Jump to content


Boostαρισμα hdd?


Recommended Posts

On 9/10/2019 at 8:33 ΜΜ, το μέλος redbighunter έγραψε:

Και κάτι άσχετο...αλλά μιας και αναφέρουμε τα usb stick...το allocation τι νούμερο πρέπει να έχει για fat32/exfat? Και τι για ntfs?

Μονο ntfs, για συμβατοτητα

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα....

Έγινε ένα καλό άδειασμα των δίσκων....και έγιναν κάποιες μετρήσεις όπου παραθέτω φωτο...

 

3TB είναι ένας toshiba p300 (2 μηνών)

1.5TB είναι ένας wd green ( κάποιων χρόνων...)

128gb είναι ένας sata 3 plextor ssd ( κάποιων χρόνων...)

 

Και οι 2 μηχανικοί δίσκοι για να ολοκληρώσουν κάθε test χρειάστηκαν πάνω από 10 ώρες ( τόσο κάνει ή πήρε πάρα πολύ ώρα???)...ενώ ο ssd το πολύ λεπτό! Τα νούμερα είναι καλά?

 

Εν τω μεταξύ στο hd sentinel τον wd green τον εμφανίζει με 98% health (λέει ότι με remap φτιάχνει το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πώς γίνεται...έκανα αργό format στο δίσκο αλλά δεν άλλαξε τιποτα) ενώ τους άλλους 2 με 100%!

 

Κάτι μου λέει ότι ο wd αρχίζει να παραδίδει πνεύμα...

Untitled 4.png

Untitled 3.png

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, redbighunter said:

Και οι 2 μηχανικοί δίσκοι για να ολοκληρώσουν κάθε test χρειάστηκαν πάνω από 10 ώρες ( τόσο κάνει ή πήρε πάρα πολύ ώρα???)...ενώ ο ssd το πολύ λεπτό! Τα νούμερα είναι καλά?

Χαρά στο κουράγιο σου.... Δεν ξέρω αν αυτό συνιστά πρόβλημα, εξαρτάται από τα settings του benchmark. Αν έγγραφε μεγάλα και πολλά samples σε όλη την επιφάνεια των δίσκων, ίσως είναι λογικό να πήρε τόσες ώρες. Δεν χρησιμοποιώ win και δεν έχω άποψη.

 

4 hours ago, redbighunter said:

Εν τω μεταξύ στο hd sentinel τον wd green τον εμφανίζει με 98% health (λέει ότι με remap φτιάχνει το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πώς γίνεται...έκανα αργό format στο δίσκο αλλά δεν άλλαξε τιποτα) ενώ τους άλλους 2 με 100%!

 

Εξαρτάται τι γράφει. Μπορεί να υπάρχει θέμα, μπορεί και όχι. Ο δικός μου αρχαιότερος δίσκος (σχεδόν δεκαετία) δίνει αυτά στο HDSentinel (linux version):

 

Quote

HDD Device  3: /dev/sdd
HDD Model ID : WDC WD6401AALS-00L3B2
HDD Serial No: 
HDD Revision : 01.03B01
HDD Size     : 610479 MB
Interface    : S-ATA II
Temperature  : 32 °C
Highest Temp.: 43 °C
Health       : 100 %
Performance  : 100 %
Power on time: 731 days, 23 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
  The hard disk status is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found and there are no spin up or data transfer errors. 
    No actions needed.
 

 

Γενικά μην κάνεις "αργό" format. Φθείρεις χωρίς λόγο τους δίσκους.

 

Επειδή έχω και εγώ τον Toshiba P300, ιδού οι δικές μου επιδόσεις σε Ext4 FS στο linux για να συγκρίνεις:

 

image.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος redbighunter έγραψε:

Έγινε ένα καλό άδειασμα των δίσκων....και έγιναν κάποιες μετρήσεις όπου παραθέτω φωτο...

Δε χρειαζοταν αυτο, μια αντιγραφη 1 αρχειου >20GB απο τον SSD σε καθε μηχανικο και πισω, θα εβλεπες ταχυτητες

Αρκετα αργος ο green

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Χαρά στο κουράγιο σου.... Δεν ξέρω αν αυτό συνιστά πρόβλημα, εξαρτάται από τα settings του benchmark. Αν έγγραφε μεγάλα και πολλά samples σε όλη την επιφάνεια των δίσκων, ίσως είναι λογικό να πήρε τόσες ώρες. Δεν χρησιμοποιώ win και δεν έχω άποψη.

