Jump to content


Επιλογή ηχείων?


Recommended Posts

πριν 26 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Αυτά είναι καγκουρικα! Πιο διακριτικό και εμφανίσιμο εννοώ αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Δηλαδή όσοι αγοράσαμε παθητικά ηχεία κάναμε λάθος? Λίγο απόλυτο δεν είναι αυτό?

 

Τα παιρνεις σε αλλο χρωμα! Η κανεις αυτο που ειπα και μερικα ποστ νωριτερα, δηλαδη τα εντοιχιζεις. Προμπλεμ σολβντ, και μαλιστα εχοντας επιτυχει την καλυτερη δυνατη τοποθετηση. Δεν υπαρχει καλυτερο απο τον εντοιχισμο! Βεβαια τα συγκεκριμενα ηχεια που εβαλα εχουν μοναδες και στα πλαγια και εκπεμπουν σε καρδιοειδη λοβο. Ενα ηχειο δηλαδη που σου λυνει ολα τα προβληματα σχεδον. Ενισχυση, ματσαρισμα, crossover, τοποθετηση, στησιμο, room modes. 

Μετα καλυτερο ειναι μονο το πολυκαναλο, αλλα αντε να πεισεις τον κοσμο οτι η μουσικη ακουγευαι ΚΑΛΥΤΕΡΑ αλλα και ΣΩΣΤΟΤΕΡΑ σε σωστα στημενο πολυκαναλο συστημα. 

 

Μωρε τα παθητικα λαθος δεν ειναι... γιατι παντα παιζει ρολο αυτο το ρημαδι το μπατζετ. Αλλα οταν το μπατζετ επιτρεπει ενεργα studio monitor παρεα με subwoofer, και μια συσκευη που θα στριμαρει ολα τα αρχεια, τοτε ναι. Τα παθητικα ειναι γκολ απο τα αποδυτηρια. Απολυτως.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λίγο υπερβολές αυτό θα έλεγα.
Σαν τους καμμένους high-endάδες που διακρίνουν τάχα μου ακουστικά διαφορά μεταξύ καλωδίου Α διατομής 100mm και κόστους 500€/μ με το καλώδιο Β διατομής 99mm και κόστους 499€/μ.

 

Άλλωστε, τα καλύτερα ηχεία αυτή τη στιγμή, δεν είναι active κανένα από αυτά.
ναι, γαμάτα τα Grimm, αλλά παρά ταύτα ο ήχος τους είναι υποδεέστερος ενός σετ Focal Sopra No3.

Το ότι είναι το Χ ζευγάρι active δεν τα κάνει αυτομάτως better sounding σε σχέση με το Ψ παθητικό ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φταίει το μπάτζετ (που έχω στο μυαλό μου) διότι νιώθω ότι δεν εκπέμπουμε στην ίδια συχνότητα..

Όταν κάποιος διαθέτει 500-1500€ για ηχοσύστημα (όλα μέσα) δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει αυτά που προτείνετε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό υπάρχουν προτάσεις για όλα τα βαλάντια.
Άλλο σύστημα θα φτιάξει κάποιος με 15k, άλλος με 5k και άλλο κάποιος με 1.5k.

 

Εν τη προκειμένη περίπτωση εμένα η πρόταση παραμένει τα Klipschάκια.

Αν μπορεί τα 500αρια που έχουν πιο καλό μπάσο, καλώς, αν όχι και τα 400αρια φίνα είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος billpeppas έγραψε:

Σαν τους καμμένους high-endάδες που διακρίνουν τάχα μου ακουστικά διαφορά μεταξύ καλωδίου Α διατομής 100mm και κόστους 500€/μ με το καλώδιο Β διατομής 99mm και κόστους 499€/μ.

