Jump to content



Προβληματα με το Gaming PC - ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Το τροφοδοτικό είναι. 

Θες 50 amper με αυτό το σύστημα στη δωδεκάρα και εσύ έχεις πόσα? 30? Δεν λέει καν το site του κατασκευαστή...

20 amper στα 450w δινει η μοναδικη 12v rail...

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά, Watt = amp * volt

Τα ονομαστικά watt ενός τροφοδοτικού συνήθως είναι τα μέγιστα που μπορεί να δώσει στη 12αρα, χωρίς να υπολογίζονται απώλειες θερμικής φύσεως κλπ.

Αν αυτά πρέπει να σας τα πει youtuber, κάτι δε πάει καλά.

 

Αλλά υπάρχουν και άλλα rails που τραβάνε, προφανώς το συγκεκριμένο τροφοδοτικό έφτανε οριακά και απλά δεν μπορεί να ανταποκριθεί πλέον λόγω φθοράς που υπέστη. 2+ χρόνια με τόσο υπερβολικό φόρτο δεν είναι και λίγα για ένα entry level τροφοδοτικό. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Ο man τώρα θα μας πει οτι μαλλον ειναι η κάρτα μάγκες..Και τη φοβάται γιατι ειναι 1080Τι και "Ohhhh MY GOD"...
Οταν κάποιοις λεει εξυπνάδες και λεει σε άτομα οτι δεν το έχουν και δεν ξέρουν μπορούμε να μην απαντάμε?Είναι σαν τα post του φίλου μου..
"ΠΙΟΟΟ???ΕΙΝΕ ΚΑΛΙΤΕΡΟΟΟΟΟ???//!!!!! ΔΙΝΩ ΜΕΧΡΙ 10.000 ΓΙΑ MOUSE φτανοουυυνν????!?!?!?! "

 

Link to comment
Share on other sites

@therock Οταν δεν ξερεις ενα πραγμα πως δουλευει ακριβως και εκφερεις γνωμη θα το κανεις με επιφυλαξη. Εσυ επελεξες να ξεκινησεις τις ειρωνιες.Δεν εχω εγω προβλημα με το τροφοδοτικο, εσυ εχεις. 

Αυτο απο μονο του πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις.

Σου ειπαμε πιο ειναι, δεν θες να το καταλαβεις. 

Το τροφοδοτικο που σου ειπε να παρεις αυτος ο πουθενας δεν κανει για το μηχανημα σου. Τελεια και παυλα. Αμα θες καταλαβε το.

Το τροφοδοτικο αυτο βγαζει 450w και δινει 20 αμπερ, απο τη μια και μοναδικη 12ν rail που εχει, υπο συγκεκριμενες συνθηκες οπως ειπε ο @Rusty_Cookie. Οι συνθηκες αυτες ειναι, να βρισκεται στους 40 βαθμους και οχι σε πληρες load αλλα στο 80%. Δηλαδη ποτε με το μηχανημα που εχεις. 

 

Με λιγα λογια το μηχανημα υπολειτουργει με αυτο το τροφοδοτικο.

Επισης, το bottleneck στην καρτα παιζει να μην ειναι bottleneck αλλα κακη τροφοδοσια...

 

Εμεις σου τα ειπαμε εσυ κανε οτι νομιζεις.

 

@Staxtis Αυτο τι ειναι?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, fatalara said:

@therock Οταν δεν ξερεις ενα πραγμα πως δουλευει ακριβως και εκφερεις γνωμη θα το κανεις με επιφυλαξη. Εσυ επελεξες να ξεκινησεις τις ειρωνιες.Δεν εχω εγω προβλημα με το τροφοδοτικο, εσυ εχεις. 

Αυτο απο μονο του πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις.

Σου ειπαμε πιο ειναι, δεν θες να το καταλαβεις. 

Το τροφοδοτικο που σου ειπε να παρεις αυτος ο πουθενας δεν κανει για το μηχανημα σου. Τελεια και παυλα. Αμα θες καταλαβε το.

