσω το PC-controller ξέχωρα είναι κάτι που δεν θα ήθελα, αφενός γιατί δεν έχω το know-how, αφετέρου γιατί δε μου περισσεύει ένα ούτε μου περισσεύει κάποιο :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν θες Pc. Με ενα raspberry 3 κανεις την δουλεια ανετα. Μια βαση δεδομενων τρεχει (αν θυμαμαι καλα mongoDB)

 

Βασικα, δεν θελει να υπαρχει μονιμα και εξηγω....

 Χρειαζεται για το αρχικο στησιμο. SSID/ κωδικοι/ facebook-guest portal κλπ. Μετα αν θες απλα σβηνεις το προγραμμα απο το pc/laptop και θα παιζει. 

Απλα μετα θα θελει επανεγκατάσταση και ΙΣΩΣ παλι Install. 

 

To να τρεχει μονιμα, βοηθάει να εχεις τα settings ευκαιρια καθως και στατιστικα στοιχεια.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, tragikos said:

Καλή περίπτωση αυτή, φαίνεται απλή στην υλοποίηση. Άραγε έτσι απενεργοποιώ το wifi του router ή το συνυπολογίζω δηλαδή έχω αυτό να καλύπτει το ισόγειο και με άλλα δυο κομμάτια καλύπτω όροφο και υπόγειο;

 

Ο πρώτος κόμβος συνήθως συνδέεται με καλώδιο με το router, οπότε μπορείς να απενεργοποιήσεις το wifi στο router. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.