Αυτο ειναι ο ορισμος του χαλι-εντ. Φραση δανεισμενη απο διπλανο φορουμ. 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος billpeppas έγραψε:

better sounding

Δεν υπαρχει αυτο. Ειναι αποδεδειγμενο οτι ο ξεκουραστος και ωραιος ανεκτος ηχος για αρκετη ωρα ειναι ενα συγκεκριμενο κουρδισμα. Ηχοσυστηματος και χωρου. Σε σταθμες που πρεπει βεβαια, οχι ψιθυρους! 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος billpeppas έγραψε:

ναι, γαμάτα τα Grimm, αλλά παρά ταύτα ο ήχος τους είναι υποδεέστερος ενός σετ Focal Sopra No3.

Αντικειμενικα τα grimm ειναι σαφως ανωτερα. Παρ ολα αυτα, το focal ειναι παρα πολυ καλο ηχειο. Βεβαια χωρις να μου προσδιορισεις ενισχυτες, δεν λες κατι. Θα σου πω μονο πως σε εκθεση τα sopra 1 ο τυπος (που ειναι απο τους κορυφαιους στο χωρο) τα επαιζε με mola mola ενισχυτες, 1 σε καθε ηχειο λεμε, οι οποιοι φορανε hypex modules που ειναι οι ενισχυτες των ενισχυτων. Ολα αυτα σε χωρο φροντισμενο συνοδευομενα απο ισοσταθμιση. Ε να, ολα αυτα γλυτωνεις με τα ενεργα. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Μάλλον φταίει το μπάτζετ (που έχω στο μυαλό μου) διότι νιώθω ότι δεν εκπέμπουμε στην ίδια συχνότητα..

Όταν κάποιος διαθέτει 500-1500€ για ηχοσύστημα (όλα μέσα) δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει αυτά που προτείνετε. 

 Ειπαμε, το μπατζετ παιζει τραγικο ρολο. Στα 500 δεν ξερω. Αλλα στα 1500 υπαρχουν προτασεις που ειναι αξιοπρεπεστατες για αποδεκτες αποστασεις ακροασης. Μεχρι και 5.2 στηνεις με τα 305 της jbl και τα sub τους. H και τα adam t7v επισης με τα sub τους. Ειδικα δε για 2.2 θα περισσεψουν αφθονα λεφτακια για streamer, dac καλωδια, μπολικα σουβλακια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θες ακριβούς και ταιριαστούς ενισχυτές monoblock για τα focal και κάθε "focal".

Αλλά να σου πω κάτι, αν έχεις να διαθέσεις 30.000-40.000 για ένα σετ ηχείων, δεν νομίζω να κολλάς στα 5-10k των ενισχυτών :p

 

Το room treatment δεν είναι πάντα και παντού εφικτό.

Αν έχεις dedicated χώρο για μουσική ακρόαση και HT καλώς, κάνεις ότι σου επιτρέπει το πορτοφόλι σου.
Στο σαλόνι ενός σπιτιού όμως, δεν θα έβαζα acoustic panels, ούτε μπορώ να το ντύσω όλο με μοκέτα παντού.
Αυτό θα το έκανα στην υπόγα.

Αν είσαι "μπακούρι" και δεν σε νοιάζει, ναι, βάζεις και στο υπνοδωμάτιο acoustic treatments.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Το room treatment δεν είναι πάντα και παντού εφικτό.

Αυτό θα έλεγα (πάλι) κι εγώ. Το έχουμε ξανασυζητήσει σε άλλο νήμα με τον @giorgos2187 και πιστεύω ότι σε ένα χώρο που συνυπάρχεις με άλλους και δεν είναι αποκλειστικά για ακροάσεις, δεν μπορείς να κάνεις παρεμβάσεις. Όχι χωρίς να σε κράζουν δηλαδή ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Το room treatment δεν είναι πάντα και παντού εφικτό.

Αν έχεις dedicated χώρο για μουσική ακρόαση και HT καλώς, κάνεις ότι σου επιτρέπει το πορτοφόλι σου.
Στο σαλόνι ενός σπιτιού όμως, δεν θα έβαζα acoustic panels, ούτε μπορώ να το ντύσω όλο με μοκέτα παντού.
Αυτό θα το έκανα στην υπόγα.

