Jump to content


Ποιά νούμερα πρέπει να έχει μια βασική συλλογή από νοβοπανόβιδες;


Recommended Posts

Αναλογα με τις αναγκες του καθενος...

Τι παχος ξυλα θελει να βιδωσει, οι 3,5 παχος ειναι καλες ,δεν θελουν προτρυπημα...τα μηκη οπως ειπα πριν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος colt3003 έγραψε:

Αν πρόκειται να κάνεις κατασκευή με μελαμίνη, 3 μεγέθη θα χρειαστείς σίγουρα:

3,5 χ 16

3,5 χ 30

3,5 χ 50

Για οτιδήποτε άλλο, καλό είναι να το διευκρινίσεις. 

 

3,5Χ50 ή μήπως 3,5Χ45;

 

Είδα τον μάστορα που μόνταρε ντουλάπια να επισημοποιεί 3 χιλ νοβοπανόβιδες, μάλλον για να μην ανοίγει η μελαμίνη.

Μήπως είναι προτιμότερες από τα 3,5 χιλ, για βίδωμα χωρίς τρύπημα;

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Αναλογα με τις αναγκες του καθενος...

Τι παχος ξυλα θελει να βιδωσει, οι 3,5 παχος ειναι καλες ,δεν θελουν προτρυπημα...τα μηκη οπως ειπα πριν.

 

Το ζητούμενο είναι, να φτιάξεις μια ταμπακιέρα με διάφορα νούμερα με νοβοπανόβιδες που πιθανόν να χρειαστείς χωρίς να ξέρεις εκ των προτέρων τι επισκευές ή μικροκατασκευές θα κάνεις και χωρίς να έχεις κοντά σου κατάστημα για να αγοράζεις άμεσα.

 

Link to comment
Share on other sites

3x12 για διαφορα μικρα εξαρτηματα που ερχονται προ τρυπημενα.

3.5x18 μεντεσεδες πχ σε 18αρα μελαμινη αν πεσεις σε 16αρα τοτε θες 3x16 ή 3.5x16.

3.5x25 πλάτες 8αρες 

3.5x30 πλατες 8αρες αν δεν νιωθεις ανετα με το 25

3.5x35 (κινούνται πολυ λογω του 18mm standard στη μελαμινη)

4x40 ή 4.5x40

4x45 ή 4.5x45

4x50 ή 4.5x50

 

6x60 ψωμακι για στηριξη των επίπλων στο τοιχο.

 

Στις μελαμινες προτρυπας και φρεζαρεις ανεξαρτητα απο τη βιδα. 

Ο λογος που το γραφω σε τοσο γενικο αρχικο ερωτημα, ειναι λογω του 3ου post σου. Το αρχικο το απανταει ο @Stelios13

 

Αν σου φαινονται πολλα τα νουμερα που αναφέρω, τοτε παιρνεις μονο μακρυες και αναλογα τις κοβεις. Ελπιζω οχι με ηλεκτρολογικο κόφτη :p

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Γιώργος 1 said:

 

3,5Χ50 ή μήπως 3,5Χ45;

 

Είδα τον μάστορα που μόνταρε ντουλάπια να επισημοποιεί 3 χιλ νοβοπανόβιδες, μάλλον για να μην ανοίγει η μελαμίνη.

Μήπως είναι προτιμότερες από τα 3,5 χιλ, για βίδωμα χωρίς τρύπημα;

 

Κοίτα από το 50 στο 45  η διαφορά είναι μικρή. Στα 3,5 χιλιοστά επίσης, δεν έχεις κίνδυνο να σου ανοίξει η μελαμίνη, ακόμα και η 16αρα, ακόμα και αν τις βάζεις με το μάτι (εντάξει, αυτό θέλει μια σχετική τριβή με το άθλημα) 

Οι τιμές που έδωσα αφορούν τις κατασκευές με 16άρα μελαμίνη. Τουλάχιστον εγώ όσες κατασκευές έχω κάνει με 16αρα μελαμίνη τις έχω φτιάξει, και αυτά είναι τα 3 νούμερα που χρειάστηκα.

Α! επίσης η λύση της ταμπακιέρα που λες ίσως να είναι ασύμφορη οικονομικά. Αν πρόκειται να κάνεις κατασκευές, και όχι να τις χρησιμοποιείς περιστασιακά,  τότε είναι πολύ πιο συμφέρουσα η αγορά κουτιού από κάθε νούμερο. Περιορίζεται έτσι η γκάμα σου, αλλά έχεις πάντα πλούσιο απόθεμα (και φτηνότερο από το να τις αγοράζεις π,χ. 100 τη φορά), απο τις πιο συχνά χρησιμοποιούμενες. 

Τέλος, χρήσιμο είναι να έχεις και ένα απόθεμα απο ξύλινες καβίλιες 8 χιλ. για να φτιάχνεις ενώσεις σε έγχρωμη μελαμίνη, χωρίς να φαίνονται κεφάλια απο βίδες εξωτερικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος ασχολείται με κατασκευές γενικά χρειάζεται πολλά μεγέθη, άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο.

Εγώ έχω πάρει ένα κουτί από 3,5 έως 4,5 σε μεγέθη από 12 έως 50 και κάποιές πιο μεγάλες όταν προκύπτει ανάγκη.

Αποθήκευση σε συρτάρι (κάποια νούμερα) με Sortimo Inset Box και ματαφορά σε L-boxx όταν πρόκειται για εργασίες εκτός σπιτιού, χωρίο κλπ.