Το τροφοδοτικο αυτο βγαζει 450w και δινει 20 αμπερ, απο τη μια και μοναδικη 12ν rail που εχει, υπο συγκεκριμενες συνθηκες οπως ειπε ο @Rusty_Cookie. Οι συνθηκες αυτες ειναι, να βρισκεται στους 40 βαθμους και οχι σε πληρες load αλλα στο 80%. Δηλαδη ποτε με το μηχανημα που εχεις. 

 

Με λιγα λογια το μηχανημα υπολειτουργει με αυτο το τροφοδοτικο.

Επισης, το bottleneck στην καρτα παιζει να μην ειναι bottleneck αλλα κακη τροφοδοσια...

 

Εμεις σου τα ειπαμε εσυ κανε οτι νομιζεις.

 

@Staxtis Αυτο τι ειναι?

Μαλλον τρολλαρει ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Οι συνθηκες αυτες ειναι, να βρισκεται στους 40 βαθμους και οχι σε πληρες load αλλα στο 80%. Δηλαδη ποτε με το μηχανημα που εχεις. 

 

Αυτή η μεθοδολογία από πού προκύπτει; Το αναφέρει ο κατασκευαστής; 

Νομίζω μπερδεύεις κάποια πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Αυτή η μεθοδολογία από πού προκύπτει; Το αναφέρει ο κατασκευαστής; 

Νομίζω μπερδεύεις κάποια πράγματα.

Και ομως αυτο γραφει.

450w 20 αμπερ στους 40 βαθμους.

Εκτος αν ειναι λαθος ο πινακας τους.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό δίνει 37A στα 12v. (εκτός και αν κοιτάω άλλο ) Το TDP της 1080ti είναι 250watt ,άρα 20.8A.
Ο cpu έχει 95wat tdp , άρα πες άλλα 8 A. Έχει και ρέστα, όχι πως είναι το ιδανικό αλλά το συγκεκριμένο είναι καλύτερο από πολλά 600αρια στην αγορά.
Επίσης το 80%+ είναι το efficiency και όχι το πόσο αποδίδει με ασφάλεια.Σημαίνει ότι όταν θα σου δώσει 450watt θα τραβήξει 530+ από τον τοίχο.
Κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να δώσει παραπάνω από 450 watt (στο τεστ έδωσε 500 πριν σβήσει με 89% efficiency ) αλλά το βάφτισαν τόσο για να πάρει το platinum rating. Την σηκώνει την κάρτα, οριακά ίσως άμα κάνει cpu και gpu stress μαζί, αλλά τη σηκώνει.

 

EDIT: Επίσης το review στο tomshardware είναι του @crmaris που σίγουρα ξέρει καλύτερα.

 

Σχετικά με το πρόβλημα του OP. Αφού δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα το hardware , για αρχή θα το άνοιγα το κουτί για να το καθαρίσω από σκόνη κλπ ( μιας που καθόταν τόσο καιρό ) , θα εβγαζα-έβαζα τις ραμ και την κάρτα γραφικών με ένα καλό φύσημα ενδιάμεσα ( στις θύρες ) και θα έτρεχα μετά και ένα live linux distro για να σιγουρευτώ ότι δεν φταίνε τα windows.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Το τροφοδοτικό δίνει 37A στα 12v. (εκτός και αν κοιτάω άλλο ) Το TDP της 1080ti είναι 250watt ,άρα 20.8A.
Ο cpu έχει 95wat tdp , άρα πες άλλα 8 A. Έχει και ρέστα, όχι πως είναι το ιδανικό αλλά το συγκεκριμένο είναι καλύτερο από πολλά 600αρια στην αγορά.
Επίσης το 80%+ είναι το efficiency και όχι το πόσο αποδίδει με ασφάλεια.Σημαίνει ότι όταν θα σου δώσει 450watt θα τραβήξει 530+ από τον τοίχο.
Κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να δώσει παραπάνω από 450 watt (στο τεστ έδωσε 500 πριν σβήσει με 89% efficiency ) αλλά το βάφτισαν τόσο για να πάρει το platinum rating. Την σηκώνει την κάρτα, οριακά ίσως άμα κάνει cpu και gpu stress μαζί, αλλά τη σηκώνει.

 

EDIT: Επίσης το review στο tomshardware είναι του @crmaris που σίγουρα ξέρει καλύτερα.

