Jump to content


Επιλογή ηχείων?


Recommended Posts

πριν 30 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

 

Ωραία. Εγώ λοιπόν θα έκανα το εξής. Θα διάλεγα τώρα ένα ζευγάρι ηχεία με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο γουφερ, και τα οποία έχουν ζευγαρώνει σαμπ από την εταιρία. Από όλα όσα έγραψες, γνωρίζω μόνο για τα dali zensor 3. Έχουν 7ιντσο γουφερ, έχουν μια αποδεκτή ευαισθησία, και μετά παίρνεις και ένα (η ακόμα καλύτερα 2) 12αρια της ίδιας εταιρίας. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και με klipsch. Είναι ανώτερα αλλά και ακριβότερα. Αν πας σε klipsch πήγαινε στην σειρά rp.  

 

Εδώ να ξαναπώ ότι ο,τι και αν διαλέξεις πρέπει να το αφήσεις σωστά!!!! Ισόπλευρο τριγωνο! Ίσες απόστασης μεταξύ ηχείων και αυτιών σου!!! Η απόσταση που θα κάθεσαι από τα ηχεία ποια θα είναι;

 

1) Τι περισσότερο προσφέρει ένα 6.5-7αρι γουφερ σε σχέση με ένα 5αρι πχ?

 

2) Πως θα δω ποια ηχεια έχουν ζευγάρι sub της ίδιας εταιρείας? Σίγουρα θα κοιτάξω όπως λες για 1 12αρι (best να είναι 2)

 

3) Τα dali zensor 3 που τα άκουσα πάντως δεν με ενθουσιάσανε...και αυτό που ειπες ότι στο χώρο μου θα ακούγονται διαφορετικά με δυσκολεύει περισσότερο...

Θα πάω να τα ξανακούσω όλα από την αρχή...Μαζί και τα klipsch!

 

4) Τα ηχεία θα τοποθετηθούν αριστερά και δεξιά του γραφείου με το pc σε απόσταση περίπου 1.5μ,  στο ύψος των αυτιών και διαγώνια ώστε να "κοιτάνε" εμένα...

πριν 9 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

αν ο υπολογιστής μένει ανοιχτός πολύ περισσότερες ώρες από τις ώρες μουσικής/ταινιών θα είναι τα πάντα ανοιχτά όλη την ώρα ή θα έχεις, π.χ. πάνω στο γραφείο και άλλα ηχεία για το pc. Στο λέω επειδή είχα για χρόνια setup με ενισχυτή συνδεδεμένο στον υπολογιστή για τα πάντα και δεν το θεωρώ ιδιαιτέρως βολικό. Βέβαια εξαρτάται από το λόγο χρήση για υπολογιστή προς χρήση για μουσική/ταιν. καθώς και από τις αποστάσεις στον χώρο σου. Από το σημείο που ο ήχος γίνεται αναλογικός (φαντάζομαι στην περίπτωσή σου αυτό θα γίνεται στον ενισχυτή αλλά καλού κακού διευκρίνισέ το) καλό είναι τα καλώδια να μην έχουν μεγάλο μήκος, δλδ ενισχυτής-ηχεία να είναι τοποθετημένα σχετικά κοντά μεταξύ τους. 
Αν επίσης σκοπεύεις να κάθεσαι πολύ κοντά στα ηχεία (= μερικά εκατοστά, σαν να είναι πίσω από το πληκτρολόγιο) ίσως αυτά που κοιτάς να μην είναι οι καλύτερες επιλογές, είναι φτιαγμένα για κάπως μεγαλύτερο χώρο.

Ως προς το σαμπγούφερ, με εξαίρεση την περίπτωση που θέλεις να το προσθέσεις άμεσα στην αλυσίδα (3-4 μήνες) μην χολοσκάς. Δεν θα είναι το καθοριστικό μάλλον -αναλόγως των μουσικών που ακούς. Μπορείς να το προσθέσεις αργότερα αν νιώθεις ότι σου λείπει αλλά μην εστιάσεις στις πολύ χαμηλές συχνότητες. Εφόσον όποιο αγοράσεις παίζει αξιοπρεπώς σε 60-80Hz και δεν χρειάζεσαι κιόλας υπερβολικά δυνατή ένταση, δεν θα έσκαγα στη θέση σου για το σαμπ. Μάλλον θα συμφωνούσα με τον billpeppas στο σημείο αυτό.