Αν είσαι "μπακούρι" και δεν σε νοιάζει, ναι, βάζεις και στο υπνοδωμάτιο acoustic treatments.

 

Δεκτον!

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Αυτό θα έλεγα (πάλι) κι εγώ. Το έχουμε ξανασυζητήσει σε άλλο νήμα με τον @giorgos2187 και πιστεύω ότι σε ένα χώρο που συνυπάρχεις με άλλους και δεν είναι αποκλειστικά για ακροάσεις, δεν μπορείς να κάνεις παρεμβάσεις. Όχι χωρίς να σε κράζουν δηλαδή ?

 

 

Δεκτον!!!!

 

Επομένως γιατί να μην πάρετε βρε παιδιά αυτά που πρέπει; Αφού στο χώρο σας ΔΕΝ μπορείτε να επέμβετε, γιατί να μην πάρετε ένα ηχείο που θα σας έρθει πακέτο με ολα του τα καλούδια και θα σας λύσει τα οποία προβλήματα; Δηλαδή αν δε μπορείτε να βάλετε τα διαχυτικα της vicoustic που είναι πανεμορφα πως μπορείτε να πετατε ενισχυτές δεξιά αριστερά με καλώδια να τρέχουν σε όλα τα πατώματα; Ορίστε, οι ενισχυτές είναι μέσα στο ηχείο λέμε!

Επίσης, παιχτε με τα dsp που έχουνε τα κακομοιρα, χαμηλώστε συχνότητες που σας μπουμαρει ο χώρος,ενισχύστε άλλες που σας αποσβένει ο χώρος και ήρθατε πιο φλατ. Ρυθμίσεις σε κάθε ηχείο ξεχωριστά λέμε! Με οδηγίες από τον κατασκευαστή που τα έφτιαξε ντε! 

Βάλτε και 2 σαμπ ώστε εκεί που τα κύματα του ενός αποσβενουν, να συμπληρωνει το άλλο και ξενοιασατε!

Μέσα στην τιμή είναι όλα, δε χρεώνονται έξτρα! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα!

Λοιπόν πήγα στα πεταχτά και άκουσα ξανά αρκετά από τα πρώτα ηχεία (polk...dali...kef...) αλλά και τα mission qx2, klipsch rp400/500!!!  Τα mission qx2 πραγματικά ακούγονται πάρα πολύ καλά! Πολύ καθαρά και με μπάσο τόσο ώστε να μην σε κουράζει στην πολύωρη ακρόαση!!! Τα polk s20e είναι ένα κλικ πιο θολά...πιο μπασάτα...που όμως σε έντονα χαμηλά μπάσα...μπουμάρουν αρκετά που στο τέλος λίγο με κούρασαν! Τα klipsch καλά είναι κι αυτά...είναι έντονα στα ψηλά... δυνατό μπάσο...που όμως θα τα προτιμούσα σε home cinema κατάσταση! Ένα άλλο θετικό για τα mission qx2 είναι η πολύ καλή και στιβαρή κατασκευή τους! 2 φορές σχεδόν πιο βαριά από τα polk s20e με ωραία φινιρίσματα.

Άκουσα και τα chario syntar 516r..520r (τα οποία τα σταμάτησε τα syntar η chario μιας και τώρα θα βγάλει νέα σειρά, γι'αυτό είναι και σε προσφορά τώρα τελευταία κομμάτια)... τα οποία είναι απίστευτη κατασκευή...καμία σχέση με όλα τα υπόλοιπα (αρκετά κοντά τα mission βέβαια)....και πολύ ωραίο άκουσμα έχουν τα άτιμα! Βέβαια είναι 4ωμα όλα και θέλουν ενισχυτές της προκοπής! Ο δικός μου δεν τα αντέχει!