 

bides.thumb.jpg.6c60ec18fd8dd5e204f5731ec7b90478.jpg   

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα έχεις τακτοποιήσει, αλλά τώρα είδα τις τιμές των Sortimo Inset Box και είναι απαγορευτικές. ?

 

Θα κάνω όλη την οργάνωση σε ταμπακιέρες της STANLEY  την 1-92-748  και την 1-92-749, έχω ήδη πάρει μερικές.

Η νοβοπανόβιδες θα είναι μιά ταμπακέρα, άλλη οι λαμαρινόβιδες, άλλη τα ούπα, άλλη τα στριφώνια και τα μεταλλικά βύσματα, ....

 

5881_1-92-748.jpg

3382_192749.jpg

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε είναι κοινό νουμερο. Δεν έχω ιδέα αν εχει το πρακτικερ μιας και δε παίρνω βίδες από εκεί αλλά όποιος έχει υλικα επιπλοποιίας αποκλείεται να μη τις έχει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Παρεμπιπτόντως, τετοιες έψαχνα σε Praktiker και σιδεράδικο και τζίφος...

 

Πρόκειται για αυτές που επισήμως ονομάζονται  νοβοπανόβιδες Waffer Pozi

 

https://tsamouris.gr/eshop/eShop/Items.aspx?CategoryID=1907

 

Δεν ξέρω άμα έτσι τις λένε και στην καθομιλουμένη οι μάστορες.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Πρόκειται για αυτές που επισήμως ονομάζονται  νοβοπανόβιδες Waffer Pozi

 

https://tsamouris.gr/eshop/eShop/Items.aspx?CategoryID=1907

 

Δεν ξέρω άμα έτσι τις λένε και στην καθομιλουμένη οι μάστορες.

Στο ετοιμοπαράδοτο χωλαίνουμε επαέ χάμω ;).

Τελικά για τη δική μου δουλειά το πάλεψα με κάτι τέτοιες:

https://esmarket.gr/ergaleia/eidi-kigkalerias/bides-karfobelones/set-egkatastasis-es-bides-4-5x60mm-busma-toixou-o6mm

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2019 at 2:21 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

4x45 ή 4.5x45

4x50 ή 4.5x50

Χρειάζονται και αυτά αν έχεις 3,5Χ4,5 και 3,5Χ5;

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επισης υπαρχουν κ αλλοι τυποι, σε βιδες που συχνα πυκνα χρειαζομαστε....

IMG_4713.thumb.JPG.4c9518900cdc68a44a0e1d249d6f2fe1.JPGIMG_4715.thumb.JPG.31ac038a8145430fd571528d049fc5d5.JPG

 

Για οταν υπαρχει κ μεταλλικο μερος στην κατασκευη...[καταργει τα τρυπανια]

 

IMG_4714.thumb.JPG.d0e6f09ecf8570ae69e4e6c53c5b6f51.JPGIMG_4716.thumb.JPG.e9871b1d933b80c4f4abf8fa267ba48d.JPG

Κ με διαφορετικους [αρκετους] τυπους κεφαλης κ σε χρωμα...[εδω μαυρες πλατυκεφαλες , κ ανθρακι κανονικες]

Σε οποιοδηποτε βιδαδικο θα βρητε τα παντα, ακομα κ τυπους βιδας που δεν φανταζοσασταν οτι υπαρχουν....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αρκει να υπαρχει καποιο βιδαδικο κοντα. Πριν μερες χρειαστηκα στο χωριο 2 μακριες στραβοβιδες κ επρεπε να κατεβω ηρακλειο. Τελικα με διαφορες ματσακονιες κ πατέντες γλιτωσα τα 36 χιλιομετρα δρομο.

 

Πρεπει οπωσδηποτε πριν κατεβω την επομενη φορα να ετοιμασω ενα δεματακι κ να το στείλω να με περιμενει...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αρκει να υπαρχει καποιο βιδαδικο κοντα. Πριν μερες χρειαστηκα στο χωριο 2 μακριες στραβοβιδες κ επρεπε να κατεβω ηρακλειο. Τελικα με διαφορες ματσακονιες κ πατέντες γλιτωσα τα 36 χιλιομετρα δρομο.

 

Πρεπει οπωσδηποτε πριν κατεβω την επομενη φορα να ετοιμασω ενα δεματακι κ να το στείλω να με περιμενει...

Σταυροβιδες νεαρη μου κυρια!!:p οι στραβες θελουν ισιωμα πρωτα, οποτε διπλος κοπος!!!!!!!!:)

Ειπες μια μεγαλη αληθεια ,εστω κ κατα λαθος...Στα χωρια,εξοχικα, κ λοιπα απομακρυσμενα μερη , θελουμε πραγματικα τα παντα , απο αναλωσιμα κ εργαλεια [για ευνοητους λογους] κ οχι τοσο στην Αθηνα η σε μεγαλες πολεις....

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Σταυροβιδες νεαρη μου κυρια!!:p οι στραβες θελουν ισιωμα πρωτα, οποτε διπλος κοπος!!!!!!!!

LOL! ! !

:D

Στον αέρα το έπιασες το λογοπαίγνιο συνονόματε!   :T: 

Η ορολογία των ειδών αυτών -αλλά και άλλων πολλών!-  έχει μια . . .  φαντασία μέσα της! :p

Αν το πιάνω σωστά, για τέτοια βίδα είναι ο λόγος:

Ashampoo_Snap_Σάββατο, 2 Νοεμβρίου 2019_19h26m38s_003_.jpg

http://www.sinter-hellas.gr/index.php/products/nautiliaka-eidh/stravovides/nautiliaka-eidh-stravovides-eurwpaikou-typou-galvanize.html

 

:)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.