 

Το pc δεν μένει πολλές ώρες ανοικτό...κυρίως σκ δουλευει....

Όλα είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή με hdmi και τα καλώδια των ηχείων πάνω από 2m δεν είναι!

Η απόσταση μου από τα ηχεία θα είναι περίπου 1.5m

Μουσική ακούω κυρίως electro...house...και λιιιγο rock...

 

Sub άμα βρω το θείο μου στις καλές του ίσως το πάρω για λίγο

δανεικό να δοκιμάσω και βλέπουμε...(μοντέλο δεν ξέρω αλλά πριν 4-5 χρόνια τα είχε ακριβοπληρώσει...)

 

 

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

οκ σε χάουζ και ελεκτρο ίσως σε ενδιαφέρει το σαμπ. Για ροκ όχι τόσο. Οι περισσότερες ίντσες βγάζουν θεωρητικά ευκολότερα τις χαμηλές συχνότητες (χωρίς να παραμορφώνουν). Αν πρόκειται να προβείς σε εύλογο χρονικό διάστημα στην αγορά σαμπ αξίζει να έχεις ελέγξει το όλο σετάπ εξαρχής (να ξέρεις τι περίπου θα πάρεις). Αν το σαμπ αφεθεί για το απώτερο μέλλον είναι λιγότερο σημαντικό. Πρέπει να ταιριάζουν με τα ηχεία κλπ για αυτό σου γράφει να δεις σειρές (τα καλώδια, οι τύποι σύνδεσης κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα, όπως αυτά που λέει ο @giorgos2187, δεν είναι θέμα άποψης, αλλά γνώσης. 

Προφανώς και καλύτερα να έχεις sub, φροντισμένο χώρο, και μεγάφωνα ικανά να κουνήσουν όγκο αέρα (ιδανικά ενεργά, ώστε να μην έχεις να ασχοληθείς με θέματα που είναι λυμένα το 2019). 

Από εκεί και πέρα, επειδή ο καθένας κάνει του συμβιβασμούς του. επιμένω να δεις ηχεία από σχεδιαστές επιπέδου Andrew Jones, που έχουν τη δυνατότητα να κατανοήσουν τους συμβιβασμούς αυτούς σε βαθμό που εμείς θα χρειαστούμε χιλιάδες ώρες διαβάσματος και δουλειάς (πρακτικής) για να φτάσουμε (εάν φτάσουμε).

Μην παραβλέψεις, σε ό,τι αποφασίσεις, τη δυνατότητα να επεκτείνεις αργότερα το σύστημά σου με subs "ομόσταυλα". Π.χ., όχι τυχαία, η σειρά Debut 2.0 της ELAC διαθέτει πλήρη γκάμα από αυτά: https://www.elac.com/series/debut-2-0/

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Shaman έγραψε:

Κάποια πράγματα, όπως αυτά που λέει ο @giorgos2187, δεν είναι θέμα άποψης, αλλά γνώσης. 

Προφανώς και καλύτερα να έχεις sub, φροντισμένο χώρο, και μεγάφωνα ικανά να κουνήσουν όγκο αέρα (ιδανικά ενεργά, ώστε να μην έχεις να ασχοληθείς με θέματα που είναι λυμένα το 2019). 

Από εκεί και πέρα, επειδή ο καθένας κάνει του συμβιβασμούς του. επιμένω να δεις ηχεία από σχεδιαστές επιπέδου Andrew Jones, που έχουν τη δυνατότητα να κατανοήσουν τους συμβιβασμούς αυτούς σε βαθμό που εμείς θα χρειαστούμε χιλιάδες ώρες διαβάσματος και δουλειάς (πρακτικής) για να φτάσουμε (εάν φτάσουμε).