 

Εξαρτάται τι γράφει. Μπορεί να υπάρχει θέμα, μπορεί και όχι. Ο δικός μου αρχαιότερος δίσκος (σχεδόν δεκαετία) δίνει αυτά στο HDSentinel (linux version):

 

Γενικά μην κάνεις "αργό" format. Φθείρεις χωρίς λόγο τους δίσκους.

 

Επειδή έχω και εγώ τον Toshiba P300, ιδού οι δικές μου επιδόσεις σε Ext4 FS στο linux για να συγκρίνεις:

 

image.png

 

Ειδικά στην περίπτωση του Green του καλά έκανε, για να του δώσει την ευκαιρία να εντοπίσει και να μετακινήσει επιπλέον προβληματικούς sectors.

Επειδή δεν έχουμε αναλυτικά διαγνωστικά από αυτόν, να επισημάνω ότι ακόμη και καλός να βγαίνει στο SMART, προτείνεται να μην έχεις κρίσιμα δεδομένα μόνο σε αυτόν, χωρίς backup.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2019 at 12:13 ΜΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Τρέξτου το διαγνωστικό της WD

 

https://support-en.wd.com/app/answers/detail/a_id/6226

 

Προσωπικά, τους δίσκους μου μετά από 3-5 χρόνια τους αλλάζω καλού κακού...

 

Λοιπόν έκανα επιδιόρθωση με το HD Sentinel τον wd green 1.5tb...και έκανε μετά από 45 ώρες repair σε 8 sectors...όπου τώρα το health πήγε 99% από 98% (1 sector βλέπει πάλι ότι θέλει repair)

 

Τώρα τρέχω το διαγνωστικό της WD... και για το extended test θέλει 70 ώρες (υπόλοιπο τώρα 37 ώρες)....

 

Πάρα πολλές ώρες δεν είναι? Τι στο καλό?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα με εξελίξεις....

Έγινε προσπάθεια με intel optane 32gb δίσκο ώστε να boostαριστούν οι μηχανικοί δίσκοι....

Παιδεύτηκα πολύ με τους irst drivers και με τις ρυθμίσεις της μητρικής και το όλο setup!

Αρχικά έπρεπε το όλο σύστημα να είναι full UEFI...δλδ bios....OS....vga

Άρα αναγκαστικά έπρεπε να γίνει format ώστε το OS Partition να είναι σε GPT και όχι σε MBR που ήταν, γιατί μόνο το GPT είναι UEFI compatible.

Μετά έπρεπε να γίνει αλλαγή της vga gtx570 με άλλη κάρτα που το bios της να είναι UEFI κι αυτό

Έπειτα έπρεπε να δοκιμαστούν και οι 3 υποδοχές m.2 που έχει η μητρική ώστε να υποστηρίζεται το optane αλλά και να δουλεύει αυτόνομα και ο nvme ssd για το OS παράλληλα με τις δοκιμές με τους drivers όλα αυτά!

Το bios menu της gigabyte δεν βοηθάει και πολύ αλλά κατέληξα στις κατάλληλες ρυθμίσεις...

Τελικά λύση βρέθηκε και το optane δουλεύει σε secondary drives που δεν έχουν OS...απλά μπορείς να boostάρεις προς το παρόν μόνο έναν secondary no OS δίσκο!!!

 

Επίσημα η Intel λέει ότι για την πλατφόρμα x299 το optane δουλεύει μόνο για boostαρισμα σε δίσκο με OS και ότι το boostαρισμα σε secondary no OS drives υποστηρίζεται μόνο από τα 3xx chips και πάνω αλλά με τους καινούργιους drivers δεν ισχύει αυτό...ευτυχώς!!!

 

Για το εν λόγω εγχείρημα τελικά δεν χρειάζονται οι irst drivers αλλά το έτοιμο intel optane πρόγραμμα παρότι στο bios επιλέγεις IRST mode αντί για AHCI!!!!

 

Μόλις έχω χρόνο πάλι θέλω να δοκιμάσω:

1) αν προσθέσω άλλον έναν optane...αν θα υπάρχει η δυνατότητα να boostαριστεί κι άλλος δίσκος....

2)αν γίνετε raid-0 με optane δισκους….ώστε να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα στο δίσκο...

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω πάρα πολύ το φίλο jax7480 για τη συνδρομή του και τη βοήθεια του σε όλο αυτό!!! Μόνο τα καλύτερα έχω να πω!!!

