Jump to content



Επιλογη οθονης 144hz 1080p


Recommended Posts

Ειμαι προς αναζητηση οθονης 144hz 1080p. Σε μεγεθος θα ηθελα κατι σε 24-25 ιντσες, (νομιζω τα 27αρια δεν δειχνουν καλα στα 1080p). Η καρτα που εχω ειναι η 1060 6GB. Παιζω κυριως fps games, (PUBG, Fortnite, Rainbow Siege, BF) και γι αυτο το λογο κιολας θελω να αλλαξω εμπειρια να παω σε 144hz. Το budget που διαθετω ειναι βαρια 300 ευρω. Προς το παρων εχω ξεχωρισει τις εξης οθονες: 

 

Aoc C24G1

MSI MAG241C

Dell Alienware AW2518

AOC G2590PX

 

ευπρόσδεκτες ολες οι προτασεις. Αν καποια οθονη αξιζει και εχει για παραδειγμα 310-320 θα κανω την υπερβαση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας η alienware ειναι 240αρα... Αρα καμμια σχεση με τις υπολοιπες. Το θεμα ειναι οτι με την 1060 ουτε καν κοντα θα εισαι στο να την αξιοποιησεις... Το υπολοιπο pc τι ειναι?

 

ΥΓ εγω εχω την 1η που εχεις στη λιστα, καλη οθονη για τα λεφτα της που ειναι χωμα (185)

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΙΑ από VA panel λογω blur & Ghosting effect

 

Περιμένεις την AOC 24G2U/BK 1080P/IPS/144,Hz ή πας σε AOC G2590FX

 Η πρώτη θα έρθει με το MSRP της G1, η 2η παίζει στα 230 από Αμαζον ευρωπαϊκά με μεταφορικά μέσα

Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπο μου σύστημα είναι ryzen 2600 16Gb ram Β450. Υπάρχει η προοπτική αναβάθμισης της κάρτας μέχρι τα Χριστούγεννα απλά είμαι μπερδεμένος με το ποια κάρτα να πάρω. Είμαι ανάμεσα σε 2060 την απλή και 5700 xt. Απλά μου φαίνονται πάρα πολλά τα χρήματα που ζητάνε οι κάρτες πλέον ?. Για VA panels και γω δεν διάβασα τα καλύτερα στο reddit αλλά για την AOC σε γενικές γραμμές λένε πάρα πολύ καλά λόγια. Και για τις δύο στη λίστα μου 

Έγινε επεξεργασία από apostonikos
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχεις ένα μικρό μπουκάλι με τον 2600 ( 5700 XT ) <1080P>

πριν 14 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ηρεμηστε λιγο με το ghosting ρε παιδια. Οι περισσοτεροι δεν το βλεπουν καν.

Πέρα του γεγονότος ότι πρέπει να πας σε πανάκριβο VA για να βρεις μόνιτορ με όσο γίνεται λιγότερο το φαινόμενο αυτό, το συγκεκριμένο φθηνό ~180 έχει κ μεγάλο response time δωράκι σε σχέση με ips 144hz + / καλά ΤΝ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγινε η παραγγελια για AOC G2590FX. Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας. Μου εκατσε πιο καλα σε ολα και με βαση αυτα που διαβασα σε reviews. Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, με τα ρεστα και κατι ακομα απο μεριας μου, να παω σε 5700 xt τελικα ? Ειδα σε reviews οτι ειναι "καλυτερη" στην πλειοψηφια των games εναντι σε 2060. Απλα διαβασα ασχημα πραγματα για θερμοκρασιες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να επέλεξες από Αμαζον για πάν ενδεχόμενο. Καλή παραλαβή!

 

Όταν την παραλάβεις βάλε τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις γιατί από μαμα έρχεται άσχημα calibraρισμενη και υπερβολικά φωτεινή:

 

Use Custom 1 then adjust the following:
Game Mode= Gamer2
LowBlue Mode= Weak
Overdrive+ Medium
Brightness= 38

 

Να σημειωθεί ότι δίνει 3 χρόνια εγγύηση η εταιρεία. 

15678511722152483754529983587700.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.