Μην παραβλέψεις, σε ό,τι αποφασίσεις, τη δυνατότητα να επεκτείνεις αργότερα το σύστημά σου με subs "ομόσταυλα". Π.χ., όχι τυχαία, η σειρά Debut 2.0 της ELAC διαθέτει πλήρη γκάμα από αυτά: https://www.elac.com/series/debut-2-0/

 

Τα elac θα πάω να τα ακούσω...όπως και τα mission...chario.... Γενικώς θα τα ξανακούσω όλα από την αρχή απλά αυτή τη φορά θα κανονίσω να πάω παρέα με τον ενισχυτή μου ώστε το άκουσμα μου να είναι από τον δικό μου ενισχυτή! + usb stick με τη μουσική που ακούω εγω!

 

Όλες οι εταιρείες βλέπω ότι έχουν κυκλοφορήσει έτοιμα Κιτ με sub...άρα το οποίο ταίριασμα με ίδιας εταιρίας δεν θα είναι ποιο εύκολο?

 

Λέγοντας : <<ιδανικά ενεργά, ώστε να μην έχεις να ασχοληθείς με θέματα που είναι λυμένα το 2019>> τι εννοείς φίλε μου? Τι θέματα?

 

Edit: πάντως για τα elac γενικώς οι απόψεις και τα reviews διίστανται ενώ στα υπόλοιπα ηχεία είναι λίγο πιο κατασταλαγμένα προς την ίδια κατεύθυνση είτε αυτή είναι θετική ή αρνητική! Όπως και να έχει πάντως όλα θα τα δω και θα τα ακούσω!

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

οκ σε χάουζ και ελεκτρο ίσως σε ενδιαφέρει το σαμπ. Για ροκ όχι τόσο

 

Αυτη ειναι μια αποψη που επικρατουσε μεν, αλλα δεν ισχυει. Δεν υπαρχει κανενα ειδος μουσικης που να μην παιζει χαμηλες συχνοτητες. ΚΑΝΕΝΑ. Η αναπαραγωγη των χαμηλων συχνοτητων λοιπον σε απασχολει για οποιοδηποτε ειδος μουσικης και να ακους. Μια πληροφορια που σοκαρει, αλλα ας την πουμε, ειναι οτι το ειδος με τις μεγαλυτερες απαιτησεις σε χαμηλες συχνοτητες ειναι η .... ΚΛΑΣΣΙΚΗ μουσικη. 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος redbighunter έγραψε:

Λέγοντας : <<ιδανικά ενεργά, ώστε να μην έχεις να ασχοληθείς με θέματα που είναι λυμένα το 2019>> τι εννοείς φίλε μου? Τι θέματα?

 

Τα ενεργα ηχεια ειναι αυτα που εχουν το crossover ΠΡΙΝ απο τον τελικο ενισχυτη. Και εχουν ενισχυτες ενσωματωμενους μεσα στη ηχειο, κολλητους πανω στα μεγαφωνα που οδηγουν, χωρις καθολου καλωδιο. Τα παθητικα ηχεια απο την αλλη ειναι αυτα που εχουν το crossover μεσα τους αλλα τοποθετειται ΜΕΤΑ τον ενισχυτη. Γκολ απο τα αποδυτηρια δηλαδη. Γιατι τα crossover ως μια ακομα ηλεκτρικη συσκευη καταναλωνουν ρευμα. Που το βρισκουν; Μα φυσικα κοβοντας απο το υπερπολυτιμο ρευμα που τους δινει ο ενισχυτης μας. Και το αλλο γκολ απο τα αποδυτηρια ειναι οτι το crossover των παθητικων ειναι ενα. Κανει μια πολυ συγκεκριμενη δουλεια. Δηλαδη αποκοπτει συχνοτητες ακριβως ετσι οπως κατασκευαστηκε και ρυθμιστηκε. Τωρα αν εσενα αυτη η αποκοπη δε σου κανει, σκασιλα τους. Ετσι παιζουν. Αντιθετα τα ενεργα ηχεια εχουν ρυθμιστικα τονικοτητας στην πλατη οποτε μπορεις να επεμβεις στις αποκοπες οπως σε βολευει. Οχι εσενα δηλαδη, αλλα το χωρο σου. Τα ακομα καλυτερα ενεργα βεβαια, αυτα τα ρυθμιστικα τονικοτητας τα εχουν στη φατσα. Γιατι; Για να μπορεις να εχεις προσβαση σε αυτα σε  περιπτωση που τα  εντοιχισεις που ειναι η καλυτερη δυνατη τοποθετηση ανεξαρτητως χωρου και σεναριου. Αλλα ειπαμε, συμβιβασμοι.