Τώρα θα κλείσω και ραντεβού ώστε όλα να γίνουν με τον δικό μου ενισχυτή αλλά και να πάω να ακούσω και τα elac debut 6.2....

Τα flac αρχεία κάνουν αρκετή διαφορά στην ποιότητα πάντως. Δλδ σε απλά αρχεία MP3...youtube...tidal.... η διαφορά στην καθαρότητα ήταν εμφανής αλλά μικρή! Με flac αρχείο η διαφορά ψιλο-έβγαζε μάτι! Τουλάχιστον στην μουσική που ακούω εγω...

 

Πάντως δεν είναι να μπαίνεις σε τέτοια μαγαζιά...γιατί: 1ον χαζεύεις... και  2ον σε πιάνει μια μεγαλομανία και αυτό που ήθελες αρχικά να πάρεις το θεωρείς πολύ λίγο και ξεφεύγεις πηγαίνοντας όλο και πιο πάνω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Σε ποιο πηγες φιλε αν επιτρεπεται?

Δεν έχω πρόβλημα να πω...αρκεί να επιτρέπετε από το forum και να μην θεωρηθεί διαφήμιση....

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Σε ποιο πηγες φιλε αν επιτρεπεται?

 

Χωρίς να θέλω να κάνω την οποιαδήποτε διαφήμιση για τα μαγαζιά αυτά! Το ένα μαγαζί είναι στον Πειραιά (audio show) και το άλλο στην Αργυρούπολη (ultimate audio) Παρακαλώ αν είναι λάθος...οι ανώτεροι ας το διαγράψουν! Και στα 2 μαγαζιά τα παιδιά ήταν εξυπηρετικότατα και σε βοηθάνε σε ότι ζήτημα έχεις περί ήχου! Με ανέχτηκαν για πάρα πολύ ώρα με συνεχόμενες αλλαγές σε ηχεία...μουσική...κτλ!

 

πριν 7 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

φυσικά επιτρέπεται, δεν το διαφημίζεις, εμπειρία από κατάστημα μας λες

 

?

 

πριν 6 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Αν εννοεις τα klipsch rp4000-5000 τα σπρωχνουν οντως προς home cinema φαση.

 

https://www.skroutz.gr/s/16256486/Klipsch-RP-400M.html

 

https://www.skroutz.gr/s/16255293/Klipsch-RP-500M.html

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/21/2019 at 7:21 PM, billpeppas said:

ναι, γαμάτα τα Grimm, αλλά παρά ταύτα ο ήχος τους είναι υποδεέστερος ενός σετ Focal Sopra No3.


Εννοείς υποκειμενικά "σου αρέσει" καλύτερα ο ήχος των Focal, σε δεδομένο σύστημα και χώρο που τα είχες ακούσει.

Με αντικειμενικά κριτήρια, όμως, η διαφορά είναι χαοτική υπέρ του Grimm (για πολλούς και διάφορους λόγους).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Shaman said:


Εννοείς υποκειμενικά "σου αρέσει" καλύτερα ο ήχος των Focal, σε δεδομένο σύστημα και χώρο που τα είχες ακούσει.

Με αντικειμενικά κριτήρια, όμως, η διαφορά είναι χαοτική υπέρ του Grimm (για πολλούς και διάφορους λόγους).

 

Πιο υποκοιμενικό πράγμα από τον ήχο μάλλον δεν υπάρχει.
Είναι σαν το φαγητό.
Αλλουνού του αρέσει με... πολύ πιπέρι, αλλουνού δίχως αλάτι, κ.ο.κ.

 

Αντικειμενικά σε real-life συνθήκες το "καλύτερο" ηχείο διαφέρει ανά χώρο, και πάλι δεν μπορείς να πεις ότι πήρες το καλύτερο ηχείο, γιατί μπορεί σε διαφορετική διαρύθμιση το Χ να παίζει τελικά καλύτερα... infinite choices, infinite arrangements, infinite eardrums.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.