Jump to content



Από wind dsl σε fiber


Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος DiS έγραψε:

Το Asus μου σπασε τα νεύρα. Δεν υπήρχε πουθενά η επιλογή να το βάλω σε AP mode. Μόνο στην εφαρμογή του κινητού αλλά και από εκεί δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί. Θα το ψάξω πάλι αύριο.

Οι συσκευές που συνδέονται ασύρματα σε μόνιμη βάση είναι ένα XS Max, ένα iPad 6 και μια Sony smart περσινή. Δεν ξέρω τι προδιαγραφές έχει κάθε συσκευή απλώς ήθελα να μπορούν να παίρνουν όσο μπορούν να διαχειριστούν.

Αν του ανοίξεις το WiFi του, κόψεις το DHCP που μπορεί να τρέχει και συνδέσεις μία LAN πόρτα του σε μία LAN του modem/router σου, λογικά είσαι εντάξει χωρίς να πειράξεις άλλες ρυθμίσεις. Εάν θέλεις να έχεις χωριστά το WiFi από το ενσύρματο δίκτυο, και αυτό γίνεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ASUS δεν είναι σκέτο router αλλά modem - router και γι αυτό δεν έχει διακόπτη για access point. Μπορεί με άλλο firmware να αλλάζει αλλά...

Επίσης έχει και vdsl ρυθμίσεις άρα θα μπορούσε να σταθεί και μόνο του χωρίς το ZTE της wind αλλά δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο σταθερό.

Κλείνοντας το dhcp όπως είπατε δούλεψε.

Με το ZTE
94d3c93f953649680cfb2d702cf3eb29.jpg

Με το 5G του ASUS
1504a6a78234c991b0f8673d1e572a49.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου το είχα διαβάσει αυτό ότι σε 100στάρα δίνουν το Technicolor, αλλά μάλλον παίζει ρόλο η διαθεσιμότητα την περίοδο της σύνδεσης ή και η τιμή που "κλείνει" κάθε πακέτο. Ξέρω γω τι να πω...

 

Και για το Technicolor έχω διαβάσει πάντως παράπονα. Και στην τελική δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από το ASUS, οποίο σκέφτομαι να δοκιμάσω και ως modem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.