Προσοχη στο εξης: Αλλο ενερργα ηχεια και αλλο αυτο ενισχυομενα  ηχεια. Υπαρχουν και αυτοενισχυομενα με παθητικο crossover.

 

πριν 12 ώρες, το μέλος redbighunter έγραψε:

1) Τι περισσότερο προσφέρει ένα 6.5-7αρι γουφερ σε σχέση με ένα 5αρι πχ?

 

Στον ογκο του αερα που μπορουν να μετακινησουν και να του δωσουν ενεργεια. Οσο μεγαλυτερο το γουφερ, τοσο μεγαλυτερος ο ογκος του αερα που δονουν, αρα τοσο μεγαλυτερες και καθαροτερες εντασεις στις χαμηλες συχνοτητες.

 

Υ.Γ. Εφοσον ηδη εχεις ενισχυτη, η λυση των ενεργων δεν σε εξυπηρετει. Εγω βεβαια στη θεση σου μπορει να τον πουλουσα. Και να εκανα τον υπολογιστη προενισχυτη ουσιαστικα, και το σημα να το εριχνα πανω σε ενα ζευγος ενεργων με τα sub τους και να ημουν αρχοντας. Αλλα.. Ετσι θα χασεις τη δυνατοτητα του πολυκαναλου αν σε ενδιαφερει η αν τη θελησεις καποια στιγμη, και σε αυτη την περιπτωση το κοστος ανεβαινει δραματικα.

 

 

 

Active-vs-Powered.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο προϋπολογισμός είναι απεριόριστος ώστε να μην υπάρχει άλλη έγνοια παρά μόνο τι είναι το απολύτως καλύτερο μπορεί ο καθένας να βάλει όποια μηχανήματα νομίζει. Όταν υπάρχουν περιορισμοί όπως εδώ η «καλύτερη» λύση δυσκολεύει ελαφρώς. Φαντάζομαι συμφωνείς κι εσύ ότι στα 400€ -αυστηρά κιόλας όπως γράφει ο red- μόνο δύο ηχεία χωράνε. Παρά να σπάσει το ποσόν σε ηχεία με σαμπγούφερ και μάλιστα δύο σαμπγούφερ. Οδηγός είναι οι χρηματικοί περιορισμοί, όχι η θεωρητικά απολύτως καλύτερη απόδοση.

Από εκεί και πέρα το σκέφτομαι ως εξής:
Περίπτωση Α
Σε «εύλογο και σύντομο» χρονικό διάστημα θα πέσουν κι άλλα χρήματα στο σύστημα, υποθέτω κάτι ανάλογο, δεν εννοεί ούτε 30€ ούτε 3.000€, ας πούμε άλλα 300-400€. Το δίλημμα εδώ είναι: να πάω για δυο καλύτερα ηχεία με 800€ ή να σπάσω το ποσόν ώστε να υπάρχει και σαμπγούφερ (αμφιβάλλω ότι και με 800 χωράει δεύτερο σαμπ). Νομίζω ότι καθοριστικό εδώ είναι το είδος των μουσικών που ακούει και ο χρόνος που θα ρίξει το επιπλέον χρήμα, όσο πιο κοντά στο σήμερα έρχεται η δεύτερη δαπάνη τόσο μεγαλύτερο γίνεται το δίλημμα της αναμονής για (καλύτερα) δύο ηχεία. Αυθαίρετα θα έλεγα μέχρι 3-4 μήνες θα το σκεφτόμουν, αν περάσουμε το εξάμηνο, μάλλον καλύτερα να δώσει τα 400 που διαθέτει σήμερα, οπότε σχεδόν αναγκαστικά το υπόλοιπο ποσόν είτε θα πάει για σαμπ είτε δεν θα δοθεί καθόλου.
Απλώς στην περίπτωση που θα γίνει σχετικά σύντομα αγορά σαμπ καλό θα είναι να το λάβει υπόψιν πριν την αγορά των ηχείων για να διευκολυνθεί. Μάλλον «ομόσταβλα» αλλά και διαφορετικής μάρκας σαμπ αν διαλέξει πάλι θα πρέπει να έχει λάβει υπόψιν πριν την αγορά το πώς θα είναι η όλη εγκατάσταση.
Περίπτωση Β
Τα επιπλέον χρήματα είτε είναι αμφίβολο αν θα δοθούν είτε προβλέπεται να γίνει σε απώτερο χρονικό ορίζοντα, ας πούμε πάνω από 1-2 χρόνια. Δεν έχει μεγάλο νόημα σε τέτοια περίπτωση και για αυτά τα επίπεδα χρημάτων (δεν είναι δλδ ότι πάει να δώσει 20 χιλιάρικα σε ηχεία ώστε να ιδρώνει προκαταβολικά τι θα κάνει αν αργότερα αποφασίσει να προσθέσει ανάλογο σαμπγούφερ) να γίνεται από τώρα συζήτηση περί σαμπγούφερ. Όποτε και αν είναι έτοιμος το βλέπει τότε, τι επιλογές έχει κλπ.