 

Σχετικά με το πρόβλημα του OP. Αφού δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα το hardware , για αρχή θα το άνοιγα το κουτί για να το καθαρίσω από σκόνη κλπ ( μιας που καθόταν τόσο καιρό ) , θα εβγαζα-έβαζα τις ραμ και την κάρτα γραφικών με ένα καλό φύσημα ενδιάμεσα ( στις θύρες ) και θα έτρεχα μετά και ένα live linux distro για να σιγουρευτώ ότι δεν φταίνε τα windows.

Εμενα γιατι μου γραφει 20;

013A1BAB-53C2-4434-9A78-96637575189F.jpeg

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, fatalara said:

Εμενα γιατι μου γραφει 20;

013A1BAB-53C2-4434-9A78-96637575189F.jpeg

Δεν φορτώνει στο κινητό σωστά ο πίνακας,20Α είναι στα 5V. Φόρτωσε το με desktop view μπας και το δείξει σωστά.

Capture11.JPG

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Total max power != Total power over all rails combined.

 

Δε γίνεται να δώσει και 37.5 στα 12 και 20 στα 5 και 15 στα 3.3.

Άμα φορτώσεις ένα rail θα έχουν αστάθεια τα άλλα.

Ηλεκτρικά κυκλώματα Α λυκείου είναι αυτό.

 

Άμα φορτώσεις όλα τα rail παίρνεις στο χέρι την ασφάλεια του τροφοδοτικού ή τα πάντα αν είσαι τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, therock said:

Ναι αμα ηταν κινεζια τοσα θα δινε. Αστο μαν εκτος και αν εχει βγαλει προβλημα δε τιθεται τετοιο θεμα. Μου το ειπε ο ιδιος ο johnnyguru (για οσους ξερουν).

Επισης οπως ειπα 15 μηνες ημουν κομπλε γιατι ξαφνικα να κανει τωρα κατι το PC?

Εν παση περιπτωση απο το μεσηερι 4 ωρες τωρα τρεχει ασταματητα και ουτε ενα θεμα. Μη το ματιασω ελπιζω τελικα οντως να ηταν το καλωδιο. Ισως καπου να τσακισε να μην εστελνε σωστα ρευμα και να ενεργοποιουσε καποιο ovp ocp το τροφοδοτικο

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 


Ολα δουλευουν σωστα μεχρι να αρχισουν να βγαζουν προβλημα.
Και μια φερραρι καινουργια οταν την δουλευεις οριο, μια χαρα θα πηγαινει..αν την σκιζεις για καιρο θα σε χαιρετησει η καημενη.

Χωρις ειρωνιες λοιπον, δες με αλλο τροφοοδοτικο αν εχεις τη δυνατοτητα, να δεις αν συνεχιστει το προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Total max power != Total power over all rails combined.
 
Δε γίνεται να δώσει και 37.5 στα 12 και 20 στα 5 και 15 στα 3.3.
Άμα φορτώσεις ένα rail θα έχουν αστάθεια τα άλλα.
Ηλεκτρικά κυκλώματα Α λυκείου είναι αυτό.
 
Άμα φορτώσεις όλα τα rail παίρνεις στο χέρι την ασφάλεια του τροφοδοτικού ή τα πάντα αν είσαι τυχερός.
Δεν υπάρχει περίπτωση να φορτώσει τα 3.3 και 5v rails εκτός και αν βρει τρόπο να τραβήξει 100 watt από τα usb της motherboard και γεμίσει κάθε expansion slot στη μητρική του.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να φορτώσει τα 3.3 και 5v rails εκτός και αν βρει τρόπο να τραβήξει 100 watt από τα usb της motherboard και γεμίσει κάθε expansion slot στη μητρική του.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

 

O7iu0xA.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το λυσα το θεμα αρχες του μηνα, απλα μπαινω τωρα να ενημερωσω γιατι ειχα σταματησει να διαβαζω τις απαντησεις. Δεν ηταν το τροφοδοτικο. Απλα δεν αντεχα να διαβαζω μυνηματα που λεγαν με σιγουρια οτι ειναι και να πρεπει μεσα στο αγχος και τις φουριες μου να συνθηκολογισω το γιατι και να κανουμε συζητησεις καφενειου και ακομα και στην χειροτερη αν με πειθατε να καταληξω να επιστρεφω υλίκο στο εξωτερικο για αντικατασταση. Επισης με μετρητη καταναλησεις ρευματος στην πριζα, σε full load συνθηκες με gpu tdp >100% στο Shadow of TR ολα φουλ 4Κ, ειχα συνολικη καναλωση συστηματος  330W που απο τα 410 (10% απωλεεις στο 450 απειχε στο θεο).

