Jump to content

Recommended Posts

On 9/10/2019 at 8:33 ΜΜ, το μέλος redbighunter έγραψε:

Και κάτι άσχετο...αλλά μιας και αναφέρουμε τα usb stick...το allocation τι νούμερο πρέπει να έχει για fat32/exfat? Και τι για ntfs?

Μονο ntfs, για συμβατοτητα

Επανέρχομαι στο θέμα....

Έγινε ένα καλό άδειασμα των δίσκων....και έγιναν κάποιες μετρήσεις όπου παραθέτω φωτο...

3TB είναι ένας toshiba p300 (2 μηνών)

1.5TB είναι ένας wd green ( κάποιων χρόνων...)

128gb είναι ένας sata 3 plextor ssd ( κάποιων χρόνων...)

Και οι 2 μηχανικοί δίσκοι για να ολοκληρώσουν κάθε test χρειάστηκαν πάνω από 10 ώρες ( τόσο κάνει ή πήρε πάρα πολύ ώρα???)...ενώ ο ssd το πολύ λεπτό! Τα νούμερα είναι καλά?

Εν τω μεταξύ στο hd sentinel τον wd green τον εμφανίζει με 98% health (λέει ότι με remap φτιάχνει το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πώς γίνεται...έκανα αργό format στο δίσκο αλλά δεν άλλαξε τιποτα) ενώ τους άλλους 2 με 100%!

Κάτι μου λέει ότι ο wd αρχίζει να παραδίδει πνεύμα...

Untitled 4.png

Untitled 3.png

Edited by redbighunter

4 hours ago, redbighunter said:

Και οι 2 μηχανικοί δίσκοι για να ολοκληρώσουν κάθε test χρειάστηκαν πάνω από 10 ώρες ( τόσο κάνει ή πήρε πάρα πολύ ώρα???)...ενώ ο ssd το πολύ λεπτό! Τα νούμερα είναι καλά?

Χαρά στο κουράγιο σου.... Δεν ξέρω αν αυτό συνιστά πρόβλημα, εξαρτάται από τα settings του benchmark. Αν έγγραφε μεγάλα και πολλά samples σε όλη την επιφάνεια των δίσκων, ίσως είναι λογικό να πήρε τόσες ώρες. Δεν χρησιμοποιώ win και δεν έχω άποψη.

4 hours ago, redbighunter said:

Εν τω μεταξύ στο hd sentinel τον wd green τον εμφανίζει με 98% health (λέει ότι με remap φτιάχνει το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πώς γίνεται...έκανα αργό format στο δίσκο αλλά δεν άλλαξε τιποτα) ενώ τους άλλους 2 με 100%!

Εξαρτάται τι γράφει. Μπορεί να υπάρχει θέμα, μπορεί και όχι. Ο δικός μου αρχαιότερος δίσκος (σχεδόν δεκαετία) δίνει αυτά στο HDSentinel (linux version):

HDD Device  3: /dev/sdd
HDD Model ID : WDC WD6401AALS-00L3B2
HDD Serial No: 
HDD Revision : 01.03B01
HDD Size     : 610479 MB
Interface    : S-ATA II
Temperature  : 32 °C
Highest Temp.: 43 °C
Health       : 100 %
Performance  : 100 %
Power on time: 731 days, 23 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
  The hard disk status is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found and there are no spin up or data transfer errors. 
    No actions needed.

Γενικά μην κάνεις "αργό" format. Φθείρεις χωρίς λόγο τους δίσκους.

Επειδή έχω και εγώ τον Toshiba P300, ιδού οι δικές μου επιδόσεις σε Ext4 FS στο linux για να συγκρίνεις:

image.png

πριν 8 ώρες, το μέλος redbighunter έγραψε:

Έγινε ένα καλό άδειασμα των δίσκων....και έγιναν κάποιες μετρήσεις όπου παραθέτω φωτο...

Δε χρειαζοταν αυτο, μια αντιγραφη 1 αρχειου >20GB απο τον SSD σε καθε μηχανικο και πισω, θα εβλεπες ταχυτητες

Αρκετα αργος ο green

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Χαρά στο κουράγιο σου.... Δεν ξέρω αν αυτό συνιστά πρόβλημα, εξαρτάται από τα settings του benchmark. Αν έγγραφε μεγάλα και πολλά samples σε όλη την επιφάνεια των δίσκων, ίσως είναι λογικό να πήρε τόσες ώρες. Δεν χρησιμοποιώ win και δεν έχω άποψη.

Εξαρτάται τι γράφει. Μπορεί να υπάρχει θέμα, μπορεί και όχι. Ο δικός μου αρχαιότερος δίσκος (σχεδόν δεκαετία) δίνει αυτά στο HDSentinel (linux version):

Γενικά μην κάνεις "αργό" format. Φθείρεις χωρίς λόγο τους δίσκους.

Επειδή έχω και εγώ τον Toshiba P300, ιδού οι δικές μου επιδόσεις σε Ext4 FS στο linux για να συγκρίνεις:

image.png

Ειδικά στην περίπτωση του Green του καλά έκανε, για να του δώσει την ευκαιρία να εντοπίσει και να μετακινήσει επιπλέον προβληματικούς sectors.

Επειδή δεν έχουμε αναλυτικά διαγνωστικά από αυτόν, να επισημάνω ότι ακόμη και καλός να βγαίνει στο SMART, προτείνεται να μην έχεις κρίσιμα δεδομένα μόνο σε αυτόν, χωρίς backup.

• Like 2

On 17/10/2019 at 12:13 ΜΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Τρέξτου το διαγνωστικό της WD

https://support-en.wd.com/app/answers/detail/a_id/6226

Προσωπικά, τους δίσκους μου μετά από 3-5 χρόνια τους αλλάζω καλού κακού...

Λοιπόν έκανα επιδιόρθωση με το HD Sentinel τον wd green 1.5tb...και έκανε μετά από 45 ώρες repair σε 8 sectors...όπου τώρα το health πήγε 99% από 98% (1 sector βλέπει πάλι ότι θέλει repair)

Τώρα τρέχω το διαγνωστικό της WD... και για το extended test θέλει 70 ώρες (υπόλοιπο τώρα 37 ώρες)....

Πάρα πολλές ώρες δεν είναι? Τι στο καλό?

Τσαμπα τον ταλαιπωρεις, αλλαξε τον

• Like 1

πριν 10 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Τσαμπα τον ταλαιπωρεις ταλαιπωρείσαι, αλλαξε τον

;)

• Like 1
  • Haha 1

Μετά από 70 ώρες ο δίσκος πέρασε επιτυχώς και το extended test και το quick test της wd! Θα με τρελάνει ο δίσκος αυτός....