Ο Shaman πιο πάνω του πρότεινε μία μάρκα με κύριο επιχείρημα -καθόλου κακός ως τρόπος σκέψης- την συμμετοχή ενός, θεωρούμενου ως ικανού, προσώπου στον σχεδιασμό τους. Έδωσε κι ένα σύνδεσμο για την ιστοσελίδα τους. Εκεί, στην πρώτη πρώτη σελίδα που έδωσε ώς παράδειγμα, προβάλλουν τέσσερα σημεία για το συγκεκριμένο προϊόν τους. Τέσσερα, όχι 404, που σημαίνει εκείνα που αυτοί θεωρούν σημαντικότερα ή έστω πιο πιασάρικα. Ένα από τα τέσσερα είναι ότι εκθειάζουν το γούφερ τους. Αν ακολουθήσουμε αυτή την λογική, κάτι θα ξέρουν. (ΟΚ για τα 35.000Hz που αναφέρουν σε άλλο σημείο  ας μην πω τι νομίζω). Στα δε accessories, πουλάνε μεταξύ άλλων και Sensible Speaker Cables για τα οποία ισχυρίζονται ότι ELAC Sensible Speaker Cables are the most cost-effective improvement you can make to your system. Εντάξει να  διαφημίσουν και να πουλήσουν θέλουν οι άνθρωποι όπως όλοι οι ανταγωνιστές τους, δεν καταλαβαίνω όμως γιατί η υπερβολή από κάποιους κατασκευαστές είναι αποδεκτή ενώ από άλλους όχι.

Link to comment
Share on other sites

Το budget οπως προείπα είναι στα 400€! Τώρα αν με κάτι παραπάνω θα πάρω πολύ σε απόδοση - ποιότητα που να αξίζει... τότε κάτι θα κάνω...

 

Sub θα μπει αλλά σίγουρα θέλω 6μηνο να μαζευτεί λίγο χρήμα...

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω ηδη εσωσα προταση ηχειων με 400 ευρω. Τα zensor 3 χωρανε στο μπατζετ και εχει ρεστα. Και το 12αρι της dali μπορει να προστευει εν ευθετω χρονω..

 

https://www.skroutz.gr/s/4575931/Dali-SUB-E-9-F.html

 

Θελει υπερβαση μεν, αλλα..... 

Νομιζω πως σαν σετ στο 1,5 μετρο αποσταση θα αποδωσουν καλα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Μα εγω ηδη εσωσα προταση ηχειων με 400 ευρω. Τα zensor 3 χωρανε στο μπατζετ και εχει ρεστα. Και το 12αρι της dali μπορει να προστευει εν ευθετω χρονω..

 

https://www.skroutz.gr/s/4575931/Dali-SUB-E-9-F.html

 

Θελει υπερβαση μεν, αλλα..... 

Νομιζω πως σαν σετ στο 1,5 μετρο αποσταση θα αποδωσουν καλα. 