 

Εν τελη ηταν ο σκληρος δισκος. Ειχε 36 bad sectors για καποιο λογο, μεταξυ αλλων και ειχε καταστραφει το κομματι που ηταν αποθηκευμενο το directX και για αυτο με πεταγε συνεχως εξω στο παιχνιδι (Μην μπω σε αναλυσεις πως το διαπιστωσα αυτο)

 

TLDR; Μολις πηρα νεο δισκο, κανοντας και νεα εγκατασταση, ουτε ενα fail boot και ουτε ενα σφαλμα στο Shadow, ολα τρεχουν ανενοχλητα σε καθημερινη βαση 2 βδομαδες τωρα

 

Ο καθενας ειναι ελευθερος να λεει την αποψη του (καπου διαβασα εδω, τι μας ρωτας ρε φιλε αν δε σαρεσουν οι απαντησεις μας) , απλα οταν την υποστηριζει σθεναρα και δογματικα σαν ευαγγελιο, λεγοντας αυτο ειναι κατηγορηματικα αλλαξε το, υπαρχουν επιπτωσεις. Αν ημουν περισσοτερο αμπαλος απο οτι ειμαι και ευκολοπιστος θα καθομουν να στελνω τροφοδοτικα στο εξωτερικο και καρτες γραφικων (ενα φιλος μου παλι επεμενε με απολυτη σιγουρια πως εκαψα κυκλωματα στην καρτα γραφικων επειδη εχω μικρο κουτι και ειναι ζεστα μεσα)

 

Ο αλλος εκανε πραξεις δημοτικου, με καποιο τροπο εβρισκε καποια θεωρητικα μεγιστα που τα προσθετα και ξεπερναγε τα 400W και μετα μου λεγε απο τα 450 θα παιρνω 360 καθαρα μου ριξε 20% απωλειες και επικαλεστηκε το αρθρακι απο wikipedia να εξηγησει και τα bronze/silver/gold/platinum και μετα εγω ημουν αυτος που τρολλαρα ο βραχος

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

 

Να σου θυμίσω πάντως ότι κι εσύ είχες μπει από νωρίς στο παιχνίδι των χαρακτηρισμών. Επίσης, τι θα πει "υπάρχουν επιπτώσεις"; Μόνο οι δικές σου πράξεις θα μπορούσαν να έχουν επιπτώσεις. Δεν μπορεί κάποιος να έρθει στο σπίτι σου και να σου κάνει RMA την κάρτα ή το τροφοδοτικό με το ζόρι.

 

Εδώ είναι ένα δημόσιο φόρουμ, όπου ο καθένας (ανάλογα με το επίπεδο της κατάρτισής του) αφιερώνει τον προσωπικό του χρόνο προσπαθώντας να σε βοηθήσει. Ακόμη κι αν όλοι έχουν άδικο, εσύ πρέπει να σταθμίσεις τις πληροφορίες που σου προσφέρουν και να ενεργήσεις ανάλογα.

 

Αν αισθανόσουν και λίγο μεγαλόθυμος, θα μπορούσες να ξεκινήσεις κι ευχαριστώντας όσους προσπάθησαν να συμβάλουν, αλλά δεν είναι κι απαραίτητο.

 

Αν έχει αξία, νομίζω ότι θα μπορούσες να είχες μπει σε αυτό το θέμα πιο καλοπροαίρετα (όπως στο θέμα του μετρητή κατανάλωσης), αν και καταλαβαίνω ότι ήταν δύσκολο να αφήσεις κατά μέρος το αρχικό στρες από το άμεσο πρόβλημα του υπολογιστή.

 

Τέλος καλό, όλα καλά -κι όλοι είμαστε λίγο σοφότεροι.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.