 

Παραθέτω image με τις μετρήσεις σε Toshiba p300 3tb με και χωρίς optane!

 

149106177_Screenshot(2).thumb.png.1e3eb2e41b9ebd10a1a87904f4c6e37d.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, redbighunter said:

Άρα αναγκαστικά έπρεπε να γίνει format ώστε το OS Partition να είναι σε GPT και όχι σε MBR που ήταν, γιατί μόνο το GPT είναι UEFI compatible.

 

Αν και τώρα είναι αργά, υπάρχει πολύ εύκολος τρόπος να γίνει μετατροπή, χωρίς format. Το γράφω μετά λόγου γνώσεως, καθώς το πραγματοποίησα σχετικά πρόσφατα.

https://www.windowscentral.com/how-convert-mbr-disk-gpt-move-bios-uefi-windows-10

 

1 hour ago, redbighunter said:

Παραθέτω image με τις μετρήσεις σε Toshiba p300 3tb με και χωρίς optane!

Αντιλαμβάνεσαι φυσικά ότι αυτό το benchmark που ποστάρεις είναι εντελώς "πλασματικό" και αφορά σε δεδομένα που είναι cache-αρισμένα. Σε τυχαία προσπέλαση, δεν είναι αυτές οι επιδόσεις. Ανάλογα με το workflow, η λύση optane μπορεί να προσφέρει σημαντική βελτίωση, αλλά μπορεί να είναι και μια τρύπα στο νερό...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή έτσι πήγα να κάνω την μετατροπή από mbr σε gpt αλλά όλο κάτι έλειπε...και δεν μου το έκανε σωστά...κι έτσι έκανα format να είμαι σίγουρος! (Το χρειαζόταν να πω την αλήθεια)

 

Τώρα όσον αφορά τις μετρήσεις....ναι όλα αυτά πάντα είναι υποθετικά....αλλά δεν ξέρω...  έχουμε καλύτερο τρόπο σύγκρισης? Τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, redbighunter said:

Στην αρχή έτσι πήγα να κάνω την μετατροπή από mbr σε gpt αλλά όλο κάτι έλειπε...και δεν μου το έκανε σωστά...κι έτσι έκανα format να είμαι σίγουρος! (Το χρειαζόταν να πω την αλήθεια)

 

Τώρα όσον αφορά τις μετρήσεις....ναι όλα αυτά πάντα είναι υποθετικά....αλλά δεν ξέρω...  έχουμε καλύτερο τρόπο σύγκρισης? Τι προτείνεις?

Όχι όχι, απλά σου λέω ότι ανάλογα με το workflow σου μπορεί να αντιληφθείς στην πράξη τις καλύτερες επιδόσεις, μπορεί και όχι. Δεν μετριέται με κάποιο μετροπρογραμμα αυτό. Εσύ θα το δεις στην πράξη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, αν τα drives που έχεις κάνουν το ίδιο πράγμα συνέχεια, τότε θα δεις διαφορές με το 2ο run και μετά (θα βελτιωθεί κι άλλο στο 3ο, 4ο).

Αν όμως τα μηχανικά drives κάνουν διαφορετικά πράγματα συνέχεια, τότε δεν θα υπάρχει διαφορά απ'ότι αν το μηχανικό drive ήταν μόνο του. Στην ουσία ο Optane κάνει ένα μόνιμο caching το οποίο παραμένει στο drive (φυσικά μέχρι να γεμίσει). Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει στους drivers κάτι τελευταία και δουλεύει μόνιμα σαν caching drive μέχρι να γεμίσει ή όχι.

Δηλαδή παίρνει πρώτα ο Optane όλα τα δεδομένα και μετά τα στέλνει στο μηχανικό.

 

Νομίζω ήταν το 2011 που η OCZ είχε παρουσιάσει το OCZ Revodrive Hybrid που έκανε κάτι αντίστοιχο όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. Και λίγο πριν είχε παρουσιάσει η Intel τους 311 series SSD που ήταν μόνο για caching. Απλά τότε το caching ήταν μόνο για το OS γιατί ο περισσότερος κόσμος δεν είχε SSD.

Μετά ήρθε κάποιος jax7480 το 2012 σε ένα άλλο site και έκανε review έναν Intel Hawley Creek SSD 313 series (παγκόσμια αποκλειστικότητα). Αυτός ήταν η 2η προσπάθεια της Intel με caching drives.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.