 

Το θέμα είναι ότι τα zensor 3 τα άκουσα και δεν με τρέλαναν....βέβαια θα πάω να τα ξανακούσω αλλά αυτή τη φορά με τον ενισχυτή μου και με τη μουσική που ακούω εγω και θα επανεκτιμήσω!

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, redbighunter said:

Edit: πάντως για τα elac γενικώς οι απόψεις και τα reviews διίστανται ενώ στα υπόλοιπα ηχεία είναι λίγο πιο κατασταλαγμένα προς την ίδια κατεύθυνση είτε αυτή είναι θετική ή αρνητική! Όπως και να έχει πάντως όλα θα τα δω και θα τα ακούσω!

 

Μην μένεις στις υποκειμενικές εκτιμήσεις του οποιουδήποτε reviewer. Να προτιμάς / δίνεις βάση στις αντικειμενικές εκτιμήσεις της απόδοσης του ηχείου (βλ. μετρήσεις) και την ερμηνεία τους (εάν δεν είσαι σε θέση να τις "διαβάσεις" μόνος σου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε, επειδη θα μπερδευτεις στο τελος...

Θα παρεις αυτο που ακουγεται καλυτερα στα αφτια σου, τελος.

Κενενα απο τα παιδια δεν λεει κατι λαθος, ομως η θεωρια απο την πραξη διαφερει και οικονομικα.

Ολα αυτα που λεγονται ειναι λεπτομεριες που παιζει να μην καταλαβεις τιποτα και φαινονται μονο στα χαρτια και σε αυτους που ξερουν τι να ακουσουν.

Παρε τον εξοπλισμο σου και πηγαινε να ακουσεις ολα τα ηχεια που εχει διαθεσιμα στο μπατζετ σου και παρε αυτο που εσυ ευχαριστιεσαι περισσοτερο, στο κατω κατω εσυ θα ακους.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η προσέγγιση που λέει ο @fatalara - όπως μπορείς να αγοράσεις οθόνη με βάση το τι θα σου ζαλίσει με μία επίσκεψη σε Πλαίσιο/Public/whatever, ή μπορεί να μπεις στη διαδικασία να διαβάσεις για οθόνες, να δεις reviews και διαγράμματα σε TFT Central etc., και να διαλέξεις κάτι που θα δείχνει σωστά.

 

Από τη δική μου (αρκετά μεγάλη) τριβή με το αντικίεμενο, προτείνω να πάρεις όσο το δυνατόν σωστά σχεδιασμένο ηχείο. 

Ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνεις τώρα στο 100% τη διαφορά (και δεν φταίει μόνο το "μη εκπαιδευμένο αυτί", αλλά και τα υποδεέστερα συνοδά και, κυρίως, ο χώρος), όσο θα ασχολείσαι περισσότερο με το hobby, θα καταλάβεις την αξία (or lack thereof) της επιλογής σου. 

Μιλώντας για χώρο, αυτό που θα ακούσεις στο Χ/Υ showroom, με άλλα μηχανήματα (ή και τα δικά σου, αν σε αφήσουν), δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που θα ακούσεις στο σπίτι σου. Άρα όποια συμπεράσματα πιστεύεις ότι μπορείς να βγάλεις για το ηχείο σε διαφορετικό χώρο, θα σου πρότεινα να μην τα εμπιστευτείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Shaman έγραψε:

Υπάρχει και η προσέγγιση που λέει ο @fatalara - όπως μπορείς να αγοράσεις οθόνη με βάση το τι θα σου ζαλίσει με μία επίσκεψη σε Πλαίσιο/Public/whatever, ή μπορεί να μπεις στη διαδικασία να διαβάσεις για οθόνες, να δεις reviews και διαγράμματα σε TFT Central etc., και να διαλέξεις κάτι που θα δείχνει σωστά.

 

Από τη δική μου (αρκετά μεγάλη) τριβή με το αντικίεμενο, προτείνω να πάρεις όσο το δυνατόν σωστά σχεδιασμένο ηχείο. 

Ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνεις τώρα στο 100% τη διαφορά (και δεν φταίει μόνο το "μη εκπαιδευμένο αυτί", αλλά και τα υποδεέστερα συνοδά και, κυρίως, ο χώρος), όσο θα ασχολείσαι περισσότερο με το hobby, θα καταλάβεις την αξία (or lack thereof) της επιλογής σου. 

Μιλώντας για χώρο, αυτό που θα ακούσεις στο Χ/Υ showroom, με άλλα μηχανήματα (ή και τα δικά σου, αν σε αφήσουν), δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που θα ακούσεις στο σπίτι σου. Άρα όποια συμπεράσματα πιστεύεις ότι μπορείς να βγάλεις για το ηχείο σε διαφορετικό χώρο, θα σου πρότεινα να μην τα εμπιστευτείς.

Η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι περαν του showroom δεν εχει κατι αλλο για να συγκρινει, εκτος και του δωσουν τα ηχεια να τα παρει σπιτι, πραγμα χλωμο.

Συμφωνω στο να παρει το καλυτερο που μπορει με βαση το budget του, αλλα απο οτι καταλαβα ο ανθρωπος θελει να εχει καλυτερη ποιοτητα στο ηχο του οταν ακουει μουσικη.

Αυτο που υποθετετε ολοι οτι ο αλλος ειναι χομπιστας και καθεται σε μια πολυθρονα απεναντι απο τα ηχεια χωρις να κουνιεται ειναι λαθος, ειναι ζητημα αν το κανει 1 στους 100.

Ο περισσοτερος κοσμος θελει να προκαλει σοκ και δεος με την ενταση και την οψη των ηχειων του.

Στην δικη μου περιπτωση π.χ, το να μου λες να φροντισω να ειναι ισοσκελες το τριγωνο και ευθυγραμμισμενο με τα αφτια μου παει περιπατο. Ποτε δεν θα καθισω σε μια θεση σταθερη.

Δεν λεω οτι ειναι λαθος διαφωνω στο κατα ποσο εφαρμοζεται στην πραγματικοτητα μου.

 

Με λιγα λογια ο φιλος πρεπει να ξεκαθαρισει τι ζηταει, τι ειδος χρησης θα κανει κλπ.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλώς γράφονται κι αυτά. Υπερβολικά ξευπερβολικά, μπορεί κάποιος να μην τα γνωρίζει. Υπάρχει και κάτι άλλο, δευτερεύον αλλά όχι ασήμαντο: εδώ το φόρουμ είναι ανοιχτό και δημόσιο, δεν είναι αποκλειστικά για αυτόν που ρωτά κάτι αλλιώς θα δίναμε τις απαντήσεις με προσωπικά μηνύματα. Κάποιος μπορεί να πέσει πάνω στο νήμα ακόμα και μετά από χρόνια. Καλά κάνεις κι εσύ να επισημαίνεις ότι κάποια πράγματα δεν είναι πρακτικά για όλους. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα να μην γραφτουν, ουτε οτι ειναι λαθος.

Απλα δεν πρεπει να υπαρχει η εντυπωση οτι η θα γινει ετσι η δεν θα κανεις δουλεια.

Η αναβαθμιση θα ειναι αρκετα μεγαλη ετσι και αλλιως. Γιατι να λεμε α μην παρεις αυτο η εκεινο γιατι δεν εχεις το αλλο και παει λεγοντας?

