Jump to content


Desktop για 3D rendering (Lumion etc)


Recommended Posts

Δε το συζηταμε οτι παει σε ryzen.  Ακομα και adobe να δουλευε, παλι ryzen Θα επαιρνε.
Για αυτο ειπα και πριν πως πρεπει να ξερουμε το συνολικο worflow της αδερφης του, μηπως ο 3600χ θεωρειται λιγος γιατι ποτε δε δουλευει ενας σε ενα προγραμμα μονο.
Παντως αρκετοι φιλοι μου παιρνουν 3900χ απο πλαισιο. Και ειναι και σε καλη τιμη. 


 

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2019 at 10:37 ΠΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πρεπει να μας πει τι σκηνες φτιαχνει, αν ειναι πολυπλοκες και βαριες, μηπως παει σε 1080ti λογω των 11GB. (αν δε μπορει για 2080τι) αλλιως 2060S / 2070S  

Λοιπόν έως τώρα και με τον περιορισμό των δυνατοτήτων του μηχανήματος που έχει, φτιάχνει κυρίως εσωτερικού χώρου σκηνές για κατοικίες καθώς και εξωτερικού χώρου με κτήρια ή συγκροτήματα κτηρίων για αρχιτέκτονες. Προφανώς στην πρώτη περίπτωση έχει μεγάλη λεπτομέρεια, ενώ στη δεύτερη όχι τόσο.

 

Από εκεί και πέρα ενδιαφέρεται να μεταβεί σε πιο λεπτομερή μοντέλα κτηριακά αλλά και περιβάλλοντος, οπότε έτσι κι αλλιώς η αναβάθμιση για τα εργαλεία που χρησιμοποιεί ήδη θα ήταν σημαντική.

 

Η διαδικασία που ακολουθεί είναι να στήνει το 3D της στο AutoCAD γιατί αυτό γνωρίζει. Ενδιαφέρεται όμως να μάθει Rhino και Revit. Τώρα το μοντέλο που φτιάχνει από το AutoCAD το εισάγει στο 3DsMax στο οποίο χρησιμοποιεί το Mental-Ray για να κάνει το render των σκηνών της. Απ 'ότι έχει καταλάβει όμως επειδή η AutoDesk φαίνεται να το εγκαταλείπει, ψάχνεται και σε αυτό. Οπότε έχει στα υπόψιν της το Corona και γιατί όχι και την Unreal Engine. Βέβαια το Lumion φαίνεται να είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνει και είναι το κομμάτι της αρχιτεκτονικής.

Link to comment
Share on other sites

mental ray????
πολυ παλιος renderer.. και αργος αρκετα!!
O corona θελει δυνατο cpu και ξεχναει το gpu rendering.
Αν ασχοληθει με unreal 4 (που δε το προτεινω, ενω υπαρχουν αρκετοι που θα της το προτεινουν) θελει δυνατη καρτα γραφικων.

Αν ασχοληθει με vray θελει cpu οπως και ο corona (Ιδιοι ρεντερερς ειναι- της ιδιας εταιριας) η μπορει να ασχοληθει και με gpu render απλα με καποιους περιορισμους.
Σε καθε περιπτωση θελει και δυνατο cpu και δυνατη καρτα.
Πεστης να επικοινωνησει μαζι μου μηπως μπορω να την βοηθησω περισσοτερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι παρόλο που μπορεί να είναι βλακεία μιας και έχω καιρό να ασχοληθώ με το σπορ

Οι reference υλοποιήσεις στις κάρτες συνεχίζουν και κάνουν τον ίδιο θόρυβο όπως παλιά; Αν ναι μήπως θα ήταν πιο σοφό να πάει σε κάποια άλλη υλοποιηση να μη της παίρνει τα μαλλιά όταν πατάει γκάζι?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, karmen1983 said:

Σα να ειδα κάπου σε πρόταση τέτοιο σχεδιασμό. Αν όχι μη μου δίνετε σημασία το έχω χάσει τελευταία :p 

 

ο μονος λογος να πας σε reference καρτες ειναι αν θελεις να βαλεις 4 καρτες σε ενα συστημα που ειναι πιο αποτελεσματικο το συστημα blower ψυξης :)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.