Εκτος και κατι δεν δουλευει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2019 at 10:17 ΠΜ, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Τα ενεργα ηχεια ειναι αυτα που εχουν το crossover ΠΡΙΝ απο τον τελικο ενισχυτη. Και εχουν ενισχυτες ενσωματωμενους μεσα στη ηχειο, κολλητους πανω στα μεγαφωνα που οδηγουν, χωρις καθολου καλωδιο. Τα παθητικα ηχεια απο την αλλη ειναι αυτα που εχουν το crossover μεσα τους αλλα τοποθετειται ΜΕΤΑ τον ενισχυτη. Γκολ απο τα αποδυτηρια δηλαδη. Γιατι τα crossover ως μια ακομα ηλεκτρικη συσκευη καταναλωνουν ρευμα. Που το βρισκουν; Μα φυσικα κοβοντας απο το υπερπολυτιμο ρευμα που τους δινει ο ενισχυτης μας. Και το αλλο γκολ απο τα αποδυτηρια ειναι οτι το crossover των παθητικων ειναι ενα. Κανει μια πολυ συγκεκριμενη δουλεια. Δηλαδη αποκοπτει συχνοτητες ακριβως ετσι οπως κατασκευαστηκε και ρυθμιστηκε. Τωρα αν εσενα αυτη η αποκοπη δε σου κανει, σκασιλα τους. Ετσι παιζουν. Αντιθετα τα ενεργα ηχεια εχουν ρυθμιστικα τονικοτητας στην πλατη οποτε μπορεις να επεμβεις στις αποκοπες οπως σε βολευει. Οχι εσενα δηλαδη, αλλα το χωρο σου. Τα ακομα καλυτερα ενεργα βεβαια, αυτα τα ρυθμιστικα τονικοτητας τα εχουν στη φατσα. Γιατι; Για να μπορεις να εχεις προσβαση σε αυτα σε  περιπτωση που τα  εντοιχισεις που ειναι η καλυτερη δυνατη τοποθετηση ανεξαρτητως χωρου και σεναριου. Αλλα ειπαμε, συμβιβασμοι.

Προσοχη στο εξης: Αλλο ενερργα ηχεια και αλλο αυτο ενισχυομενα  ηχεια. Υπαρχουν και αυτοενισχυομενα με παθητικο crossover.

Από ότι έχω δει, δεν υπάρχουν "σαλονάτα" ενεργά ηχεία. Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό εφόσον όπως γράφεις, τα παθητικά είναι γκολ από τα αποδυτήρια; :confused:

Το crossover το φαντάζομαι σαν "φίλτρο", όχι μια ενεργή ηλεκτρική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Simon said:

Από ότι έχω δει, δεν υπάρχουν "σαλονάτα" ενεργά ηχεία. Για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό εφόσον όπως γράφεις, τα παθητικά είναι γκολ από τα αποδυτήρια; :confused:

Το crossover το φαντάζομαι σαν "φίλτρο", όχι μια ενεργή ηλεκτρική συσκευή.

 

Υπάρχουν.

Π.χ. τα Grimm Audio LS1, τα Avantagarde Acoustics Zero1.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

υπάρχουν "σαλονάτα" ενεργά ηχεία.

 

Με τον ορο σαλονατα τι ακριβως εννοεις;;; Ομορφα; Υποκειμενικο ειναι αυτο. Να ας πουμε εμενα μ αρεσει αυτο εδω το σετ.

 Αλλο το ομορφα, αλλο το γκολ απο τα αποδυτηρια. Εν ετει 2019 οποιοδηποτε παθητικο ηχειο, ανεξαρτητου κοστους ειναι γκολ απο τα αποδυτηρια. Παθητικα εχω βεβαια, αλλα ειπαμε. Ψωνισα πριν μαθω....

 

 

kiithreebxtsystemstandardwhiteglosspair500px_800x.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

Υπάρχουν.

Π.χ. τα Grimm Audio LS1, τα Avantagarde Acoustics Zero1.

 

Κάτι πιο οικονομικό δεν υπάρχει? ?

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Με τον ορο σαλονατα τι ακριβως εννοεις;;; Ομορφα; Υποκειμενικο ειναι αυτο. Να ας πουμε εμενα μ αρεσει αυτο εδω το σετ.

 Αλλο το ομορφα, αλλο το γκολ απο τα αποδυτηρια. Εν ετει 2019 οποιοδηποτε παθητικο ηχειο, ανεξαρτητου κοστους ειναι γκολ απο τα αποδυτηρια. Παθητικα εχω βεβαια, αλλα ειπαμε. Ψωνισα πριν μαθω....

 

 

kiithreebxtsystemstandardwhiteglosspair500px_800x.jpg

 

Αυτά είναι καγκουρικα! Πιο διακριτικό και εμφανίσιμο εννοώ αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Δηλαδή όσοι αγοράσαμε παθητικά ηχεία κάναμε λάθος? Λίγο απόλυτο δεν είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.